وقتی یک دیابتی به مهمانی می رود…

 معمولا حضور در جشن‌ها و مهمانی‌هایی که انواع و اقسام غذا و نوشیدنی برای پذیرایی فراهم است مي‌تواند همراه با تنش و اضطراب برای فرد دیابتی و حتی خانواده او باشد. افراد دیابتی در مواجهه با این شرایط به دو صورت برخورد مي‌کنند یا اینکه به طور کلی دیابت را فراموش کرده و به میزان […]

مهمان‌های دیابتی ! دیابت انسولین دکتر کرمانی
4.2 از 5

زمان مطالعه 8 دقیقه

تعداد بازدید 6197

تاریخ انتشار

مهمان‌های دیابتی ! دیابت انسولین دکتر کرمانی

 معمولا حضور در جشن‌ها و مهمانی‌هایی که انواع و اقسام غذا و نوشیدنی برای پذیرایی فراهم است مي‌تواند همراه با تنش و اضطراب برای فرد دیابتی و حتی خانواده او باشد. افراد دیابتی در مواجهه با این شرایط به دو صورت برخورد مي‌کنند یا اینکه به طور کلی دیابت را فراموش کرده و به میزان دلخواه و البته زیاد از تمامي مواد غذایی میل کرده و به جبران آن میزان دارو (قرص یا انسولین) را افزایش داده که مي‌تواند منجر به افت قند خون چندین ساعت بعد صرف غذا شود (که اگر مهمانی وعده شام باشد باعث افت قند خون در نیمه شب می‌شود که خطرناک است) و یا خود را از همه خوراکی‌ها محروم کرده و حس بدی را در خود و سایرین ایجاد مي‌کنند. هیچ یک از این دو راه صحیح نمي‌باشد.

بهترین راه انتخاب حد وسط و رعایت تعادل در میزان انتخاب مواد غذایی و داشتن انتخاب‌های غذایی صحیح مي‌باشد، بنابراین با برنامه ریزی و آمادگی قبلی مي‌توان در مهمانی شرکت کرد و از بودن در کنار اقوام و دوستان لذت برد و در عین حال، کنترل قند خون و دیابت را نیز فراموش نکرد. در اين مقاله به نکاتی اشاره مي‌شود که با رعایت آنها در مهمانی‌ها کنترل قند خون کار سختی نیست.

مهمان‌های دیابتی ! دیابت انسولین دکتر کرمانی

انتخاب‌های غذایی سالم داشته باشید

شرکت در مهمانی به معنی کنار گذاشتن غذاهای سالم و خوردن غذاهای چرب و شیرین نیست. همیشه با کمي‌دقت مي‌توان انتخاب غذایی درست داشت. سهم بیشتری از بشقاب خود را به سبزیجات خام، پخته و سالاد اختصاص دهید. گوشت‌های کبابی را به خورش‌های چرب ترجیح دهید. از ته دیگ، ته چین و کوکو صرف نظر کنید یا به میزان کم اکتفا کنید. در صورت سرو سوپ حتما قبل غذا میل کنید. از مصرف سس‌های چرب، نوشابه و نوشیدنی‌های پرکالری صرف نظر کنید. در کیک و دسر با همراه خود شریک شوید.

از پیش آمادگی داشته باشید

بهتر است بدون توجه به اینکه در مهمانی چه غذاهایی ممکن است سرو شود لقمه ای مناسب (نان و پنیر و سبزی، نان و مرغ و کاهو و…) همراه داشته باشید که اگر امکان خوردن غذاهای مهمانی نبود بتوانید لقمه خود را بخورید. در صورتی که میزبان آشنا است و از رژیم غذایی شما آگاهی دارد، بد نیست که در مورد غذاي مهمانی از او پرس و جو کنید. معمولا در همه مهمانی‌ها سوپ، سالاد و غذاهای کبابی موجود مي‌باشد، ولی با این حال آگاهی از منوی مهمانی برای آمادگی بهتر، توصیه مي‌شود.
برای دسر نیز مي‌توان از شیرین کننده‌های رژیمي‌ که به دو دسته کالری‌زا (فروکتوز، سوربیتول و مانیتول) و غیر کالری‌زا (مثل آسپارتام) تقسیم مي‌شوند، استفاده کرد. دسته اول حاوی کالری و انرژی هستند و بنابراین مصرف شان باید حساب شده باشد تا منجر به اضافه وزن نشود. در تهیه کیک، شیرینی و مربا مي‌شود از این گروه استفاده کرد. گروه دوم دارای کالری نیستند و مشکل اضافه وزن را نداریم و قدرت شیرین‌کنندگی آنها بسیار بیشتر از شکر معمولی است، ولی بعضی از این شیرین کننده‌ها مانند آسپارتام در اثر حرارت زیاد اثر شیرین کنندگی خود را از دست مي‌دهند و نمي‌توان در تهیه کیک از آنها استفاده کرد. مي‌توانید با استفاده از این مواد کیک یا شیرینی تهیه کنید و با خود داشته باشید یا اینکه همراه خود برای شیرین کردن چای یا قهوه داشته باشید.

زمانی به مهمانی بروید که خیلی گرسنه نباشيد

داشتن یک میان وعده سبک مانند یک لقمه کوچک نان و پنیر یا یک عدد سیب مي‌تواند اشتها و ولع شما برای خوردن را کمتر کند و به اين ترتيب مي‌توانيد اعتدال را در خوردن بهتر رعایت کنید. معمولا رعایت تغذیه صحیح و داشتن انتخاب‌های درست غذایی در زمان گرسنگی کمي ‌مشکل است و وسوسه برای خوردن غذاهای ناسالم بیشتر است، بنابراین به عنوان یک توصیه کلی هیچ وقت گرسنه به مهمانی نروید.

بعد غذا یک پیاده‌روی نیم ساعته برای خود درنظر بگیرید

معمولا بعد از مهمانی‌هايی که انواع غذاها در دسترس است و شما هم از همه غذاها حتی به میزان کم چشیده‌اید، داشتن یک پیاده‌روی کوتاه نیم ساعته به هضم بهتر غذا کمک مي‌کند و قند خون 2 ساعته بهتری مي‌دهد که در درازمدت به کنترل بهتر دیابت و پیشگیری از عوارض آن کمک مي‌کند.

قند خونتان را چک کنید

2 ساعت بعد از صرف غذا قند خون خود را چک کنید. به صرف شرکت در مهمانی و احیانا زیاده‌روی در خوردن غذاها، از چک کردن قند خون صرف‌نظر نکنید. چک كردن ‌قند خون 2 ساعته به شما آگاهی بهتری از وضعیت دیابت‌تان مي‌دهد و اثر مواد غذایی مختلف بر میزان قند خون را در بدنتان نشان مي‌دهد و راهنمای خوبی برای شما در مواجهه با شرایط مشابه است.

4.2 از 5
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*