همه چیز درباره رژیم غذایی شانگری لا

رژیم غذایی shangri-la یکی از عجیب‌ترین رژیم‌های غذایی است که در سال‌های اخیر رایج شده. در این رژیم باید بین وعده‌های غذایی 1 تا 3 قاشق غذاخوری روغن زیتون سبک یا دو بار در روز 1-2 قاشق غذاخوری آب قند مصرف کنید. بدن ما غذاهایی که طعم زیادی دارند و خوشمزه هستند را دوست دارد. […]

لاغری با رژیم غذایی شانگری لا (shangri la) با پیشگیری از وسوسه نسبت به غذاهای خوش طعم حاصل می شود.
امتیاز کاربرها

زمان مطالعه 14 دقیقه

تعداد بازدید 3430

تاریخ انتشار

رژیم غذایی shangri-la یکی از عجیب‌ترین رژیم‌های غذایی است که در سال‌های اخیر رایج شده. در این رژیم باید بین وعده‌های غذایی 1 تا 3 قاشق غذاخوری روغن زیتون سبک یا دو بار در روز 1-2 قاشق غذاخوری آب قند مصرف کنید. بدن ما غذاهایی که طعم زیادی دارند و خوشمزه هستند را دوست دارد. به همین دلیل شما دائما هوس غذاهای خوش طعم را می‌کنید. این امر باعث پرخوری و در نتیجه افزایش وزن شما می‌شود. طرفداران رژیم شانگری لا ادعا می‌کند با مصرف روغن زیتون و آب قند، که طعم کمتر ولی همان میزان کالری را دارند، می‌توانید به بدن خود یاد دهید که از ایجاد ارتباط عطر و طعم با کالری جلوگیری کند. در نهایت بدن شما کمتر غذا می‌خورد. آیا به نظر شما این ادعا عاقلانه است؟ در ادامه این رژیم را بررسی می‌کنیم.

یکی از راه های کنترل وسوسه مصرف غذاهای خوش طعم در رژیم شانگری لا، افزودن مواد غذایی بدبود یا بدطعم به غذا است.

رژیم غذایی شانگری لا چیست؟

رژیم شانگری لا پیشنها می‌کند میزان وزنی را به عنوان وزن تثبیت در نظر بگیرید. با توجه به این نقطه قبل از خوردن غذاها به این فکر کنید که آیا خوردن آن باعث می‌شود از این وزن تثبیت شده دور شوید یا نه. در این رژیم به این وزن تثبیت شده نقطه تنظیم می‌گویند. این رژیم راهکارهایی برای پیشگیری از وسوسه به خوردن غذاهای خوش خوش طعم ارائه می‌کند. مثلا به نوعی جلوی بینی خود را بگیرید تا از بوییدن غذاهای خوب جلوگیری کنید! یا غذاهای ناآشنا بخورید؛ زیرا ترکیبات غذایی ناآشنا به کاهش نقطه تنظیم کمک می‌کنند. مثلا برای ایجاد طعم جدید روی پیتزا خود دارچین بریزید! این رژیم شما را به خوردن غذاهای حتی الامکان بی‌مزه، مانند پوره سبزیجات، آبگوشت سوپ ساده و نان بدون کره تشویق می‌کند.

رژیم shangri-la چگونه کار می‌کند؟

رابرتز، مخترع این رژیم، معتقد است که همه ما یک “نقطه تنظیم” داخلی داریم که نمایانگر وزنی است که ما می‌خواهیم داشته باشیم. وی می‌گوید با مصرف مقادیر کمی آب قند یا روغن زیتون سبک در طول روز می‌توانید نقطه تنظیم شده خود را کاهش دهید. این رژیم همچنین ادعا می‌کند که غذاهای بسیار خوش طعم میزان نقطه تنظیم شده شما را افزایش می‌دهند و ولع گرسنگی ایجاد می‌کنند که باعث افزایش وزن شما می‌شود. برای جلوگیری از این ولع خوردن برنامه غذایی این رژیم کاهش خوردن غذاهای بی‌مزه را پیشنهاد می‌کند. حتی می‌توانید برای جلوگیری از تحریک بوی غذا گیره بینی هم بزنید. اما واقعیت ماجرا این است که پیروی از این رژیم و خوردن غذاهای بی‌مزه بسیار خسته کننده است.

فواید رژیم غذایی شانگری لا چیست؟

1- عادت دادن بدن به غذای کمتر

تبلیغ این رژیم “بدون گرسنگی، هر برنامه کاهش وزن را انتخاب کنید” است. این رژیم می‌خواهد به بدن شما یاد بدهد که غذای کمی برای زنده ماندن نیاز دارید در نتیجه شما را از فکر خوردن غذا آزاد کند. هنگامی که بدن خود را آموزش دادید تا غذای کمتری بخواهد، می‌توانید هر آنچه را که می‌خواهید بخورید؛ زیرا حالا بدنتان فقط مقدار کمی غذا می‌خواهد. خوردن مقدار کم از هر چیزی ضرری نخواهد داشت. اما خلاف شعار این رژیم شما دائما گرسنه خواهید بود. کاهش بیش اندازه کالری و غذا برای بدنتان ضرر زیادی دارد.

رژیم Shangri-La ادعا می‌کند که برای موفقیت در کاهش وزن هیچ چیزی از برنامه غذایی شما کم نمی شود، از طرف دیگر توصیه می‌کند غذاهای بی‌مزه مانند پوره سیب زمینی بخورید. پس به صورت ناخودآگاه غذاهای خوشمزه از رژیم شما حذف می‌شوند. این رژیم می‌گوید تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که مقدار کمی روغن زیتون سبک یا آب قند به مقدار غذای مصرفی روزانه خود اضافه کنید تا کاهش وزن داشته باشید.

رژیم شانگری لا

2- برنامه خاص ندارد

منویی برای رژیم غذایی شانگری لا وجود ندارد. برنامه کاهش وزن شما شامل حدود 300 کالری به صورت روغن زیتون سبک یا آب قند بین وعده‌های غذایی است. وعده‌های غذایی را می‌توان از سبزیجات له شده و هر نوع غذای ترکیبی استفاده کرد. میوه به عنوان میان وعده مکرر توصیه می‌شود. قوانین این رژیم شامل موارد زیر است:

 • یک ساعت قبل یا بعد از غذا، آب قند بنوشید؛
 • اگر می‌خواهید حدود 9 کیلو وزن کم کنید، از یک قاشق غذاخوری شکر در یک لیوان آب استفاده کنید؛
 • اگر می‌خواهید 9 تا 18 کیلو پوند وزن کم کنید، از دو قاشق غذاخوری شکر استفاده کنید؛
 • اگر می‌خواهید بیش از بیش از 18 کیلو پوند وزن کم کنید، از سه قاشق غذاخوری شکر استفاده کنید؛
 • برای کنترل گرسنگی در طول روز تا چهار قاشق غذاخوری روغن زیتون سبک مصرف کنید.

3- کالری شماری ندارد

از دیگر مزایای رژیم شانگری لا این است که شما نیازی به شمارش کالری ندارید، هیچ ماده غذایی ممنوعه‌ای وجود ندارد و این برنامه کاهش وزن هزینه زیادی به بودجه شما اضافه نمی‌کند.

معایب رژیم شانگری لا

اریکا شوارتز، پزشک و مربی زندگی در شهر نیویورک، و نویسنده چندین کتاب پرفروش در زمینه تغذیه و سلامتی، می‌گوید:” من در واقع رژیم غذایی شانگری لا را روی چند بیمار خود امتحان کرده‌ام و نتایج دلگرم کننده اثبات نشد.” از دیگر مشکلات رژیم shangri-la می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • این رژیم به معنی رژیم غذاهای بی طعم و بی‌مزه است؛
 • شانگری لا در مورد گنجاندن ورزش به عنوان بخشی از برنامه کاهش وزن شما چیزی نمی‌گوید؛
 • هیچ مدرکی دال بر برتری داشتن آب قند یا روغن زیتون بر سایر میان وعده‌های کم کالری برای کنترل گرسنگی شما وجود ندارد؛
 • هیچ گونه تحقیق و مطالعه‌ای تایید نمی‌کنند که افزودن آب قند و روغن زیتون به رژیم غذایی ناسالم به کاهش وزن کمک ‌کند؛
 • هیچ یک از متخصصان تغذیه ما Shangri-La را به عنوان راه حل طولانی مدت کاهش وزن توصیه نمی‌کنند.
لازم نیست دست رد به غذایی بزنی!
برای لاغر شدن نباید خودت رو محروم کنی. رژیمی بگیر که خوشمزه‌ترین غذاها رو برات در نظر گرفته باشه. با این رژیمه که می‌تونی خوشمزه لاغر بشی.
با رژیم دکتر کرمانی خوشمزه لاغر شو
همین حالا ثبت نام کن
call-to-action

نظر متخصصان تغذیه درباره رژیم شانگری لا

متخصصان تغذیه ادعا می‌‌گویند کسانی که رژیم شانگری لا را امتحان کرده‌اند، از مصرف روغن زیتون و غذاهای تکراری خسته می‌شوند. متخصصان پیروی از این رژیم را به کسی توصیه نمی‌کنند. اگر آب قند و روغن زیتون به شما در کنترل اشتها کمک می‌کند، می‌توانید آن را در برنامه کاهش وزن طولانی مدت خود بگنجانید. البته باید مراقب مصرف آب قند نیز باشید زیرا استفاده بیش از اندازه آن می‌تواند به دیابت منجر شود.

البته برخی از مطالعات از پتانسیل روغن زیتون برای افزایش احساس سیری حمایت می‌کنند. یک مطالعه کوچک در سال 2013 نشان داد که به نظر می‌رسد افزودن روغن زیتون یا فقط عطر روغن زیتون باعث افزایش سیری می‌شود. در این مطالعه محققان ماست غنی شده با رایحه روغن زیتون را آزمایش کردند و دریافتند که گروهی که ماست بدون عطر روغن زیتون مصرف می‌کردند، روزانه به طور متوسط ​​176 کالری بیشتر از گروه ماست با رایحه روغن زیتون، می‌خورند.

یکی از موارد اساسی رژیم شانگری لا این است که ادعا می شود غذاهای خوش طعم و خوش بو چاق کننده هستند. اگرچه این ممکن است در بعضی موارد درست باشد، اما قطعاً کل واقعیت نیست. هزاران هزار گزینه دستورالعمل‌های غذاهای خوشمزه و سالم وجود دارد که طعم و مزه فوق العاده‌ای دارند اما کالری بالایی ندارند و حتی به کاهش وزن کمک می‌کنند.

برنامه شانگری لا به عوامل دیگری مانند ورزش که در کنترل وزن موثر هستند توجه نکرده است. هیچ راهنمایی در مورد اینکه چه مقدار یا چه نوع غذایی باید مصرف شود، نشده است. این رژیم به این معنی است که اگر افراد آب قند و روغن زیتون را به برنامه روزانه خود اضافه کنند، غذا خوردنشان کمتر می‌شود. بدون در نظر گرفتن جنبه‌های اساسی‌تر مدیریت وزن، نمی‌توان ادعا کرد چگونه کاهش موقتی اشتها برای ایجاد نتایج طولانی مدت در کاهش وزن کار می‌کند.

با خواندن این مقاله همه چیز را درباره رژیم شانگری لا متوجه شدید. رژیم غذایی شانگری لا بر خلاف ادعایی که می‌کند اصلا تنوع غذایی ندارد. توصیه اصلی این رژیم خوردن غذاهای بی‌مزه است و همین پیروی از رژیم shangri-la را دشوار می‌کند. بهتر است رژیم غذایی را برای کاهش وزن انتخاب کنید که مورد تایید متخصصان تغذیه باشد. رژیم غذایی خوب و اصولی است که تنوع غذایی بالایی داشته باشد تا پیروی کردن از آن شما را خسته نکند.

امتیاز کاربرها
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
ستاره اصلانی 1400/06/21

من میخام چاق بشم

کارشناس به اندام 1400/07/10

سلام ستاره خانم عزیز از غذاهای پرکالری و سالم مثل سیب زمینی و ماکارونی و حبوبات بیشتر استفاده کن و از آهن و مولتی ویتامین و زینک بیشتر استفاده کن برای دریافت رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی هم به این لینک مراجعه کنید