دویدن در خانه کالری بیشتری می سوزاند یا بیرون از خانه؟

بسیاری از مردم، دویدن را به عنوان ورزش هوازی انتخاب می کنند تا به کمک آن کالری بسوزانند و چربی آب کنند. از دیگر خوبی های دویدن این است که تنها یک جفت کفش مناسب می خواهید و در هر موقعیتی قابل انجام است. دویدن علاوه بر کالری سوزی مزایای فراوان دیگری نیز برای بدن […]

زمان مطالعه 7 دقیقه

تعداد بازدید 11578

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

کدام یک کالری بیشتری می سوزاند؟ دویدن داخل خانه یا بیرون از خانه؟ تناسب اندام دویدن روی تردمیل
میانگین امتیاز 5 از 5

بسیاری از مردم، دویدن را به عنوان ورزش هوازی انتخاب می کنند تا به کمک آن کالری بسوزانند و چربی آب کنند. از دیگر خوبی های دویدن این است که تنها یک جفت کفش مناسب می خواهید و در هر موقعیتی قابل انجام است. دویدن علاوه بر کالری سوزی مزایای فراوان دیگری نیز برای بدن دارد و به کاهش استرس، کاهش خطر بیماری های قلبی و توانبخشی به مفاصل کمک می کند.

با این حال اگر تمرکزتان روی کاهش وزن باشد ممکن است به این فکر بیفتید که آیا دویدن در موقعیت های مختلف (مثلا دویدن در یک روز گرم تابستانی) تاثیری روی کالری سوزی دارد؟ مسلما این طور احساس می شود که دویدن در این حالت از دویدن روی تردمیل کالری خیلی بیشتری می سوزاند. اما آیا واقعا چنین است؟ از نظر فیزیولوژیکی وقتی بیرون از خانه می دوید حدود 3 تا 7 درصد بیشتر از روی تردمیل کالری می سوزانید. وقتی روی تردمیل می دوید، چرخش خودِ تردمیل کمک می کند راحت تر بدوید و همچنین با وزش باد نیز مقابله نمی کنید.

کدام یک کالری بیشتری می سوزاند؟ دویدن داخل خانه یا بیرون از خانه؟ تناسب اندام دویدن روی تردمیل

کالری سوزی در این حالت، به سرعتتان نیز بستگی دارد. اگر سرعتتان در اندازه دویدن آهسته باشد در فضای بیرون 3 درصد بیشتر کالری می سوزانید و در حالت دویدن با سرعت بالا نیز حدود 7 درصد بیشتر از روی تردمیل کالری خواهید سوزاند. برای این کالری سوزی بیشتر قدردان تغییر در شیب، مقاومت باد و ناسازگاری سرعت باشید.

آخرین عاملی که سبب می شود بیشتر کالری بسوزانید بازگشت به دمای طبیعی بدن است که در روزهای گرم، بدن برای این کار باید تلاش بیشتری انجام دهد. چون بدن خون بیشتری را به پوست پمپاژ می کند و گرمایی را که ساختید از بین می برد. بنابراین دویدن در روزهای گرم نسبت به دویدن در روزهایی که هوا خنک است کالری بیشتری می سوزاند(  تنها 1 تا 5 درصد بیشتر).

و حالا خبرهای بد، دویدن خارج از خانه در روزهای گرم جادوی کاهش وزن نیست. کالری بیشتری که می سوزانید در مقایسه با فشار آوردن به خود در زیر گرما و دچار مشکلاتی مانند کم آب شدن بدن و گرمازدگی بسیار ناچیز است. دویدن در روزهای گرم سبب می شود زودتر از زمانی که روی تردمیل می دوید خسته شوید. شاید بعضی آن را نشانه این بدانند که بدن در حال سخت تر کار کردن است اما باید این را هم در نظر بگیرید که وقتی نتوانید ورزشتان را کامل انجام دهید، تلاشتان برای کاهش وزن نیز بی نتیجه است.

 

آیا ایده بهتری برای کالری سوزی بیشتر وجود دارد؟

وقتی دمای هوا بالا است به جای اینکه بیرون بدوید 5 دقیقه به ورزش خود در روی تردمیل اضافه کنید و کمی هم به آن شیب دهید. این مقدار برابر است با همان مقدار اضافی که بیرون از خانه، کالری می سوزانید. اگر واقعا می خواهید کالری سوزی خود را تقویت کنید می توانید شیب و سرعت تردمیل را هر چند دقیقه یک بار افزایش دهید. در این نوع ورزش برای دقایقی شدت را افزایش می دهید و دقایقی را نیز با پایین آوردن سرعت ریکاوری می کنید. ورزش های ترکیبی از این دست، کمک می کند بدن به چالش کشیده شود و ذخایر چربی بیشتری بسوزاند.

کالری های اضافی که در دویدن بیرون از خانه سوزانده می شود در دراز مدت تاثیر چشم گیری روی ترازو نشان نمی دهند. اگر می بینید بعد از دویدن در هوای گرم، وزنتان حسابی پایین آمده آن را باید به حساب کاهش سطح مایعات و از دست دادن وزن آب بدن بگذارید. به همین دلیل است که هنگام ورزش در دمای بالا، جایگزین کردن الکترولیت ها و مینرال ها ضروری است.

در پایان به یاد داشته باشید، برای داشتن یک کاهش وزن ماندگار نباید بیش از آنچه سوزاندید غذا بخورید. ما همیشه به اشتباه، مقدار کالری که در طول ورزش سوزانده ایم را خیلی زیاد در نظر می گیریم. بعد از ورزش روی خوردن پروتئین و غلات کامل تمرکز کنید تا بدن مجددا سوخت رسانی شود. همچنین مقدار زیادی آب بنوشید تا بدن هیدراته شود.

نویسنده: لوکی هیوجز

دویدن در خانه کالری بیشتری می سوزاند یا بیرون از خانه؟ - 5 - - ورزش و سلامتی

مریم اصیلی

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 5 از 5
تاریخچه ویرایش

نسخه فعلی

1396/05/22

نویسنده: مریم اصیلی

    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
Gunhan 1400/06/30

از نظر شما تمرینات هیت روزی 40دیقه بهتر هست یا روزی 3 الی5 کیلومتر دویدن؟ (دو با سرعت یکنواخت)

کارشناس به اندام 1400/07/19

سلام دوست عزیز بستگی به وزن شما داره ولی هر دو تقزیبا به یک اندازه میتونن مفید باشن