چاقی ماده خاکستری مغز را کاهش می‌دهد!

محققان دانشگاه استرالیای جنوبی نشان دادند که برخی از انواع چربی در بدن، ماده خاکستری مغز را کم می‌کند و خطر زوال عقل و سکته مغزی را افزایش می‌دهد. بر اساس این مطالعه، محققان به این نتیجه رسیدند که به ازای هر 3 کیلوگرم اضافه وزن در فرد با قد متوسط، میزان ماده خاکستری 0.3 […]

زمان مطالعه 2 دقیقه

تعداد بازدید 2147

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

چاقی و ماده خاکستری
میانگین امتیاز 4 از 5

چاقی باعث نابودی ماده خاکستری مغز می شود.

محققان دانشگاه استرالیای جنوبی نشان دادند که برخی از انواع چربی در بدن، ماده خاکستری مغز را کم می‌کند و خطر زوال عقل و سکته مغزی را افزایش می‌دهد.

بر اساس این مطالعه، محققان به این نتیجه رسیدند که به ازای هر 3 کیلوگرم اضافه وزن در فرد با قد متوسط، میزان ماده خاکستری 0.3 درصد پایین می‌آید. ماده خاکستری مغز نقش‌های متعددی در یادگیری، تقویت حافظه، عملکرد شناختی و کنترل ماهیچه‌ها دارد.

افرادی که از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به چاقی همراه با تجمع چربی در اطراف شکم و اندام‌های داخلی‌اند، بیشتر در معرض کاهش ماده خاکستری در هیپوکامپ قرار دارند. در این افراد عملکرد مغز ممکن است مختل شود. به گفته محققان، حتی در افراد با وزن نسبتا طبیعی، وزن اضافی در ناحیه شکم جای نگرانی دارد.

چاقی ماده خاکستری مغز را کاهش می‌دهد! - 5 - - اخبار

مریم اصیلی

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4 از 5
تاریخچه ویرایش

نسخه فعلی

1400/06/28

نویسنده: مریم اصیلی

    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*