بهترین مولتی ویتامین کدام است؟

رژیم لاغری، زندگی رژیمی، مقالات

  شاید برای سالیان زیادی به خود می گفتید اگر روزانه یک عدد مولتی ویتامین بخورم، عمر طولانی تری خواهم داشت. اما آیا هر نوع مولتی ویتامینی که استفاده کنیم نتیجه همان است؟

  سازمان های نظارت بر شرکت های تولید مولتی ویتامین دریافتند که بعضی مولتی ویتامین ها، مقدار خیلی زیاد و یا خیلی کمی از برخی ویتامین ها دارند. همچنین در بعضی از این مکمل ها، مواد خطرناکی مانند سرب به کار رفته است. سپس مقاله ای جنجالی توسط نشریه ها در دانمارک و دیگر کشورهای اروپایی پخش شد که در آن ادعا می شد:

  مولتی ویتامین نه تنها باعث طول عمر نمی شود، بلکه عمر را کوتاه می کند. واقعا داستان چیست؟ به همین دلیل با متخصصان تغذیه و اساتید دانشگاه های معتبر صحبت کردیم تا این ابهامات گیج کننده که درباره مولتی ویتامین ها به وجود آمده است رفع شود.

   

  آیا مولتی ویتامین ها بی خطر هستند؟

  سالیان زیادی است که مکمل های ویتامین  توصیه می شوند. این ویتامین ها به کسانی که رژیم دارند و یا از نظر مصرف میوه و سبزیجات محدودیت دارند کمک می کند ویتامین های کلیدی را دریافت کنند. بعید است یک مقاله انتقادی بتواند نظر متخصصان را درباره مولتی ویتامین ها عوض کند. همچنین مولتی ویتامین های بدون سرب هم ساخته می شود که دیگر آن مواد خطرناک را در خود ندارند. مقاله انتقادی که منتشر شده بود به این مسئله اشاره ای نکرده بود.

  بهترین کاری که می توانید انجام دهید، این است که از مکمل های تایید نشده استفاده نکنید. روی بسته های مولتی به دنبال برچسب بدون سرب و برای مصرف روزانه بگردید تا مطمئن شوید ناخالصی ندارد. همچنین به دنبال تایید مراکزی همچون (NSF) (USP) و (CL) که روی بسته بندی نوشته شده است، باشید. البته این را هم بدانید مکملی که می خرید حتما لازم نیست همه تایید ها را داشته باشد.

   

  برای خرید بهترین مولتی ویتامین چقدر باید هزینه کنیم؟

  این را بدانید که قیمت به معنای کیفیت نیست. بعضی از مولتی ویتامین های گران قیمت وجود دارند که در تست های (CL) شکست خورده اند. در کنار این ها، مولتی با قیمت مناسب هستند که همه تست ها را گذرانده اند. پس مهم این است، مکملی که انتخاب می کنید، با کیفیت باشد و تایید های لازم را داشته باشد.

   

  چگونه مولتی ویتامین مناسب خود را پیدا کنیم؟

  در سال هایی که توانایی باردار شدن را دارید، مطمئن شوید 400 میکروگرم فولیک اسید داشته باشد که به رشد سلول های جدید کمک می کند. در دوران بارداری، مولتی ویتامین مورد استفاده باید 600 میکروگرم فولیک اسید داشته باشد. این ماده مغذی باعث کاهش بروز نقایص هنگام تولد، مانند نقص لوله عصبی اسپینا بیفیدا می شود. زنان پیش از یائسگی باید به دنبال مولتی ویتامین های با آهن بالا باشند. زیرا در دوران قاعدگی خون از دست می دهند، اما زنان یائسه بهتر است مولتی بدون آهن مصرف کنند.

  زیرا میزان بالای آهن، باعث بروز بیماری های قلبی می شود. کسانی که سرطان دارند باید مواظب باشند که چه مولتی استفاده می کنند چون سلول های سرطانی هم برای رشد، نیاز به ویتامین دارند. پس چنین افرادی قبل از استفاده حتما باید با پزشک خود مشورت کنند.

   

  چطور بگوییم که برنامه غذایی مان کامل است یا خیر؟

  آب سبزیجات را با غرور سر می کشیم، بشقاب ناهار خود را با انواع سبزیجات رنگارنگ می کنیم ( بعضی وقت ها البته ) و مولتی ویتامین روزانه مان را هم سر وقت می بلعیم! همه این کارها برای چه؟ فقط برای اینکه مطمئن شویم ویتامین و مینرال مورد نیاز خود در طول روز را گرفته ایم. اما، این کار ساده نیست، هر چقدر هم بروکلی بخورید گاهی برخی ویتامین ها و مینرال ها را جا می اندازید، چون نمی توان گفت سطح هر کدام از اینها جدا گانه چه مقدار است.

  ابتدا اجازه دهید یک خبر خوب بدهم، روزهایی که یک فرد بر اثر کمبود شدید ویتامین و مینرال دچار بیماری هایی نظیر بری بری می شد گذشته است و ما همچین موردی را شاهد نیستیم. اما مشکل امروز افرادی هستند که بیماری های دستگاه گوارش دارند و یا برنامه های غذایی استفاده می کنند موجب کاهش سطح ویتامین و مینرال در بدنشان می شود.

  کمبود مینرال بیشتر از کمبود ویتامین است و بهترین راه برای فهمیدنش نگاهی جامع به برنامه غذایی است که داریم. اگر رنگین کمانی از میوه ها و سبزیجات، غلات کامل، روغن های سالم و پروتئین بدون چربی مصرف کنید و اگر عملکرد گوارشی طبیعی داشته باشید، شانس اینکه کمبود مواد مغذی داشته باشید تقریبا صفر است.

   

  اگر بعد از مصرف مولتی ویتامین، حالت تهوع داشتیم چه کار کنیم؟

  یکی از راه ها تغییر مولتی ویتامینی است که استفاده می کنید. آزمون و خطا، بهترین راه برای پیدا کردن مارکی است که با معده سازگار است و آن را تحریک نمی کند.

   

  آیا مصرف ویتامین به صورت شربت بهتر از قرص است؟

  با اینکه گفته می شود بهتر است تمام مواد مغذی مورد نیاز بدنمان را از برنامه غذایی متعادل و سالم دریافت کنیم اما با وجود تلاش زیادی هم که می کنیم باز ممکن است مشغله زیاد کاری، مسافرت و کلی دلیل دیگر باعث شوند عادت غذایی مان آنطور که باید پیش نرود و برای جبران دریافت مواد مغذی دست به دامان مکمل ها شویم.

  انتخاب یک مکمل مناسب از میان انواع بی شماری که وجود دارد کارِ مشکلی است. بنابراین با کمک متخصصین به شما می گوییم چه ویتامین هایی ارزش دریافت دارند. مکمل ها می توانند ویتامین هایی که از غذاها دریافت می کنید را افزایش دهند و کمک کنند به اندازه نیاز روزانه بدن برسند. دریافت کافی ویتامین هایی که بدنتان نیاز دارد کمک می کند احساس و عملکرد بدنتان در بهترین حالت خود قرار بگیرد.

  انتخاب های ضعیف غذایی و برنامه های غذایی نا متعادل روی میزان دریافت مواد مغذی تاثیر می گذارد و به همین خاطر است که بسیاری از افراد نمی توانند ویتامین ها و مواد معدنی ضروری بدنشان را به اندازه کافی دریافت کنند. دریافت ناکافی ویتامین های ضروری منجر به کمبود می شود و خطر ابتلا به مشکلات شایع سلامت از جمله بیماری های قلبی، انواع سرطان ها، ضعف سلامت استخوان ها و دیابت نوع 2 را افزایش می دهد. مواد مغذی اصلی که بیشتر مواقع مردم دچار کمبودشان می شوند عبارتند از ویتامین B2، منیزیم و زینک.

   

  بهترین مولتی ویتامین ها برای کودکان

  شما تلاش می کنید به کودکتان انواع میوه، سبزیجات، غلات کامل و پروتئین بدون چربی بدهید، اما آیا در این میان چیزی جا نیفتاده؟

  یک برنامه غذایی کامل کلید سلامت و رشد مناسب کودک است. از همان ابتدا به کودک خود میوه های تازه سبزیجات و غلات کامل را پیشنهاد بدهید. اگر می خواهید مطمئن شوید او هر آنچه را که لازم دارد از برنامه غذایی اش دریافت می کند، این مکمل ها را اضافه کنید تا فضاهای خالی برنامه کودک را بپوشاند.

   

  1- قطره ویتامین D

  کودکان برای جلوگیری از نرمی استخوان و تقویت سیستم ایمنی بدنشان در برنامه غذایی خود به ویتامین D نیاز داردند. بسیاری از افراد بالغ و کودکان مقدار زیادی ویتامین D را با قرار گرفتن زیر نور آفتاب جذب می کنند، اما متخصصان می گویند با این حال باز هم ممکن است کودکان به اندازه کافی ویتامین جذب نکنند. چند قطره ویتامین D به برنامه غذایی کودک خود اضافه کنید تا مطمئن شوید به اندازه کافی از این ویتامین مهم دریافت می کند.

   

  2- ریشه شیرین بیان

  شاید لازم نباشد کودکتان هر روز ریشه ی شیرین بیان مصرف کند، اما این مکمل برای زمانی که او از گلو درد، سرفه، یا یک بیماری ویروسی رنج می برد بسیار مفیدی است. ریشه شیرین بیان می تواند پاسخ سیستم ایمنی بدن کودک را سرعت ببخشد تا بدن بتواند عفونت را دفع کند. قبل از استفاده این مکمل با پزشک متخصص اطفال صحبت کنید، چون ممکن است در برخی موارد با داروهای تجویزی تداخل پیدا کند.

   

  3- روغن ماهی یا روغن بذر کتان

  بدن کودک شما قادر نیست اسید چرب های امگا 3 و امگا 6 که در روغن ماهی و بذر کتان پیدا می شود تولید کند، اما این موارد برای سیستم ایمنی، آرام کردن التهاب، و ایجاد سلول های سالم بسیار مهم هستند. اگر از خانواده هایی نیستید که به صورت مرتب ماهی استفاده می کنند احتمال اینکه کودکتان کمبود امگا 3 و امگا 6 داشته باشد زیاد است. با اضافه کردن بذر کتان خرد شده و ماهی یا مکمل روغن ماهی به برنامه او این کمبود را برطرف کنید.

   

  4- آنزیمهای جویدنی

  شاید با استفاده از مکمل های پروبیوتیک بتوانید به راحتی مشکلات هضم کودک خود را برطرف کنید، اما بعضی از کودکان حتی بعد از اضافه شدن پروبیوتیک همچنان از گاز، نفخ، یبوست و اسهال رنج می برند. اگر نگران وضعیت گوارش کودک خود هستید به برنامه غذایی او آنزیم های جویدنی اضافه کنید. این آنزیم ها را می توانید در آناناس و پاپایا پیدا کنید. این مکمل ها تضمین می کنند که کودک می تواند به اندازه کافی مواد مغذی جذب کند.

   

  5- GABA ( گاما آمینوبوتیریک اسید )

  GABA مخفف نام یک نوع ماده شیمیایی است که به صورت طبیعی در مغز تولید می شود. اگر فرزندتان به صورت طبیعی کمبود این ماده را دارد، ممکن است درگیر بی خوابی، مشکلات خلق و خو و اضطراب باشد. اگر نگران وضعیت خلق و خو، استرس و الگوی خواب فرزند خود هستید با پزشک صحبت کنید تا به برنامه غذایی او GABA اضافه کند. GABA همچنین ممکن است برخی نشانه های مرتبط با بیش فعالی را نیز کاهش دهد.

   

  6- پودر سبز

  مکمل های پودر سبز از کلروفیل در غذاهایی نظیر یونجه سرچمه می گیرد. به سادگی می توانید مقداری از آن را در آبمیوه یا آب آشامیدنی کودک خود اضافه کنید تا مقدار زیادی ویتامین و مواد معدنی وارد برنامه غذایی او شود. همچنین این پودر هر نوشیدنی را تبدیل به سبز روشن می کند که برای کودک جذاب است.

   

  7- پروبیوتیک ها

  قسمت اعظمی از سلامت کودکتان به عملکرد دستگاه گوارش او بستگی دارد. متاسفانه بسیاری از کودکان با مشکل بیماری های معده و هضم درگیر هستند که می تواند باعث کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن شود. مکمل های پروبیوتیک، می توانند باکتری های خوب معده را تقویت کنند و باعث دفع بیماری و ناراحتی معده شوند. این مکمل ها مخصوصا اگر فرزندتان مشکل یبوست، اسهال و دیگر بیماری های معده داشته باشد بسیار مهم هستند.

   

  ویتامین های جامد در برابر مایع

  ظاهرا انتخاب ویتامین هایی که می خواهید دریافت کنید تنها نیمی از مسیر است. کار بعدی تصمیم گیری درباره محصولی است که می خواهید انتخاب کنید. این محصولات در دو نوع جامد و مایع وجود دارند. جدای ترجیح شخصی که کدام را بیشتر می پسندید آیا این دو نوع با یکدیگر فرقی هم دارند؟ بله فرق دارند.

  مکمل های خوراکی که به صورت نوشیدنی گازدار ارائه می شوند در واقع طوری طراحی شده اند که مواد مغذی را به صورت موثر جذب بدنتان کنند. بسیاری از مکمل های جامد به آرامی مسیر گوارشی را می پیمایند و ممکن است روند جذبشان توسط غذاها و دیگر مواد شیمیایی متوقف شود.

  مکمل های گازدار کاملا در آب حل می شوند بنابراین به سادگی از مسیر گوارشی عبور کرده و مقدار بیشتری از آن جذب بدن می شود. همچنین این محلول باعث می شود اسید معده با آنچه خورده اید تماس پیدا نکند و موجب تحریک و سوزش سر دل نشود. به علاوه ویتامین های محلول در آب کمک می کنند اضافات به جای ذخیره شدن در بدن از آن دفع شوند.

  اما مواردی نیز وجود دارد که مکمل های جامد را برتر می کند: ویتامین C یک ویتامین محلول در آب است که در بدن ذخیره نمی شود. بهتر است ویتامین C را به صورت قرص یا کپسول استفاده کنید تا به مرور وارد بدن شود و پایداریش افزایش بیابد.

  در مورد زینک نیز همینطور است اگر می خواهید برای طولانی مدت سطح زینک و ویتامین C بدنتان بالا بماند بهتر است از مکمل های جامد استفاده کنید.

  با این حال اگر سطح ویتامین C بدنتان بسیار پایین است و می خواهید به صورت آنی آن را افزایش دهید توصیه می شود از ویتامین C به صورت محلول استفاده کنید. متوجه شدیم که مکمل های جامد و محلول هر کدام بدی ها و خوبی هایی دارند و اینکه کدام مورد را برای استفاده انتخاب کنید بیشتر به ترجیح شخصی خودتان بر می گردد.

   

  ویتامین ها و مینرال ها چگونه کار می کنند؟

  ما به آنزیم های فعال شده نیاز داریم تا بتوانیم تمام عملکردهای بدنی خود را انجام دهیم. آنزیم ها با ویتامین ها و مینرال ها فعال می شوند. آنزیم های مشخص به ویتامین های خاصی نیز برای فعال شدن نیاز دارند. برای مثال یک آنزیم خاص برای فعال شدن به ویتامین B6 نیاز دارد. این آنزیم باید فعال باشد تا پالس های عصبی به نوک انگشتان ارسال شوند. اگر کمبود ویتامین B6 وجود داشته باشد، ممکن است نوک انگشتان دستتان احساس مور مور شدن داشته باشید.

  نشانه های کمبود ویتامین ها چیست؟

  اما اگر از آن دسته باشیم که نوع غذا خوردنمان مشکل ساز است چه؟ اما گاهی اسیر یک نوع روتین غذایی می شویم چون به آن عادت کردیم، اگر این چنین است به احتمال زیاد در برخی از مواد مغذی خاص بیشتر از موارد دیگر کمبود دارید. در تمامی ویتامین ها و مینرال هایی که در ادامه لیست شده اند، برای ردیابی کمبود هیچ علائمی نمی توان پیدا کرد، اما اگر هر کدام از نشانه هایی که گفته می شود را دیدید حتما به پزشکتان مراجعه کنید تا متوجه شوید چه خبر است.ویتامین A: مشکل بینایی – با شب کوری شروع می شود  و کاهش عملکرد سیستم ایمنی.
  ویتامین C: بی حالی، درد عضلانی، این افراد به سادگی کبود می شوند و از لثه هایشان خون می آید.
  ویتامین D: می تواند سرعت ابتلا به نرمی استخوان را افزیش دهد ( قوس برداشتن استخوان های پا ) همچنین کمبود ویتامین D می تواند باعث ضعیف شدن ساختار استخوان و شکنندگی آن شود ( پوکی استخوان )
  ویتامین E: کم خونی و آسیب رسیدن به سلول های عصبی
  پتاسیم: گرفتگی عضلات، ضعف و آریتمی قلبی
  آهن: کم خونی و ریزش مو
  کلسیم:  بی قراری، پریدن چشم و آریتمی
  سدیم: ضعف، گرفتگی، گیجی منتهی به کما

   

  بهترین روش برای پیشگیری از کمبود ویتامین چیست؟

  برنامه غذایی سالم شامل غذاهای کامل استفاده کنید. ویتامین ها و مینرال ها به صورت هم افزایی با یکدیگر کار می کنند، این یعنی برنامه غذایی ما به انواع مختلف غذا نیاز دارد. برای مثال وقتی یک پرتقال می خورید، مطمئن شوید که مقداری از قسمت سفید رنگ آن نیز استفاده می کنید. این قسمت حاوی بیوفلاونوئید است که به بدن در جذب ویتامین C از میوه پرتقال کمک می کند. این مثالی کامل از این بود که چرا باید یک میوه تازه را با تمام اجرایش از جمله پوست و گوشتش میل کنیم.

  اما اهمیت ورزش را نیز نباید فراموش کنیم. ورزش به بدن کمک می کند استخوان هایی قوی بسازد و جریان خون را بهبود می بخشد که این کار مواد مغذی را به سراسر بدن می فرستد. استفاده از برنامه غذایی سالم و مولتی ویتامین مینرال در کنار آن کمک می کند سطح ویتامین و مینرال های بدن را در حالتی طبیعی نگه داریم و بتوانیم سالم و پویا زندگی کنیم.

  بدن به سوختی درست احتیاج دارد تا درست کار کند، پس با غذاهای سالم به آن سوخت رسانی کنید تا دیگر نگران کمبود ویتامین ها و مینرال ها نباشید. به خاطر داشته باشید، آنچه که می خورید هستید! سلامتی بزرگترین دارایی ماست، درست حفظش کنیم.

   

   

  Sending
  User Review
  3 (7 votes)
   به اشتراک بگذارید

  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  دیدگاه های شما

  زهرا ۰۳ مهر ۱۳۹۸

  سلام ببخشید مادرم سرطان دارن چه مولتی ویتامینی خوبه؟

  کارشناس به اندام ۰۹ مهر ۱۳۹۸

  سلام و روز بخیر. دوست عزیز یک فرد مبتلا به سرطان نیاز داره تا سلول های سرطانیش اکسید بشه اما، مولتی ویتامین در بدن به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کنه و از اونجا که بین سلول های سالم و سرطانی هیچ تمایزی قائل نمی شه، باعث حفظ سلول های سرطانی میشه. بنابراین در انتخاب مولتی ویتامین حتما باید با پزشک متخصص مشورت کنید. اما مصرف مولتی ویتامین هایی مثل روی، آهن و ب کمپلکس مانعی نداره.

  مرضیه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸

  ببخشید بهترین مولتی ویتامین برای خانمهای در سن 35 تا 40 چی هست

  کارشناس به اندام ۳۰ شهریور ۱۳۹۸

  سلام و روز بخیر. شما می تونید از مکمل های ول وومن استفاده کنید.

  سامان ۱۹ شهریور ۱۳۹۸

  سلام مت رژیم غذای وورزش تی آرایکس انجام میدم مولتی ویتامین مناسب برای ورزش وپوست ومو وقوای جنسی وایمنی رابه من معرفی کنید .ممنون

  کارشناس به اندام ۲۳ شهریور ۱۳۹۸

  سلام و خدا قوت. شما می تونید از مولتی ویتامین ول من استفاده کنید که تقریبا همه ی مواد معدنی رو در خودش داره

  آرش ۱۹ شهریور ۱۳۹۸

  سلام قد من ۱۸۰ وزن ۸۲ دچار ریزش مو شدم نمیدون از کمبود ویتامین هست یا استرس میخواستم بدونم آیا مولتی ویتامین از ریزش مو و استرس جلو گیری میکنه و کدوم مارک رو تهیه کنم بهتره

  کارشناس به اندام ۲۳ شهریور ۱۳۹۸

  سلام و وقتتون بخیر. ببینید دوست عزیز در صورتی که علت ریزش موهاتون به دلیل فقر ویتامین باشه، بله مولتی ویتامین ها می تونن تا حدودی در کاهش ریزش مو موثر باشن و ریزش اونها را کمتر کنن، اما توصیه می کنیم که حتما با انجام آزمایش از علت ریزش موهاتون مطلع بشین تا بهتر و ریشه ای تر بتونین درمانش کنین. مولتی ویتامین های حاوی زینک و بیوتین برای کاهش ریزش مو موثرن. می تونین از مولتی ویتامین ول من استفاده کنین.

  Hadis.kh ۲۸ مرداد ۱۳۹۸

  سلام .من ۱۴ سالمه قدم ۱۶۵ هست می خواستم بدونم قدم ۱۷۱ میشه ؟؟و آیا مولتی ویتامین بر افزایش قد تأثیر داره؟؟

  کارشناس به اندام ۳۰ مرداد ۱۳۹۸

  سلام دوست عزیز. رشد قدی دختران بعد از سن بلوغ به شدت کم میشه. اگر هنوز به سن بلوغ نرسیدین احتمال اینکه قدتون بلندتر بشه، خیلی زیاد هست. اگر هم به سن بلوغ رسیدین با تغذیه صحیح (مصرف لبنیات)، ورزش و خواب به موقع و کافی (چون هورمون رشد در اوائل شب حدود ساعت 9 تا 11 بیشترین میزان ترشح رو داره) می تونین تا حدودی به رشد قد خودتون کمک کنید. مولتی ویتامین هم تا حدودی می تونه تاثیر گذار باشه

  Ali.z ۱۳ مرداد ۱۳۹۸

  سلام .خسته نباشید.من بیست سالمه و باشگاه میرم و دنبال افزایش وزن هستم.ایا میشه برای افزایش وزن از مولتی ویتامین ها استفاده کرد .؟ اگه میشه استفاده کرد چه مولتی ویتامینی رو پیشنهاد میکنید؟ممنون میشم جواب بدین.

  کارشناس به اندام ۱۴ مرداد ۱۳۹۸

  سلام و وقت بخیر. برای افزایش وزن در درجه اول باید تغذیه تون مناسب باشه باید وعده های غذاییتون بیشتر بشه و همینطور از میان وعده ها ی با کیفیت و ارزش غذایی بالااستفاده کنید مولتی ویتامین هم میتونه کمک کننده باشه چون یه جور مکمل غذایی هست که میتونید برای تامین ویتامین های بدنتون ازش استفاده کنید مثل opti woman opti man فارماتون ژیرتون

  معصومه ۰۳ مرداد ۱۳۹۸

  کدوم مولتی ویتامین موهامو بلند و پوستم رو سفید میکنه کدم هم بلند باشه صورتم چاق ولی اندامم لاغر بمونه متشکر میشم اگه راهنماییم کنی

  کارشناس به اندام ۰۶ مرداد ۱۳۹۸

  سلام دوست عزیز. ویتامین E از جمله ویتامین هاییست که برای پوست، مو و ناخن ها بسیار مفیده. مصرف بیوتین نیز به رشد موها کمک می کنه. اصولا مولتی ویتامین نمی تونه به خودی خودش موجب افزایش وزن بشه اما ممکنه با افزایش اشتها منجر به چاق شدن بشه. بهتره اونها رو طبق تجویز پزشک و یا در ساعات پایانی روز مصرف کنید تا دچار گرسنگی نشید.

  حمیده ۳۱ تیر ۱۳۹۸

  من 49سا لم است مولتی ویتامین چی بخورم برا رفع خستیگم البته تیرویید کم کار دارم خوابم خوبه ولی بازم که سر وقت میخابم وقت بیدار شدن انگار نخابیدم همش احساس خستگی میکنم

  کارشناس به اندام ۲۷ مرداد ۱۳۹۸

  سلام و وقت بخیر. خیر با هم تداخل دارویی ندارن. اما ال کارنتین نباید بیشتر از 500 واحد دریافت بشه

  مریم ۲۷ تیر ۱۳۹۸

  سلام خسته نباشین من درحال رژیمم و باشگاهم ورزش سنگین میکنم ۲۳ سالمه چه نوع مولتی ویتامینی ک قیممتشم چندان نباشه معرفی میکنیم

  کارشناس به اندام ۰۱ مرداد ۱۳۹۸

  سلام روزتون بخیر: opti woman، opti man، فارماتون، ژیرتون

  امیر ۲۴ خرداد ۱۳۹۸

  سلام خسته نباشید میشه یک مولتی ویتامین معرفی کنین که قیمتش هم مناسب باشه

  کارشناس به اندام ۲۵ خرداد ۱۳۹۸

  سلام. وقت بخیر. مولتی ویتامین های ایرانی نسبت به انواع خارجی قیمت مناسب تری دارند. متاسفانه مولتی ویتامین خارجی با قیمت پایین تقریبا وجود ندارد.

  بی تا ۲۸ فروردین ۱۳۹۶

  خیلی خوب.به خاطر اسم دکتر کرمانی این جارو مطالعه کردم ازاینکه راهنماییها همه جانبه بود برام مفید بود

  پژمان ۲۶ اسفند ۱۳۹۵

  سلام خسته نباشید من پسری هستم با قد حدود 170 سانتی متر و وزن حدود 65 کیلوگرم و 18 سالمه اگر بخوام قدم افزایش پیدا کنه و پوستم روشن بشه و قوی تر بشم باید چه نکاتی رو رعایت کنم و بهترین قرص همراه با مناسب ترین قیمت برای رسیدن به خواستم کدوم قرص هست؟؟؟ اضافه کنم که من قرص زینک پلاس هم مصرف میکنم لطفا در سریع ترین زمان ممکن به سوالم پاسخ بدید با تشکر

  کارشناس به اندام ۰۷ خرداد ۱۳۹۸

  سلام. برای افزایش قد تغذیه ی سالم همراه با مصرف کلسیم و پروتئین به همراه ورزش در سن شما توصیه می شه. تغذیه ی سالم به روشن شدن رنگ پوست هم کمک می کنه