راهکارهایی برای کنترل استرس

خانه » روانشناسی » روانشناسی تغذیه » راهکارهایی برای کنترل استرس

استرس خراب‌کاری‌های زیادی می‌کند. در بعضی از افراد با افزایش اشتها، وزن را بالا می‌برد. در بعضی دیگر با کاهش اشتها، کمبود وزن ایجاد می‌کند. استرس حتی می‌تواند بدن را با خطرهای جدی‌تر، مانند سرطان، تهدید کند. پس بهتر است با راه های ساده از آن جلوگیری کنید:

1- نفس عمیق بکشید

این استراتژی ساده یکی از قدرتمند ترین راه های مبارزه با استرس است. نفس عمیق باعث می شود:

 • هورمون های استرس کاهش پیدا کند.
 • ضربان قلب کاهش پیدا کند.
 • فشار خون کاهش پیدا کند.
اینگونه نفس عمیق بکشید:

1. به آرامی و در حالی که دستتان روی معده و دست دیگری روی سینه است، بنشینید.

2. آرام و عمیق از راه بینی، نفس را به داخل بکشید طوری که شش ها را احساس کنید.

3. نفس خود را برای چند ثانیه نگه دارید.

4. به آرامی نفس خود را از دهان بیرون دهید، طوری که تمام هوای داخل شش ها تخلیه شود.

5. چند مرتبه این کار را تکرار کنید.

2- مدیتیشن

این کار باعث آرامش فکری و جسمی می شود. دقایقی از روز را در یک جای آرام و دنج سپری کنید، و وقتی این کار را می کنید روی یکی از موارد زیر تمرکز کنید:

1. تنفس2. یک شی

3. یک جمله یا سخن پند آموز

با این کار، حواستان از موضوع های استرس آور پرت می شود. این کار را می توانید به تنهایی یا گروهی انجام دهید.

3- ورزش کردن 

برای اینکه ضربان قلب خود را در دست بگیرید، ورزش های هوازی انجام دهید:

 • پیاده روی
 • دوچرخه سواری
 • شنا

تنها 20 دقیقه در روز ،فکر خود را آزاد کنید تا هورمون های استرس کاهش پیدا کنند. ورزش، هورمون اندورفین را هم افزایش می دهد (ماده شیمیایی مغز که حال شما را بهتر می کند). حتی ورزش سبک هم به شما آرامش می دهد. این یعنی می توانید با ورزش های سنگین تر، به آرامش بیشتری برسید.

 4- نفس عمیق بکشید

این تمرین به همان اندازه که تنفس عمیق آرامش بخش است تاثیر دارد. به این روش عمل کنید:

1. در یک مکان ساکت بنشینید، چشمانتان را ببندید و خود را در یک جای آرام تصور کنید. مثلا ساحل دریا را به ذهن بیاورید. تصور کنید در آن قدم می زنید، صدای موج دریا و بوی ساحل را به تصویر بکشید.
2. همین طور که به سفر در ذهنتان مشغولید، نفس های عمیق و آرام بکشید.
3. این حالت را ادامه دهید تا کاملا احساس آرامش کنید.

4. سپس به آرامی به دنیای واقعی برگردید.می توانید از مشاوران ، روانشناسان و افراد حرفه ای برای اینکه بتوانید خودتان به تنهایی این کار را انجام دهید کمک بگیرید.

5- غذای خوب بخورید

غذاهایی که ویتامین C بالایی دارند، مانند پرتقال و گریپ فروت استفاده کنید. این موارد کمک می کنند هورمون استرس پایین بیاید. امگا 3 هم به کاهش استرس کمک می کند. این ماده در غذاهایی مانند ماهی سالامون و دیگر ماهی های چرب یافت می شود. همچنین غذاهایی مانند آجیل و دانه ها هم می توانند اثر آرامش بخش داشته باشند.
داشتن رژیم غذایی متعادل کمک می کند بدن سلامت بماند و در نتیجه راحت تر بتواند استرس را دفع کند. منظور از غذای خوب تمرکز روی غلات کامل، میوه و سبزیجات است. شکلات تلخ هم تاثیر مثبتی بر کاهش استرس دارد.

6- با خودتان مثبت فکر کنید

انتقاد از خود، می تواند باعث افزایش استرس شود. پس باید رویکردی مخالف این داشته باشید. با خود صحبت و افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنید و به جای اینکه بگویید: ( میدانم نمی توانم ) بگویید: ( من می توانم )

من می توانم

خواب خوب در شب، کمک می کند که برای روز بعدآماده باشید. حداقل 7 ساعت خواب برای بدن ضروری است.
اگر برای خوابیدن مشکل دارید،  این نکات را امتحان کنید:

1. یک ساعت مشخص برای رفتن به رختخواب و بیدار شدن در نظر بگیرید و حتی آخر هفته ها هم این عادت را ترک نکنید.

2. اواخر شب و زمان نزدیک به خواب، از کافئین و الکل دوری کنید.

3. اگر در طول روز می خوابید، سعی کنید در ساعات نزدیک به زمان خواب این کار را نکنید.

4. مرتب ورزش کنید.

7- ورزش های ساده ای که استرس را کاهش می دهند

در میان تمام تماس هایی که باید بگیرید و کارهای مختلفی که وظیفه دارید انجام دهید راهی ساده برای آرامش گرفتن وجود دارد.

این آرامش ارزش بالایی دارد، چون استرس شدید باعث می شود:

1. فشار خون بالا برود.

2. قدرت سیستم ایمنی بدن پایین بیاید.

3. دچار مشکل در خواب شوید.

با این ورزش ها می تواند به جنگ هر نوع استرس زود گذر یا تمام عیار بروید.

وقتی عصبی و متلاطم هستید

با کشیدن نفس به داخل در هر چهار گام و بیرون دادن آن در چهار گام بعدی تنش عصبی را از خود دور کنید. این کار را حدود 3 دقیقه مرتب تکرار کنید ( هرچقدر بیشتر بهتر ). با ادامه دادن این تمرین سعی کنید دم و بازدم را به شش تا هشت گام برسانید.

وقتی چند لحظه فرصت می خواهید

برای متمرکز کردن ذهن و بدن در حالتی راحت روی زمین بنشینید و پشت خود را صاف کنید. به دستی که ساعت را می بندید نگاه کنید. به مدت سه ثانیه نفس خود را به طرف داخل بکشید و سپس به آرامی نفس خود را بیرون دهید. این کار را به مدت سه دقیقه مرتب تکرار کنید.

وقتی واقعا ناراحتید

صاف روی یک صندلی بنشینید و دو پا را صاف روی زمین قرار دهید وقتی ستون فقرات را به سمت جلو می دهید نفس خود را بیرون دهید ( تصویر بالا ). سپس به کمر قوس دهید و نفس خود را به طرف داخل بکشید ( تصویر پایین ). این کار را تا 5 مرتبه نفس کشیدن تکرار کنید.

پهلو به پهلو

نفس خود را به داخل بکشید و دستها را صاف به طرف بالا بکشید. در حالی که بدن را به سمت راست خود می کشید نفس را بیرون دهید. وقتی به وسط برمی گردید دوباره نفس خود را به طرف داخل دهید، سپس نفس را بیرون دهید و به سمت چپ خود را بکشید. این حرکت را تا پنج مرتبه نفس کشیدن ادامه دهید.

چرخش

دست ها را در هر دو سمت خم کنید، نفس را بیرون بدهید. میان تنه را به سمت راست بچرخانید. نفس را به طرف داخل بکشید و به مرکز بازگردید. سپس با بیرون دادن نفس به سمت چپ بچرخید. این حرکت را تا پنج تنفس دیگر ادامه دهید.

راهکار عالی برای کاهش استرس

استرس به موقعیتی اشاره داره که فشاری به فرد وارد می شه. وقتی احساس استرس می کنیم، از ترس اینکه نتونیم چیزی که باعث کاهش این فشار می شه رو انجام بدیم، اضطراب پیدا می کنیم. پس بهترین استراتژی برای روبرو شدن با استرس چیه؟ شاید جواب این سوال شگفت زده تان کند چون این استراتژی، اصلا اون چیزی نیست که بیشتر درمانگرا در وبلاگ و کتاب هایشان معرفی می کنند.

درمانگرها معمولا چه روش هایی رو برای کاهش استرس پیشنهاد می کنند؟

با بررسی توصیه های کلیدی از کتاب خوبی که تازگی درباره کنترل استرس منتشر شده، شروع می کنم. این کتاب توسط دکتر ملانی گرینبرگ نوشته و در آن توصیه هایی برای کنترل استرس ارائه شده است.

یک راهکار عالی برای کاهش سطح استرس ، رژیم لاغری دکتر کرمانی

سطح استرس فعلی شما چیست؟

دکتر گرینبرگ کتاب خودش رو خوب و به روشی که بهترین متخصصان از اون استفاده می کنند شروع کرده. او به خواننده یه کوییز میده تا سطح استرسش سنجیده بشه. من 10 فاکتور مد نظرش که سطح استرس رو نشون می ده دوست دارم. برای مثال، نگرانی هایی که مانع می شن شب ها بتونید با آرامش استراحت کنید، بالا رفتن ضربان قلب و احساس دلهره و این احساس که نمی تونید از پس همه کاراتون بربیاید.

شفاف سازی اولیه سطح استرس، ایده خوبیه. بعد اجرای توصیه های کاهش استرس، اندازه گیری مجدد سطح استرس می تونه کمک کنه میزان پیشرفتتون در کنترل استرس رو بسنجید.

چشماتون رو ببندید و از 0 تا 10 ، یه عدد انتخاب کنید که فکر می کنید مقدار استرستون در حال حاضر رو نشون می ده. اگه با دقت این کارو انجام بدید، مطمئنا عددی  که بدست میارید درست خواهد بود.

در حال حاضر چه شرایطی در زندگی باعث تحریک استرستون می شه؟

گرینبرگ بعد از تعیین سطح استرس، به سراغ شرایطی میره که باعث بالا رفتن سطح استرس تو زندگی افراد میشه. لیست افزایش دهنده های استرس خود من هم شامل این موارد می شن:

 • احساس فشار به خاطر اینکه از چیزی که می خواید، به اندازه کافی ندارید ( زمان، پول، محبت، حمایت ).
 • احساس داشتن مقدار بیش از حد از چیزی ( زمان، پول و غیره ) و عدم توانایی استفاده درست از اون.
 • روبرو شدن با چیزی جدید در زندگی.
 • روبرو شدن با تهدیدی برای سلامتی، سلامت فیزیکی و یا سلامت احساسی. برای مثال یه بیماری، از دست دادن کسی و یا شکست.
 • احساس مجبور شدن به انجام کاری که براتون بسیار دشواره.
 • فعل و انفعال با همسر، فرزند، رئیس یا دوستی که رابطه ش براتون مضره و یا رفتار مناسبی نداره.

دکتر گرین برگ در بخش بعدی، شروع به معرفی راهکارای مناسب برای کاهش استرس می کنه.

در بخش سوم کتاب دکتر گرینبرگ نوشته: اگه قرار بود فقط یکی از ابزار کاهش استرس رو انتخاب کنم، تمرکز حواس رو انتخاب می کردم.

بعد، دکتر گرینبرگ راهکارایی رو معرفی می کنه که بیشتر متخصصا، اونا رو برای کاهش استرس پیشنهاد می کنند. او روشی واضح برای استفاده از تمرکز حواس ارائه می ده.

 • توصیه هایی برای کاهش استرسایی که به خاطر احساس گناه، تلاش برای کامل بودن و موارد دیگه به خودتون وارد می کنید. آیا شما هم به همین روش، سطح استرستون رو بالا می برید؟
 • راهکارهای مثبت مانند پرسش از خود که بابت چه چیزایی شکرگزار هستی؟ این تکنیک می تونه به صورت شگفت انگیزی قوی باشه.
 • یادآوری هایی مانند چک کردن عناصر فیزیکی از جمله خواب، تغذیه و ورزش. دقت به این عوامل افزایش دهنده سلامت، جای اشتباه باقی نمی ذاره.

راهکارهای کاهش استرسی که من می خوام به این لیست اضافه کنم

اولین راهکار من برای از بین بردن استرس، حل مشکلیه که استرس رو به وجود آورده. بر خلاف بیشتر راه های کاهش استرس، حل مشکل می تونه استرس رو ریشه ای از بین ببره.

حل مشکل معمولا سه مرحله داره:

1- باهاش روبرو بشید.

حل مشکل با مستقیما روبرو شدن با مشکلی که باعث استرس شده شروع می شه. استرس مثل اضطراب به این معناس که از مشکل آگاهید اما هنوز برای حل کردنش تمرکز نکردید. وقتی مستقیما با مشکل روبرو می شیم، به این فکر می کنیم که چه کاری برای حلش باید انجام داد.

برای مثال می تونید با گفتن ” من استرس دارم، چون کارای زیادی رو باید انجام بدم و زمان کافی برای انجامشون ندارم ” با مشکل به وجود آورنده استرس روبرو بشید.

2- نگرانی های خاص تون رو روشن کنید.

مثلا اگه استرستون به خاطر کارهای زیادیه که باید انجام بدید، می تونید به خودتون بگید ” نگرانی اصلی من اینه که باید آشپزخانه رو رنگ بزنم، قبض ها رو پرداخت کنم و به اتاقم سر و سامون بدم. ”

3- یه برنامه عملی بسازید.

حالا آماده اید که راه حل خلق کنید، یه برنامه عملی که همه نگرانی ها و عوامل استرس توی اون شناسایی شده.

برای حل هرکدوم از مشکلات، زمان بذارید و با همه اونا یکجا روبرو نشید. وقتی زمان بندی داشته باشید و یکی یکی با مشکلات روبرو بشید، احساس فشار کمتری خواهید داشت. همین که چند مورد از مشکلات حل شد، احساس سبکی می کنید.

بله! بهترین راه حل برای کاهش استرس، حل مسئله ست. علت استرس خودتون رو با کمی تمرکز پیدا کنید و برای حل کردنش برنامه ریزی کنید.

3 تکنیک برای کنترل استرس در افراد با بیماری خود ایمنی

سه تکنیک تاثیر گذار کاهش دهنده استرس، مخصوص افرادی که از مشکل بیماری خود ایمنی رنج می برند را به شما آموزش می دهیم:

1- ذهنتان را در بدنتان نگه دارید.

افکار خود را نزدیک به جایی که بدنتان در فضا است نگه دارید. اجازه ندهید افکارتان در موقعیت هایی که نگرانتان می کند و نمی توانید کنترلشان کنید بمانند. پشیمانی و نگرانی کمکی به شما نمی کند و در واقع ساکن ماندن روی ترس ها و نگرانی ها می توانند مریضتان کنند.

بسیاری از بیماری های خود ایمنی از نگرانی بیش از حد ریشه می گیرند. تمام بیماری های خود ایمنی روندی دارند که باعث می شود سیستم ایمنی فرد مبتلا به جای حمله به میکروب های خاجری به سلول ها و ارگان های موجود در بدن خود شخص هجوم آورد. شخصی که از بیماری خودایمنی رنج می برد به معنای واقعی کلمه تبدیل به بدترین دشمن خود می شود. بدنش به خودش حمله می کند.

2- با خود روراست باشید.

جمله شکسپیر که قرن ها نقل شده و کهنه نمی شود؛ این بالاتر از همه است: خودت باش. معمولا درگیر انتظارات و فشارها از خارج از ارزش های منحصر به فرد یا اعتقادات خودمان می شویم. فکر می کنیم باید پول بیشتری داشته باشیم، ماشین مدل بالاتر یا خانه ای مجلل تر داشته باشیم. ما خودمان را گول می زنیم که به دست آوردن اینها باعث می شود شادتر شویم، ما راه خود بودن را گم کرده ایم.

خود بودن و با خود روراست بودن باعث می شود سالم تر شویم. وقتی خود را در ارزش ها و اهدافی که از اجتماع دریافت کردیم گم می کنیم، بیشتر در معرض بیمار شدن قرار خواهیم گرفت.

3- در لحظه زندگی کنید.

توجه خود را روی حالا و همین جا نگه دارید. اجازه ندهید احساسات، اضطراب ها یا افکار، مزاحم زمان حاضرتان شوند. از پنج حستان برای تجربه دنیایی که پیش رویتان است استفاده کنید و فکرتان را با افکار مداوم پر نکنید. در فلسفه بودایی تنها زمان حال واقعی است: گذشته و آینده غیر واقعی است.

به خاطر داشته باشید: نمی توانید گذشته را تغییر دهید اما زمان حال را می توانید. قبول این واقعیت، برایتان ایجاد آرامش می کند.

4.2/5 - (72 امتیاز)
  به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

محمد ۲۷ دی ۱۴۰۱

عالی بود

کارشناس به اندام ۲۸ دی ۱۴۰۱

سپاس فراوان

۱۸ دی ۱۴۰۱

من وقتی که با معلمام حرف میزنم صورتم یکمی قرمز میشه بعد که بچه ها میگن بدتر میشم قلبم تند تند میزنه ... چیکار کنم که قرمز نشم؟

کارشناس به اندام ۱۹ دی ۱۴۰۱

عزیزم باید تمرین صحبت کردن با بقیه رو انجام بدین بخاظر استرسی هست که دارین باید این استرس ازبین بره تمرین صحبت کردن جلوی ایینه رو امتحان کنید

مریم ۰۴ دی ۱۴۰۱

عالیه دستتون دردنکنه من فروشنده انلاینم فروشم کمه با یکی از همکارام خیلی به کارای که میکنم اعتراض میکنه علکی گیر میده تاسوالی میپرسم مسخره میکنه همه تو یه گروهیم دوست دارم از گروه لفت بدم ولی به علت اطلاعات کمم درمورد کار وجنس خوب وبد مجبورم تو گروه بمون که اطلاعات بدم مشتری چند روز خواب ندارم حرفاش تو ذهنم اذیتم میکنه چند بار بش گفتم مشکلت بامن چیه بددهن حرف زدن باش به دعوا کشیده میشه چیکار کنم نمیخوام بش فکر کنم ولی مدام تو ذهنم

کارشناس به اندام ۱۵ دی ۱۴۰۱

عزیزم توصیه میکنیم با درمانگر ومشاور در این خصوص مشورت کنید میتونین با گذراندن دوره هایی اطلاعات خودتون رو بالا ببرید وبه خودتون وتوانایی هاتون ایمان داشته باشید

محمد حسین ۱۱ آذر ۱۴۰۱

سلام من یه۴ هفته ای است که استرس شدید گرفتم. همش به خاطر درس هامه میترسم کند بزنم استرس میگیرم دلم درد میگیره و مغزم هنگ می‌کنه خسته شدم دیگه چیکار کنم؟؟

کارشناس به اندام ۱۶ آذر ۱۴۰۱

سلام محمد حسین جان .برای زمانی که برای درس خوندن داری برنامه ریزی کن وقتی طبق برنامه بری جلو استرسی که داری هم کم میشه چون اینجوری به همه درست میرسی و خیالتم راحته فقط کافیه همه تلاشت رو بکنی ....

محمد حسین ۱۱ آذر ۱۴۰۱

سلام من یه۴ هفته ای است که استرس شدید گرفتم. همش به خاطر درس هامه میترسم کند بزنم استرس میگیرم دلم درد میگیره و مغزم هنگ می‌کنه خسته شدم دیگه چیکار کنم

کارشناس به اندام ۱۶ آذر ۱۴۰۱

سلام محمد حسین جان .برای زمانی که برای درس خوندن داری برنامه ریزی کن وقتی طبق برنامه بری جلو استرسی که داری هم کم میشه چون اینجوری به همه درست میرسی و خیالتم راحته فقط کافیه همه تلاشت رو بکنی ....

0 ۱۱ آذر ۱۴۰۱

سلام من همیشه برای درس خوندن تمرکز ندارم استرس دارم و این استرس من رو از درسهام عقب انداخته من همیشه موقع خوابیدن پاهام تکون میدم نمیدونم چرا . یکی بهم راهکار بده استرسم کم کنم وتمرکزمو بیشتر کنم

کارشناس به اندام ۱۶ آذر ۱۴۰۱

سلام وقت بخیر .ورزش کردن تغذیه مناسب گوش کردن به یک موسیقی آروم پیاده روی در یک فضای باز دوش گرفتن و ...میتونه به رفع استرس کمک کنه و اما بهترین راه حل برای کاهش استرس، حل مسئله ست. علت استرس خودتون رو با کمی تمرکز پیدا کنید و برای حل کردنش برنامه ریزی کنید.

نگین ۱۰ آذر ۱۴۰۱

سلام من خیلی ادم استرسی ام وقتی هم استرس میگیرم بدنم شروع میکنه به لرزش باید چیکار کنم؟

کارشناس به اندام ۱۶ آذر ۱۴۰۱

سلام وقت بخیر .ورزش کردن تغذیه مناسب گوش کردن به یک موسیقی آروم پیاده روی در یک فضای باز دوش گرفتن و ...میتونه به رفع استرس کمک کنه و اما بهترین راه حل برای کاهش استرس، حل مسئله ست. علت استرس خودتون رو با کمی تمرکز پیدا کنید و برای حل کردنش برنامه ریزی کنید.

زیبا ۰۸ آبان ۱۴۰۱

سلام من همش نگران کارهایی ام که باید انجام بدم، مثلا دو ماه دیگه قراره یه جلسه ای رو شرکت کنم ولی از الان براش نگرانم یا همیشه از شکست هایی که ممکنه بخورم، از به هم خوردن برنامه ها و مثل اینا نگرانم نمیدونم چیکار کنم 😢

کارشناس به اندام ۰۹ آبان ۱۴۰۱

سلام زیبا جان.عزیزم شما کافیه همه ی تلاشت رو بکنی هبچ وقت به این فکر نکن که نتیجه چی میشه به این فکر کن که همه ی تلاشت رو کردی و به خودت افتخار کن .یکمی نگرانی برای نتیجه ی کار ها برای همه هست و همه ی ما این رو تجربه کردیم .اما اگه این نگرانی ممتد باشه و باعث بشه تلاشی نکنید و ناامیدانه برید جلو بجز ضرر و جذب اتفاقات منفی برای شما دستاوردی نداره.

بنده خدا ۰۳ آبان ۱۴۰۱

سلام من از بچگی ناخنامو میجوم موهامو میخورم و همش استرس دارم ینی مسخره ترین اتفاق دنیا باعث استرس توی وجود من میشه لطفا بگین چیکار کنم

کارشناس به اندام ۰۴ آبان ۱۴۰۱

سلام وقت بخیر .ورزش کردن تغذیه مناسب گوش کردن به یک موسیقی آروم پیاده روی در یک فضای باز دوش گرفتن و ...میتونه به رفع استرس کمک کنه و اما بهترین راه حل برای کاهش استرس، حل مسئله ست. علت استرس خودتون رو با کمی تمرکز پیدا کنید و برای حل کردنش برنامه ریزی کنید.

مهی ۳۰ شهریور ۱۴۰۱

سلام من ۱۶سالم در سن ۱۲سالگی ۴ماه دچار استرس شدید شدم همش گریه میکردم غذا نمیخورم و اصلا دلم نمیخواست تو خونه باشم و فقط هم برای درسم بود.مشاوره رفتم و بدنمو تقویت کردم ک خوب شدم.الان که ۱۶سالمه دچار استرس شدم گریه میکنم و بازهم نمیخوام خونه باشم شبا از تاریکی خیلی میترسم اصلا خواب ندارم غذا هم نمیخورم چیکار کنم .بعدن تو زندگی هم دچار این مشکل میشم؟

کارشناس به اندام ۳۱ شهریور ۱۴۰۱

سلام دوست عزیز اگر همین الان شروع به درمان کنی و به مشاور و روانشناس مراجعه کنی مطمئن باش که خوب می‌شی ولی به شرطی که این نکته طلایی رو یادت باشه که همین الان شروع به درمان کن

محمد ۱۰ شهریور ۱۴۰۱

سلام من ۱۴ سالمه شب استرس میگیرم تقریبا ۲هفتش وخیلی میترسم فکر فردا رو میکنم شب هیجوره استرس از مغز نمیاد بیرون لطفاً راهنمایی کنید ممنون میشم

کارشناس به اندام ۱۲ شهریور ۱۴۰۱

سلام محمد جان .مدیتیشن .ورزش کردن .خوب غذا خوردن.مثبت اندیشی .روبه رو شدن با عامل این استرس و پیدا کردن راه حل برای رفع اون عامل .میتونه به رفع این استرس کمک بکنه .اگه با همه این ها موفق به کنترل استرست نشدی حتما از یک رونشناس خوب کمک بگیر

محمد ۱۰ شهریور ۱۴۰۱

سلام من ۱۴سالمه استرس شب که می‌خوام بخوانیم میاد سراغم فکر فردا میکنم و ترس خیلی زیاد دارم لطفاً جواب بدید

کارشناس به اندام ۱۲ شهریور ۱۴۰۱

سلام محمد جان .مدیتیشن .ورزش کردن .خوب غذا خوردن.مثبت اندیشی .روبه رو شدن با عامل این استرس و پیدا کردن راه حل برای رفع اون عامل .میتونه به رفع این استرس کمک بکنه .اگه با همه این ها موفق به کنترل استرست نشدی حتما از یک روانشناس خوب کمک بگیر .

Ali ۱۲ مرداد ۱۴۰۱

سلام به امید روزی که هیچ انسانی مریض نباشه من دوسال خیلی استرس بدی دارم همش احساس مرگ احساس پوچی واقعا خسته شدم از یه طرف هم احساس سرکیجه دارم واقعا نمی دونم چیکار کنم

مهرداد ۳۱ تیر ۱۴۰۱

سلام‌چندروزه‌دست‌وصورت‌وپام.بی‌حس‌وسنیگین‌می‌شن می‌تونه‌ازاسترس‌وعصبانیت‌باشه واگه‌باشه‌چی‌‌ارکنم‌که‌بهترشه

کارشناس به اندام ۰۲ مرداد ۱۴۰۱

سلام دوست عزیز.بله میتونه بخاطر استرس و عصبانیت باشه.مدیتیشن .ورزش کردن .خوب غذا خوردن.مثبت اندیشی .روبه رو شدن با عامل این استرس و پیدا کردن راه حل برای رفع اون عامل .میتونه به رفع این استرس کمک بکنه .

مریم ۰۵ فروردین ۱۴۰۱

سلام من چند روزه استرس زیادی دارم و هر کاری میکنم استرسم را نمی توانم به پایین ببرم بعضی وقت ها هم فکر مینک حالت افسردگی دارم

امیر علی ۱۹ اسفند ۱۴۰۰

سلام وقت به خیر من ۱۲سالمه و کلاس نینجا میرم و موقع امتحان و مسابقات خیلی استرس دارم آنقدر استرس دارم که دست و پامو یخ میزنم چیکار کنم

کارشناس به اندام ۱۳ دی ۱۴۰۱

سلام عزیزم درسته ایام امتحانات استرس خیلی زیاده اما شمااماده ای درستو خوندی مطمئن باش که موفق میشی ورزشهایی مثل یوگا کارکن که ارامشتو بدست بیاری تمرین نفس عمیق کشیدن دوش بگیر بخواب ومطمئن باش همیشه بهترین هستی

امیر محمد ۲۳ بهمن ۱۴۰۰

سلام من یه نوجوون 13 سالم والیبال بازی میکنم و خیلی استرس دارم تو مسابقات خیلی استرسی میشم و همش گند میزنم موقع استرس عرق سرد میکنم بدنم می‌لرزه تپش قلب زیادی دارم و از این راه هایی که شما و تو سایت های دیگه و یا کتابی که خوندم استفاده کردم و هیچ کدوم اثر گذار نبوده و دوست ندارم به روانشناسی هم مراجعه بکنم ممنون میشم یه راه حل بگید

کارشناس به اندام ۲۴ بهمن ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم ممکنه شما دچار اختلال تیروئید شده باشی دوست خوبم برای برطرف کردن هر مشکلی باید به متخصصش مراجعه کرد اگر دوست داری مشکلت برطرف بشه باید به یه روانشناس مراجعه کنی و مشکلت رو برای همیشه برطرف کنی و گرنه سنت که بالا بره مشکلاتت چند برابر میشه و بهبودیت هم دیرتر اتفاق میفته

علی ۲۲ بهمن ۱۴۰۰

سلام من میرم کلاس والیبال و اصلا استرس ندارم ولی وقتی مسابقه داریم استرسم خیلی زیاده و حتی نمیتونم نفس بکشم و هرکاری هم میکنم نمیتونم کنترلش بکنم و همش گند میزنم راه حلی براش وجود داره

کارشناس به اندام ۲۴ بهمن ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم از راهکارهای مختلف برای بالا بردن اعتماد به نفست استفاده کن و به نتیجه فکر نکن

الناز ۰۹ بهمن ۱۴۰۰

سلام خیلی ممنون بابت مطالب خوبتون من دچار استرس خیلی شدید شدم درحدی که از استرس خون دماغ میشم یا سوزش معده میگیرم حتی با اینکه نفس عمیق میکشم و به خودم اعتماد به نفس میدم اما خوب نمیشم راه حلی هست که خوب بشم یا حتما باید به پزشک مراجعه کنم

کارشناس به اندام ۱۱ بهمن ۱۴۰۰

سلام الناز خانم عزیز با توجه به شرایطی که داری بهتره به پزشک مراجعه کنی

مریم ۰۷ بهمن ۱۴۰۰

سلام من یک دفعه دلم میلرزه استرس میگیرم حالم بد میشه دکتر روان پزشک هم رفتم و نتیجه ای نگرفتم و داروهامو قط کردم الان دوباره حالم بد میشه میشه لطفا راهنمایی کنید ممنون

کارشناس به اندام ۱۰ بهمن ۱۴۰۰

سلام مریم خانم عزیز ممکنه اختلالات تیروئید داشته باشی یا دلیل دیگه‌ای داشته باشه به پزشک مراجعه کن و آزمایش‌های لازم رو انجام بده