راهکارهایی برای کنترل استرس

خانه » روانشناسی » روانشناسی تغذیه » راهکارهایی برای کنترل استرس

اگر استرس، روزتان را خراب می کند راه های ساده ای هست که از آن جلوگیری کنید:

۱- نفس عمیق بکشید

این استراتژی ساده یکی از قدرتمند ترین راه های مبارزه با استرس است. نفس عمیق باعث می شود:

 • هورمون های استرس کاهش پیدا کند.
 • ضربان قلب کاهش پیدا کند.
 • فشار خون کاهش پیدا کند.
اینگونه نفس عمیق بکشید:

۱٫ به آرامی و در حالی که دستتان روی معده و دست دیگری روی سینه است، بنشینید.

۲٫ آرام و عمیق از راه بینی، نفس را به داخل بکشید طوری که شش ها را احساس کنید.

۳٫ نفس خود را برای چند ثانیه نگه دارید.

۴٫ به آرامی نفس خود را از دهان بیرون دهید، طوری که تمام هوای داخل شش ها تخلیه شود.

۵٫ چند مرتبه این کار را تکرار کنید.

۲- مدیتیشن

این کار باعث آرامش فکری و جسمی می شود. دقایقی از روز را در یک جای آرام و دنج سپری کنید، و وقتی این کار را می کنید روی یکی از موارد زیر تمرکز کنید:

۱٫ تنفس۲٫ یک شی

۳٫ یک جمله یا سخن پند آموز

با این کار، حواستان از موضوع های استرس آور پرت می شود. این کار را می توانید به تنهایی یا گروهی انجام دهید.

۳- ورزش کردن 

برای اینکه ضربان قلب خود را در دست بگیرید، ورزش های هوازی انجام دهید:

 • پیاده روی
 • دوچرخه سواری
 • شنا

تنها ۲۰ دقیقه در روز ،فکر خود را آزاد کنید تا هورمون های استرس کاهش پیدا کنند. ورزش، هورمون اندورفین را هم افزایش می دهد (ماده شیمیایی مغز که حال شما را بهتر می کند). حتی ورزش سبک هم به شما آرامش می دهد. این یعنی می توانید با ورزش های سنگین تر، به آرامش بیشتری برسید.

 4- نفس عمیق بکشید

این تمرین به همان اندازه که تنفس عمیق آرامش بخش است تاثیر دارد. به این روش عمل کنید:

۱٫ در یک مکان ساکت بنشینید، چشمانتان را ببندید و خود را در یک جای آرام تصور کنید. مثلا ساحل دریا را به ذهن بیاورید. تصور کنید در آن قدم می زنید، صدای موج دریا و بوی ساحل را به تصویر بکشید.
۲٫ همین طور که به سفر در ذهنتان مشغولید، نفس های عمیق و آرام بکشید.
۳٫ این حالت را ادامه دهید تا کاملا احساس آرامش کنید.

۴٫ سپس به آرامی به دنیای واقعی برگردید.می توانید از مشاوران ، روانشناسان و افراد حرفه ای برای اینکه بتوانید خودتان به تنهایی این کار را انجام دهید کمک بگیرید.

۵- غذای خوب بخورید

غذاهایی که ویتامین C بالایی دارند، مانند پرتقال و گریپ فروت استفاده کنید. این موارد کمک می کنند هورمون استرس پایین بیاید. امگا ۳ هم به کاهش استرس کمک می کند. این ماده در غذاهایی مانند ماهی سالامون و دیگر ماهی های چرب یافت می شود. همچنین غذاهایی مانند آجیل و دانه ها هم می توانند اثر آرامش بخش داشته باشند.
داشتن رژیم غذایی متعادل کمک می کند بدن سلامت بماند و در نتیجه راحت تر بتواند استرس را دفع کند. منظور از غذای خوب تمرکز روی غلات کامل، میوه و سبزیجات است. شکلات تلخ هم تاثیر مثبتی بر کاهش استرس دارد.

۶- با خودتان مثبت فکر کنید

انتقاد از خود، می تواند باعث افزایش استرس شود. پس باید رویکردی مخالف این داشته باشید. با خود صحبت و افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنید و به جای اینکه بگویید: ( میدانم نمی توانم ) بگویید: ( من می توانم )

من می توانم

خواب خوب در شب، کمک می کند که برای روز بعدآماده باشید. حداقل ۷ ساعت خواب برای بدن ضروری است.
اگر برای خوابیدن مشکل دارید،  این نکات را امتحان کنید:

۱٫ یک ساعت مشخص برای رفتن به رختخواب و بیدار شدن در نظر بگیرید و حتی آخر هفته ها هم این عادت را ترک نکنید.

۲٫ اواخر شب و زمان نزدیک به خواب، از کافئین و الکل دوری کنید.

۳٫ اگر در طول روز می خوابید، سعی کنید در ساعات نزدیک به زمان خواب این کار را نکنید.

۴٫ مرتب ورزش کنید.

 

۷- ورزش های ساده ای که استرس را کاهش می دهند

در میان تمام تماس هایی که باید بگیرید و کارهای مختلفی که وظیفه دارید انجام دهید راهی ساده برای آرامش گرفتن وجود دارد.

این آرامش ارزش بالایی دارد، چون استرس شدید باعث می شود:

۱٫ فشار خون بالا برود.

۲٫ قدرت سیستم ایمنی بدن پایین بیاید.

۳٫ دچار مشکل در خواب شوید.

 

با این ورزش ها می تواند به جنگ هر نوع استرس زود گذر یا تمام عیار بروید.

وقتی عصبی و متلاطم هستید

با کشیدن نفس به داخل در هر چهار گام و بیرون دادن آن در چهار گام بعدی تنش عصبی را از خود دور کنید. این کار را حدود ۳ دقیقه مرتب تکرار کنید ( هرچقدر بیشتر بهتر ). با ادامه دادن این تمرین سعی کنید دم و بازدم را به شش تا هشت گام برسانید.

وقتی چند لحظه فرصت می خواهید

برای متمرکز کردن ذهن و بدن در حالتی راحت روی زمین بنشینید و پشت خود را صاف کنید. به دستی که ساعت را می بندید نگاه کنید. به مدت سه ثانیه نفس خود را به طرف داخل بکشید و سپس به آرامی نفس خود را بیرون دهید. این کار را به مدت سه دقیقه مرتب تکرار کنید.

وقتی واقعا ناراحتید

صاف روی یک صندلی بنشینید و دو پا را صاف روی زمین قرار دهید وقتی ستون فقرات را به سمت جلو می دهید نفس خود را بیرون دهید ( تصویر بالا ). سپس به کمر قوس دهید و نفس خود را به طرف داخل بکشید ( تصویر پایین ). این کار را تا ۵ مرتبه نفس کشیدن تکرار کنید.

پهلو به پهلو

نفس خود را به داخل بکشید و دستها را صاف به طرف بالا بکشید. در حالی که بدن را به سمت راست خود می کشید نفس را بیرون دهید. وقتی به وسط برمی گردید دوباره نفس خود را به طرف داخل دهید، سپس نفس را بیرون دهید و به سمت چپ خود را بکشید. این حرکت را تا پنج مرتبه نفس کشیدن ادامه دهید.

چرخش

دست ها را در هر دو سمت خم کنید، نفس را بیرون بدهید. میان تنه را به سمت راست بچرخانید. نفس را به طرف داخل بکشید و به مرکز بازگردید. سپس با بیرون دادن نفس به سمت چپ بچرخید. این حرکت را تا پنج تنفس دیگر ادامه دهید.

راهکار عالی برای کاهش استرس

استرس به موقعیتی اشاره داره که فشاری به فرد وارد می شه. وقتی احساس استرس می کنیم، از ترس اینکه نتونیم چیزی که باعث کاهش این فشار می شه رو انجام بدیم، اضطراب پیدا می کنیم. پس بهترین استراتژی برای روبرو شدن با استرس چیه؟ شاید جواب این سوال شگفت زده تان کند چون این استراتژی، اصلا اون چیزی نیست که بیشتر درمانگرا در وبلاگ و کتاب هایشان معرفی می کنند.

 

درمانگرها معمولا چه روش هایی رو برای کاهش استرس پیشنهاد می کنند؟

با بررسی توصیه های کلیدی از کتاب خوبی که تازگی درباره کنترل استرس منتشر شده، شروع می کنم. این کتاب توسط دکتر ملانی گرینبرگ نوشته و در آن توصیه هایی برای کنترل استرس ارائه شده است.

یک راهکار عالی برای کاهش سطح استرس ، رژیم لاغری دکتر کرمانی

 

سطح استرس فعلی شما چیست؟

دکتر گرینبرگ کتاب خودش رو خوب و به روشی که بهترین متخصصان از اون استفاده می کنند شروع کرده. او به خواننده یه کوییز میده تا سطح استرسش سنجیده بشه. من ۱۰ فاکتور مد نظرش که سطح استرس رو نشون می ده دوست دارم. برای مثال، نگرانی هایی که مانع می شن شب ها بتونید با آرامش استراحت کنید، بالا رفتن ضربان قلب و احساس دلهره و این احساس که نمی تونید از پس همه کاراتون بربیاید.

شفاف سازی اولیه سطح استرس، ایده خوبیه. بعد اجرای توصیه های کاهش استرس، اندازه گیری مجدد سطح استرس می تونه کمک کنه میزان پیشرفتتون در کنترل استرس رو بسنجید.

چشماتون رو ببندید و از ۰ تا ۱۰ ، یه عدد انتخاب کنید که فکر می کنید مقدار استرستون در حال حاضر رو نشون می ده. اگه با دقت این کارو انجام بدید، مطمئنا عددی  که بدست میارید درست خواهد بود.

 

در حال حاضر چه شرایطی در زندگی باعث تحریک استرستون می شه؟

گرینبرگ بعد از تعیین سطح استرس، به سراغ شرایطی میره که باعث بالا رفتن سطح استرس تو زندگی افراد میشه. لیست افزایش دهنده های استرس خود من هم شامل این موارد می شن:

 • احساس فشار به خاطر اینکه از چیزی که می خواید، به اندازه کافی ندارید ( زمان، پول، محبت، حمایت ).
 • احساس داشتن مقدار بیش از حد از چیزی ( زمان، پول و غیره ) و عدم توانایی استفاده درست از اون.
 • روبرو شدن با چیزی جدید در زندگی.
 • روبرو شدن با تهدیدی برای سلامتی، سلامت فیزیکی و یا سلامت احساسی. برای مثال یه بیماری، از دست دادن کسی و یا شکست.
 • احساس مجبور شدن به انجام کاری که براتون بسیار دشواره.
 • فعل و انفعال با همسر، فرزند، رئیس یا دوستی که رابطه ش براتون مضره و یا رفتار مناسبی نداره.

دکتر گرین برگ در بخش بعدی، شروع به معرفی راهکارای مناسب برای کاهش استرس می کنه.

در بخش سوم کتاب دکتر گرینبرگ نوشته: اگه قرار بود فقط یکی از ابزار کاهش استرس رو انتخاب کنم، تمرکز حواس رو انتخاب می کردم.

بعد، دکتر گرینبرگ راهکارایی رو معرفی می کنه که بیشتر متخصصا، اونا رو برای کاهش استرس پیشنهاد می کنند. او روشی واضح برای استفاده از تمرکز حواس ارائه می ده.

 • توصیه هایی برای کاهش استرسایی که به خاطر احساس گناه، تلاش برای کامل بودن و موارد دیگه به خودتون وارد می کنید. آیا شما هم به همین روش، سطح استرستون رو بالا می برید؟
 • راهکارهای مثبت مانند پرسش از خود که بابت چه چیزایی شکرگزار هستی؟ این تکنیک می تونه به صورت شگفت انگیزی قوی باشه.
 • یادآوری هایی مانند چک کردن عناصر فیزیکی از جمله خواب، تغذیه و ورزش. دقت به این عوامل افزایش دهنده سلامت، جای اشتباه باقی نمی ذاره.

 

راهکارهای کاهش استرسی که من می خوام به این لیست اضافه کنم

اولین راهکار من برای از بین بردن استرس، حل مشکلیه که استرس رو به وجود آورده. بر خلاف بیشتر راه های کاهش استرس، حل مشکل می تونه استرس رو ریشه ای از بین ببره.

حل مشکل معمولا سه مرحله داره:

۱- باهاش روبرو بشید.

حل مشکل با مستقیما روبرو شدن با مشکلی که باعث استرس شده شروع می شه. استرس مثل اضطراب به این معناس که از مشکل آگاهید اما هنوز برای حل کردنش تمرکز نکردید. وقتی مستقیما با مشکل روبرو می شیم، به این فکر می کنیم که چه کاری برای حلش باید انجام داد.

برای مثال می تونید با گفتن ” من استرس دارم، چون کارای زیادی رو باید انجام بدم و زمان کافی برای انجامشون ندارم ” با مشکل به وجود آورنده استرس روبرو بشید.

۲- نگرانی های خاص تون رو روشن کنید.

مثلا اگه استرستون به خاطر کارهای زیادیه که باید انجام بدید، می تونید به خودتون بگید ” نگرانی اصلی من اینه که باید آشپزخانه رو رنگ بزنم، قبض ها رو پرداخت کنم و به اتاقم سر و سامون بدم. ”

۳- یه برنامه عملی بسازید.

حالا آماده اید که راه حل خلق کنید، یه برنامه عملی که همه نگرانی ها و عوامل استرس توی اون شناسایی شده.

برای حل هرکدوم از مشکلات، زمان بذارید و با همه اونا یکجا روبرو نشید. وقتی زمان بندی داشته باشید و یکی یکی با مشکلات روبرو بشید، احساس فشار کمتری خواهید داشت. همین که چند مورد از مشکلات حل شد، احساس سبکی می کنید.

بله! بهترین راه حل برای کاهش استرس، حل مسئله ست. علت استرس خودتون رو با کمی تمرکز پیدا کنید و برای حل کردنش برنامه ریزی کنید.

 

۳ تکنیک برای کنترل استرس در افراد با بیماری خود ایمنی

سه تکنیک تاثیر گذار کاهش دهنده استرس، مخصوص افرادی که از مشکل بیماری خود ایمنی رنج می برند را به شما آموزش می دهیم:

۱- ذهنتان را در بدنتان نگه دارید.

افکار خود را نزدیک به جایی که بدنتان در فضا است نگه دارید. اجازه ندهید افکارتان در موقعیت هایی که نگرانتان می کند و نمی توانید کنترلشان کنید بمانند. پشیمانی و نگرانی کمکی به شما نمی کند و در واقع ساکن ماندن روی ترس ها و نگرانی ها می توانند مریضتان کنند.

بسیاری از بیماری های خود ایمنی از نگرانی بیش از حد ریشه می گیرند. تمام بیماری های خود ایمنی روندی دارند که باعث می شود سیستم ایمنی فرد مبتلا به جای حمله به میکروب های خاجری به سلول ها و ارگان های موجود در بدن خود شخص هجوم آورد. شخصی که از بیماری خودایمنی رنج می برد به معنای واقعی کلمه تبدیل به بدترین دشمن خود می شود. بدنش به خودش حمله می کند.

۲- با خود روراست باشید.

جمله شکسپیر که قرن ها نقل شده و کهنه نمی شود؛ این بالاتر از همه است: خودت باش. معمولا درگیر انتظارات و فشارها از خارج از ارزش های منحصر به فرد یا اعتقادات خودمان می شویم. فکر می کنیم باید پول بیشتری داشته باشیم، ماشین مدل بالاتر یا خانه ای مجلل تر داشته باشیم. ما خودمان را گول می زنیم که به دست آوردن اینها باعث می شود شادتر شویم، ما راه خود بودن را گم کرده ایم.

خود بودن و با خود روراست بودن باعث می شود سالم تر شویم. وقتی خود را در ارزش ها و اهدافی که از اجتماع دریافت کردیم گم می کنیم، بیشتر در معرض بیمار شدن قرار خواهیم گرفت.

۳- در لحظه زندگی کنید.

توجه خود را روی حالا و همین جا نگه دارید. اجازه ندهید احساسات، اضطراب ها یا افکار، مزاحم زمان حاضرتان شوند. از پنج حستان برای تجربه دنیایی که پیش رویتان است استفاده کنید و فکرتان را با افکار مداوم پر نکنید. در فلسفه بودایی تنها زمان حال واقعی است: گذشته و آینده غیر واقعی است.

به خاطر داشته باشید: نمی توانید گذشته را تغییر دهید اما زمان حال را می توانید. قبول این واقعیت، برایتان ایجاد آرامش می کند.

Sending
User Review
4.2 (20 votes)
  به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

علی رضا ۱۲ تیر ۱۴۰۰

سلام تمام نظرات رو خوندم اما راستش جوابتون خیلی کامل نبود اگه میشه یه جواب کامل بدین بهم ۱۸ سالمه ساله دیگه کنکور دارم از الان شروع کردم برای درس خوندن صبحا که از خواب بیدار میشم استرس عجیبی دارم و مانع از درس خوندنم میشه حتی بعضی وقتی حالت تهوع شدید میگیرم مشاور تحصیلی دارم و باهاش صحبت کردم و خیلی کمکم کرد و گفت که اگه خراب کنم هیچ عیبی نداره و .... اما استرس اصلیم وقتیه که یه مبحث رو میخونم و متوجه نمیشم و همش با خودم میگم:(وقتم رفت،اگه از اینا تو ازمون ازمایشی سوال بیاد نمیتونم جواب بدم،ترازم بد میشه و هزارتا فکر دیگه) لطفاً راهنماییم کنین ...

کارشناس به اندام ۲۴ تیر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز حوزه تخصص ما تغذیه هست میتونیم پیشنهاد بدیم از مغزیجات و گرمیجات و گردو استفاده کنید ولی کنکور تنها راه موفقیت نیست در کنار درس مهارتی داشته باشید که بتونید بهش تکیه کنید و ازش لذت ببرید براتون آرزوی موفقیت میکنیم

ترانه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

سلام من 22سالم هستش دانشجوهستم وقتی قراره کاری انجام بدم همش استرس دارم به طوری که دستام می لرزند وکف دستام شروع به عرق کردن میکنه البته این استرس درصورتی هستش که درمحیط های اجتماعی باشه یعنی اگه برم بانک حتی برای پرکردن یک فرم ساده استرس دارم یا بخوام امضا کنم چیزی رو یا حتی رودرو با یکی از استاد بخوام حرف بزنم واقعا خسته شدم ممنون میشم اگه کمک کنید

کارشناس به اندام ۰۲ تیر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز این مسئله مربوط به اعتماد به نفستون میشه یه روانشناس میتونه کمک زیادی بهتون بکنه

Roya ۲۵ خرداد ۱۴۰۰

سلام ممنون ازمطلب خوبیتون من همیشه ازاینکارامیکنم خیلی هم نتیجه گرفتم خیییییلی ازتون سپاس گذارم

علی ۱۵ خرداد ۱۴۰۰

سلام من کنکوریم تا حدودی خوندم ولی خوبدنخوندم با اینکه 1 ماه وقت دارم برای خوندن ولی همش استرس دارم و نگرانم که دیگه دیره و کار از کار گذشته همین باعث شده استرس شدید بگیرم و قلبم درد بگیره و هر چی سراغ کتاب میرم هیچی نمیفهمم حتی نمیتونم مثل قبلا درس بخونمم من چیکاااار کنم😢😢😢😢😢

کارشناس به اندام ۱۶ خرداد ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم با آرامش درس بخون و بدون که اگر موفق نشدی باز هم فرصت داری

. ۱۲ خرداد ۱۴۰۰

سلام خسته نباشید من 16 سالم هست و استرس شدید دارم تقریبا برای هرچیز و تنها وقتی هم که آرامش دارن موقع خواب هست کلا نگران همه چیز هست مخصوصاً آینده اخلاق من هم اینطور هست که وقتی کسی یک پیشرفتی میکنه بهش حسودی میکنم و استرس میگرم چه دوستم باشه چه افراد بزرگی مثل بیل گیس ایلان ماسک و... لطفا کمکم کنید دوست ندارم اینجوری باشم خیلی ممنون

کارشناس به اندام ۱۶ خرداد ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم خودت را با کسی مقایسه نکن و سعی کن بهترین خودت باشی، ولی همینکه متوجه مشکلت شدی خیلی ارزش داره، برای برطرف شدن مشکلت یه روانشناس خوب میتونه کمک زیادی بهت بکنه