۱۶ اکتبر روز جهانی غذا

اخبار

روز جهانی غذا چیست و چرا به این اسم نامگذاری شده است؟ 

۲۴ مهر ماه برابر با شانزدهم اکتبر، سالروز جهانی غذاست. این روز به افتخار تاسیس سازمان فائو در سال ۱۹۴۵ نامگذاری شده و در سراسر جهان شناخته شده است. در این روز، سازمان های بین المللی برای برقراری روابط در زمینه کشاورزی و برای جلوگیری از فقر و گرسنگی و نابودی محیط زیست تلاش می کنند. روز جهانی غذا در حقیقت تلنگری برای بیداری وجدان های به خواب رفته و هم دردی با افرادیست که از ابتدایی ترین حق زندگی یعنی غذا محروم هستند.

روز جهانی غذا

 

اهداف اصلی فائو

۱- مساعدت به کشورهای در حال توسعه با در اختیار گذاشتن امکانات فنی
۲- کمک به دولت‌ها در جهت تعیین خط مشی و مشاوره در برنامه ریزی
۳- جمع‌آوری، بررسی و انتشار اطلاعات
۴- فعالیت به عنوان محلی برای تبادل نظر و گردهمایی ملت‌های فقیر و غنی با شرایط برابر

 

غذا، ماده حیاتی

غذا مانند آب و هوا پشتوانه زندگی بشر است و بدون آن قادر به ادامه زندگی نخواهیم بود. برای انجام کلیه فعالیت هایمان به غذا نیاز داریم. غذا خوردن برای بزرگسالان بسیار مهم است ولی تامین غذاهای سالم برای رشد کودکان امری حیاتی است. بیشتر از ۸۰۰ میلیون نفر در جهان هنوز غذای کافی و سالم برای خوردن ندارند. شاید فکر کنید باید مثل بیل گیتس پولدارترین مرد جهان باشید تا بتوانید کاری بکنید. اما با یک سری ترفندهای ساده می توانیم با این مشکل مبارزه کنیم.

این واقعیت را در ویدئوی زیر مشاهده کنید:

 

غذا، جایگزینی برای داروها

سقراط می گوید:” باشد که خوراک، دوایتان باشد و دوایتان خوراکتان”! این جمله نشان می دهد که مواد غذایی اهمیت زیادی دارد و استفاده از برنامه غذایی سالم باعث می شود شما از خوردن دارو پیشگیری کنید. هر غذایی چند نوع ویتامین دارد که می تواند برای سلامت بدن مفید باشد.

مثلا زمانی که گلو درد دارید می توانید مقداری سرکه سیب رقیق شده بخورید، چای و دمنوش و یا حتی آب گرم به همراه آب لیمو و عسل استفاده کنید. هم هزینه درمانی تان کمتر می شود هم علاوه بر حل مشکل از مواد شیمیایی برای درمان استفاده نکرده اید.

 

بهداشت مواد غذایی

امروز حرکت به سمت زندگی ماشینی یکی از چالش های سلامت افراد محسوب می شود. هنگام خرید باید توجه داشته باشید که بسته بندی محصول مخدوش نشده باشد، زیرا هرگونه منفذی باعث ورود میکروبها می شود. مواد غذایی فله که بدون هیچ بسته بندی توزیع می شوند موجب بروز بیماری های گوارشی و میکروبی می شوند. به کالری غذاها و مواد تشکیل دهنده آنها دقت کنید و مقدار چربی، فیبر و … مواد غذایی را هنگام خرید مد نظر داشته باشید.

 

سوء تغذیه

شاید شما هم مانند بسیاری از افراد دیگر هرگاه کلمه سوء تغذیه را می شنوید یاد لاغری و کمبود وزن شدید می افتید اما خوب است بدانید بدن انسان به دو منظور اصلی، نیاز به مواد غذایی دارد. یکی برای تأمین انرژی به منظور انجام فعالیت‏های روزمره و دوم به منظور تأمین مواد اولیه برای رشد و نمو و ترمیم بافت‏های فرسوده. هنگامی که فردی نسبت لازم در دریافت گروه‏های غذایی را رعایت نکند، دچار تامین نشدن نیازهای تغذیه ‏ای و سوءتغذیه می‏ شود.

طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت، سوءتغذیه مهم ترین عامل تهدیدکننده سلامت عمومی در جهان است.  کمبود غذا برای بسیاری از مردم به مشکل اساسی تبدیل شده است. افزایش جمعیت، فقر، رژیم غذایی نامناسب، پرخوری، بدخوری به علت نبود اطلاعات و دانش کافی نیز نقش موثری در سوءتغذیه دارند. همچنین موجب بیماری در سیستم گوارشی، افزایش خطر سرماخوردگی، خستگی، کج خلقی، مشکلات باروری و … می شود.

 

غذا خوردن آگاهانه

همیشه قبل از غذاخوردن از خودتان بپرسید که واقعا گرسنه هستید یا خیر؟ اگر مطمئن نبودید به مدت ۲۰ دقیقه کاری دیگر انجام بدهید و سپس دوباره همین سوال را از خود بپرسید. روی بو، رنگ و طعم غذاها تمرکز کنید و از هر لقمه ای که می خورید لذت ببرید. آهسته و به دور از هرگونه حواس پرتی مانند تماشای تلویزیون، صحبت با گوشی همراه غذا را میل کنید. آگاهانه غذا خوردن مانع از افزایش وزن می شود و افراد را از پرخوری و انتخاب های ناسالم دور می کند.

Sending
User Review
5 (2 votes)
    به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*