علائم تیروئید و راه حل ها ؛ اختلالات تیروئید را چگونه تشخیص دهیم؟

بیماری ها، مقالات

  علائم تیروئید ؛  آیا هر روز احساس خستگی دارید؟ آیا مشکل حافظه، اضافه شدن بی دلیل وزن، لرزش بدن یا ریزش مو دارید؟ و یا این موارد در مورد شما برعکس است. اغلب تعرق بالا دارید و عصبی هستید؟ اگر این نشانه ها را دارید ممکن است غده تیروئید مقصر باشد. این غده تنظیم کننده عالی مغز و بدن است که گاهی اوقات دچار مشکل می شود و در خانم ها بیشتر اتفاق می افتد. درمان صحیح این مشکل برای سلامتی و روحیه فرد بسیار لازم است.

  علائم تیروئید

   

  غده تیروئید چیست؟

  تیروئید، غده پروانه ای شکل است که در جلوی گردن قرار دارد. هورمون موجود در این غده، سرعت متابولیسم را کنترل می کند. متابولیسم سیستمی است که توسط آن، بدن از انرژی استفاده می کند. اختلالات تیروئیدی سرعت متابولیسم را کاهش و یا افزایش می دهد. وقتی سطح هورمون ها خیلی پایین یا خیلی بالا برود، نشانه های این اختلال را در سطح گسترده ای تجربه خواهید کرد.

  علائم تیروئید

   

  علائم تیروئید چیست؟

  1- علائم تیروئید ؛ کاهش یا افزایش وزن

  تغییر ناگهانی در وزن، از نشانه های شایع اختلال در تیروئید است. اضافه کردن وزن، نشانه کاهش هورمون های تیروئید است که به آن کم کاری تیروئید می گویند. در مقابل، اگر تیروئید بیش از نیاز بدن هورمون تولید کند ممکن است دچار کاهش وزن ناگهانی شوید که به این حالت، پر کاری تیروئید می گویند. مشکل کم کاری تیروئید بسیار شایع است.

  علائم تیروئید

   

  2- علائم تیروئید ؛ التهاب در گردن

  تورم و بزرگ شدن گردن، نشانه قابل مشاهده است که به ما می گوید ممکن است تیروئید دچار مشکل شده باشد. عامل ایجاد گواتر می تواند کم کاری تیروئید و یا پُر کاری تیروئید باشد. گاهی تورم گردن به دلیل سرطان تیروئید یا ندول ( توده ای که در داخل تیروئید رشد می کند) است. همچنین این تورم  ممکن است بر اثر مشکلات دیگری در بدن باشد.

  علائم تیروئید

   

  3- علائم تیروئید ؛ تغییر در ضربان قلب

  هورمون های تیروئید، تقریبا روی همه اعضای بدن و حتی روی سرعت ضربان قلب تاثیر دارند. کسانی که کم کاری تیروئید دارند، شاید متوجه شوند که ضربان قلبشان از حد معمول پایین تر است. پرکاری تیروئید نیز ممکن است سبب شود ضربان قلب افزایش پیدا کند. همچنین پر کاری تیروئید سبب فشار خون و تپش قلب نیز می شود.

  علائم تیروئید

   

  4- علائم تیروئید ؛ تغییر در روحیه و انرژی بدن

  اختلال در تیروئید سبب تغییرات اساسی در انرژی بدن و روحیه می شود. فرد با مشکل کم کاری تیروئید احساس خستگی، تنبلی و یا افسردگی می کند. پر کاری تیروئید هم شامل مشکلاتی از قبیل اضطراب، اختلال در خواب، بی قراری و تحریک پذیری می شود.

  علائم تیروئید

   

  5- علائم تیروئید ؛ ریزش مو

  ریزش مو نیز از نشانه هایی است که می تواند در اثر متعادل نبودن غده تیروئید باشد. کم کاری و پرکاری تیروئید هر دو سبب ریزش مو می شوند. در بسیاری از موارد پس از درمان تیروئید، موهای ریخته شده مجدد رشد کردند.

  علائم تیروئید

   

  6- علائم تیروئید ؛ احساس گرما یا سرمای شدید

  مشکل تیروئید بدن را در تنظیم دمای خود دچار اختلال می کند. افرادی که کم کاری تیروئید دارند، بیش از حد معمول احساس سرما می کنند. پرکاری تیروئید تاثیری برعکس دارد و باعث تعریق شدید و بیزاری از گرما می شود.

  کم کاری تیروئید سبب علائم دیگری نیز می شود که عبارتند از:

  • خشکی پوست و شکننده شدن ناخن ها
  • بی حسی یا سوزن سوزن شدن دست
  • یبوست
  • دوره های قاعدگی غیر طبیعی

  پر کاری تیروئید نیز مشکلات زیر را شامل می شود:

  • ضعف عضلانی و لرزش دستان
  • مشکل در دید
  • اسهال
  • دوره های قاعدگی نامنظم

  علائم تیروئید

   

  اختلال در تیروئید یا یائسگی؟

  تیروئید سبب تغییر در چرخه قاعدگی و خلق و خو می شود به همین دلیل گاهی اوقات نشانه های آن با یائسگی اشتباه گرفته می شود. اگر چنین نشانه هایی دارید، با تست خون ساده می توانید بفهمید مشکل از تیروئید یا یائسگی است و یا شاید هم ترکیبی از هر دو باشد.

   

  چه کسانی باید آزمایش تیروئید بدهند؟

  هر فرد باید پنج سال یک بار، این آزمایش را بدهد. افرادی با نشانه های از مشکل تیروئید باید در فاصله های زمانی کمتری تست بدهند. کم کاری تیروئید بیشتر خانم های بالای 60 سال را تحت تاثیر قرار می دهد. پرکاری تیروئید هم بیشتر خانم ها و افراد بالای 60 سال را در بر می گیرد. عوامل ارثی نیز خطر بروز این مشکل را افزایش می دهند.

  علائم تیروئید

   

  چک کردن تیروئید از روی گردن

  با بررسی دقیق در آینه،  بزرگ شدن تیروئید قابل تشخیص است. سپس برای معاینه و اطمینان باید نزد پزشک بروید. برای انجام این تست، سر خود را عقب بگیرید، یک لیوان آب بنوشید و همین که آب را می نوشید و قورت می دهید، قسمت پایین خرخره و بالای ترقوه گردن خود را بررسی کنید. به دنبال برآمدگی یا بیرون زدگی باشید. سپس چندین بار این عمل را تکرار کنید. اگر چنین علائمی دیدید، حتما با پزشک متخصص صحبت کنید.

  علائم تیروئید

   

  تشخیص اختلالات تیروئید

  اگر پزشک مشکوک به اختلال تیروئید در شما باشد، با انجام تست خون به جواب خواهد رسید. این تست میزان هورمون محرک تیروئید (TSH) را اندازه می گیرد. اگر میزان TSH بالا باشد، نشان دهنده این است که کارکرد تیروئید بسیار پایین است (کم کاری تیروئید) اما اگر TSH پایین باشد نشان دهنده این است که تیروئید بیش از اندازه کار می کند ( پرکاری تیروئید). پزشکان گاهی سطح دیگر هورمون های خون را هم چک می کنند. در برخی موارد برای تشخیص مشکل تیروئید نیاز به عکس برداری است.

  علائم تیروئید

   

  دلایل کم کاری تیروئید

  1- بیماری هاشیموتو

  شایع ترین دلیل کم کاری تیروئید، بیماری هاشیموتو است. این بیماری، اختلال خود ایمنی است که بدن به غده تیروئید حمله می کند. نتیجه این حمله، آسیب دیدن تیروئید و کاهش تولید هورمون است. بیماری هاشیموتو بیشتر جنبه ارثی دارد.

  علائم تیروئید

   

  2- دیگر دلایل کم کاری تیروئید

  در بعضی موارد، کم کاری تیروئید ناشی از مشکلی در غده هیپوفیز است که در مرکز مغز قرار دارد. این غده، هورمون محرک تیروئید (TSH) را تولید می کند که سبب می شود تیروئید کارش را انجام دهد. اگر هیپوفیز کارش را درست انجام ندهد و به اندازه TSH تولید نکند، فعالیت تیروئید نیز کاهش می یابد. سایر دلایل کم کاری تیروئید، التهاب موقت تیروئید و داروهایی است که بر کارکرد این غده تاثیر می گذارد.

   

  دلایل پرکاری تیروئید

  1- بیماری گریوز

  از شایع ترین دلایل پرکاری تیروئید، بیماری گریوز است. گریوز، نوعی اختلال در خود ایمنی بدن است که به غده تیروئید حمله می کند. این بیماری سبب انتشار سطوح بالایی از هورمون تیروئید می شود. تورم قابل مشاهده و ناراحت کننده در پشت چشم از نشانه های این بیماری است.

  علائم تیروئید

   

  2- دیگر دلایل پرکاری تیروئید

  پرکاری تیروئید به دلیل گره در غده تیروئید ایجاد شود. این توده ها در تیروئید به وجود می آیند و گاهی شروع به تولید هورمون تیروئید می کنند. توده های بزرگ سبب ایجاد گواتر می شوند و مشهود هستند. توده های کوچک تر با سونوگرافی قابل تشخیص هستند.

   

  عوارض اختلالات تیروئید

  اگر کم کاری تیروئید درمان نشود سبب افزایش کلسترول و خطر ایجاد سکته مغزی و حمله قلبی می شود. در موارد شدید، سطح بسیار پایین هورمون تیروئید سبب کاهش هوشیاری فرد و افت شدید دمای بدن می شود. پرکاری تیروئید هم در صورت درمان درمان نشدن سبب مشکلات قلبی و شکننده شدن استخوان ها می شود.

  علائم تیروئید

   

  درمان کم کاری تیروئید

  اگر تشخیص داده شده باشد که کم کاری تیروئید دارید، اولین کاری که پزشک انجام می دهد تجویز هورمون های تیروئید است که به شکل قرص، آن را دریافت می کنید. استفاده از این قرص ها تاثیرات قابل مشاهده را در طول چند هفته ایجاد می کند. این درمان در طولانی مدت سبب افزایش انرژی، کم شدن کلسترول و کاهش وزن می شود. بیشتر افرادی که کم کاری تیروئید دارند، باید این قرص ها را تا پایان عمر استفاده کنند.

  علائم تیروئید

   

  درمان پرکاری تیروئید

  شایع ترین درمان برای پرکاری تیروئید، داروهای ضد تیروئید است که سبب کاهش هورمون های تولید شده توسط تیروئید می شود. پرکاری تیروئید ممکن است سرانجام به پایان برسد اما بیشتر کسانی که این مشکل را دارند باید برای طولانی مدت دارو استفاده کنند. دیگر داروها ممکن است باعث کاهش نبض و لرزش شوند. یکی دیگر از گزینه ها، رادیواکتیو است که در طی 6 تا 18 هفته، غده تیروئید را نابود می کند. بعد از اینکه غده تیروئید از بین رفت یا توسط جراحی برداشته شد، بیمار باید قرص هورمون های تیروئید را استفاده کند.

  علائم تیروئید

   

  جراحی اختلالات تیروئید

  برداشتن غده تیروئید، مشکل پرکاری تیروئید را حل می کند. این روش تنها زمانی توصیه می شود که داروها تاثیر نداشته باشند یا این مشکل سبب ایجاد گواتر بزرگ شده باشد. جراحی برای بعضی از بیمارانی که در تیروئید خود، توده دارند هم توصیه می شود. واضح است که بعد از برداشتن تیروئید، بیمار نیاز به هورمون های تیروئید پیدا می کند تا دچار علائم کم کاری تیروئید نشود.

  علائم تیروئید

   

   سرطان تیروئید چیست؟

  سرطان تیروئید بسیار نادر است و از سرطان های کشنده به حساب می آید. نشانه ی اصلی آن، ایجاد شدن توده یا التهاب در گردن است. تنها 5% از توده های تیروئید، تبدیل به سرطان می شوند. اگر سرطان تیروئید تشخیص داده شود با جراحی، رادیواکتیو و یا پرتو درمانی خارجی قابل درمان است.

  Sending
  User Review
  5 (2 votes)
   به اشتراک بگذارید

  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  دیدگاه های شما

  بهزاد علیزاده ۲۱ شهریور ۱۳۹۸

  سلام خسته نباشد بنده سی و یک سال سن دارم یه هفته پیش دچار سوزدر جناغ سینه هنگام اشامیدن وغذا خوردن شدم همچنین هنگام خواب حس میکنم گلویم تنگ شده و آروق که میزنم از گلویم برگشت میخورد وبه ندرت بیرون می آید یه بار خوب شدم و دوباره تکرار شده با تشکر

  کارشناس به اندام ۲۳ شهریور ۱۳۹۸

  سلام و وقت بخیر. احتمالا دچار مشکلات گوارشی یا رفلاکس معده شده باشید. توصیه می کنم با مراجعه به پزشک متخصص و در صورت نیاز، انجام آزمایش به حل این مشکل بپردازید.

  م.ک ۱۶ شهریور ۱۳۹۸

  سلام و خسته نباشید. من چندسال اخیر بر اثر تزریق آمپول بی حسی جهت دندانپزشکی کمی افت فشار پیدا میکنم. همینطور حافظه م درمورد امور روزمره ضعیف شده. البته در امور تحصیلی هیچ مشکلی ندارم. میخاستم ببینم آیا به تیروئید ارتباطی داره یا نه؟ممنون

  کارشناس به اندام ۲۳ شهریور ۱۳۹۸

  سلام و روزتون بخیر. ببینید دوست عزیز اگر احساس می کنید یک یا چند علائم تیروئید رو دارید، باید حتما به متخصص مراجعه کنید و با انجام آزمایش و مشخص شدن tsh، T3 و T4 تشخیص داده بشه که دچار کم کاری یا پر کاری تیروئید هستید یا خیر. چون از روی علائم تنها نمی شه نمی شه قضاوت کرد.

  امیر ۲۲ مرداد ۱۳۹۸

  سلام پسری ۱۲ساله هستم من اختلال در ریتم قلب با سرعتی تند تپش قلب دارم و همینطور تنگی نفس به دکتر مراجعه کردم اکو کاردیو گرفت و گفت قلب مشکلی نداره قرص نوپراولول رو تجویز کرد تاثیر کمی داشت راهنمایی کنید

  کارشناس به اندام ۲۳ مرداد ۱۳۹۸

  سلام دوست عزیز. مشکل شما نیاز به مراجعه به متخصص قلب داره و حتما باید تحت نظر پزشک متخصص بررسی بشه.

  یاسر ۰۷ مرداد ۱۳۹۸

  سلام خسته نباشین.من۳۰سالمه مدتی هست هم کاهش وزن دارم ۶۰ کیلو شدم هم ریزش مو علتش چیه؟

  کارشناس به اندام ۲۲ مرداد ۱۳۹۸

  سلام دوست عزیز. ریزش مو در کاهش وزن امری طبیعی هست و اگر رژیم شما افراطی نباشه این مشکل پس از پایان رژیم برطرف میشه بهتون پیشنهاد می کنم این مطلب رو از زبان دکتر کرمانی در این مقاله مطالعه بفرمایید.

  فاطمه ۰۴ مرداد ۱۳۹۸

  سلام ...مدتی استرس بی دلیل دارم شباهم دستام توخواب سر میشه و احساس خستگی دارم ودچار اختلال درحافظه شدم....میشه راهنمایی کنید

  کارشناس به اندام ۰۵ مرداد ۱۳۹۸

  سلام دوست عزیز. شما حتما باید به متخصص مراجعه کنید تا در صورت لزوم با تجویز آزمایش به مشکلتون پی ببرن.

  محمد ۲۶ تیر ۱۳۹۸

  سلام .من مرد ۳۹ هستم مدتی هست از ناحیه صورت ورم دارم و زیر چشمام .بعضی موقع لبهام خشک میشه .مدتی هست چیزی تو گلوم جیزی کرده باشه .نمیدونم مشکلم از کجاست .راهنمایی کنید

  کارشناس به اندام ۲۷ تیر ۱۳۹۸

  سلام دوست گرامی. شما باید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا از طریق آزمایش به مشکل شما پی ببرند. این مورد حتما باید به صورت تخصصی درمان بشه.

  جعفر ۰۶ تیر ۱۳۹۸

  سرطان چیزه بدی است، نظر شما چیست اقای دکتر؟