مزیت خرما به قند چیست؟

خانه » اخبار » مزیت خرما به قند چیست؟

خرما جزو گروه میوه‌ها طبقه‌بندی می‌شود. البته خرما میوه‌ای است که قند فراوانی دارد و هر 3 خرما یک واحد میوه محسوب می‌شود.

هر خرمای رطب 20 کیلوکالری انرژی و 5 گرم قند دارد. اگر بخواهیم از نظر تامین ویتامین‌هایی مانند A و C این میوه را بررسی کنیم، می‌توان گفت که یک خرما نمی‌تواند تامین‌کننده مهم این ویتامین‌ها در بدن باشد اما وقتی در رژیم غذایی فردی، 4 واحد میوه را در نظر می‌گیریم، آن فرد می‌تواند 3 سهم میوه و 3 خرما را به عنوان یک سهم میوه در طول روز مصرف کند.

قند خرما مانند سایر میوه‌ها، مخلوطی از فروکتوز و گلوکز است و چون این قندها معمولا همراه با فیبر هستند، مصرفشان به قندهای ساده برتری دارد. البته این به هیچ وجه به معنای تاییدی بر زیاده‌روی در مصرف خرما نیست. خرما هم قند دارد و هم کالری و مصرف بیش از اندازه‌اش می‌تواند باعث اضافه وزن و چاقی شود.

هر عدد خرما حدود 80 گرم است و نزدیک به 23 درصد آب و مقدار کمی پروتئین دارد. خوردن این میوه برای باز کردن افطار در ماه مبارک رمضان بسیار مناسب است زیرا قند خرما به سادگی جذب می‌شود و افت قند خون فرد روزه‌دار را هنگام افطار به سرعت جبران می‌کند. مصرف خرما به تمام افراد پیشنهاد می‌شود و هیچ‌کس منع مصرفی برای این میوه ندارد. البته بهتر است بیماران دیابتی، یک سهم میوه خرمای خود را در 3 نوبت مختلف در طول روز مصرف کنند زیرا نمایه گلایسمی خرما نسبت به سایر خوراکی‌ها بسیار پایین‌تر است و مصرف با فاصله آن برای بیماران دیابتی مشکلی ایجاد نمی‌کند.

منبع:‌هفته نامه سلامت

 

4.6/5 - (18 امتیاز)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

علی ۲۶ مهر ۱۴۰۰

سلام یک سوال داشتم ایا مصرف زیاد خرما باعث دیابت میشود؟

کارشناس به اندام ۱۳ آبان ۱۴۰۰

لام دوست عزیز خرما به تنهایی نمیتونه دیابت ایجاد کنه مگر اینکه به صورت غیر عادی و خیلی زیاد مصرف بشه و عوامل دیگه هم اثر بذارن

معصومه ۳۱ تیر ۱۳۹۹

سلام یک بسته خرما ربی خریدم در جدول ارزش غذایی نوشته هر۱۰۰ گرم ۲/۶۰۰ کالری داره یعنی هر یک دونه چند کالری داره؟؟؟

کارشناس به اندام ۰۱ مرداد ۱۳۹۹

معصومه عزیز، معمولا برای مواردی که وزن کمی دارند، کالری به صورت دانه‌ای محاسبه نمی‌شه و کالری 100 گرم رو عنوان می‌کنن. شما می‌تونید با ترازوی مناسب، وزن یک عدد خرما رو حساب کنید و کالری اون رو پیدا کنید.