هرآنچه باید درباره کیست تخمدان بدانید

تخمدان بخشی از سیستم تولید مثل زنان است که در قسمت پایین شکم و طرفین رحم قرار دارد. خانم‌ها دو تخمدان دارند که علاوه بر تخمک، هورمون‌های استروژن و پروژسترون نیز تولید می‌کنند. گاهی یک کیسه مملو از مایعات که به آن کیست تخمدان می‌گویند، در یکی از تخمدان‌ها شروع به بزرگ شدن می کند. […]

زمان مطالعه 21 دقیقه

تعداد بازدید 119005

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

کیست تخمدان یکی از بیماری های شایع در بین زنان است که در برخی موارد نادر میتوانید به سرطان تخمدان نیز منجر شود.
میانگین امتیاز 4.4 از 5

تخمدان بخشی از سیستم تولید مثل زنان است که در قسمت پایین شکم و طرفین رحم قرار دارد. خانم‌ها دو تخمدان دارند که علاوه بر تخمک، هورمون‌های استروژن و پروژسترون نیز تولید می‌کنند. گاهی یک کیسه مملو از مایعات که به آن کیست تخمدان می‌گویند، در یکی از تخمدان‌ها شروع به بزرگ شدن می کند. تقریبا هر خانمی در طول عمر خود دچار کیست تخمدان می‌شود. در بیشتر مواقع کیست‌ها بدون درد و فاقد علائم هستند. با این حال بعضی از علائم وجود دارند که از وجود کیست تخمدان خبر می‌دهند. اما علائم کیست تخمدان چیست و برای درمان کیست تخمدان چه اقداماتی می‌توان انجام داد؟

کیست تخمدان چیست؟

کیست تخمدان به کیسه‌های جامد یا پر از مایعی گفته می‌شود که در تخمدان تشکیل می‌شوند. بسیاری از زنان در دوره‌ای از زندگی، به این بیماری مبتلا می‌شوند. این کیست‌ها به طور معمول در دوران تخمک‌گذاری، زمانی که یکی از تخمدان‌ها تخمک آزاد می‌کند، تشکیل می‌شوند.

کیست تخمدان معمولا با درد و سایر علائم دیگر همراه است؛ اما گاهی هیچ نشانه‌ای ندارد. اکثر اوقات، کیست‌ها چند هفته و یا نهایتا یک الی سه ماه پس از تشکیل، به صورت خودبه‌خود از بین می‌روند. تقریبا تمامی کیست‌های تخمدان خوش‌خیم هستند (یعنی باعث سرطان نمی‌شوند)؛ در برخی موارد نادر، این کیست‌ها نشانه سرطانند. بنابراین شرط احتیاط حکم می‌کند تا در صورت مشاهده علائمی از کیست تخمدان، با پزشک خود مشورت کنید.

کیست تخمدان یکی از بیماری های شایع در بین زنان است که در برخی موارد نادر میتوانید به سرطان تخمدان نیز منجر شود.

انواع کیست تخمدان

انواع مختلفی از کیست تخمدان مانند کیست‌های روده‌ای، کیست نئوپلاستیک خوش‌خیم و کیست فانکشنال وجود دارد. شایع‌ترین نوع کیست همان کیست فانکشنال است.

1- کیست تخمدان عملکردی یا فانکشنال

اکثر کیست‌های تخمدان، به صورت طبیعی و در دوران قاعدگی تشکیل می‌شوند. با نزدیک شدن به دوره تخمک‌گذاری، فولیکول‌های کوچکی در تخمدان‌ها رشد می‌کنند. این فولیکول‌ها هورمون‌ ترشح کرده و باعث آزاد شدن تخمک‌ها می‌شوند. گاهی یک فولیکول معمولی در دوران قاعدگی مرتبا رشد کرده و مایعی درون خود جذب می‌کند که تبدیل به یک کیست فانکشنال می‌شود. این کیست‌ها معمولا بی‌خطر هستند و طی چهار الی هشت هفته به صورت خودبه‌خود تقسیم شده و از بین می‌‌روند.

2- کیست تخمدان نئوپلاستیک خوش‌خیم

این کیست‌ها بسیار نادرند و شکل‌های مختلفی دارند. رایج‌ترین نوع آن‌ها، کیست تراتوما یا درموئید است. کیست‌های درموئید در ابتدا به شکل یک سلول باکتری هستند و می‌توانند بافت متنوعی از غدد چربی، سلول‌های پوستی یا فولیکول‌های مو داشته باشند. گاهی این کیست‌ها نشانه‌ای ندارند، اما ممکن است در مواردی موجب مشکلات دیگر یا درد در ناحیه لگن شوند. این کیست‌ها معمولا به خودی خود از بین نمی‌روند.

3- کیست تخمدان اندومتریوتیک

این کیست‌ها در اثر اندومتریوزیس تشکیل می‌شوند و این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که بافتی شبیه به اندومتریال، خارج از رحم شکل می‌گیرد و به تخمدان‌‌ها می‌چسبد. در طی چرخه قاعدگی، هورمون‌ها باعث ریزش بافت رحم و خارج شدن تخمک از بدن پس از تخمک‌گذاری می‌شوند. بافت آندومتر روی تخمدان‌ها دچار ریزش نخواهد شد و با تجمع این بافت، کیست‌های قهوه‌ای مایل به قرمز ایجاد می‌شود. به همین دلیل، معمولا به کیست‌های اندومتریوتیک، کیست شکلاتی گفته می‌شود. این کیست‌ها معمولا خودبه‌خود برطرف نمی‌شوند و در صورت پارگی می‌توانند باعث درد در ناحیه لگن، چسبندگی و ناباروری شوند.

4- کیست تخمدان بدخیم

اکثر کیست‌های تخمدان خوش‌خیم هستند، اما هر کدام از آنها می‌تواند تبدیل به یک کیست بدخیم یا سرطانی شود. یک کیست بدخیم یا تومور، نشانه‌ای از سرطان تخمدان است. یک کیست، زمانی به عنوان بدخیم شناخته می‌شود که ویژگی‌های مشخصی در سابقه پزشکی بیمار یا نتایج آزمایش او مشاهده شود. در صورت تشخیص، این کیست‌ها باید نمونه‌برداری شده و به صورت کامل از بدن برداشته شوند.

علائم کیست تخمدان کدامند؟

همانطور که گفته شد، کیست تخمدان معمولا علائم و نشانه خاصی ندارد. اما اگر شاهد موارد زیر بوده‌اید بهتر است برای تشخیص و اطمینان بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

1- علائم کیست تخمدان؛ درد در ناحیه لگن

یکی از علائم کیست تخمدان، احساس درد در پایین شکم و ناحیه لگن است. کیست‌های تخمدان، یکی از دلایلی هستند که می‌توانند موجب درد در این ناحیه شوند. این درد می‌تواند به صورت یک درد ناگهانی و یا گرفتگی عضلات باشد و در بازه‌های زمانی مختلف احساس شوند.

درد مربوط به کیست تخمدان در دوران قاعدگی شدیدتر می‌شود. هورمون‌هایی که در این دوران تولید می‌شوند، می‌توانند باعث تولید یا بزرگ شدن کیست‌های تخمدان به همراه درد شوند. در صورت پاره شدن کیست‌ها، ممکن است درد ناگهانی و شدیدی در ناحیه لگن خود حس کنید.

یکی از علائم کیست تخمدان، درد در ناحیه لگن است که شرایط نامطلوبی را برای فرد ایجاد میکند.

2- علائم کیست تخمدان؛ درد در سایر بخش‌های بدن

درد کیست تخمدان می‌تواند از ناحیه لگن به سمت پایین تنه و حتی ران‌ها برسد که آن را درد ارجاعی می‌نامند.

3- علائم کیست تخمدان؛ نفخ شکم

بسیاری از خانم‌ها در دوران قاعدگی، دچار نفخ شکم می‌شوند. اگر دچار نفخ شکم غیرطبیعی و شدید هستید، حتما به پزشک مراجعه کنید؛ زیرا این نفخ می‌تواند ناشی از بزرگ شدن کیست‌های تخمدان باشد.

4- علائم کیست تخمدان؛ حالت تهوع و استفراغ

گاهی در اثر پیچ خوردن تخمدان‌ها به علت وجود کیست، دچار حالت تهوع و استفراغ می‌شوید.

5- علائم کیست تخمدان؛ تغییر در ادرار یا دفع مدفوع

گاهی اوقات کیست تخمدان می‌تواند بر عملکرد مثانه یا روده شما تاثیر منفی بگذارد و در عمل دفع دچار مشکل و یا تکرر ادرار شوید.

6- علائم کیست تخمدان؛ تب

در صورت عفونی شدن کیست‌‌های تخمدان، دچار تب خواهید شد.

گاهی کیست تخمدان عفونی میشود که میتواند منجر به تب گردد.

7- علائم کیست تخمدان؛ خون‌ریزی بدون علت

کیست‌های تخمدان گاهی به صورت غافلگیرانه موجب خون‌ریزی می‌شوند. در این صورت لازم است سریعا به پزشک مراجعه کنید.

8- علائم کیست تخمدان؛ افزایش وزن ناگهانی

در برخی موارد نادر، کیست‌های تخمدان به شکل قابل توجهی بزرگ می‌شوند. اندازه آن‌ها در کنار نفخ شکم، می‌تواند موجب افزایش وزن ظاهری شود.

9- علائم کیست تخمدان؛ درد در هنگام مقاربت جنسی

کیست‌های تخمدان گاهی باعث درد ناراحت‌کننده در هنگام مقاربت می‌شوند. این مورد خصوصا هنگامی رخ می‌دهد که به نوع خاصی از کیست تخمدان با نام «اندومتریوما» دچار شوید. کیست اندومتریوما زمانی تشکیل می‌شود که بافت رحم، خارج از آن تشکیل شود.

10- علائم کیست تخمدان؛ عدم بارداری

بدن زنانی که مبتلا به سندروم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) هستند، کیست زیادی تولید می‌کند. این مشکل می‌تواند منجر به عدم باروری آن‌ها شود.

درمان کیست تخمدان

تا زمانی که کیست خیلی بزرگ نباشد یا به سرعت رشد نکند، پزشک معمولا فرد را به انتظار و مراقبت‌های لازم توصیه می‌کند. این انتظار برای اطمینان از عدم رفع خودبه‌خودی کیست است. همچنین ممکن است برای پی بردن به این موضوع، پزشک چندین آزمایش فراصوت را طی چند ماه برای بررسی کامل کیست انجام دهد.

درمان‌های خانگی نمی‌تواند به از بین رفتن کیست کمک چندانی کند. در این دوره هدف پزشک، درمان علائم و کنترل درد بیمار است. اکثر زنان مبتلا به سرطان تخمدان، در دوران قاعدگی خود درد بیشتری را حس می‌کنند و به همین دلیل، کنترل درد بیمار اهمیت زیادی پیدا می‌کند. اگر کیست خودبه‌خود از بین نرود و یا اندازه آن بزرگتر شود پزشک، درمانی برای کاهش اندازه یا حذف کیست تجویز می‌کند.

درمان کیست تخمدان به صورت خانگی انجام نمیشود و لازم است برای آزمایش های لازم، به پزشک مراجعه شود.

1- درمان کیست تخمدان؛ ماساژ

درد کیست تخمدان می‌تواند عضلات اطراف آن را نیز دچار مشکل کند. این دردهای عضلانی در دوره قاعدگی شدیدتر می‌شوند و موجبات ناراحتی بیمار را فراهم می‌کنند. ماساژ بخش تحتانی کمر، ران‌ها، باسن و معده، شدت دردهای عضلانی را پایین می‌آورد.

2- درمان کیست تخمدان؛ ورزش‌های کششی

ورزش‌های کششی هم می‌توانند در کاهش درد مربوط به کیست تخمدان، نقش زیادی ایفا کنند. برخی از زنان پس از انجام ورزش‌های سنگین مانند دویدن، احساس آرامش می‌کنند و برخی نیز ترجیح می‌دهند ورزش‌های کششی و یوگا انجام دهند. ورزش می‌تواند در حفظ وزن مناسب به زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی‌کیستیک کمک کند. ورزش حتی اگر موجب کاهش وزن نیز نشود، می‌تواند با تقویت عضلات، موجب کاهش درد آنها شود. همچنین از تشکیل و پیشرفت کیست‌ها در آینده جلوگیری می‌کند و در رفع مقاومت به انسولین نیز نقش مثبتی دارد.

3- درمان کیست تخمدان؛ گرما

گرما باعث افزایش جریان خون و کمک به کاهش درد می‌شود. یک کیسه آب داغ را در حوله بپیچید و به مدت 20 دقیقه روی معده یا بخش تحتانی کمر قرار دهید. می‌توانید تا زمانی که پوست دچار سوختگی نشود، این کار را چند بار در روز انجام دهید.

4- درمان کیست تخمدان؛ ریلکس کردن و تن‌آرامی

اظطراب و استرس موجب تشدید درد می‌شوند. تکنیک‌های ریلکس کردن یا تن‌آرامی (Relaxation) مانند مدیتیشن، یوگا و تنفس عمیق به کاهش اظطراب و شدت درد، کنترل درد مزمن و افزایش سلامت جسم و روح  کمک زیادی می‌کنند.

یکی از روش های تسکین دردهای مربوط به کیست تخمدان، ریلکس کردن و تن آرامی است.

5- درمان کیست تخمدان؛ قرص های ضد بارداری

اگر به صورت مکرر دچار کیست تخمدان می شوید، پزشکتان می تواند قرص ضدبارداری تجویز کند تا روند تخمک‌گذاری متوقف شود و از پدید آمدن کیست‌های جدید پیشگیری شود. قرص‌های ضدبارداری همچنین می‌توانند خطر ابتلا به سرطان تخمدان را نیز کاهش دهند. خطر سرطان تخمدان در خانم‌های یائسه بیشتر است.

6- درمان کیست تخمدان؛ لاپاراسکوپی

اگر کیستتان کوچک بود و نتیجه آزمایش‌های تصویر برداری نشان می‌داد سرطانی است، پزشکتان می‌تواند توسط لاپاراسکوپی طی یک عمل جراحی کیست را حذف کند.

7- درمان کیست تخمدان؛ لاپاروتومی

اگر کیست بزرگی دارید، پزشک می‌تواند با یک برش بزرگ روی شکم کیست را خارج کند. پزشک یک بیوپسی فوری انجام می‌دهد، اگر تشخیص داده شد کیست سرطانی است، ممکن است با انجام هیسترکتومی اقدام به حذف تخمدان‌ها و رحم کنند.

8- درمان کیست تخمدان؛ برنامه غذایی سالم

غذاها و خوراکی‌هایی که مصرف می‌کنید، می‌توانند بر رشد کیست‌ها تاثیر بگذارند. رژیم غذایی نامناسب می‌تواند منجر به ابتلا به سندروم تخمدان پلی‌کیستیک شود. در این شرایط، فرد دچار قاعدگی نامنظم یا آمنوره می‌شود. حدود 50 درصد از زنانی که دچار سندروم تخمدان پلی‌کیستیک هستند، دچار اضافه وزن می‌شوند. در واقع بین این سندروم و مقاومت به انسولین که موجب سخت شدن کاهش وزن می‌گردد، ارتباط مستقیمی وجود دارد.

در نتیجه لازم است از مصرف غذاها و خوراکی‌هایی که موجب مقاومت به انسولین در بدن می‌‌شوند، خودداری کنید. از جمله این غذاها می‌توان به کربوهیدرات تصفیه‌شده و غذاهای فرآوری‌شده‌ای مانند موارد زیر اشاره کرد:

 • نان سفید؛
 • سیب‌زمینی سفید؛
 • تمام مواد خوراکی تهیه‌شده با آرد سفید؛
 • انواع شیرینی، دسر، مافین و سایر غذاهای شیرین و دارای شکر؛

به جای مصرف زیاد کربوهیدرات تصفیه‌شده، غذاهایی که به کنترل و تنظیم وزن و رفع مقاومت به انسولین کمک می‌کنند استفاده کنید. در این شرایط، مصرف غذاهای زیر توصیه می‌شود:

 • غذاهای سرشار از فیبر؛ مانند کلم بروکلی، خوراکی‌های سبز، بادام، توت و کدو؛
 • غذاهای دارای پروتئین؛ مانند ماهی، توفو و جوجه؛
 • غذاهای ضدالتهاب؛ مانند ادویه‌ها، گوجه‌فرنگی، زردچوبه، کلم‌پیچ و روغن زیتون؛

اگر برای کاهش وزن یا مدیریت رژیم غذایی خود دچار مشکل هستید، با پزشکتان مشورت و یا به یک متخصص تغذیه مراجعه کنید.

تن سالم در وزن سالم
علت خیلی از بیماری‌ها مثل کبد چرب، دیابت، فشار خون و حتی کیست تخمدان، اضافه وزنه.
اگه می‌خوای طول عمرتو تضمین کنی، باید وزنتو پایین بیاری.

فرصت سلامتی رو از دست نده.
برای ثبت‌نام کلیک کن
call-to-action

پیشگیری از کیست تخمدان

نمی‌توان از کیست تخمدان پیشگیری کرد. با این حال انجام مرتب آزمایش‌های روتین توسط متخصص زنان می‌تواند به تشخیص زودهنگام کیست تخمدان کمک کند. کیست‌های تخمدان خوش خیم، سرطانی نمی‌شوند. با این حال نشانه‌های سرطان تخمدان می‌تواند علائم کیست تخمدان را تقلید کند. به همین دلیل بسیار مهم است که به پزشک مراجعه و تشخیص درست را دریافت کنید. حتما نشانه‌هایی که به پزشک کمک می‌کند مشکل را تشخیص دهد بگویید از جمله:

 • تغییر در چرخه قاعدگی؛
 • درد لگنی که از بین نمی رود؛
 • از دست دادن اشتها؛
 • کاهش وزن بی‌دلیل؛
 • پر بودن شکم؛

همانطور که گفته شد اکثر خانم‌ها ابتلا به کیست تخمدان را تجربه می‌کنند. بهترین راه برای درمان و پیشگیری از سرطانی شدن این کیست‌ها مراجعه به پزشک و چک‌آپ منظم است. اگر متوجه علائم کیست تخمدان در خود شدید برای درمان آن نزد پزشک بروید. مطمئن باشید پزشک بهترین راه درمان کیست تخمدان را برای شما انتخاب خواهد کرد.

هرآنچه باید درباره کیست تخمدان بدانید - 14 - کیست تخمدان - بیماری و درمان

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4.4 از 5
این مطالب را از دست ندهید ...
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-نگار طاهری 1403/03/25

سلام من نزدیک ب یک سال و دوماه هست ازدواج کردم دو طرف تخمدانم کیست شکلاتی دارم ک یکیش سه سانتی و یکی دیگش چهار سامانه لطفاً کمکم کنید تو را خدا

کارشناس به اندام 1403/03/26

سلام -به دلیل همراه بودن این بیماری با چاقی و مقاومت به انسولین، رعایت رژیم کاهش وزن به همراه ورزش و فعالیت فیزیکی ضروری می باشد. محدودیت قند های ساده مانند قند و شکر، انواع شیرینی ها و شکلات، نان و برنج سفید. -استفاده از غلات کامل به صورت برنج قهوه ای و نان های سبوس دار. -استفاده از میوه و سبزیجات فراوان. -کاهش حجم وعده های غذایی و افزایش تعداد وعده ها. دریافت ویتامین D به میزان کافی (استفاده از منابع غذایی ویتامین D مثل تخم مرغ، جگر، ماهی های چرب مانند سالمون و ساردین و یا قرار گیری در معرض آفتاب) و در صورت نیاز مصرف مکمل ویتامین D.

-محمدزاده 1403/03/21

سلام خسته نباشین من سونوگرافی انجام دادم گفتن کیست دارم دارودادن اندازه کیستم ۶۰در۳۶هست بدجوری دردکمردارم دردپادارم زیرشکمم هم درددارم باید زودعمل کنم یانه باداروخوب میشم

کارشناس به اندام 1403/03/22

سلام سلامت باشید عزیزم کیست تخمدان با اصلاح سبک زندگی ورزش سبک و کنترل وزن خیلی شرایطش بهتر میشه تشخیص جراحی با پزشکه از یه اندازه ای بزرگترباشه عمل میکنن

. 1403/02/28

سلام خسته نباشید من یه کیست ۷سانتی متری داشتم حدود ۶ماه پیش پاره شد و مجبور شدم عمل جراحی باز داشته باشم بعد ۶ماه دوباره به خاطر درد شدید سمت تخمدان راست رفتم سونو یه کیست ۴سانتی متری دارم دکتر گفت دارویی نداره و قرص های ضد بارداری تجویز کرد برای جلوگیری از تشکیل دوباره کیست و مسکن داد برای درد ولی دردم بهتر نشد با پریودی دردش غیر قابل تحمل شده نمیدونم باید چیکار کنم ۱۸سالمه.

کارشناس به اندام 1403/02/29

سلام سلامت باشید عزیزم ماساژ شکمی با روغنی مثل زیتون سیاهدانه خیلی میتونه به کاهش درد کمک میکنه

- 1403/02/05

سلام. من کیطت دارم. ولی نمیدونم چطور دردم رو آروم کنم یا چه چیزایی بخورم

کارشناس به اندام 1403/02/06

سلام عزیزم روغن تراپی و ماساژ با روغن عالیه قندها و چربی ناسالم و محدود کنید

ناشناس 1403/01/12

سلام خیلی ممنون از توضیحات عالیتون . من ۱۸ سالمه و دو روز از پریودیم گذشته ولی نفخ شکم دارم و یکم اذیتم میکنه ولی نشانه های دیگه یه کیست رو ندارم . احتمالش هست فقط به خاطر نفخ شکم کیست داشته باشم . ممنون اگه جواب بدین.

کارشناس به اندام 1403/01/13

سلام عزیزم برای اطلاع از کیست باید سونو انجام بدین نفخ وافزایش کاذب وزن بخاطر تغییرات هورمونی طبیعیه

-مهتاب 1402/11/30

سلام من ۱۹ سالمه عروسی نکردم هنوز دل درد داشتم رفتم سنو انجام دادم گفت پلی کیستیک دارم تازه به وجود آمده واسه ۲ ماه دارو آمپول داد مصرف کردم هنوز هم درد داره کیست من سمت چپ تخمدان است به ابعاد ۳۰*۲۲mm تقریبا پنچ ماه پیش رفته بودم میشه نظر تونو بگید ممنون میشم آقای دکتر کرمانی

کارشناس به اندام 1402/12/01

سلام عزیزم با اصلاح برنامه غذایی کنار ورزش مناسب وسبک کیست بهبود پیدا میکنه واگرهم اضافه وزن دارین باید وزن کم بشه نمک وقندهای ساده رو حذف کنید فست فود وچربی های ناسالم محدود بشه

*** 1402/09/06

سلام بعد دوران قاعدگی سمت راست شکمم درد میگیره میزنه به لگن.. دائم هم نیست.. ونفخ شکم.. آیا میتونه کیست باشه؟

کارشناس به اندام 1402/09/07

سلام احتمال داره باید سونو انجام بدین

-رعنا 1402/08/06

سلام دختر من گاهی وقتا دل درد میشه دلیلش چی میتونه باشه مثلا ماهی یه بار دلیلش چی میتونه باشه

کارشناس به اندام 1402/08/07

سلام عزیزم غذای سنگین درهم خوری وپرخوری مشکل گوارش روده حساسیت غذایی یبوست و.. باید بررسی بشه

-السا 1402/05/30

سلام من ۳ ماه حالم بد بود حالت تهوع و استفراغ داشتم وقتی گرسنه میشدم استفراغ میکردم ۴ یا ۵ ماه میشه همین توری استم پریود هم نشدم حالا هم حالت تهوع دارم اما بالا نمی ارم لباس کیست دارم

کارشناس به اندام 1402/05/31

سلام عزیزم ماهی‌های پرچرب ▫️گوشت‌های ارگانیک ▫️توت فرنگی ▫️شکلات تلخ ▫️گردو ▫️فندق ▫️دانه چیا ▫️بذر کتان ▫️تخم مرغ ▫️اسفناج ▫️کلم ▫️روغن زیتون ▫️آووکادو ▫️تخم کدو ▫️گل کلم براتون خوبه اما با متخصص هم مشورت کنید

Zahra 1402/05/18

سلام من حدود یه کیست در ناحیه تخمدان دارم که ۵۵ در ۵۵ هستش دکترم گفته در صورت درد باید عمل کنم و خارجش کنم بعضی مواقع دچار دل درد هایی میشم که بعدش منجر به تهوع و استفراغ میشه الان نمیدونم باید چیکار کنم اگر میشه لطفا شما نظرتونو بگید

کارشناس به اندام 1402/05/19

سلام عزیزم بررسی این دل دردها با متخصصه که ارتباطی با کیست داره یا نه الیته ناحیه کیست مشخص هست درد شروع بشه متوجه هستین اما به پزشکتون اطلاع بدین

اسماء 1402/04/28

سلام اقای دکتر کرمانی من مبتلا ب پلی کیست شدم ۲۰سالمه و بچه هم ندارم ایا ممکنه نابارور بشم؟؟کیستم حدود ۳۰در۱۷بود الان ۴ ماهه ک قرص سیبل ضدبارداری مصرف میکنم و کیستم کوچیک تر شده ممنون میشم جوابمو بدین

کارشناس به اندام 1402/04/29

سلام عزیزم وقتی تحت نظر ودرمان هستین کیست کامل از بین میره ومشکلی برای بارداری وجودنداره

-تارا 1402/04/19

سلام من الان چهل ویک سالمه کیست تخمدان داشتم عمل کردم تخمدانم رو همراه با کیست خارج کردن مدت سه یا چهار سال پیش. الان دل درد دارم رفتم سونو دادم گفتن کیست داری باید دو ماه دیگه بیای ایا امکانش هست کیستم خوب بشه یا من که سابقه داشتم امکان جراحی هست لطفا راهنمایم کنید

کارشناس به اندام 1402/04/20

سلام عزیزم درچه قسمتی ایجاد شده ؟تشخیص جراحی با پزشک متخصصه اندازه از یک حدی بزرگتر بشه جراحی رو انجام میدن

-فائزه 1402/04/18

سلام کیست باعث درد معده یا تهوع میشه ؟

کارشناس به اندام 1402/04/19

سلام عزیزم ارتباطی نداره

-سدنا 1402/04/06

سلام‌من درد درناحیه تخمدانم دارم وگاهی درد در اطراف ناف دارم و حالت تهوع دارم علتش چیست

کارشناس به اندام 1402/04/07

سلام عزیزم برای بررسی ودرمان باید با متخصص مشورت کنید

Momini 1402/04/06

خیلی مفید است

کارشناس به اندام 1402/04/07

ممنون عزیزم

-نگین 1402/04/05

سلام من یک ماه پیش سونو تخمدان دادم کیست نداشتم. دوباره به علت درد پهلو سونو دادم گفت کیست solid و اکوژن به نفع درموببد یک سانت دارم. ایا سونو وازچژینال دقیق تره؟ باید کار خاصی کنم؟ دارو داره

کارشناس به اندام 1402/04/06

سلام عزیزم تعیین روش تشخیصی با متخصص هست حتما مراجعه کنید

-زهرا گودرزی از کرج 1402/03/13

سلام من رفتم سونو داخلی انجام دادم و گفت کیست سمت چپ دارم اندازه 44mm می باشد تست پاپسویرم پاک بود اما برا گیست دوباره آزمایش نوشت خیلی استرس دارم روحیم خرابه سنم چهل و نه سالمه پریود هم می شم آیا خطر نامه یا نه ممنون می شم می ترسم

کارشناس به اندام 1402/03/15

سلام عزیزم نگران نباشید با متخصص مشورت کرده سونوهایی که نیاز هست انجام بدین بهتر باشید

-ma 1402/02/17

سلام من در دوران قاعدگی بعضی وقت ها دلدرد شدیدی میگیرم یعنی ممکنه کیست داشته باشم؟ ببخشید من چندساله ادرارمو نگه میدارم و بعد چندساعت ب سرویس میرم ممکنه به این دلیل کیست گرفته باشم؟؟

کارشناس به اندام 1402/02/18

سلام عزیزم کیست علائمی مثل جوش قاعدگی نامنظم و.. داره باید سونوگرافی انجام بدین نگه داشتن ادرار به کلیه اسیب میزنه

-ستاره 1402/02/15

سلام آقای دکترکرمانی ببخشیدبنده32سالمه به کمک داروهای کمک باروری کلومیفن فماتی دوفاستون وامپول باردارشدم درحال حاضر هفته هشتم هستم ویه کیست تخمدان بزرگ به قطر84درتخمدان راست دارم ک این کیست یکماه پیش 74بوده والان بزرگترشده عرض یکماه بنظرشماراه حلی هست بدون جراحی واسیل به بچه بشه کیست راازبین برد

کارشناس به اندام 1402/02/16

سلام عزیزم باتوجه به شرایط هرنوع درمانی باید با نظر متخصص باشید

فاطمه 1401/11/07

سلام آقای دکتر من ۱۸ سالمه یه بچه دارم دوهفته پس درد شدید داشتم رفتم بیمارستان یه روز بستری بودم سونو دادم گفت کیست داری واینکه کیست شما ۵۰میلمتر است الان هم حالت تهوع دارم هم اینکه امروز خیلی اسهال شدید دارم و دکتر گفته سه هفته دیگه بیا بنظر شما الان برم یا همون سه هفته دیگه

کارشناس به اندام 1401/11/08

سلام عزیزم این حالت ها مربوط به کیست نمیتونه باشه بهتره مراجعه کنید