آیا خوردن قهوه، همزمان با داروهای تیروئید مشکل ساز است؟

در بیشتر نقاط دنیا مردم روز خود را با یک فنجان قهوه، کاپوچینو یا اسپرسو شروع می کنند. در همین حین، بسیاری از افراد با شرایط مختلف تیروئیدی هستند که داروهای هورمونی مانند لووتیروکسین  مصرف می کنند تا کم کاری تیروئیدشان درمان شود. در پی دستور پزشک، بسیاری از این افراد داروهای خود را هنگام […]

زمان مطالعه 7 دقیقه

تعداد بازدید 45701

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

آیا خوردن قهوه، همزمان با داروهای تیروئید مشکل ساز است؟
میانگین امتیاز 5 از 5

آیا خوردن قهوه، همزمان با داروهای تیروئید مشکل ساز است؟

در بیشتر نقاط دنیا مردم روز خود را با یک فنجان قهوه، کاپوچینو یا اسپرسو شروع می کنند. در همین حین، بسیاری از افراد با شرایط مختلف تیروئیدی هستند که داروهای هورمونی مانند لووتیروکسین  مصرف می کنند تا کم کاری تیروئیدشان درمان شود. در پی دستور پزشک، بسیاری از این افراد داروهای خود را هنگام صبح مصرف می کنند.

مشکلی که پیش می آید، این است که برخی افراد قهوه یا اسپرسو خود را همزمان با داروی تیروئیدشان مصرف می کنند. تا به حال چندین تحقیق نشان داده خوردن قوه یا اسپرسو همزمان با– یا مدتی بعد از – مصرف لووتیروکسین می تواند میزان جذب این داروی تیروئید را تا حدود زیادی کاهش دهد.

در یک تحقیق که در مجله بین المللی تیروئید منتشر شد، محققان پی بردند T4 – بازتابی از جذب دارو – تا 25 درصد کاهش پیدا می کند. همچنین محققان متوجه شدند میزان جذب در دیگر بیماران نیز تا 57 درصد کاهش پیدا می کند. روی هم رفته تحقیقات نشان داد مقدار کاهش جذب از 23 درصد تا 55 درصد است.

محققان پیوسته در مورد بیمارانی که لووتیروکسین  مصرف می کنند به این نتیجه رسیده اند که نوشیدن قهوه و اسپرسو تا یک ساعت پس از دریافت دارو تاثیر آن را کم می کند. اگر بیمار پس از دریافت لووتیروکسین  حدود 60 دقیقه منتظر نماند و چنین نوشیدنی هایی مصرف کند، سطح تیروئیدش به مقدار مورد نظر نمی رسد و علائم کمبود تیروئید ادامه پیدا خواهند کرد.

آیا لووتیروکسین در برابر قهوه مقاوم است؟

برخی تحقیقات نشان داده اند داروهای لووتیروکسین که با نام Tirosint شناخته می شوند و شکل مایع لووتیروکسین در کپسول ژله ای هستند می توانند تاثیر قهوه را رد کنند. Tirosint – نوعی از لووتیروکسین است که برای افرادی با مشکلات گوارشی، جذب و یا حساسیت ساخته شده و این اجازه را به بیمار می دهد که لووتیروکسین را به همراه قهوه اش استفاده کند بدون اینکه تاثیر منفی روی جذبش بگذارد.

تحقیقات چه چیزی را ارزیابی نکردند؟

اشاره به بعضی موارد مهمی که این تحقیق مورد ارزیابی قرار نداده است ضروری است:

  • این تحقیق تفاوتی بین قهوه معمولی و قهوه بدون کافئین تعیین نکرد.
  • تحقیقات تاثیر قهوه روی جایگزین های دارویی هورمون تیروئید را فرای لووتیروکسین مورد بررسی قرار نداد. بنابراین هیچ نتیجه گیری علمی در مورد T3 مصنوعی و داروهای خشک شده طبیعی تیروئید مانند Nature-Throid و Armour Thyroid نداریم. تحقیقات همچنین شامل داروهای ضد تیروئیدی نیز که برای درمان پرکاری تیروئید به کار می رود نمی شود.
  • تحقیقات تاثیر چای های حاوی کافئین یا گیاهی را ارزیابی نکرده است.

بنابراین ما نمی دانیم با خوردن چای یا دیگر نوشیدنی ها تا یک ساعت چه تاثیری روی این داروها می گذاریم.

پیامدها برای بیماران تیروئیدی کدام است؟

توصیه های محققان واضح هستند: بعد از مصرف لووتیروکسین باید 60 دقیقه منتظر بمانید و سپس به نوشیدن قهوه یا اسپرسو اقدام کنید.

و اگر این مساله امکان پذیر نیست، بیمار باید با پزشکش صحبت کند تا اگر ممکن است داروهایش را شب استفاده کند. برخی تحقیقات نشان داده، خوردن لووتیروکسین هنگام خواب جذب آن را بهبود می بخشد. این کار همچنین به بیمار اجازه می دهد صبح ها بدون نگرانی قهوه یا اسپرسو مورد علاقه خود را میل کند.

اگر صبح ها لووتیروکسین مصرف می کنید و نمی توانید نخوردن قهوه یا اسپرسو را تحمل کنید بنابراین با پزشک خود مشورت کنید تا برایتان Tirosint تجویز کند.

این نکته بسیار مهم است. هر زمان متوجه شدید در حالی که داروهای تیروئید را مصرف می کنید تنظیم عملکرد تیروئیدتان مشکل شده، بهتر است لووتیروکسین را همان اول صبح و حدود یک ساعت قبل از خوردن هر غذایی استفاده کنید مخصوصا غذاها، نوشیدنی ها و مکمل هایی که حاوی آهن، کلسیم یا فیبر هستند.

آیا خوردن قهوه، همزمان با داروهای تیروئید مشکل ساز است؟ - 5 - تیروئید - خواص مواد غذایی

مریم اصیلی

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 5 از 5
تاریخچه ویرایش

نسخه فعلی

1395/06/28

نویسنده: مریم اصیلی

    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-فاطمه 1402/09/01

مصرف قرص تیرویید در شب و صبح ناشتا کدوم بهتر هستش؟

کارشناس به اندام 1402/09/02

عزیزم فقط صبح ناشتا مصرف بشه

- 1402/04/13

سلام من تیروییدپرکاردارم ایاقهوه گانودرمابرروی تیروییدمن اثرداره تیروییدپرکارداشتم زده ب چشمم شده تیروییدچشمی ممنون میشم راهنمایی کنید

کارشناس به اندام 1402/04/14

سلام عزیزم در بعضی افراد میتونه تاثیرگذار باشه واختلال در عملکرد هورمون ایجاد کنه

-محرم 1402/03/17

سلام من عمل کردم وصبح ها قرص لووتیروکسین میخورم ناشتا روزی 2عدد آیا قهوه ضلر دارد؟

کارشناس به اندام 1402/03/18

سلام عزیزم با فاصله از دارو استفاده کنید مشکلی نداره

-پریا 1402/01/19

خیلی ممنونم راهنمایی خیلی خوبی بود

کارشناس به اندام 1402/01/20

مرسی ازمحبت شما عزیزم

فرزانه 1401/11/16

سوال منم همین بود سرطان تیرویید دارم دوتا لوو میخورم ناشتا باشگاه هم میرم قهوه واسه چربی سوزی عالیه دلم میخواست بخورم ولی میترسیدم تا اینکه اینجا جوابمو گرفتم چندساعت بعد قرص میشه قهوه نوشید

کارشناس به اندام 1401/11/17

خوشحالیم که موردتوجهتون قرار گرفته عزیزم

حسنن 1401/10/06

با سلام بر دوستان

کارشناس به اندام 1401/10/11

سلام ودرود برشما

پارسا 1400/03/28

ممنون بابت مطالب جامع و کاملتون

M 1400/02/24

ممنون بابت مطالب جامع و کاملتون❣🌼

برجیس 1399/06/28

ممنون از سایت دکتر کرمانی بابت مطالب بسیار جامع ، هر سوالی توی ذهنم بود تو همین متن جواب گرفتم

کارشناس به اندام 1399/06/31

دوست خوبم، از اینکه همراه ما هستین و مطالب رو دنبال می کنید ممنونیم.