10 توصیه برای اینکه مادری شاد و سلامت باشیم

مادر شدن آن هم برای بار اول درست مانند این است که در عمیق ترین نقطه ی استخر بدون لاستیک نجات رهایتان کنند، فقط تلاش می کنید سرتان را بالا آب نگه دارید. در یک لحظه کل زندگی تان تغییر می کند، و در این لحظه، اهمیت به خود بسیار مهم می شود. 10 توصیه […]

زمان مطالعه 10 دقیقه

تعداد بازدید 5853

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

10 توصیه برای اینکه مادری شاد و سلامت باشیم - 5 - - رژیم بارداری
میانگین امتیاز 5 از 5

مادر شدن آن هم برای بار اول درست مانند این است که در عمیق ترین نقطه ی استخر بدون لاستیک نجات رهایتان کنند، فقط تلاش می کنید سرتان را بالا آب نگه دارید. در یک لحظه کل زندگی تان تغییر می کند، و در این لحظه، اهمیت به خود بسیار مهم می شود.
10 توصیه برای شما داریم که قدردان نعمت مادر شدن باشید، و بتوانید با کمک این توصیه ها کیلوهای اضافه شده در دوران بارداری را کم کنید.

10 توصیه برای اینکه مادری شاد و سلامت باشیم

تمرین کنید که به خود اهمیت دهید

سلامت و تندرستی خود و کودکتان را به اولویت شماره یک تبدیل کنید. این زمانی است که شما اجازه ی کامل دارید تا همه چیز را کنار بگذارید و تمرکزتان را روی شادی و سلامتی خود و فرشته ی کوچکی که به او زندگی بخشیدید بگذارید. در حال حاضر هیچ چیزی مهم تر از این نیست.

کمک بخواهید، و امیدوار باشید آن را دریافت کنید

وقتی خانواده و دوستان می پرسند که چگونه می توانند کمک کنند، به آنها بگویید! تلاش نکنید همه چیزها را خودتان به تنهایی مدیریت کنید. در مورد اینکه دیگران چگونه می توانند کمکتان کنند کاملا رک باشید، برای مثال برنامه ریزی کنید تا دو روز در هفته آنها پیش کودک بمانند تا شما بتوانید به کلاس ورزش بروید.
به یک دوست یا یکی از اعضای خانواده اجازه دهید چند ساعت حواسش به بچه باشد و خودتان را به یک ماساژ یا استراحت میهمان کنید. از مادربزرگ های بچه بخواهید در کار پخت و پز یا کارهای خانه کمکتان کنند. برای گفتن اینکه چه چیزهایی لازم دارید کاملا رو راست باشید. بعضی افراد خانواده شاید دوست داشته باشند بیایند و بچه را نگه دارند – و این میتواند خیلی کمک کننده باشد – اما اگر فقط برای انجام بعضی کارها به آنها نیاز دارید و میخواهید وقتتان را روی برآوردن نیازهای کودک تازه متولد شده بگذارید حتما به آنها بگویید.

منابع خارجی

گاهی می توانید از افراد دیگر غیر از خانواده و دوستان کمک بگیرید. مثلا می توانید فردی را برای تمیز کردن خانه استخدام کنید، و یا خرید های خود را از فروشگاه هایی که پیک دارند سفارش دهید تا برایتان بیاورند. استفاده از این منابع می تواند زندگی را برایتان آسان تر کند.

با دیگر تازه مادرها در ارتباط باشید

می توانید از تجربیات مادران دیگر استفاده کنید اما چطور؟ شاید بین دوستان و خانواده کسی مثل خود را پیدا کنید، یا حتی میتوانید در بعضی گروه ها عضو شوید چه به صورت اینترنتی و چه به صورت ملاقات گروهی. جایی را پیدا کنید که بتوانید سوال های خود را بپرسید و پاسخی درست و قانع کننده دریافت کنید.

بخوابید

هر طور ممکن است باید این کار را انجام دهید. چه بچه را کنار خود بخوابانید چه در تخت خودش فرقی نمی کند باید آنقدر آزمون و خطا کنید تا شیوه ای که هم برای خود و هم برای خانواده راحت تر است دستتان بیاید. شما در این زمان به خواب احتیاج دارید پس هر زمان بچه را خواباندید تا جایی که ممکن است شما هم استراحت کنید و بخوابید.

 

بخوابید:

آب زیاد بنوشید

در طول روز آب زیاد بنوشید، من هر روز در خانه دوبار یک پارچ بزرگ آب را پر می کنم، و همیشه به خود یادآوری می کنم تا آب بنوشم، این مسئله در صورت شیرده بودن شما بیش از پیش مهم می شود.

غذای سالم را آسان کنید

تابستان ها سالاد می تواند کارتان را ره بیاندازد، زمستان شاید بیشتر به سمت آرام پز ها بروید، مهم این است که کار را ساده کنید. اسموتی می تواند انتخاب خوبی برای صبحانه باشد، با یخ و میوه های منجمد در تابستان، بدون یخ و با میوه های تازه در زمستان تا زیاد سرد نباشد.

راه بروید

 

راه بروید:

اگر هوا خوب است بیرون بروید و تا جایی که می توانید پیاده روی کنید. به محض اینکه از پزشک خود اجازه حرکت گرفتید، سعی کنید هر روز به مدت 30 دقیقه یا یک ساعت پیاده روی کنید. این کار کمک می کند وزن کم کنید، عضلات هسته ای را تقویت کنید و دیاستازیس رکتی را بهبود ببخشید ( در برخی زنان هنگام زایمان عضلات شکم دچار جدا شدگی می شود ) پس کودک خود را داخل کالسکه بگذارید و کار را شروع کنید، وقتی پیاده روی می کنید کودکتان نیز چرت می زند پس این کاریست دو سر برد.

شیردهی

تا جایی که می توانید از شیر خودتان به کودک بدهید. بدون در نظر گرفتن مزایای فراوانی که برای کودکتان دارد، شیردهی می تواند روزانه 500 کالری بسوزاند. همچنین شیر دادن به کودک رابطه ای فوق العاده بین هر دوی شما ایجاد می کند.

با خود مهربان باشید

40 هفته طول می کشد تا کودک خود را بزرگ کنید و به ثبات برسانید، بازگشت به اندام قبل از بارداری نیز می تواند به همین اندازه طول بکشد. اما همین موقع نیز ممکن است اوضاع مثل قدیم نباشد. اما نگاهی به کودک شیرین خود بیاندازید و بدانید مهمترین چیز سلامتی شماست تا بتوانید از او مراقبت کنید. تمام مدت به یاد داشته باشید شما توانایی این را دارید تا از قبل نیز قوی تر شوید!

کاری از گروه ترجمه به اندام ( دکتر کرمانی )

10 توصیه برای اینکه مادری شاد و سلامت باشیم - 10 - - رژیم بارداری

مریم اصیلی

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 5 از 5
تاریخچه ویرایش

نسخه فعلی

1393/11/26

نویسنده: مریم اصیلی

    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*