خطر دیابت در کمین کودکان چاق

قبلا چاقی و اضافه وزن بین آدم‌های سن بالا زیاد بود. بعد از چند سال شد چاقی و اضافه وزن بین جوان‌ها و حالا هم تونستیم یه رکورد جدید بزنیم و چاقی رو به سن‌های پایین‌تر برسونم. یعنی کودکان چاق. با سرعت گرفتن زندگی و مشغله‌هایی که پدر و مادرها دارن، کی دیگه حواسش هست […]

فاجعه کودکان چاق
4 از 5

زمان مطالعه 4 دقیقه

تعداد بازدید 3481

تاریخ انتشار

قبلا چاقی و اضافه وزن بین آدم‌های سن بالا زیاد بود. بعد از چند سال شد چاقی و اضافه وزن بین جوان‌ها و حالا هم تونستیم یه رکورد جدید بزنیم و چاقی رو به سن‌های پایین‌تر برسونم. یعنی کودکان چاق.

با سرعت گرفتن زندگی و مشغله‌هایی که پدر و مادرها دارن، کی دیگه حواسش هست که بچه‌ها چی‌می‌خوردن و چجوری می‌خورن و اصلا کی می‌خورن. فقط اینکه سیر باشن تا مشکلی براشون پیش نیاد کافیه. اما این سهل انگاری باعث شده چاقی توی بچه‌ها خیلی زیاد بشه و سلامت اونها رو چه در زمان حال و چه در آینده به شدت به خطر بندازه.

مشکل اصلی اینجاست اکثر خانواده‌ها فکر می‌کنن اضافه وزن و تپل بودن نشونه سلامتی و فعلا برای همین دوران کودکیه. یعنی بچه که بزرگ شه چاقیش هم برطرف می‌شه. اما این اصلا درست نیست! نه چاقی و تپلی نشونه سالم بودن بچه‌ست نه وقتی بزرگ بشه لاغر می‌شه.

قاتل فرزندان خود نباشیم!
همیشه ظلم و کودک آزاری به این معنا نیست که به بچه ها بزنید یا اونا رو بی جهت تنبیه کنید. به خطر انداختن سلامتی بچه ها با جلوگیری نکردن از پرخوری هم یه جور جرمه!
مراقب باشید با دست‌های خودتون بچه‌ها رو تو خطر نندازید
همین حالا اقدام کن
call-to-action

هروقت از عوارض چاقی و بیماری‌های مربوط به اون حرف می‌زنیم، اکثر افراد فکر می‌کنن این بیماری‌ها سراغ بچه‌ها نمی‌یاد و فقط برای بزرگ‌ترهای چاقه. ولی باید بگیم متاسفانه سخت در اشتباهید. اگر فرزندی مبتلا به اضافه وزن دارید، فرزندتون متاسفانه در معرض خطر تمام بیماری‌های مربوط به چاقیه.

عوارض چاقی کودکان و نوجوانان تنها به اضافه وزن محدود نیست و تحقیقات نشون می‌ده چاقی و اضافه وزن در کودکی و نوجوانی با بروز عوارض متعدد در سیستم‌های مختلف بدن از قبیل افزایش فشارخون، اختلال در سطح چربی‌های خون و دیواره رگ‌های خونی، دیابت نوع دو، عوارض کلیوی، مشکلات تنفسی، افزایش خطر کیست‌های تخمدان در دختران، کاهش توان جنسی در پسران و مشکلات استخوانی مرتبطه. یعنی چی؟ یعنی اگر کودکی چاقی دارید و الان به فکر درمان چاقیش نباشید، در آینده فرزندتون می‌شه کوهی از بیماری.

برای اینکه بیشتر درباره کودک چاق و عوارض اضافه وزن در اونها بدونید ویدئو امروز دکتر کرمانی رو ببینید. هر سوالی که داشتید می‌تونید برامون کامنت کنید.

4 از 5
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*