راهکارهایی برای کنترل استرس

خانه » روانشناسی » روانشناسی تغذیه » راهکارهایی برای کنترل استرس

استرس خراب‌کاری‌های زیادی می‌کند. در بعضی از افراد با افزایش اشتها، وزن را بالا می‌برد. در بعضی دیگر با کاهش اشتها، کمبود وزن ایجاد می‌کند. استرس حتی می‌تواند بدن را با خطرهای جدی‌تر، مانند سرطان، تهدید کند. پس بهتر است با راه های ساده از آن جلوگیری کنید:

۱- نفس عمیق بکشید

این استراتژی ساده یکی از قدرتمند ترین راه های مبارزه با استرس است. نفس عمیق باعث می شود:

 • هورمون های استرس کاهش پیدا کند.
 • ضربان قلب کاهش پیدا کند.
 • فشار خون کاهش پیدا کند.
اینگونه نفس عمیق بکشید:

۱٫ به آرامی و در حالی که دستتان روی معده و دست دیگری روی سینه است، بنشینید.

۲٫ آرام و عمیق از راه بینی، نفس را به داخل بکشید طوری که شش ها را احساس کنید.

۳٫ نفس خود را برای چند ثانیه نگه دارید.

۴٫ به آرامی نفس خود را از دهان بیرون دهید، طوری که تمام هوای داخل شش ها تخلیه شود.

۵٫ چند مرتبه این کار را تکرار کنید.

۲- مدیتیشن

این کار باعث آرامش فکری و جسمی می شود. دقایقی از روز را در یک جای آرام و دنج سپری کنید، و وقتی این کار را می کنید روی یکی از موارد زیر تمرکز کنید:

۱٫ تنفس۲٫ یک شی

۳٫ یک جمله یا سخن پند آموز

با این کار، حواستان از موضوع های استرس آور پرت می شود. این کار را می توانید به تنهایی یا گروهی انجام دهید.

۳- ورزش کردن 

برای اینکه ضربان قلب خود را در دست بگیرید، ورزش های هوازی انجام دهید:

 • پیاده روی
 • دوچرخه سواری
 • شنا

تنها ۲۰ دقیقه در روز ،فکر خود را آزاد کنید تا هورمون های استرس کاهش پیدا کنند. ورزش، هورمون اندورفین را هم افزایش می دهد (ماده شیمیایی مغز که حال شما را بهتر می کند). حتی ورزش سبک هم به شما آرامش می دهد. این یعنی می توانید با ورزش های سنگین تر، به آرامش بیشتری برسید.

 ۴- نفس عمیق بکشید

این تمرین به همان اندازه که تنفس عمیق آرامش بخش است تاثیر دارد. به این روش عمل کنید:

۱٫ در یک مکان ساکت بنشینید، چشمانتان را ببندید و خود را در یک جای آرام تصور کنید. مثلا ساحل دریا را به ذهن بیاورید. تصور کنید در آن قدم می زنید، صدای موج دریا و بوی ساحل را به تصویر بکشید.
۲٫ همین طور که به سفر در ذهنتان مشغولید، نفس های عمیق و آرام بکشید.
۳٫ این حالت را ادامه دهید تا کاملا احساس آرامش کنید.

۴٫ سپس به آرامی به دنیای واقعی برگردید.می توانید از مشاوران ، روانشناسان و افراد حرفه ای برای اینکه بتوانید خودتان به تنهایی این کار را انجام دهید کمک بگیرید.

۵- غذای خوب بخورید

غذاهایی که ویتامین C بالایی دارند، مانند پرتقال و گریپ فروت استفاده کنید. این موارد کمک می کنند هورمون استرس پایین بیاید. امگا ۳ هم به کاهش استرس کمک می کند. این ماده در غذاهایی مانند ماهی سالامون و دیگر ماهی های چرب یافت می شود. همچنین غذاهایی مانند آجیل و دانه ها هم می توانند اثر آرامش بخش داشته باشند.
داشتن رژیم غذایی متعادل کمک می کند بدن سلامت بماند و در نتیجه راحت تر بتواند استرس را دفع کند. منظور از غذای خوب تمرکز روی غلات کامل، میوه و سبزیجات است. شکلات تلخ هم تاثیر مثبتی بر کاهش استرس دارد.

۶- با خودتان مثبت فکر کنید

انتقاد از خود، می تواند باعث افزایش استرس شود. پس باید رویکردی مخالف این داشته باشید. با خود صحبت و افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنید و به جای اینکه بگویید: ( میدانم نمی توانم ) بگویید: ( من می توانم )

من می توانم

خواب خوب در شب، کمک می کند که برای روز بعدآماده باشید. حداقل ۷ ساعت خواب برای بدن ضروری است.
اگر برای خوابیدن مشکل دارید،  این نکات را امتحان کنید:

۱٫ یک ساعت مشخص برای رفتن به رختخواب و بیدار شدن در نظر بگیرید و حتی آخر هفته ها هم این عادت را ترک نکنید.

۲٫ اواخر شب و زمان نزدیک به خواب، از کافئین و الکل دوری کنید.

۳٫ اگر در طول روز می خوابید، سعی کنید در ساعات نزدیک به زمان خواب این کار را نکنید.

۴٫ مرتب ورزش کنید.

۷- ورزش های ساده ای که استرس را کاهش می دهند

در میان تمام تماس هایی که باید بگیرید و کارهای مختلفی که وظیفه دارید انجام دهید راهی ساده برای آرامش گرفتن وجود دارد.

این آرامش ارزش بالایی دارد، چون استرس شدید باعث می شود:

۱٫ فشار خون بالا برود.

۲٫ قدرت سیستم ایمنی بدن پایین بیاید.

۳٫ دچار مشکل در خواب شوید.

با این ورزش ها می تواند به جنگ هر نوع استرس زود گذر یا تمام عیار بروید.

وقتی عصبی و متلاطم هستید

با کشیدن نفس به داخل در هر چهار گام و بیرون دادن آن در چهار گام بعدی تنش عصبی را از خود دور کنید. این کار را حدود ۳ دقیقه مرتب تکرار کنید ( هرچقدر بیشتر بهتر ). با ادامه دادن این تمرین سعی کنید دم و بازدم را به شش تا هشت گام برسانید.

وقتی چند لحظه فرصت می خواهید

برای متمرکز کردن ذهن و بدن در حالتی راحت روی زمین بنشینید و پشت خود را صاف کنید. به دستی که ساعت را می بندید نگاه کنید. به مدت سه ثانیه نفس خود را به طرف داخل بکشید و سپس به آرامی نفس خود را بیرون دهید. این کار را به مدت سه دقیقه مرتب تکرار کنید.

وقتی واقعا ناراحتید

صاف روی یک صندلی بنشینید و دو پا را صاف روی زمین قرار دهید وقتی ستون فقرات را به سمت جلو می دهید نفس خود را بیرون دهید ( تصویر بالا ). سپس به کمر قوس دهید و نفس خود را به طرف داخل بکشید ( تصویر پایین ). این کار را تا ۵ مرتبه نفس کشیدن تکرار کنید.

پهلو به پهلو

نفس خود را به داخل بکشید و دستها را صاف به طرف بالا بکشید. در حالی که بدن را به سمت راست خود می کشید نفس را بیرون دهید. وقتی به وسط برمی گردید دوباره نفس خود را به طرف داخل دهید، سپس نفس را بیرون دهید و به سمت چپ خود را بکشید. این حرکت را تا پنج مرتبه نفس کشیدن ادامه دهید.

چرخش

دست ها را در هر دو سمت خم کنید، نفس را بیرون بدهید. میان تنه را به سمت راست بچرخانید. نفس را به طرف داخل بکشید و به مرکز بازگردید. سپس با بیرون دادن نفس به سمت چپ بچرخید. این حرکت را تا پنج تنفس دیگر ادامه دهید.

راهکار عالی برای کاهش استرس

استرس به موقعیتی اشاره داره که فشاری به فرد وارد می شه. وقتی احساس استرس می کنیم، از ترس اینکه نتونیم چیزی که باعث کاهش این فشار می شه رو انجام بدیم، اضطراب پیدا می کنیم. پس بهترین استراتژی برای روبرو شدن با استرس چیه؟ شاید جواب این سوال شگفت زده تان کند چون این استراتژی، اصلا اون چیزی نیست که بیشتر درمانگرا در وبلاگ و کتاب هایشان معرفی می کنند.

درمانگرها معمولا چه روش هایی رو برای کاهش استرس پیشنهاد می کنند؟

با بررسی توصیه های کلیدی از کتاب خوبی که تازگی درباره کنترل استرس منتشر شده، شروع می کنم. این کتاب توسط دکتر ملانی گرینبرگ نوشته و در آن توصیه هایی برای کنترل استرس ارائه شده است.

یک راهکار عالی برای کاهش سطح استرس ، رژیم لاغری دکتر کرمانی

سطح استرس فعلی شما چیست؟

دکتر گرینبرگ کتاب خودش رو خوب و به روشی که بهترین متخصصان از اون استفاده می کنند شروع کرده. او به خواننده یه کوییز میده تا سطح استرسش سنجیده بشه. من ۱۰ فاکتور مد نظرش که سطح استرس رو نشون می ده دوست دارم. برای مثال، نگرانی هایی که مانع می شن شب ها بتونید با آرامش استراحت کنید، بالا رفتن ضربان قلب و احساس دلهره و این احساس که نمی تونید از پس همه کاراتون بربیاید.

شفاف سازی اولیه سطح استرس، ایده خوبیه. بعد اجرای توصیه های کاهش استرس، اندازه گیری مجدد سطح استرس می تونه کمک کنه میزان پیشرفتتون در کنترل استرس رو بسنجید.

چشماتون رو ببندید و از ۰ تا ۱۰ ، یه عدد انتخاب کنید که فکر می کنید مقدار استرستون در حال حاضر رو نشون می ده. اگه با دقت این کارو انجام بدید، مطمئنا عددی  که بدست میارید درست خواهد بود.

در حال حاضر چه شرایطی در زندگی باعث تحریک استرستون می شه؟

گرینبرگ بعد از تعیین سطح استرس، به سراغ شرایطی میره که باعث بالا رفتن سطح استرس تو زندگی افراد میشه. لیست افزایش دهنده های استرس خود من هم شامل این موارد می شن:

 • احساس فشار به خاطر اینکه از چیزی که می خواید، به اندازه کافی ندارید ( زمان، پول، محبت، حمایت ).
 • احساس داشتن مقدار بیش از حد از چیزی ( زمان، پول و غیره ) و عدم توانایی استفاده درست از اون.
 • روبرو شدن با چیزی جدید در زندگی.
 • روبرو شدن با تهدیدی برای سلامتی، سلامت فیزیکی و یا سلامت احساسی. برای مثال یه بیماری، از دست دادن کسی و یا شکست.
 • احساس مجبور شدن به انجام کاری که براتون بسیار دشواره.
 • فعل و انفعال با همسر، فرزند، رئیس یا دوستی که رابطه ش براتون مضره و یا رفتار مناسبی نداره.

دکتر گرین برگ در بخش بعدی، شروع به معرفی راهکارای مناسب برای کاهش استرس می کنه.

در بخش سوم کتاب دکتر گرینبرگ نوشته: اگه قرار بود فقط یکی از ابزار کاهش استرس رو انتخاب کنم، تمرکز حواس رو انتخاب می کردم.

بعد، دکتر گرینبرگ راهکارایی رو معرفی می کنه که بیشتر متخصصا، اونا رو برای کاهش استرس پیشنهاد می کنند. او روشی واضح برای استفاده از تمرکز حواس ارائه می ده.

 • توصیه هایی برای کاهش استرسایی که به خاطر احساس گناه، تلاش برای کامل بودن و موارد دیگه به خودتون وارد می کنید. آیا شما هم به همین روش، سطح استرستون رو بالا می برید؟
 • راهکارهای مثبت مانند پرسش از خود که بابت چه چیزایی شکرگزار هستی؟ این تکنیک می تونه به صورت شگفت انگیزی قوی باشه.
 • یادآوری هایی مانند چک کردن عناصر فیزیکی از جمله خواب، تغذیه و ورزش. دقت به این عوامل افزایش دهنده سلامت، جای اشتباه باقی نمی ذاره.

راهکارهای کاهش استرسی که من می خوام به این لیست اضافه کنم

اولین راهکار من برای از بین بردن استرس، حل مشکلیه که استرس رو به وجود آورده. بر خلاف بیشتر راه های کاهش استرس، حل مشکل می تونه استرس رو ریشه ای از بین ببره.

حل مشکل معمولا سه مرحله داره:

۱- باهاش روبرو بشید.

حل مشکل با مستقیما روبرو شدن با مشکلی که باعث استرس شده شروع می شه. استرس مثل اضطراب به این معناس که از مشکل آگاهید اما هنوز برای حل کردنش تمرکز نکردید. وقتی مستقیما با مشکل روبرو می شیم، به این فکر می کنیم که چه کاری برای حلش باید انجام داد.

برای مثال می تونید با گفتن ” من استرس دارم، چون کارای زیادی رو باید انجام بدم و زمان کافی برای انجامشون ندارم ” با مشکل به وجود آورنده استرس روبرو بشید.

۲- نگرانی های خاص تون رو روشن کنید.

مثلا اگه استرستون به خاطر کارهای زیادیه که باید انجام بدید، می تونید به خودتون بگید ” نگرانی اصلی من اینه که باید آشپزخانه رو رنگ بزنم، قبض ها رو پرداخت کنم و به اتاقم سر و سامون بدم. ”

۳- یه برنامه عملی بسازید.

حالا آماده اید که راه حل خلق کنید، یه برنامه عملی که همه نگرانی ها و عوامل استرس توی اون شناسایی شده.

برای حل هرکدوم از مشکلات، زمان بذارید و با همه اونا یکجا روبرو نشید. وقتی زمان بندی داشته باشید و یکی یکی با مشکلات روبرو بشید، احساس فشار کمتری خواهید داشت. همین که چند مورد از مشکلات حل شد، احساس سبکی می کنید.

بله! بهترین راه حل برای کاهش استرس، حل مسئله ست. علت استرس خودتون رو با کمی تمرکز پیدا کنید و برای حل کردنش برنامه ریزی کنید.

۳ تکنیک برای کنترل استرس در افراد با بیماری خود ایمنی

سه تکنیک تاثیر گذار کاهش دهنده استرس، مخصوص افرادی که از مشکل بیماری خود ایمنی رنج می برند را به شما آموزش می دهیم:

۱- ذهنتان را در بدنتان نگه دارید.

افکار خود را نزدیک به جایی که بدنتان در فضا است نگه دارید. اجازه ندهید افکارتان در موقعیت هایی که نگرانتان می کند و نمی توانید کنترلشان کنید بمانند. پشیمانی و نگرانی کمکی به شما نمی کند و در واقع ساکن ماندن روی ترس ها و نگرانی ها می توانند مریضتان کنند.

بسیاری از بیماری های خود ایمنی از نگرانی بیش از حد ریشه می گیرند. تمام بیماری های خود ایمنی روندی دارند که باعث می شود سیستم ایمنی فرد مبتلا به جای حمله به میکروب های خاجری به سلول ها و ارگان های موجود در بدن خود شخص هجوم آورد. شخصی که از بیماری خودایمنی رنج می برد به معنای واقعی کلمه تبدیل به بدترین دشمن خود می شود. بدنش به خودش حمله می کند.

۲- با خود روراست باشید.

جمله شکسپیر که قرن ها نقل شده و کهنه نمی شود؛ این بالاتر از همه است: خودت باش. معمولا درگیر انتظارات و فشارها از خارج از ارزش های منحصر به فرد یا اعتقادات خودمان می شویم. فکر می کنیم باید پول بیشتری داشته باشیم، ماشین مدل بالاتر یا خانه ای مجلل تر داشته باشیم. ما خودمان را گول می زنیم که به دست آوردن اینها باعث می شود شادتر شویم، ما راه خود بودن را گم کرده ایم.

خود بودن و با خود روراست بودن باعث می شود سالم تر شویم. وقتی خود را در ارزش ها و اهدافی که از اجتماع دریافت کردیم گم می کنیم، بیشتر در معرض بیمار شدن قرار خواهیم گرفت.

۳- در لحظه زندگی کنید.

توجه خود را روی حالا و همین جا نگه دارید. اجازه ندهید احساسات، اضطراب ها یا افکار، مزاحم زمان حاضرتان شوند. از پنج حستان برای تجربه دنیایی که پیش رویتان است استفاده کنید و فکرتان را با افکار مداوم پر نکنید. در فلسفه بودایی تنها زمان حال واقعی است: گذشته و آینده غیر واقعی است.

به خاطر داشته باشید: نمی توانید گذشته را تغییر دهید اما زمان حال را می توانید. قبول این واقعیت، برایتان ایجاد آرامش می کند.

۴٫۲/۵ - (۴۵ امتیاز)
  به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

مهی ۳۰ شهریور ۱۴۰۱

سلام من ۱۶سالم در سن ۱۲سالگی ۴ماه دچار استرس شدید شدم همش گریه میکردم غذا نمیخورم و اصلا دلم نمیخواست تو خونه باشم و فقط هم برای درسم بود.مشاوره رفتم و بدنمو تقویت کردم ک خوب شدم.الان که ۱۶سالمه دچار استرس شدم گریه میکنم و بازهم نمیخوام خونه باشم شبا از تاریکی خیلی میترسم اصلا خواب ندارم غذا هم نمیخورم چیکار کنم .بعدن تو زندگی هم دچار این مشکل میشم؟

کارشناس به اندام ۳۱ شهریور ۱۴۰۱

سلام دوست عزیز اگر همین الان شروع به درمان کنی و به مشاور و روانشناس مراجعه کنی مطمئن باش که خوب می‌شی ولی به شرطی که این نکته طلایی رو یادت باشه که همین الان شروع به درمان کن

محمد ۱۰ شهریور ۱۴۰۱

سلام من ۱۴ سالمه شب استرس میگیرم تقریبا ۲هفتش وخیلی میترسم فکر فردا رو میکنم شب هیجوره استرس از مغز نمیاد بیرون لطفاً راهنمایی کنید ممنون میشم

کارشناس به اندام ۱۲ شهریور ۱۴۰۱

سلام محمد جان .مدیتیشن .ورزش کردن .خوب غذا خوردن.مثبت اندیشی .روبه رو شدن با عامل این استرس و پیدا کردن راه حل برای رفع اون عامل .میتونه به رفع این استرس کمک بکنه .اگه با همه این ها موفق به کنترل استرست نشدی حتما از یک رونشناس خوب کمک بگیر

محمد ۱۰ شهریور ۱۴۰۱

سلام من ۱۴سالمه استرس شب که می‌خوام بخوانیم میاد سراغم فکر فردا میکنم و ترس خیلی زیاد دارم لطفاً جواب بدید

کارشناس به اندام ۱۲ شهریور ۱۴۰۱

سلام محمد جان .مدیتیشن .ورزش کردن .خوب غذا خوردن.مثبت اندیشی .روبه رو شدن با عامل این استرس و پیدا کردن راه حل برای رفع اون عامل .میتونه به رفع این استرس کمک بکنه .اگه با همه این ها موفق به کنترل استرست نشدی حتما از یک روانشناس خوب کمک بگیر .

Ali ۱۲ مرداد ۱۴۰۱

سلام به امید روزی که هیچ انسانی مریض نباشه من دوسال خیلی استرس بدی دارم همش احساس مرگ احساس پوچی واقعا خسته شدم از یه طرف هم احساس سرکیجه دارم واقعا نمی دونم چیکار کنم

مهرداد ۳۱ تیر ۱۴۰۱

سلام‌چندروزه‌دست‌وصورت‌وپام.بی‌حس‌وسنیگین‌می‌شن می‌تونه‌ازاسترس‌وعصبانیت‌باشه واگه‌باشه‌چی‌‌ارکنم‌که‌بهترشه

کارشناس به اندام ۰۲ مرداد ۱۴۰۱

سلام دوست عزیز.بله میتونه بخاطر استرس و عصبانیت باشه.مدیتیشن .ورزش کردن .خوب غذا خوردن.مثبت اندیشی .روبه رو شدن با عامل این استرس و پیدا کردن راه حل برای رفع اون عامل .میتونه به رفع این استرس کمک بکنه .

امیر محمد ۲۳ بهمن ۱۴۰۰

سلام من یه نوجوون 13 سالم والیبال بازی میکنم و خیلی استرس دارم تو مسابقات خیلی استرسی میشم و همش گند میزنم موقع استرس عرق سرد میکنم بدنم می‌لرزه تپش قلب زیادی دارم و از این راه هایی که شما و تو سایت های دیگه و یا کتابی که خوندم استفاده کردم و هیچ کدوم اثر گذار نبوده و دوست ندارم به روانشناسی هم مراجعه بکنم ممنون میشم یه راه حل بگید

کارشناس به اندام ۲۴ بهمن ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم ممکنه شما دچار اختلال تیروئید شده باشی دوست خوبم برای برطرف کردن هر مشکلی باید به متخصصش مراجعه کرد اگر دوست داری مشکلت برطرف بشه باید به یه روانشناس مراجعه کنی و مشکلت رو برای همیشه برطرف کنی و گرنه سنت که بالا بره مشکلاتت چند برابر میشه و بهبودیت هم دیرتر اتفاق میفته

علی ۲۲ بهمن ۱۴۰۰

سلام من میرم کلاس والیبال و اصلا استرس ندارم ولی وقتی مسابقه داریم استرسم خیلی زیاده و حتی نمیتونم نفس بکشم و هرکاری هم میکنم نمیتونم کنترلش بکنم و همش گند میزنم راه حلی براش وجود داره

کارشناس به اندام ۲۴ بهمن ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم از راهکارهای مختلف برای بالا بردن اعتماد به نفست استفاده کن و به نتیجه فکر نکن

الناز ۰۹ بهمن ۱۴۰۰

سلام خیلی ممنون بابت مطالب خوبتون من دچار استرس خیلی شدید شدم درحدی که از استرس خون دماغ میشم یا سوزش معده میگیرم حتی با اینکه نفس عمیق میکشم و به خودم اعتماد به نفس میدم اما خوب نمیشم راه حلی هست که خوب بشم یا حتما باید به پزشک مراجعه کنم

کارشناس به اندام ۱۱ بهمن ۱۴۰۰

سلام الناز خانم عزیز با توجه به شرایطی که داری بهتره به پزشک مراجعه کنی

مریم ۰۷ بهمن ۱۴۰۰

سلام من یک دفعه دلم میلرزه استرس میگیرم حالم بد میشه دکتر روان پزشک هم رفتم و نتیجه ای نگرفتم و داروهامو قط کردم الان دوباره حالم بد میشه میشه لطفا راهنمایی کنید ممنون

کارشناس به اندام ۱۰ بهمن ۱۴۰۰

سلام مریم خانم عزیز ممکنه اختلالات تیروئید داشته باشی یا دلیل دیگه‌ای داشته باشه به پزشک مراجعه کن و آزمایش‌های لازم رو انجام بده

سروناز سرمدی ۰۵ بهمن ۱۴۰۰

سلام روز بخیر...مممنون از مطالب مفیید و پاسخگویی سریع پشتیبان سایت تون...

محسنیم ۱۱ دی ۱۴۰۰

سلام من هر وقت کلاس گیتار میرم استرس دارم و نمیتونم با استادم راحت باشم و فکر میکنم اگه الان حرف بزنم سوتی میدم زایع میشم😂

کارشناس به اندام ۲۰ دی ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز سعی کن اطلاعات و معلوماتت رو در مورد کارت بالا ببری با راهکارهای مختلف اعتماد به نفست رو افزایش بده و از یه مشاور روانشناس کمک بگیر

فرهان موسوی ۱۰ دی ۱۴۰۰

با سلام و عرض خسته نباشید من دارم میرم به خدمت سربازی یک شهر دیگه وقتی بهش فکر میکنم استرس و اضطراب کل وجودمو میگییره و اصلا چند روزه خواب هم ندارم میشه اگه امکانش هست کمکم کنید

کارشناس به اندام ۱۳ دی ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز این راهیه که خیلیا مثل شما رفتن و هیچ اتفاق خاصی هم نمیفته اصلا نگران نباش فقط طرز فکرتو عوض کن و سعی کن با دید مثبت بهش نگاه کنی اینطوری شرایط برات بهتر میگذره

نفس ۰۸ دی ۱۴۰۰

من خيلي استرس دارم به طوري كه قلبم تير مي كشه حتي پيش دكتر قلبم رفتم ميگفت خيلي استرسي هستي همين راه حل هارو كه نوشتيد انجام بدم خوب ميشم؟

کارشناس به اندام ۱۳ دی ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم سعی کن از راهکارهای منطقی و درست استفاده کنی این مقاله هم کمک زیادی میتونه بهت بکنه حتما از یه روانشناس هم کمک بگیر

ریحانه روشن ضمیر ۰۶ دی ۱۴۰۰

سلام وقت بخیر من به استرس شدید دچار میشم وقتی که امتحان دارم دقت محاسباتم کم میشه از این که توسط دیگران مورد تمسخر قرار بگیرم استرس میگیرم چند روزیه چون نمره کامل نگرفتم حال خیلی بدی دارم و حالت استرس بهم دست میده و گریه میکنم ناخواسته توروخدا اگر بشه راه درمان رو بهم معرفی کنید

کارشناس به اندام ۰۷ دی ۱۴۰۰

سلام ریحانه خانم عزیز تو تمام تلاشت رو بکن ولی به نتیجه فکر نکن راه‌کارهای زیادی وجود داره برای کنترل استرس بهترین راه استفاده از مقالات علمی و مشورت با بزرگترها و یه روانشناس هست که علت رو ریشه یابی کنن

فاطمه ۰۶ دی ۱۴۰۰

سلام من کلاس هفتم راهنمایی هستم هر روز که میخوام برم مدرسه استرس دارم و خیلی اذیت میشم و درسی رو که میخونم یادم میره بخاطر استرس چیکارکنم😩😩😩

کارشناس به اندام ۰۷ دی ۱۴۰۰

سلام فاطمه خانم عزیز شما همه تلاشت رو بکن و به نتیجه فکر نکن از بزگترها کمک بگیر و به یک مشاور روانشناس مراجعه کن و از اونها کمک بگیر

مهسا ۰۱ دی ۱۴۰۰

سلام من پانزده سالمه و استرس خیلی شدید دارم جوری که رفلاکس معده گرفتم و مواقعی که استرس دارم معده ام خیلی میسوزه دستام عرق می‌کنه و لرزش دست و پا میگیرم به نظرتون من چکار کنم

کارشناس به اندام ۰۶ دی ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم ممکنه دلایل استرس و علائمی که گفتید به دلیل اختلالات تیروئید باشه بهتره به پزشک مراجعه کنی و آزمایش‌های مربوط به تیروئید رو انجام بدی

زهرا ۲۹ آذر ۱۴۰۰

سلام من ۱۲ سالمه و شب ها به خاطر استرس نمیتونم بخوابم و استرس به خاطر مدرسه اس میشه کمکم کنید

کارشناس به اندام ۰۲ دی ۱۴۰۰

سلام زهرا خانم عزیز همه ما این دوران رو مثل شما تجربه کردیم و استرس و اضطراب این دوران رو پشت سر گذاشتیم ولی در بعضی‌ها کمتر بوده و در بعضی بیشتر پیشنهاد می‌کنیم مشکلت رو با بزرگتر‌ها یا یه مشاور روانشناس در میون بذار تا علت رو ریشه یابی و برطرف کنید

یا مهدی ۲۵ آذر ۱۴۰۰

باسلام مطالبتون بسیار مفید بود ممنون

زهرا ۲۴ آذر ۱۴۰۰

سلام من 14 سالمه و والیبال بازی میکنم و همیشه استرس میگیرم و دست و پا چلفتی میشم و از هر راهی که گفتید و یا تو سایت های دیگه هست استفاده کردم ولی آروم نمیشم و وقتی استرس میگیرم همه چی رو خراب میکنم و مربی هم سر همین خراب کاری ها دعوام می‌کنه و خیلی فشار بهم وارد میشه و نمیتونم خودم رو کنترل کنم میخواستم ببینم چه کاری میتونم برای جلوگیری از این استرسم بکنم چون این کار هوایی که گفتید جواب نداد

کارشناس به اندام ۰۶ دی ۱۴۰۰

سلام زهرا خانم عزیز سعی کن قبل از بازی تمرین کنی و دیگه به بقیه چیزها فکر نکنی هر چی شد به این فکر کن که تو تلاشت رو کردی اگر هم استرست شدید هست با یه مشاور روانشناس و بزرگترها مشورت کن

کینگ ۲۱ آذر ۱۴۰۰

سلام من ۱ ربع دیگه امتحان زبان دارم هیچ مشکلی ام ندارم، به نظر من بهترین راه خوب کردن استرس اینه که تلاش کنی موقع امتحان اگه استرس گرفتی با خودت بگو من اگه این امتحانو قبول نشم دنیا که به اخر نمیرسه ولی مطمئن باش اگه زحمت کشیده باشی قبول میشه🌈

ارتباط مستقیم