یبوست چیست؟ علائم و راه های درمان آن

خانه » زندگی رژیمی » بیماری ها » یبوست چیست؟ علائم و راه های درمان آن

کم شدن حرکت روده را یبوست می گویند. به صورت طبیعی روده روزی سه مرتبه یا یک مرتبه در سه روز باید کار کند ولی با وجود یبوست مدفوع سخت و خشک شده است و به درستی سیستم بدن کار نمی کند. حتی اگر سیستم گوارش و دفع بدن مثل ساعت کار کند باز هم مواقعی پیش می آید که همه چیز کند می شود و به مشکل می خورید. هر آنچه برای شکست دادن و جلوگیری از این مشکل شایع را باید بدانید برایتان لیست کردیم.

هرآنچه باید درباره یبوست بدانید

 

داخل لوله کشی بدن

برای اینکه درک کنیم یبوست چگونه اتفاق می افتد، باید بفهمیم که مدفوع چگونه ساخته می شود. از شروع ساخته شدن تا خروج ۲۴ تا ۷۲ ساعت طول می کشد.

۱- غذایی که می خورید وارد معده می شود، جایی که به ذرات کوچک خرد می شود.
۲- این ذرات به روده کوچک می روند، جایی که آنزیم ها پروتئین و چربی را می شکنند تا آنها نیز مانند دیگر مواد مغذی جذب شوند.
۳- ترکیبی مایع از فیبر، باکتری، چربی های هضم نشده و مخاطی که از مسیر گوارشی آمده باقی می ماند که به طرف روده بزرگ حرکت می کند که آب را خارج کند و مدفوعی جامد بسازد.
۴- مدفوع از راست روده عبور می کند در پایان روده بزرگ، جایی که فشرده می شود.
۵- وقتی راست روده ظرفیتش پر شد، مغزتان سیگنالی ارسال می کند که دیگر  وقتش است! وقتی آماده بیرون راندن مدفوع می شوید، عضلات شکم و رکتوم فعال می شوند در حالی که عضلات اسفنکتر در حالت استراحت هستند.

کم شدن کار روده در یبوست

تشخیص یبوست

گاهی مسائل مکانیکی سبب به وجود آمدن یبوست می شود. برای مثال عضله داخل روده دچار مشکل شده و به صورت طبیعی حرکت نمی کند. دفع  مدفوع هرچقدر طول بکشد یعنی روده بزرگ آب بیشتری جذب کرده است. بنابراین مدفوع خشک و سخت شده و بیرون آمدنش نیز دشوارتر است.

مشکل یبوست

اگر حداقل دو مورد از علائم زیر درفردی موجود باشد. حتما مبتلا به یبوست است:
۱- مدفوع معمولا سفت وخشک باشد.
۲- تعداد دفعات تخلیه کم باشد.
۳- دفع وتخلیه به سختی انجام شود.
۴- مواد دفعی کاملا تخلیه نشود.

در این ویدئو با علت ایجاد یبوست آشنا شوید:

 

کارکرد طبیعی روده

غذاها و مایعات سفر دور و دراز خود را در دستگاه گوارش شما با عبور سریع از دهان تا معده آغاز می‌کنند. عضلات معده شل می‌شوند تا گنجایش غذای بلعیده شده را داشته باشند، اما مایعات در طی ۲۰ دقیقه وارد روده کوچک شده و مواد جامد چند دقیقه دیرتر به آنجا می‌رسند. اگر چه این فرایند از معده و دهان آغاز می‌شود، اما بیشتر فرایند گوارش در روده کوچک اتفاق می‌‌افتد.
با ورود مواد غذایی و مایعات به جریان خون، محتویات روده فشرده‌تر و سفت‌ترمی‌شوند.
دیواره روده دارای عضلاتی است که به طور ریتمیک منقبض‌ شده و مواد غذایی را به جلو می‌رانند. شبکه عظیمی از اعصاب، این انقباضات را با یکدیگر هماهنگ کرده وهورمون‌های مختلف این فرایند را تنظیم می‌کنند.

 

ساختمان کولون

در افراد سالم در حدود شش ساعت طول می‌کشد تا غذا از روده کوچک عبور کند. سپس مواد غذایی وارد روده بزرگ یا کولون (یا قولون) می‌شوند. آب اضافی غذا در روده بزرگ جذب شده و میلیون‌ها باکتری که در آنجا زندگی می‌کنند، بو و رنگ خاص مدفوع را به آن می‌دهند.
انقباضات غیرارادی عضلات دیواره روده بزرگ محتویات غذایی را از میان آن به جلو می‌رانند. زمان مورد نیاز برای عبور مواد از کولون متفاوت بوده و در افراد سالم به طور متوسط به ۱۸ تا ۲۰ ساعت می‌رسد.
بعد نوبت به راست‌روده در انتهای کولون می‌رسد. روده بزرگ قادر است مقدار زیادی مدفوع را ذخیره کند. زمانی که راست‌روده از مدفوع پر می‌شود، علائمی مبنی بر نیاز به تخلیه مخابره می‌کند. در این حالت دو حلقه عضلانی که مجرای مقعد را بسته و از نشت مواد به خارج جلوگیری می‌کنند، شروع به شل شدن می‌کنند. در عین حال عضلات روده بزرگ منقبض می‌شوند تا مدفوع را به خارج برانند و انقباض ارادی عضلات شکمی این امر را تسهیل می‌کند.

اختلال در این فرایند پیچیده می تواند مشکلات زیادی ایجاد کند.

یبوست های طولانی یا مزمن معمولا با علامت های زیرهمراه است :
٭ سردرد ضعیف.
٭ کاهش اشتها.
٭ حالت تهوع.
* نفخ شکم.
* ضعف عمومی.
*احساس خستگی.
* بی حوصلگی.
* دل درد.
* کمبود انرژی.
* احساس خستگی.
* ناراحتی ودرد پایین شکم.
* درد پایین کمر.

 

معاینات بالینی :
هنگام معاینه ٬ روده ی بزرگ دریک چهارم پایین شکم احساس می شود. معاینات مقعد ٬احتمال وجود بواسیر٬ شقاق مقعد ٬آبسه مقعد یا فیستول را مطرح می کند. معاینات داخل مقعد٬ وجود مدفوع هنگام زور زدن فرد رابیان می کند.

 

تشخیص آزمایشگاهی :
درانجام آزمایش باید احتمالات زیررا مد نظر قرارداد:
٭ افزایش کلسیم
٭ کم کاری تیروئید.
٭ وجود خون درمدفوع
٭ کمبود پتاسیم
٭ سیگموید اسکوب احتمال وجود تومور

برای رسیدن به تشخیص دقیق، بهتراست راجع به داروهای مصرفی فرد سوال شود. زیرا یبوست یکی از آثار ونتایج بعضی ازداروها است. همچنین باید راجع به روش تغذیه واستفاده ازفیبرهای گیاهی نیزسوال کرد. زیرا امروزه مصرف غذاهای کم فیبر، یکی ازمهم ترین عوامل یبوست به حساب می آید.

 

دلایل بروز یبوست

این مشکل در بدن شما می تواند در اثر عوامل زیر به وجود بیاید:

  • بیماری مانند ام اس یا پارکینسون که اعصاب را تحت تاثیر قرار می دهد.
  • مشکلات رکتوم مانند زخم های کوچک یا بواسیر
  • سندروم روده تحریک پذیر و رشد سرطانی که می توانند مسیر روده را ببندند.

اما مواردی دیگر هم وجود دارند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

 

انواع یبوست :
یبوست ها ازنظر مکانیسم منشا به سه نوع تقسیم می شوند:
۱٫ یبوست اتونیک (تنبلی) دراثر ضعف روده.
۲٫ یبوست انسدادی براثر وجود مانع در روده ها، بسته شدن مسیرعبورمواد درروده مثل فیبروم یا سرطان.
۳٫ یبوست اسپاستیک (انقباض).

۱- یبوست تنبلی (یبوست اتونیک) :

این نوع یبوست دراثرتنبلی یا ضعف وسستی درحرکت یا ناتوانی جدار کولون دردفع پس مانده ها ایجاد می گردد. به همین علت، داروهای ملین دربهبود آن نقشی ندارد. علت دیگراین نوع یبوست، فقدان یا کمی حساسیت طبیعی راست روده است. در اینگونه افراد با آنکه راست روده و رکتوم پرازمدفوع است احساس اجابت مزاج صورت نمی گیرد. حرکات پریستالیس (انقباض وانبساط مکرر) روده درآنان ضعیف است. مدفوع با حرکتی آرام درناحیه ی سگموئید یا قبل ازآن متوقف می گردد. این نوع یبوست بیشتر در افراد سالمند وچاق و بعدازعمل جراحی و در دوران بارداری و همچنین در افراد مبتلا به تبهای طولانی مشاهده می شود. علاوه براین، تغذیه ناکافی و فاقد فیبر و مصرف مقدار کم آب یا مایعات می تواند علت اینگونه یبوست ها باشد.

 

۲- یبوست انسدادی :

این نوع یبوست ناشی ازانسداد یا تنگی روده مثل تومورکولون است و کمترین نوع یبوست به حساب می آید. اینگونه یبوست ها عموما دیر تشخیص داده می شود. زیرا یبوست یکی ازعلائم مشترک بین اکثر انواع ناراحتی های کولون است. بدین جهت توصیه می شود که هرگاه درمیانسالی تغییراتی درعادات دفع پیدا شد باید احتمال یبوست انسدادی را مدنظر قرار داد و اقدام فوری برای رسیدن به تشخیص نهایی را به عمل آورد. درمان این قبیل یبوست ها فقط جراحی است و رژیم غذایی در بهبود آن ها اثری ندارد.

 

۳- یبوست اسپاستیک؛ یبوست انقباضی( انقباض رکتوم) :

مدفوع، کوچک، تکه تکه وسفت (پشکل مانند) می شود. این یبوست در نتیجه تحریک زیاد عصب روده ای است که حرکات پریستالیس روده ای را نامنظم می سازد. عدم نظم درقسمت سیگموئید وفقدان حساسیت در راست روده موجب دردهای شکمی و اسهال و یبوست متناوب می شود. اسپاسم کولون درکولون اسپاستیک به دلیل ازدیاد انقباض، موجب ایجاد وقفه درعمل تخلیه و منجر به یبوست می شود. به دلیل درد ناشی ازیبوست، اغلب اینگونه بیماران، کم غذا می خورند که نتیجه ی آن، لاغری است. در یبوست اسپاستیک موادغذایی باید طوری انتخاب شود که اثر تحریکی روی غشای مخاطی روده نداشته باشد. بدین جهت، گاهی غذای نرم وفاقد فیبر تجویز می شود.

علل یبوست رامی توان به چهاربخش تقسیم کرد :

• الف- رفتارهای یبوست زا.
• ب- داروهای یبوست زا.
• ج- غذاهای یبوست زا.
• د- بیماری های یبوست زا.

 

۱- استفاده از غذاهای کم فیبر :

ازآنجا که فیبر در روده ها هضم وجذب نمی شود، مدفوع مخلوط با فیبر، مقدار زیادی آب جمع می کند. به صورت توده حجیم و مرطوب درآمده و عمل دفع را آسانتر می کند. ولی مدفوع های بدون فیبر، کوچک و خشک هستند. ممکن است مدت طولانی در روده بزرگ انباشته شوند وخیلی دیرتر وبا سختی دفع شوند. نه فقط فیبرهای غیرقابل حل درآب بلکه فیبرهایی که در آب بلکه فیبرهایی که درآب حل می شوند نیز دررفع یبوست موثرهستند. فرهنگ غذایی امروز و مخصوصا فست فودها انسان ها رابه سوی غذاهای کم فیبر کشانده است.

درحالی که انسان به ۲۴گرم فیبر در روز نیاز دارد ولی در غذای امروزه افراد معمولا کمتر از ۱۰ گرم فیبر وجود دارد. از آنجا که مصرف زیاد فیبر باعث ایجاد نفخ خصوصا برای افرادی که سابقه مصرفی زیادی نداشته اند می گردد. توصیه می کنیم که حتی الامکان ازمقدارکم، شروع کرده و مقدار آن را کم کم اضافه کنید.

 

۲- عدم پاسخگویی به فرمان دفع واهمال در رفتن به توالت :

جمع شدن مواد دفعی وافزایش حجم آن،باعث ایجاد احساس دفع می شود. این بهترین زمان برای دفع به حساب می آید. ولی اگر به این فرمان طبیعی جواب مثبت داده نشود وبه آن بی توجهی شود، مایعات موجود درمواد دفعی جذب شده و باعث یبوست می گردد.

 

۳-عدم تحرک و فعالیت :

حرکت وفعالیت بدنی، کلید حرکت پریستالسی روده است. درصد ابتلا به یبوست درافرای که در اثر کهولت سن یا معلولیت یا شکستگی استخوان دچار محدودیت حرکت شده اند، بیشتر از دیگران است.

 

۴- کمبود مایعات:

انسان روزانه به ۶ تا ۸ لیوان آب نیاز دارد. مصرف این مقدار آب برای کل سیستم بدن، خصوصا سیستم کلیوی و سیستم گوارشی ضروری است. زیرا بدون وجود مایعات در رژیم غذایی، دستگاه گوارش دچار مشکل یبوست می گردد. ضرورت ندارد که این مقدار مایعات را به صورت آب مصرف کنیم، بلکه حتما باید این مقدار مایعات وارد بدن شود، حال چه به صورت آب، چای، آب میوه یا خود میوه باشد. مخصوصا اگر ازمیوه های پر تفاله یا میوه هایی باشد که پوست آن قابل مصرف است.

 

۵- ترس بعد از عمل جراحی:

معمولا پس از عمل های جراحی ( مخصوصا جراحی شکم ) یبوست ایجاد می شود که می توانیم علت آن را در ۴ نکته جستجو کنیم:
الف- کمبود غذا و مخصوصا غذاهای پر بار.
ب- ترس از افزایش درد محل عمل، هنگام دفع.
ج- فلج موقت روده و توقف حرکت پریستالسیس آن در اثرعمل جراحی روده.
د- عدم تحرک بیمار.

 

۶- کم شدن مصرف سبزی و میوه:

امروزه وجود سبزی ها درسفره های خانواده کم رنگ شده است. متاسفانه دررستوران ها نیز سبزی ها را کاملا حذف کرده اند. به جای آن نوشابه های خطرناک زینت بخش سفره ها شده است.

 

۷- مسافرت ها:

معمولا خیلی ازافراد درمسافرت ها دچار یبوست می شوند و علت آن را می توان در موارد زیر ذکر کرد:

الف- تغییر برنامه غذایی در سفر.
ب- تغییر محیط و وضع دستشویی.
ج‌- خجالت ازرفتن به توالت درمقابل همسفری ها.
د‌- کثیف بودن توالت و تنفرمسافر از وضعیت آن.

۸- مصرف غذا های تصفیه شده:

ما در قرن بیست و یکم شاهد پیشرفت خارج از تصوردر کل علوم هستیم. هر روز، چیزهای جدید تری می بینیم که تا چندی پیش تصور آن هم غیرممکن بود. ولی متاسفانه ما درتغذیه، روزبه روزبه سوی نوع بدتر و تغذیه نامناسب تر می رویم. فاصله ما از تغذیه سالم روز به روز بیشتر می شود. تا یکی دو قرن پیش، گندم ها را بعد از درو با سبوس آرد می کردند و آرد به دست آمده ازآسیاب که گندمی رنگ بود را به نانوایی ها می دادند. نانوایی آن آرد را با خمیرمایه های طبیعی به عمل می آورد و مردم آن را با طعم و بوی سبوس اشتها آور می خوردند.

ولی پیشرفت علم توانسته کاملا آن ماده جادویی وسحر آمیز، یعنی “سبوس گندم” را از نان جدا کند. آرد های سفید دو صفر و سه صفر و چهار صفر را دراختیار نانوایی ها بگذارد. به همین دلیل می بینیم که نان ها روز به روز سفید تر می شود و متاسفانه خیلی ها سفید شدن نان را به فال نیک گرفته و آن را نشانه تقدم و پیشرفت به حساب می آورند.

بد نیست که اینجا حقیقتی انکار ناپذیر را به اطلاع خوانندگان عزیز برسانم و آن اینکه هرچه نان سفید تر باشد مشکلات ما بیشترمی شود. زیرا تمام ویتامین ها و مواد معدنی مفید در سبوس ذخیره شده است که آن را ازبین برده اند. نانوایی های بربری نیز که مجبورند برای جلوگیری ازچسبندگی نان به نقاله چوبی از سبوس استفاده کنند. یک بروس محکم دراختیارمشتریان گذاشته اند تا مقدارسبوس اندکی که زیرنان چسبیده است را پاک کنند و ازاین نعمت خداوندی روی نان هیچ اثری نماند.

 

۹- معلولیت و کاهش تحرک:

کاهش حرکت در معلول ها، منجر به ایجاد حالت یبوست می شود. توالت رفتن اینگونه افراد نیز سخت است و نرفتن به موقع دستشویی باعث افزایش حالت یبوست می گردد.

 

ب- داروهای یبوست زا:

مصرف تعداد زیادی از داروها باعث یبوست می شود که مهم ترین آن ها عبارتند از:

– مواد مخدر و دارو هایی که مواد مخدری مثل مورفین و کدئین دارد.
– مکمل هایی که آهن دارد.
– فوروزماید و دیگر مدرها.
– کلسیم کاربونت.
– دارو های ضد افسردگی.
– دارو های ضد فشار خون.
– دارو های ضد پارکینسون.
– دارو های ضد حساسیت.
– دارو های ضد تشنج مثل فنوباربیتال.
– تکرار استفاده از داروهای ملین.
– دارو های ضد اسهال

 

ج- غذاهای یبوست زا:

موز، کنسروماهی، سیب زمینی سرخ شده، شیرهای غلیظ و قند دار، نان سفید، شیرینی های خشک، بیسکوییت، رشته فرنگی، نخود، لوبیا و باقالا از غذاهایی هستند که مصرف آن ها باعث یبوست می گردد.

 

د-بیماری های یبوست زا:

بیماری های روانی: دیبروسیون، عصبانیت.
بیماری های عصبی: ام. اس، پارکینسون، مشکلات نخاعی.
بیماری های هورمونیک: مرض قند، کم کاری تیروئید، افزایش فعالیت غده پاراتیروئید، حاملگی.
بیماری های عضوی: شقاق مقعد، بواسیر، تنگی مقعد، دایورتیکولوم، تومورکولون، تنگی روده بزرگ.
یبوست در اثر درد: شقاق مقعد، آبسه دورمقعد، فیستول مقعد.
یبوست های انسدادی: سرطان روده بزرگ، فشارغده سرطانی داخل شکم بر روده، دایورتیکولوم، چسبندگی روده ها، فتق، بواسیر، آبسه دورمقعد.

 

۱٫ نقش استرس در بروز یبوست

انتقال دهنده های عصبی که مغز، هنگام استرس آزاد می کند با گیرنده های عصبی داخل روده بزرگ نیز ترکیب می شوند.همین کار باعث تنبلی عضلات داخل روده شود.

نقش استرس در یبوست

 

 

۲٫ نقش مسافرت در بروز یبوست

در هنگام مسافرت، شاید برنامه غذایی تان بسیار سالم و مناسب نباشد و یا به اندازه آب نخورده باشید. همچنین باید بی حرکت داخل ماشین یا هواپیما بنشینید. تغییر موقعیت زمانی روی عادات روده تاثیر می گذارد و هم زمانی که وارد فضایی متفاوت شده باشید احساس راحتی نداشته باشید.

 

۳٫ نقش دارو در بروز یبوست

گاهی اوقات این مشکل به دلیل عوارض داروهای جدیدی است که استفاده می کنید. اگر فکر می کنید که علت را درست تشخیص دادید حتما با پزشک خود درباره عوارض جانبی آنها صحبت کنید، اگر تاثیر داشت بخواهید که جایگزینی برای دارو شما معرفی کند تا مشکل برطرف شود.

 

۴٫ تغییر در هورمون ها

هر نوع تغییر در هورمون ها،  به علت عادت ماهیانه، بارداری یا یائسگی می تواند روی روده نیز تاثیر داشته باشد. بسیاری از زنان قبل از عادت ماهیانه دوره ای از یبوست را تجربه می کنند و هنگام عادت ماهیانه مشکلشان حل می شود.  هم چنین تیروئید و دیابت هم می تواند باعث یبوست شوند.

 

 

درمان طبیعی یبوست

بازگرداندن اوضاع به روال عادی شاید به نظر کاری دشوار بیاید اما می توانید طوری عمل کنید که چنین نباشد. شما غذاها و عادات بدی که در ادامه برایتان توضیح داده می شود را کنار بگذارید تا دوباره روده سالم داشته باشید.

درمان طبیعی یبوست

موادغذایی سرشار از فیبر

موادغذایی سرشار از فیبر مانند میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، حبوبات و آجیل ها در سیستم گوارشی شکسته نمی شوند، بنابراین به سرعت از روده عبور می کند. خانم ها روزانه ۲۵ گرم فیبر نیاز دارند و آقایان هم کمی بیشتر اما متاسفانه بسیاری از ما خیلی کمتر از این میزان فیبر مصرف می کنیم.

 

در طول رژیم چطور یبوست را رفع کنیم؟

۱٫ نوشیدن آب به اندازه

برای بیرون راندن ضایعات از بدن به مقدار زیادی آب نیاز دارید. همچنین نوشیدن آب سبب مرطوب ماندن مدفوع می شود که کار دفع را ساده می کند.

 

۲٫ از داروهای اسهال آور استفاده نکنید

استفاده مرتب از داروهای اسهال آور بدون نیاز به نسخه یکی از دلایل اصلی یبوست است. اگر مشکلتان برنامه غذایی ضعیف، عوارض جانبی دارو و یا حتی بیماری جدی هم که باشد بهتر است از این نوع داروها استفاده نکنید. مصرف داروی اسهال آور تعادل باکتری های سالم داخل روده را برهم می زند.

 

 

۳٫ ورزش کنید

عضلات داخل روده از دیگر اعضای بدنتان پیروی می کند. در طول روز هرچقدر بیشتر حرکت داشته باشید این عضلات نیز بیشتر حرکت کرده و زباله های بدن را تخلیه می کنند.

 

۴٫ نگهش ندارید!

به تاخیر انداختن حرکت روده سبب یبوست می شود  و در دراز مدت سرعت عمل روده را کند می کند.

۵٫ پروبیوتیک ها را امتحان کنید

مصرف مکمل های پروبیوتیک به هضم بهتر غذا و کاهش یبوست و نرم شدن مدفوع کمک می کند.

 

 

۶٫ در دستشویی شبکه های اجتماعی را چک نکنید!

حتی اگر فشار هم وارد نکنید، نشستن فشار روی راست روده را بالا می برد. این فشار عضلات را ضعیف می کند. اگر این کار آنقدر طول می کشد که باید گوشی همراه خود را با خود ببرید نشانه خوبی نیست. دفع مدفوع راهی سریع و البته بی عوارض است.

 

برای شما طبیعی است؟

نگاهی به مدفوع خود کنید. در ادامه می توانید با موارد زیر فرق مدفوع طبیعی و غیر طبیعی را متوجه شوید.

رنگ

چه رنگی طبیعی است؟ انواع رنگ قهوه ای را طبیعی می گوییم.
چه رنگی طبیعی نیست؟ قرمز و سیاه نشانه ای از خون دارند – البته مدفوع سیاه رنگ گاهی به خاطر خوردن آهن است و مدفوع قرمز رنگ نیز گاهی به دلیل خوردن زیاد چغندر است. مدفوعی که به سفیدی یا زردی بزند نشانه آن است که بدن به خوبی مواد مغذی غذاها را جذب نمی کند.

 

 

ثبات

چه چیز طبیعی است؟ مدفوع باید به اندازه صاف و نرم باشد که به سادگی عبور کند اما همچنان باید تراکم داشته باشد.
چه چیز غیر طبیعی است؟ مدفوع کوچک و سخت نشان از این دارد که به اندازه فیبر مصرف نمی کنید. مدفوع خمیری یا آبکی نشان دهنده التهاب است که به دلیل مصرف برخی داروهای خاص، عدم تحمل مواد غذایی، حساسیت و یا عفونت اتفاق  می افتد.

 

بو

چه بویی طبیعی است؟ غذاها در معده شکسته می شود و این کار سبب آزاد شدن گاز می شود. پس بویی که از مدفوع خارج می شود اجتناب ناپذیر و البته ناخوشایند است. بوی طبیعی کمی اذیت کننده است.
چه بویی غیر طبیعی است؟ اگر بو به شدت غیر قابل تحمل و تیز باشد، غیر طبیعی است. در بیشتر مواقع بوی خیلی قوی نشان از برنامه غذایی سرشار از چربی و قند است. همچنین این نوع بو به علت عفونت نیز است.

 

شکل

چه شکلی طبیعی است؟ مدفوع بلند و سوسیسی شکل.
چه شکلی غیر طبیعی است؟ مدفوع نازک درست مانند مداد – مخصوصا اگر به مرور نازک تر شود شاید نشان از رشد سرطانی داخل روده بزرگ است.

تعریف و تشخیص یبوست

Sending
User Review
3.95 (22 votes)
ترتیبی که مجله سلامتی دکتر کرمانی برای خواندن مطالب یبوست به شما توصیه می کند.
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

نرجس ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

سلام.وقتتون بخیر.مطالب بسیار کامل و جامع بود.سپاسگزارم.پاینده باشید

آرش ۲۷ اسفند ۱۳۹۹

سلام خیلی عالی بود مطالبتون

مارشال ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

سلام خسته نباشید خیلی خیلی آموزنده و حوب بود ممنون از محبت شما که رهنمای میکنید