12 ژوئن، روز مبارزه با کار کودکان

هوا تاریک شده بود و پسرک مثل شبحی سیاه رنگ، بین ماشین های پشت چراغ قرمز حرکت می کرد. قدش کوتاه تر از شیشه ماشین شاسی بلندی بود که راننده اش، کلافه از ایستادن پشت چراغ، بازویش را به لب پنجره ماشین تکیه داده و به ثانیه شمار خیره شده بود. پسرک با گردن کج، […]

12 ژوئن، روز مبارزه با کار کودکان
امتیاز کاربرها

زمان مطالعه 6 دقیقه

تعداد بازدید 3393

تاریخ انتشار

12 ژوئن، روز مبارزه با کار کودکان

هوا تاریک شده بود و پسرک مثل شبحی سیاه رنگ، بین ماشین های پشت چراغ قرمز حرکت می کرد. قدش کوتاه تر از شیشه ماشین شاسی بلندی بود که راننده اش، کلافه از ایستادن پشت چراغ، بازویش را به لب پنجره ماشین تکیه داده و به ثانیه شمار خیره شده بود. پسرک با گردن کج، از کنار ماشین اولی و دومی که شیشه هایشان را بالا کشیده بودند، رد شد و سراغ سومین ماشین رفت. مرد راننده یک بسته آدامس از او خرید و روی داشبورد ماشینش انداخت.

در چهره پسرک نه شادی دیده می شد و نه غم. بین آن همه آدمی که برای سبز شدن چراغ عجله داشتند، تنها کسی که می خواست چراغ قرمز طولانی تر شود پسرک بود. اینطوری می توانست یکی دو تا بسته بیشتر آدامس بفروشد و با اسکناس های سبز بیشتری به خانه می رفت!

 

12 ژوئن هرسال، برابر با 23 خرداد در همه کشورهای جهان، روز مبارزه با کار کودک اعلام شده است.
بر اساس آمار سازمان جهانی کار، سالانه ۲۵۰ میلیون کودک ۵ تا ۱۴ ساله در جهان از کودکی محروم می‌شوند، طبق این آمار ۱۲۰ میلیون‌ نفر از آن‌ها وارد بازار کار شده و مشغول به کار تمام‌ وقت هستند، ۶۱ درصد این کودکان در آسیا، ۳۲ درصد در آفریقا و۷ درصد در آمریکای لاتین زندگی می‌کنند.

سنین کودکی برای همه انسان ها فرصتی برای تفریح، آموزش و لذت بردن از زندگی است. این حق طبیعی همه کودکان است که در امنیت و آرامش زندگی کنند اما به علت فقر، شرایط نامناسب خانوادگی، نداشتن سرپرست، بیماری والدین و عوامل دیگر بسیاری از کودکان ناچارند از همان سنین پایین، کار کنند و خرج زندگی خود و خانواده را دربیاورند. کار کودک در محیط های نامناسب اجتماعی، می تواند آینده و امنیت او را به خاطر بیندازد.

در ایران تعداد کودکان کار به دلایل گوناگون رو به افزایش است اما آمار دقیقی در مورد کودکان کار وجود ندارد. بیش از ۲۰هزار نفر کودک کار در تهران تأیید شده است. درآمار تخمینی سازمان جهانی کار در سال ۱۹۹۵بیش از ۷۱/۴درصد کودکان بین ۱۰تا ۱۴ سال در ایران از لحاظ اقتصادی فعال هستند.

بنا بر تعریف ویکی پدیا، کودکان کار به کودکان کارگری گفته می‌شود که به صورت مداوم و پایدار به خدمت گرفته می‌شوند که این امر آنها را در بیشتر اوقات از رفتن به مدرسه و تجربۀ دوران کودکی بی‎بهره می‌سازد و سلامت روحی و جسمی آنها را تهدید می‌کند. کار کودک نزد بسیاری از کشورها و سازمان‌های بین‌المللی فعالیتی استثماری تلقی می‌شود.

در ایران، انجمن حامیان کودکان کار و خیابان از سال 1381 با مجوز رسمی وزارت کشوردر سطح ملی و با موافقت اصولی بهزیستی، فعالیت خود را در راستای کمک و توانمندسازی کودکان محروم و نیازمند آغاز کرده است.

این انجمن در زمینه های سواد آموزي کودکان و پدران و مادران آنها، آموزش مهارت هاي زندگي براي داشتن زندگي بهتر جهت پيشگيري از ناهنجاريهاي رفتاري از جمله اعتياد و بزهکاری ، حرفه آموزي، آموزش بهداشت، خدمات پزشکی و …فعالیت می کند و تاکنون توانسته است خدمات خوبی برای حمایت از کودکان کار و بهبود شرایط اجتماعی آن ها انجام دهد.

شما می توانید با سر زدن به سایت انجمن حمایت از کودکان کار به آدرس http://www.str-children.org/fa/node/51#، با فعالیت های این انجمن بیشتر آشنا شوید و در صورت تمایل، با آن ها همکاری داشته باشید تا سهم کوچکی برای کمک به کودکانی داشته باشیم که ناچارند در سنین پایین، طعم تلخ فقر و ناکامی را تجربه کنند.

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*