برای مقابله با آنفولانزا چه غذاهایی بخوریم؟

خانه » زندگی رژیمی » عادات غذایی » برای مقابله با آنفولانزا چه غذاهایی بخوریم؟
برای مقابله با آنفولانزا چه غذاهایی بخوریم؟

در طول زندگی دائما با ویروس ها در ارتباط هستیم: از سر کار گرفته تا کودکانمان و فروشگاهی که برای خرید می رویم. در فصل سرما امکان مبتلا شدن به آنفولانزا به شدت افزایش می یابد به همین دلیل باید سیستم ایمنی بدن خود را قوی و آماده نگه داریم.

باز هم رژیم غذایی سالم است که به نجاتتان می آید. برنامه غذایی ضعیف باعث می شود مواد مغذی کافی برای جنگجویان بدنتان نداشته باشید. به کمک متخصصین ایمونولوژی می خواهیم غذاهایی را به شما معرفی کنیم که می توانند در مقابله با آنفولانزا بیشترین کمک را به بدنتان کنند.

۱- هویج

هویج

هویج ها سرشار هستند از بتا کاروتن و ویتامین A که به بدن کمک می کنند نقص سیستم ایمنی را تعمیر کند. ویتامین A به مقابله با رادیکال های آزاد و پیشگیری از آسیب دیدن سلول ها کمک می کند. توصیه می شود هویج را به صورت خام، مقداری بخار پز شده، پوره یا رنده شده در سالاد استفاده کنید. همچنین می توانید از آنها در سوپ و پخت کیک نیز استفاده کنید.

۲- کفیر

کفیر

کفیر سوپر غذایی است سرشار از پروبیوتیک. تحقیقات نشان داده پروبیوتیک می تواند علائم و مدت زمان بهبودی را کاهش دهد. پروبیوتیک به بهبود قدرت سیستم ایمنی کمک می کند. پروبیوتیک ها هضم کننده های ضروری و مناسب هستند بدون آنها بدنمان نمی تواند مواد مغذی که از غذا می گیریم را بشکند و سیستم ایمنی مان را قوی کند.

۳- تخم مرغ

تخم مرغ

یک وعده املت به عنوان صبحانه می تواند به بدنتان سلنیم برساند که باعث می شود سیستم ایمنی و تیروئیدتان خوب کار کند. تخم مرغ ها همچنین سرشار از پروتئین و آمینو اسیدها هستند، مصالح مورد نیاز برای تمام سلول ها. پروتئین با افزایش سلول های T به حمایت از سیستم ایمنی کمک می کند. آمینو اسیدهای موجود در پروتئین به تحریک سیستم ایمنی کمک می کنند. که در نتیجه بدن قادر خواهد بود در برابر آنفولانزا و سرماخوردگی مقاومت کند.

۴- جوانه گندم

جوانه گندم

جوانه گندم سرشار است از مواد مغذی از جمله ویتامین E، سلنیوم و منیزیم. این غذا همچنین یکی از منابع گیاهی اصلی زینک به حساب می آید. جوانه گندم را در اسموتی یا مواد کیک ترکیب کنید و مورد استفاده قرار دهید.

۵- کیوی

کیوی

کیوی سرشار است از کاروتنوئیدها، پلیفنول ها و ویتامین C. ویتامین از عوامل اصلی یکپارچگی سلولی است. از آنها در طول التهاب محافظت می کند و تحقیقات نشان داده ویتامین C ممکن است بتواند روی مدت زمان بیماری نیز تاثیر داشته باشد. کیوی دوست ندارید؟ فلفل دلمه ای، توت فرنگی و مرکبات دیگر منابع ویتامین C هستند.

۶- سوپ مرغ

سوپ مرغ

این سوپ هم برای روحتان خوب است هم سیستم ایمنی بدنتان. تحقیقات نشان داده سوپ مرغ می تواند به بدن کمک کند در مقابل اولین مراحل ابتلا به آنفولانزا بایستد. اما هنوز مشخص نیست دلیلش مرغ است یا آب سوپ و یا ترکیب هردو با یکدیگر. سوپ مانند یک ضد التهاب عمل می کند و سرعت حرکت مخاط از بینی را افزایش می دهد در نتیجه گرفتگی بینی بهبود می یابد. اما این همه چیز نیست: آب مرغ به تامین آب بدن کمک می کند و پروتئین موجود در آن نیز به ساخت سلول ها کمک خواهد کرد.

این اکسیر جادویی مدت بسیاری است که برای مبارزه با آنفولانزا و سرماخوردگی استفاده میشود و یکی از بهترین هاست. دلیل تاثیر عالی این سوپ این است که مرغ سرشار از زینک است، گرمی سوپ باعث از بین رفتن گرفتگی ها میشود و سبزیجات داخل سوپ هم سرشار از ویتامین است. پس سوپ مرغ بخورید که پکیجی برای رفع آنفولانزا و سرماخوردگی است.

۷- بادام

بادام

بادام ها سرشار از ویتامین E هستند، آنتی اکسیدان محلول در چربی که به محافظت سلول ها در برابر آسیب کمک می کند. یک تحقیق ایتالیایی نشان داده مواد شیمیایی طبیعی موجود در پوست بادام می تواند واکنش سیستم ایمنی به عفونت را تقویت کند. برای وارد کردن بادام به برنامه غذایی خود به چیزی بیشتر از میان وعده فکر کنید: می توانید بادام را به سالاد یا لقمه کره بادام زمینی که درست می کنید هم اضافه کنید.  بادام را به عنوان یک نیروگاه طبیعی میشناسند. بادام حاوی فیبر، فولیک اسید، منیزیم، کلسیم، پتاسیم، ریبوفلاوین و ویتامین E است. میتوانید بادام را مستقیم یا به صورت ترکیب در غذاهای دیگر استفاده کنید.

۸- تخم کدو

تخم کدو

تخم کدو سرشار است از زینک که برای از بین بردن سرما خوردگی و آنفولانزا ضروری است. تحقیقات نشان داده کمبود زینک می تواند سیستم ایمنی تان را معیوب کند. زینک همچنین برای عملکرد سلول های T مهم است – یکی دیگر از نقش های سیستم ایمنی بدن. یک مشت از آن را به عنوان میان وعده میل نمایید.

۹- سیر

سیر

سیر قابلیت مقابله با عفونت ها را دارد. تحقیقات نشان داده ترکیبات آلیسین و سولفور موجود در سیر در برابر عفونت های باکتریایی قوی هستند. تحقیقات همچنین نشان داده  مصرف روزانه مکمل سیر می تواند دوره بیماری هایی چون سرماخوردگی و آنفولانزا را کوتاه کند، همچنین این افراد کمتر هم در خطر مبتلا شدن به سرماخوردگی هستند.  اولین بار سیر به بردگان مصری داده میشد تا قدرت پیدا کنند اهرام را بسازند. در قدیم شایع بود که سیر قدرت خود را از بوی تندش می آورد. بیشتر افراد سیر را به خاطر بوی تندش نمیخورند. اما میتوان سیر را مخلوط با غذا میل کرد با این کار میتوانید از بوی تند آن کم کنید.

۱۰- زنجبیل

زنجبیل

زنجبیل ثابت کرده که می تواند روده را تمیز کند و از معده محافظت کند همچنین آنتی اکسیدانی است قوی. زنجبیل می تواند با التهاب نیز مقابله کند مخصوصا اگر از گلو درد یا تورم گلو رنج ببرید. تنها کافیست به دمنوش خود کمی زنجبیل نیز اضافه کنید تا از خواصش بهره مند شوید.  زنجبیل خاصیت ضد ویروسی دارد ( مثلا خاصیت مهارکنندگی سرفه ) و به همین دلیل یکی از جنگجویان با ارزش علیه آنفولانزا و سرماخوردگی به حساب می آید. از دیگر خواص زنجبیل میتوان به باز کردن راه بینی، بر طرف کنندگی گرفتگی و برطرف کنندگی حالت تهوع هنگام بیماری اشاره کرد. زنجبیل را میتوانید به غذاها و نوشیدنی ها اضافه کنید و از خواص آن بهره مند شوید. یک نمونه چای زنجبیلی است که تهیه ی آن زمانی نمیبرد.

۱۱- سالمون

برای مقابله با آنفولانزا چه غذاهایی بخوریم؟

یک وعده سالمون می تواند ۴۰ درصد از پروتئین مورد نیاز روزانه و بیش از نیمی از ویتامین D مورد نیازمان در روز را تامین کند. تحقیقات متعدد نشان داده کمبود ویتامین D باعث می شود بیشتر در معرض خطر عفونت ها قرار بگیریم. سالمون همچنین حاوی اسید چرب های ضروری است که برای سلامت سیستم ایمنی بدن حیاتی است.

۱۲- میخک

anfolanza-13

میخک ها به مقابله با انگل ها کمک می کنند، که می توانند واکنش سیستم ایمنی بدن را آهسته کنند و به گوارش کمک کنند. ترکیب اصلی که باعث قوی شدن میخک می شود و ایمنی بدن را بالا می برد اوژنول است. ماده ای که ثابت کرده در برابر باکتری ها و ویروس ها تاثیر گذار است. در واقع ترکیبات آنتی اکسیدان میخک نسبت به خیلی از ادویه جات، میوه ها و سبزیجات بیشتر است. می توانید روغن میخک را خریداری کنید و یا آن را به انواع غذاها اضافه نمایید.

آب پرتقال

ویتامین C را دوست پیشگیری کننده از سرماخوردگی و آنفولانزا بدانید. ویتامین C کمک میکند سیستم ایمنی بدن همیشه در سطح بالایی قرار بگیرد. میتوانید با خوردن آب پرتقال یا درست کردن کیکی با آب پرتقال دوز مورد نیاز خود از ویتامین C را تامین کنید.

چای سبز

یکی از بهترین مبارزان با آنفولانزا و سرما خوردگی چای سبز است. چای سبز علاوه بر آنتی اکسیدان های فراوان ( در غلات سبوس دار، حبوبات و مغزها نیز یافت میشود) خاصیت ضد بیماری نیز دارد و همچنین از لثه ها نیز محافظت میکند.

 

ترب کوهی ( ریشه خردل )

گرفتگی قفسه سینه و بسته شدن راه بینی را میتوان با ترب کوهی از بین ببرید. این کار را میتوانید با سس خردل تند انجام دهید. استفاده از این سس خوشمزه به جز اینکه غذا را خوشمزه میکند گرفتگی سینوسها، سینه و سر را نیز بهبود میبخشد.

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*