عاداتی که باعث می شوند عضله بسوزانید نه چربی

حتما با برنامه روزانه کاهش وزن آشنا هستید. کاهش وزن یعنی از آنچه درطول روز می سوزانید کالری کمتری دریافت کنید اما اگر در مورد اجرای این برنامه هوشمند نباشید ممکن است بیشتر از فواید به خود ضرر برسانید. دلیلش هم این است که همیشه کاهش وزن ترکیبی از سوزاندن چربی و عضله بوده است. […]

عاداتی که باعث می شوند عضله بسوزانید نه چربی ورزش
4.3 از 5

زمان مطالعه 12 دقیقه

تعداد بازدید 12745

تاریخ انتشار

حتما با برنامه روزانه کاهش وزن آشنا هستید. کاهش وزن یعنی از آنچه درطول روز می سوزانید کالری کمتری دریافت کنید اما اگر در مورد اجرای این برنامه هوشمند نباشید ممکن است بیشتر از فواید به خود ضرر برسانید. دلیلش هم این است که همیشه کاهش وزن ترکیبی از سوزاندن چربی و عضله بوده است. از آنجا که عضله کالری بیشتری از چربی می سوزاند کاهش بافت عضلانی به معنای کند شدن سرعت سوخت و ساز بدن است. بنابراین پایین آوردن وزن برایتان دشوار خواهد شد. خوشبختانه راه هایی وجود دارد که با کمک آنها عضله سوزی را به حداقل برسانید. اگر می خواهید ماشین کالری سوزی بدن همیشه در بهترین حالت خود کار کند از انجام این شش عادت پرهیز کنید.


ثبت نام رژیم اینترنتی به اندام دکتر کرمانی

عاداتی که باعث می شوند عضله بسوزانید نه چربی ورزش

1- بیش از حد کالری کم می کنید

دریافت کالری کمتر از مقداری که بدن برای سوخت و ساز پایه ( حداقل انرژی که بدن در حالت استراحت و برای چیزهایی مانند تنفس و زنده نگه داشتن اعضای بدن نیاز دارد ) به آن نیاز دارد بدن را به حالت قحطی می برد جایی که برای تامین انرژی چربی و عضله با هم سوزانده می شوند. هدف اصلی بدن زنده نگه داشتن شما است یعنی می خواهد مطمئن شود برای عملکردهای پایه به اندازه انرژی در اختیار دارید.

وقتی به اندازه کالری دریافت نکنید بدن انرژی مورد نیاز خود را از کربوهیدرات های ذخیره شده، چربی های ذخیره شده و پروتئین موجود در عضلات دریافت می کند. اینکه دقیقا باید چه مقدار کالری برای از بین نرفتن عضلات استفاده کنید بستگی به وزن دارد اما هیچ کس نباید هرگز برنامه کمتر از 1000 کالری را اجرا کند.

راه حل: برای به حداکثر رساندن چربی سوزی و به حداقل رساندن عضله سوزی، توصیه می شود از برنامه کنونی خود برای کاهش وزن تنها 500 تا 1000 کالری کم کنید و نیمی از این مقدار کالری کسر شده از برنامه غذایی و نیم دیگر از ورزشی که می کنید باشد.

 

2- به اندازه پروتئین دریافت نمی کنید

کاهش وزن تنها به مقدار غذایی بلکه به کیفیت آن نیز اهمیت دارد. پژوهشگران در سال 2016 دریافتند گروهی که برنامه غذایی کم کالری را با مقدار پروتئین مناسب به کار گرفته بودند از دیگر گروهی که به اندازه پروتئین دریافت نمی کردند 27 درصد چربی بیشتری سوزاندند و همچنین هشت برابر بافت عضلانی بیشتری اضافه کردند. دلیلش این است که پروتئین کامل موجود در غذاهایی مانند تخم مرغ، گوشت مرغ، لبنیات و گوشت قرمز تمام 9 آمینو اسیدی که بدن برای ساخت و حفظ عضلات می خواهد را در خود دارند. اگر به اندازه پروتئین دریافت نکنید بدان معنی است که مصالح کافی برای حفظ و ساخت عضله را در اختیار بدنتان قرار ندادید پس قادر نخواهید بود به درستی عضله سازی کنید.

راه حل: برای کسانی که رژیم می گیرند 1.6 گرم پروتئین در ازای هر کیلوگرم از وزن بدن توصیه می شود. این یعنی اگر برای مثال وزنتان 54 کیلوگرم است باید در روز 80 تا 90 گرم پروتئین دریافت کنید – حدود یک سوم کالری دریافتی در روز.

 

3- از وزنه استفاده نمی کنید

برای تثبیت عضلات بدن به فشار نیاز دارد. وقتی عضلات خود را تحریک نمی کنید، بدن هم درگیر ساخت عضله نمی شود اگر برنامه ای با کالری بسیار پایین دارید و ورزش های قدرتی هم انجام نمی دهید حتما عضله اضافه نخواهید کرد و مقداری را نیز خواهید سوزاند. پژوهشی در سال 2014 نشان داد وقتی افراد چاق رژیم می گیرند آنهایی که تمرینات قدرتی انجام می دهند به اندازه کسانی که ورزش قدرتی انجام نمی دهند وزن کم می کنند و البته مقداری به بافت عضلانی خود نیز اضافه می کنند ( در صورتی که برای دیگران چنین نیست ) .

بافت عضلانی برای کاهش وزن در طولانی مدت و تثبیت آن اهمیت بسیاری دارد. در پژوهش گسترده ای که دانشگاه هاروارد طی 12 سال روی حدود 10.500 فرد انجام داد مشخص شد افرادی که از وزنه برای ورزش کردن استفاده می کنند تقریبا دو برابر بیشتر از کسانی که فقط ورزش هوازی انجام می دهند چربی های شکمی  می سوزانند.

راه حل: برای اینکه عضلات بدن را تحریک کنید باید هر هفته دو تا سه مرتبه ورزش های هوازی با شدت بالا انجام بدهید. بهتر است این ورزش ها مانند اسکوات، لانگز و شنا شامل کل بدن شوند. تا جایی که توان دارید وزنه به کار ببرید.

 

4- بعد از ورزش چیزی نمی خورید

سوخت رسانی به بدن بعد از ورزش به همان اندازه وزنه زدن اهمیت دارد. اگر بعد از ورزش چیزی نخورید، احتمال اینکه بدن ریکاوری نکند بالا می رود و اگر عضلاتی که در طول ورزش آسیب دیدند دوباره بهبود پیدا نکنند از دستشان می دهید. هرچه غذا نخوردن بعد از ورزش طولانی شود مقدار تاثیر گذاری روی ترمیم عضلات نیز کمتر می شود.

راه حل: اگر با شدت متوسط به مدت 45 دقیقه ورزش کنید باید 15 تا 20 دقیقه بعد از آن حدود 20 گرم پروتئین با کیفیت استفاده کنید، مانند شیک های پروتئین یا ماست یونانی.

 

5- بیش از حد ورزش هوازی انجام می دهید

فکر می کنید روزانه یک ساعت عرق ریختن با ورزش های هوازی از بهترین راه های سوزاندن کالری و چربی ها است درست است؟ خیر، بر خلاف ورزش های قدرتی که فیبرهای تمام عضلات را درگیر می کند، ورزش های هوازی اینگونه نیستند و سبب ساخت عضله نمی شوند. در واقع انجام بیش از حد ورزش هوازی سبب سوزاندن عضله می شود. با اینکه بدن برای ورزش هوازی با شدت متوسط مانند یک ساعت پیاده روی بیشتر از ذخایر چربی استفاده می کند اگر از برنامه ای کم کالری استفاده کنید چنین ورزشی عضلات را نیز وارد چرخه سوزانده شدن می کند.

راه حل: برای پیشگیری از سوزانده شدن عضله، برنامه ریزی کنید تا ورزش های هوازی با شدت پایین را سه تا چهار روز در هفته انجام دهید. در یک تا دو مرتبه از این ورزش ها نیز به مدت چهار دقیقه شدت ورزش هوازی را افزایش دهید. این کار به سیستم بدن شوک وارد می کند و مزایای فراوانی برای سلامت از جمله محافظت از عضلات به همراه دارد.

 

6- به اندازه نمی خوابید

برای اینکه بتوانید به خوبی وزن کم کنید، بدن به استراحت نیاز دارد. اگر نخوابید هورمون هایتان عملکرد مناسبی ندارند. سطح چربی خون بالا خواهد رفت که احتمال ذخیره شدن کربوهیدرات ها به شکل چربی را افزایش می دهد. علاوه بر این چون بدن خسته است به خوبی ورزش نمی کنید یعنی عضله سازی خوبی ندارید و حتی ممکن است به مرور زمان آنها را از دست بدهید.

راه حل: هرگز از خوابتان کم نگذارید. طوری برنامه ریزی کنید تا هر شب هفت تا نه ساعت بخوابید.

نویسنده: کولین دی بلفوندز

4.3 از 5
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
ناشناس 1403/01/31

من هفته ای یک یا دو بار میرم پیاده روی اندازه یک ساعت هم آروم میدوام هم قدم میزنم خواستم بدونم عضله هام نمیسوزه

کارشناس به اندام 1403/02/01

عزیزم با تغذیه مناسب کنار ورزش قدرتی عضله سوزی و ندارین

دیار 1403/01/06

سلام ایا برای یه هفته باشگاه را ترک کنیم عضله از دست میدیم؟؟

کارشناس به اندام 1403/01/07

سلام نه عزیزم

ابوالفضل 1402/11/07

درود ، من ۱۶ سالمه اگر رژیم یک هفته ای سخت که باید فقط میوه و آب و شیر بخورم(دو روز آخر گوشت و برنج هم هست) و حدودا ۵ بار در هفته ورزش کنم ، عضله سوزی میشه یا چربی‌سوزی؟ به نظرتون این رژیم به سنم ضرری داره؟

کارشناس به اندام 1402/11/08

عزیزم اصلا چنین رژیمی برای شما مناسب نیست برنامه ای بگیرید که طبق شرایط سنی وبدنی شما باشه میتونین روی لینک بزنید وثبت نام کنید

-رضا 1402/10/20

سلام من تویکماه ۴کیلوعضله کم کردم آیامشکلی هست یانه وچه راهکارایی انجام بدم ممنون

کارشناس به اندام 1402/10/21

سلام عزیزم انالیزبدنی انجام دادین ؟ تغذیه مناسب کنار ورزش وباید داشته باشید تا عضلات حفظ وتقویت بشه

-ابولفضل 1402/10/07

سلام من چند وقتیه احساس تمرین زدگی دارم حتی دو هفته هیچی تمرینی انجام ندادم بعد دوباره احساس ضعف داشتم یه ذره تمرین می‌کردم عضله سوزیم رخ داده تو بدنم خواستم بپرسم چقدر باید استراحت کنم تمرین نکنم؟

کارشناس به اندام 1402/10/08

سلام متوجه سوالتون نشدم

فرزاد 1402/10/06

سلام اگه حرکات شکم رو زیاد انجام بدیم آیا باعث عضله سوزی میشه؟

کارشناس به اندام 1402/10/07

سلام نه عزیزم

-فاطمه سادات 1402/08/21

سلام مچکرم از این پست عالیتون❤️🫶🏻 من دوما فقط باشگاه فیتنس گروهی ورزش کردیم سایز باسنم کوچیک تر شده میتونم دوباره مثل قبل کنم فرم و اندازشو؟بعد من شکم و پهلو داشتم ،پهلوها آب شده دیگه نمیخوام باسنم بسوزه چکار کنم چه چیزهایی بیشتر مصرف کنم؟و بدنسازی خوبه برم؟

کارشناس به اندام 1402/08/22

سلام ممنون ازشما بله ولی وزن هم باید بالاتر بره تمرین ها رو زیر نظر مربی انجام بدین

-arman 1402/08/01

سلام آیا امکان داره با یکی دو ماه ورزش نکردن و تحرک کم عضله های پا به چربی تبدیل بشن؟؟

کارشناس به اندام 1402/08/02

سلام نه عزیزم

- 1402/07/26

سلام میشه با ورزش هوازی برای پا ها عصله سازی کرد؟

کارشناس به اندام 1402/07/27

سلام نه عزیزم برای افزایش حجم عضلات باید ورزش هوازی وقدرتی کنار هم باشه تغذیه کامل وخوبی روهم داشته باشید

- 1402/07/25

سلام من توی ۱هفته با رژیم و ورزش هوازی و وزنه زدن۴کیلو کم کردم بنظرتون از کدوم قسمت بیشتر میسوزه عضله یا چربی؟

کارشناس به اندام 1402/07/26

سلام عزیزم مایعات میان بافتی کمی چربی و ماهیچه های غیرفعال و ازدست دادین

- 1402/07/24

سلام با ورزنه زدن چربیها میسوزه؟یافقط با هوازی چربی سوزی میشه؟

کارشناس به اندام 1402/07/25

سلام به هر دو البته در وزن زدن بیشتر عضله سازی اتفاق میوفته

omid 1402/07/23

منظورتون از تعذیه نامناسب چی هستش؟ و اینکه میشه یه توضیح مختصر بدید که چجوری تردمیل رفتن باعث عضله سوزی میشه؟

کارشناس به اندام 1402/07/24

عزیزم مصرف بیش از اندازه غذاهای فراوری شده قند شکر فست فود پیتزا وقتی پروتئین کافی نمیخورید بعد تمرین میان وعده مناسب ندارین وزنه نمیزنید عضله میسوزه

omid 1402/07/22

سلام ممنون بابت مطالب آیا تردمیل روزانه حدود 20-30 دقیقه با سرعت بالا هم باعث سوزاندن عضله میشود؟ من عضله های پاهام بزرگ بود اما حدود 1 ماه هست که هر روز تردمیل با شدت بالا تا 20 دقیقه میرم و الان خیلی از شلوارای تنگم گشاد شده و کاملا معلومه سایزشون کوچیک شده

کارشناس به اندام 1402/07/23

سلام مرسی ازشما بله بدون تغذیه نامناسب