هرآنچه باید درباره یبوست بدانید

بیماری ها

  کم شدن حرکت روده را یبوست می گویند. به صورت طبیعی روده روزی سه مرتبه یا یک مرتبه در سه روز باید کار کند ولی با وجود یبوست مدفوع سخت و خشک شده است و به درستی سیستم بدن کار نمی کند. حتی اگر سیستم گوارش و دفع بدن مثل ساعت کار کند باز هم مواقعی پیش می آید که همه چیز کند می شود و به مشکل می خورید. هر آنچه برای شکست دادن و جلوگیری از این مشکل شایع را باید بدانید برایتان لیست کردیم.

  هرآنچه باید درباره یبوست بدانید

   


  ثبت نام رژیم اینترنتی دکتر کرمانی

  داخل لوله کشی بدن

  برای اینکه درک کنیم یبوست چگونه اتفاق می افتد، باید بفهمیم که مدفوع چگونه ساخته می شود. از شروع ساخته شدن تا خروج 24 تا 72 ساعت طول می کشد.

  1- غذایی که می خورید وارد معده می شود، جایی که به ذرات کوچک خرد می شود.
  2- این ذرات به روده کوچک می روند، جایی که آنزیم ها پروتئین و چربی را می شکنند تا آنها نیز مانند دیگر مواد مغذی جذب شوند.
  3- ترکیبی مایع از فیبر، باکتری، چربی های هضم نشده و مخاطی که از مسیر گوارشی آمده باقی می ماند که به طرف روده بزرگ حرکت می کند که آب را خارج کند و مدفوعی جامد بسازد.
  4- مدفوع از راست روده عبور می کند در پایان روده بزرگ، جایی که فشرده می شود.
  5- وقتی راست روده ظرفیتش پر شد، مغزتان سیگنالی ارسال می کند که دیگر  وقتش است! وقتی آماده بیرون راندن مدفوع می شوید، عضلات شکم و رکتوم فعال می شوند در حالی که عضلات اسفنکتر در حالت استراحت هستند.

  کم شدن کار روده در یبوست

  مشکل چیست؟

  گاهی مسائل مکانیکی سبب به وجود آمدن یبوست می شود. برای مثال عضله داخل روده دچار مشکل شده و به صورت طبیعی حرکت نمی کند. دفع  مدفوع هرچقدر طول بکشد یعنی روده بزرگ آب بیشتری جذب کرده است. بنابراین مدفوع خشک و سخت شده و بیرون آمدنش نیز دشوارتر است.

  مشکل یبوست

   

  دلایل بروز یبوست

  این مشکل در بدن شما می تواند در اثر عوامل زیر به وجود بیاید:

  • بیماری مانند ام اس یا پارکینسون که اعصاب را تحت تاثیر قرار می دهد.
  • مشکلات رکتوم مانند زخم های کوچک یا بواسیر
  • سندروم روده تحریک پذیر و رشد سرطانی که می توانند مسیر روده را ببندند.

  اما مواردی دیگر هم وجود دارند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

   

  1. نقش استرس در بروز یبوست

  انتقال دهنده های عصبی که مغز، هنگام استرس آزاد می کند با گیرنده های عصبی داخل روده بزرگ نیز ترکیب می شوند.همین کار باعث تنبلی عضلات داخل روده شود.

  نقش استرس در یبوست

   

   

  2. نقش مسافرت در بروز یبوست

  در هنگام مسافرت، شاید برنامه غذایی تان بسیار سالم و مناسب نباشد و یا به اندازه آب نخورده باشید. همچنین باید بی حرکت داخل ماشین یا هواپیما بنشینید. تغییر موقعیت زمانی روی عادات روده تاثیر می گذارد و هم زمانی که وارد فضایی متفاوت شده باشید احساس راحتی نداشته باشید.

  نقش مسافرت در یبوست

  3. نقش دارو در بروز یبوست

  گاهی اوقات این مشکل به دلیل عوارض داروهای جدیدی است که استفاده می کنید. اگر فکر می کنید که علت را درست تشخیص دادید حتما با پزشک خود درباره عوارض جانبی آنها صحبت کنید، اگر تاثیر داشت بخواهید که جایگزینی برای دارو شما معرفی کند تا مشکل برطرف شود.

  نقش دارو در بروز یبوست

  4. تغییر در هورمون ها

  هر نوع تغییر در هورمون ها،  به علت عادت ماهیانه، بارداری یا یائسگی می تواند روی روده نیز تاثیر داشته باشد. بسیاری از زنان قبل از عادت ماهیانه دوره ای از یبوست را تجربه می کنند و هنگام عادت ماهیانه مشکلشان حل می شود.  هم چنین تیروئید و دیابت هم می تواند باعث یبوست شوند.

  نقش هورمون ها در ایجاد یبوست

   

   

  درمان طبیعی یبوست

  بازگرداندن اوضاع به روال عادی شاید به نظر کاری دشوار بیاید اما می توانید طوری عمل کنید که چنین نباشد. شما غذاها و عادات بدی که در ادامه برایتان توضیح داده می شود را کنار بگذارید تا دوباره روده سالم داشته باشید.

  درمان طبیعی یبوست

  موادغذایی سرشار از فیبر

  موادغذایی سرشار از فیبر مانند میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، حبوبات و آجیل ها در سیستم گوارشی شکسته نمی شوند، بنابراین به سرعت از روده عبور می کند. خانم ها روزانه 25 گرم فیبر نیاز دارند و آقایان هم کمی بیشتر اما متاسفانه بسیاری از ما خیلی کمتر از این میزان فیبر مصرف می کنیم.

  غذاها در ایجاد یبوست

  در طول رژیم چطور یبوست را رفع کنیم؟

  1. نوشیدن آب به اندازه

  برای بیرون راندن ضایعات از بدن به مقدار زیادی آب نیاز دارید. همچنین نوشیدن آب سبب مرطوب ماندن مدفوع می شود که کار دفع را ساده می کند.

  نوشیدن آب در درمان یبوست

  2. از داروهای اسهال آور استفاده نکنید

  استفاده مرتب از داروهای اسهال آور بدون نیاز به نسخه یکی از دلایل اصلی یبوست است. اگر مشکلتان برنامه غذایی ضعیف، عوارض جانبی دارو و یا حتی بیماری جدی هم که باشد بهتر است از این نوع داروها استفاده نکنید. مصرف داروی اسهال آور تعادل باکتری های سالم داخل روده را برهم می زند.

  داروها و ایجاد یبوست

   

  3. ورزش کنید

  عضلات داخل روده از دیگر اعضای بدنتان پیروی می کند. در طول روز هرچقدر بیشتر حرکت داشته باشید این عضلات نیز بیشتر حرکت کرده و زباله های بدن را تخلیه می کنند.

  نقش ورزش در درمان یبوست

  4. نگهش ندارید!

  به تاخیر انداختن حرکت روده سبب یبوست می شود  و در دراز مدت سرعت عمل روده را کند می کند.

  مدفوع را نگه ندارید

  5. پروبیوتیک ها را امتحان کنید

  مصرف مکمل های پروبیوتیک به هضم بهتر غذا و کاهش یبوست و نرم شدن مدفوع کمک می کند.

  پروبیوتیک و یبوست

   

  6. در دستشویی شبکه های اجتماعی را چک نکنید!

  حتی اگر فشار هم وارد نکنید، نشستن فشار روی راست روده را بالا می برد. این فشار عضلات را ضعیف می کند. اگر این کار آنقدر طول می کشد که باید گوشی همراه خود را با خود ببرید نشانه خوبی نیست. دفع مدفوع راهی سریع و البته بی عوارض است.

  در دستشویی شبکه های اجتماعی را چک نکنید

  برای شما طبیعی است؟

  نگاهی به مدفوع خود کنید. در ادامه می توانید با موارد زیر فرق مدفوع طبیعی و غیر طبیعی را متوجه شوید.

  انواع مدفوع و یبوست

  رنگ

  چه رنگی طبیعی است؟ انواع رنگ قهوه ای را طبیعی می گوییم.
  چه رنگی طبیعی نیست؟ قرمز و سیاه نشانه ای از خون دارند – البته مدفوع سیاه رنگ گاهی به خاطر خوردن آهن است و مدفوع قرمز رنگ نیز گاهی به دلیل خوردن زیاد چغندر است. مدفوعی که به سفیدی یا زردی بزند نشانه آن است که بدن به خوبی مواد مغذی غذاها را جذب نمی کند.

  نقش رنگ مدفوع در یبوست

   

  ثبات

  چه چیز طبیعی است؟ مدفوع باید به اندازه صاف و نرم باشد که به سادگی عبور کند اما همچنان باید تراکم داشته باشد.
  چه چیز غیر طبیعی است؟ مدفوع کوچک و سخت نشان از این دارد که به اندازه فیبر مصرف نمی کنید. مدفوع خمیری یا آبکی نشان دهنده التهاب است که به دلیل مصرف برخی داروهای خاص، عدم تحمل مواد غذایی، حساسیت و یا عفونت اتفاق  می افتد.

  عبور مدفوع از روده

  بو

  چه بویی طبیعی است؟ غذاها در معده شکسته می شود و این کار سبب آزاد شدن گاز می شود. پس بویی که از مدفوع خارج می شود اجتناب ناپذیر و البته ناخوشایند است. بوی طبیعی کمی اذیت کننده است.
  چه بویی غیر طبیعی است؟ اگر بو به شدت غیر قابل تحمل و تیز باشد، غیر طبیعی است. در بیشتر مواقع بوی خیلی قوی نشان از برنامه غذایی سرشار از چربی و قند است. همچنین این نوع بو به علت عفونت نیز است.

  مدفوع بودار

  شکل

  چه شکلی طبیعی است؟ مدفوع بلند و سوسیسی شکل.
  چه شکلی غیر طبیعی است؟ مدفوع نازک درست مانند مداد – مخصوصا اگر به مرور نازک تر شود شاید نشان از رشد سرطانی داخل روده بزرگ است.

  شکل مدفوعتعریف و تشخیص یبوست

  در حال ارسال
  لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  5 (2 votes)
   به اشتراک بگذارید

  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *