کم کاری تیروئید در بارداری و روش درمان آن

کم کاری تیروئید در بارداری حتما باید زیر نظر پزشک متخصص درمان شود زیرا عدم توجه به این اختلال تیروئید در بارداری منجر به ناهنجاری و نقص رشد در جنین شده و حتی ممکن است جان مادر را نیز به خظر بیندازد.

کم کاری تیروئید در بارداری اگر به موقع درمان نشود ممکن است منجر به ناهنجاری‌های رشد در جنین شود.
امتیاز کاربرها

زمان مطالعه 13 دقیقه

تعداد بازدید 143

تاریخ انتشار

کم کاری تیروئید در بارداری یکی از مشکلاتی است که برای برخی مادران ایجاد می‌شود و بسیاری از علائم آن مشابه کم کاری تیروئید در حالت عادی است. برای مثال برای مثال، خستگی و افزایش وزن غیرطبیعی در هر دو مشترک است. همچنین پایین بودن سطح هورمون تیروئید حتی ممکن است در باردار شدن اختلال ایجاد کند یا دلیلی برای سقط جنین باشد. در ادامه به بررسی مشکل کم کاری تیروئید در دوران بارداری و روش درمان آن می‌پردازیم.

شایع ترین علل کم کاری تیروئید در دوران بارداری چیست؟

به طور کلی، شایع‌ترین علت کم کاری تیروئید، اختلال خود ایمنی است که به نام تیروئیدیت هاشیموتو شناخته می‌شود. کم کاری تیروئید می‌تواند در دوران بارداری به دلیل تظاهرات اولیه تیروئیدیت هاشیموتو، درمان ناکافی زنی که قبلاً به کم کاری تیروئید مبتلا بوده یا درمان بیش از حد پرکاری تیروئید با داروهای ضد تیروئید رخ دهد.

علائم کم کاری تیروئید در بارداری چیست؟

اگر غده تیروئید شما به اندازه کافی هورمون تولید نکند، عملکرد بدن شما کند می‌شود. برای مثال، ممکن است احساس کنید نمی‌توانید سریع فکر کنید یا حرکت کنید. سایر علائم کم کاری تیروئید عبارتند از:

 • خستگی
 • احساس سرما
 • پوست خشک
 • صورت پف کرده
 • افسردگی
 • گرفتگی عضلات
 • درد مفاصل
 • افزایش وزن
 • یبوست
 • ریزش مو

خطرات کم کاری تیروئید برای مادر چیست؟

کم کاری تیروئید درمان نشده یا درمان ناکافی، خطر سقط جنین را افزایش می‌دهد و با کم خونی مادر، میوپاتی(درد عضلانی، ضعف)، نارسایی احتقانی قلب، پره اکلامپسی، ناهنجاری‌های جفت و خونریزی پس از زایمان همراه است. احتمال بروز این عوارض در زنان مبتلا به کم کاری شدید تیروئید بیشتر است. زنان مبتلا به کم کاری تیروئید خفیف ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند یا علائمی را که دارند به بارداری نسبت دهند.

خطرات کم کاری تیروئید مادر برای نوزاد چیست؟

هورمون تیروئید برای رشد مغز کودک بسیار مهم است. کودکانی که با کم کاری مادرزادی تیروئید متولد می‌شوند، می‌توانند ناهنجاری‌های شدید شناختی، عصبی و رشدی داشته باشند؛ اگر این بیماری به موقع تشخیص داده نشود و درمان نشود. با درمان زودهنگام، می‌توان تا حد زیادی از این ناهنجاری‌های رشدی جلوگیری کرد. در نتیجه، همه نوزادان تازه متولد شده در ایالات متحده از نظر کم کاری مادرزادی تیروئید غربالگری می‌شوند تا در اسرع وقت با درمان جایگزینی هورمون تیروئید درمان شوند.

کم کاری تیروئید در بارداری و روش درمان آن - 1 - کم کاری تیروئید در بارداری - بیماری و درمانکم کاری تیروئید در بارداری - بیماری و درمان" srcset="https://kermany.com/wp-content/uploads/2024/02/hypothyroidism-pregnancy-2.jpg 750w, https://kermany.com/wp-content/uploads/2024/02/hypothyroidism-pregnancy-2-300x200.jpg 300w" sizes="(max-width: 750px) 100vw, 750px" />
کم کاری تیروئید در بارداری باید حتما زیر نظر پزشک متخصص درمان شود.

مطالعات اخیر نشان داده‌‎اند که ناهنجاری‌های خفیف رشد مغز نیز ممکن است در کودکان متولد شده از زنانی که کم کاری تیروئید خفیف درمان نشده در دوران بارداری داشتند، وجود داشته باشد. در حال حاضر، در مورد غربالگری همه زنان از نظر کم کاری تیروئید در دوران بارداری، اتفاق نظر کلی وجود ندارد. با این حال، متخصصان توصیه می‌کنند که به محض تایید بارداری در زنانی که در معرض خطر بالای بیماری تیروئید هستند، مانند کسانی که درمان قبلی برای پرکاری یا کم‌کاری تیروئید، سابقه خانوادگی بیماری تیروئید، سابقه شخصی بیماری خودایمنی دارند یا حتی زنانی که بیماری گواتر داشتند،  باید تیروئید زنان بررسی شود.

سفره خانواده جدید

چه کسانی باید برای کم کاری تیروئید در دوران بارداری درمان شوند؟

زنانی که در سه ماهه اول بارداری سطح TSH (مخفف عبارت thyroid stimulating hormone می باشد. این هورمون به نام تیروتروپین هم شناخته شده و برای تشخیص وجود اختلال تیروئید، شدت آن، غربالگری خصوصا در نوزادان و به طور کلی پایش عملکرد غده تیروئید انجام می‌شود.) بیش از 10 mIU/L دارند باید برای کم کاری تیروئید تحت درمان قرار گیرند. برعکس، زنان با TSH 2.5 یا کمتر، نیازی به درمان با لووتیروکسین ندارند.

کم کاری تیروئید در بارداری و روش درمان آن - 4 - کم کاری تیروئید در بارداری - بیماری و درمان
اگر قبل از بارداری دچار کم کاری یا دیگر مشکلات تیروئید بودید حتما پزشک خود را در جریان بگذارید.

زن مبتلا به کم کاری تیروئید در دوران بارداری چگونه باید درمان شود؟

هدف از درمان کم کاری تیروئید در یک زن باردار، جایگزینی کافی برای هورمون تیروئید است. یک داروی جایگزین هورمونی به نام لووتیروکسین برای درمان کم کاری تیروئید در بارداری استفاده می‌شود. لووتیروکسین یک نسخه مصنوعی از هورمون T4 است که تیروئید شما به طور طبیعی می‌سازد و برای شما و کودک‌تان بی خطر است. در حالت ایده آل، زنان کم کاری تیروئید باید دوز لووتیروکسین خود را قبل از باردار شدن بهینه کنند. نیاز به لووتیروکسین اغلب در دوران بارداری، معمولا بین 25 تا 50 درصد افزایش می‌یابد.

زنان کم‌کاری تیروئیدی که لووتیروکسین مصرف می‌کنند باید به‌محض تشخیص بارداری دوز خود را به‌طور مستقل 20 تا 30 درصد افزایش دهند و باید پزشک خود را برای آزمایش سریع و ارزیابی بیشتر مطلع کنند. یکی از راه های افزایش دوز مصرف دو قرص اضافی در هفته از دوز معمول روزانه لووتیروکسین است.

کم کاری تیروئید در بارداری و روش درمان آن - 6 - کم کاری تیروئید در بارداری - بیماری و درمان
برای درمان کم کاری تیروئید در بارداری باید مقدار مجاز لووتیروکسین را مصرف کنید.

آزمایشات عملکرد تیروئید باید تقریباً هر 4 هفته یکبار در نیمه اول بارداری بررسی شود تا اطمینان حاصل شود که زن در طول بارداری عملکرد طبیعی تیروئید دارد.

 به محض زایمان، زن ممکن است به دوز معمول لووتیروکسین قبل از بارداری خود بازگردد. همچنین مهم است که بدانید ویتامین‌های دوران بارداری حاوی آهن و کلسیم هستند که می‌توانند جذب هورمون تیروئید از دستگاه گوارش را مختل کنند. در نتیجه، لووتیروکسین و ویتامین‌های دوران بارداری نباید همزمان مصرف شوند و باید حداقل 4 ساعت از هم فاصله داشته باشند.

چگونه می‌توانیم تیروئید خود را در دوران بارداری سالم نگه داریم؟

اگر کم کاری تیروئید دارید، مرتباً با پزشک خود تماس بگیرید. آنها احتمالاً هر چهار تا شش هفته سطح هورمون تیروئید شما را بررسی می‌کنند و دوز داروی شما را بر اساس نتایج تنظیم می‌کنند.

کم کاری تیروئید در بارداری و روش درمان آن - 8 - کم کاری تیروئید در بارداری - بیماری و درمان
برای درمان کم کاری تیروئید در بارداری علاوه بر دارو باید به نوع تغذیه خود نیز توجه کنید.

مدیریت وضعیت تیروئید شما مهم است، اما کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید برای داشتن بارداری سالم انجام دهید. خوردن غذای مغذی، ورزش منظم و کاهش استرس تنها برخی از راه‌هایی است که می‌توانید مطمئن شوید که بهترین شروع ممکن را در زندگی کودک خود دارید.

آنچه از مقاله کم کاری تیروئید در بارداری آموختیم:

همان‌طور که دیدیم کم کاری تیروئید در بارداری مشکلی است که باید جدی گرفته شود زیرا عدم درمان به موقع آن منجر به ناهنجاری‌های رشد در جنین و حتی سقط خواهد شد. اگر سابقه کم کاری یا اختلالات تیورئيد دارید حتما قبل از بارداری و در حین بارداری زیر نظر پزشک باشید تا در ورت لزوم درمان لازم را تجویز نماید.

سوالات متداول کم کاری تیروئید در بارداری

دیر فهمیدن کم کاری تیروئید در بارداری چه عواقبی دارد؟

این اختلال اگر به موقع درمان نشود، منجر به ناهنجاری‌های رشد در جنین، زایمان زودرس، خونریزی بعد از زایمان و حتی سقط جنین خواهد شد.

برای کم کاری تیروئید در بارداری چه بخوریم؟

داروی لووتیروکسین به عنوان جایگزینی برای هورمون تیروئید در نظر گرفته می‌شود. البته این دارو را باید زیر نظر پزشک و با توجه به مقدار نیاز خود مصرف کنید. همچنین پیروی از یک رژیم غذایی سالم و فعالیت روزانه و تحرک داشتن، می‌تواند به بهبود علائم این بیماری کمک کند.

منابع:

امتیاز کاربرها
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-زکیه نظریان 1403/02/28

سلام من تیروئید کم کار دارم قرص مصرف میکنم ولی اصلا چاق نمیشم چرا علتش چی هستش ممنون میشم بگید

کارشناس به اندام 1403/02/29

سلام عزیزم تاثیر روی افراد مختلف فرق داره