101 نکته درباره سلامتی(بخش سوم)

30- از غذاهایی استفاده کنید که فصلشان است. محصولات فصلی ارزان ترین، تازه ت رین و خوشمزه ترین هستند. 31- شیر کم چرب مصرف کنید. این شیرها هم چربی کمتری دارند و هم کلسیم بیش تری را جذب بدن شما میکنند. 32- هنگام صرف غذا ابتدا نصف بشقاب خود را با سبزیجات و سالاد پر […]

میانگین امتیاز 5 از 5

زمان مطالعه 8 دقیقه

تعداد بازدید 1933

تاریخ انتشار

101 نکته درباره سلامتی(بخش سوم) - 4 - - خواص مواد غذایی 30- از غذاهایی استفاده کنید که فصلشان است. محصولات فصلی ارزان ترین، تازه ت رین و خوشمزه ترین هستند.
31- شیر کم چرب مصرف کنید. این شیرها هم چربی کمتری دارند و هم کلسیم بیش تری را جذب بدن شما میکنند.
32- هنگام صرف غذا ابتدا نصف بشقاب خود را با سبزیجات و سالاد پر کنید با این کار فضای کمتری به گوشت و کربوهیدراتها میدهید. ابتدا سبزیجات را میل کنید. حتی میتوانید از ظروف کوچک اس تفاده کنید تا نتوانید زیاد برای خود غذا بکشید.
33- بعد از خوردن غذا سریع میز غذا را جمع کنید و باقی مانده را در یخچال بگذارید نشستن پای میز باعث خوردن غذای اضافی میشود با این کار هم کالری میسوزانید هم از پرخوری جلوگیری میکنید.
34- میتوانید با استفاده از کدو تنبل تست شده یا ریختن دانه های کنجد رو سالاد م یزان فیبر دریافتی خود را افزایش دهید.
35- اگر وعده ی غذایی که برای خود در نظر گرفته اید خیلی زیاد هست قبل از اینکه شروع به خوردن کنید غذا را به دو قسمت تقسیم کنید. بعد از میل غذا بقشاب را از جلو خود دور کنید!.
36- شاهی آبی را جایگزین کاهو کنید. شاهی آبی 25 مرتبه بیشتر ویتامین C و 5 مرتبه بیشتر آهن و کلسیم نسبت به کاهو دارد.
37- آهسته غذا بخورید و به آهستگی غذای خود را بجوید. این کار باعث میشود حواس شما به مواد غذایی جمع باشد و بیش از حد غذا نخورید. ثابت شده این کار کمک میکند کمتر غذا خورده شود.38- اگر از خوردن آب خسته شدید و دلتان یک نوشیدنی گرم میخواهد چای سبز گزینه ی مناسبی است زیرا انرژی پایین دارد و آنتی اکسیدانش زیاد است ( البته زیاده روی در خوردن این چای باعث کم خونی میشود. )
39- هر روز برنج استفاده نکنید و استفاده از این غذا را در سه روز از هفته انجام دهید.
40- هرگز غذایی را در سایز بزرگ نخرید همیشه به دنبال کوچکترین سایزها باشید. با نوشابه های لیوانی بزرگ خداحافظی کنید. پیتزا خانواده برای یک خانواده است پس خودتان را گول نزنید چیزی را برای بعد نخواهید گذاشت.
41- قبل از اینکه کاهو،بروکلی یا هر سبزی تازه دیگری را داخل یخچال قرار دهید یک دستمال کاغذی کف پلاستیک آن بگذارید. این کار باعث میشود رطوبت کمتری جذب سبزیجات شود بنابرین سبز یجات بیشتر دوام میاورند.
42- وقتی با دوستانتان برای غذا خوردن بیرون هستید نوشابه ننوشید به جای آن از ماءالشعیر ها یا آب میوه ها استفاده کنید ضررشان کمتر است.
43- بدن به ما میگوید چقدر بخوریم و چه زمانی بخورم فقط لازم است که گوش دهیم. اگر این رویه را پیش بگیریم و از خوردن های هیجانی دست برداریم بدن در یک وزن متعادل باقی میماند.
44- برای صبحانه جو خیسانده شده در شیر کم چرب همراه با دو قطعه میوه و یک چهارم لیوان ماست کم چرب استفاده کنید که بسیار سالم است و احساس سیری میدهد. میتوانید میوه خود را هر روز عوض کنید. د ر زمستان نیز میتوانید فرنی میل کنید.
45- به جای نان سفید از نانهای سبوس دار استفاده زیرا داری مقادیر بالای فیبر هستند و جذب دیرتری نسبت به نان های سفید دارند.
46- سس سالاد را به صورت اسپری روی سالاد بپاشید تا از پرکالری شدن سالاد جلو گیری کنید.
47- چربی های اشباع شده را از برنامه غذایی خود ارج کنید. اما باید حتما چربی های مفیدی را که بدن روزانه به آن احتیاج دارد را استفاده کنید. برای مثال یک مشت آجیل یا دیگر دانه های مغذی میتواند این نیاز بدن را برطرف سازد. چربی های سالم برای سلامت قلب ضروری هستند بعلاوه کمک میکند که احساس سیری کنید و همچنین منبع خوبی از فیبر هستند.
48- معمولا برای مواد غذایی بر حسب کیلو قیمت گذاری میشود. بیایید این بار بر حسب میزان مواد مغذی و سالم بودن آنها قیمت گذاری کنیم. غذاها بر حال و آینده ی ما تاثیر گذار هستند. اگر برای غذای سالم هزی نه نکنیم باید با سلامتی خود بهای این کارمان را بدهیم.
49- قانون انرژی! چربی، پروتئین، کربوهیدرات، سبزیجات و الکل همه به مقادیر مختلف انرژی دارند. چربی و الکل به سرعت انرژی اضافه میکنند. چربی 38 کیلوژول الکل 29 کیلوژول. چربی 17 کیلوژول کربوهیدرات 16کیلوژول و بیشتر سبزیجات 0-4 کیلوژول(به جز سبزیجات نشاسته ای مانند سیب زمینی و ذرت)

کاری از گروه ترجمه به اندام (دکتر کرمانی)

 

 

101 نکته درباره سلامتی(بخش سوم) - 6 - - خواص مواد غذایی

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 5 از 5
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*