تاثیر آلودگی هوا بر زنان چند برابر مردان است!

یک تحقیق جدید نشان می‌دهدکه تاثیر آلودگی هوا بر زنان چند برابر مردان است و تنفس دود اگزوز گازوئیل احتمالا برای زنان بیشتر از مردان ضرر دارد. به گزارش خبر نگار مهر، سرپرست تیم تحقیق می‌گوید: ما از قبل اثر تفاوت‌های جنسیتی روی بیماری‌های ریوی مثل آسم و عفونت‌های ریوی برایمان محرز و مشخص بود. […]

تاثیر آلودگی هوا بر زنان چند برابر مردان است!
3 از 5

زمان مطالعه 3 دقیقه

تعداد بازدید 1081

تاریخ انتشار

یک تحقیق جدید نشان می‌دهدکه تاثیر آلودگی هوا بر زنان چند برابر مردان است و تنفس دود اگزوز گازوئیل احتمالا برای زنان بیشتر از مردان ضرر دارد. به گزارش خبر نگار مهر، سرپرست تیم تحقیق می‌گوید: ما از قبل اثر تفاوت‌های جنسیتی روی بیماری‌های ریوی مثل آسم و عفونت‌های ریوی برایمان محرز و مشخص بود.
ایشان گفت: «تحقیقات قبلی ما نشان داد که تنفس اگزوز گازوئیل باعث ایجاد التهاب در ریه‌ها شده و بر نحوه برخورد بدن با عفونت‌های تنفسی تأثیر می‌گذارد. در این مطالعه، ما به دنبال هر گونه تأثیر در خون و تفاوت آنها در زنان و مردان بودیم.

چگونگی تاثیر آلودگی هوا بر زنان

در این تحقیق محققان 5 زن و 5 مرد را انتخاب کردند، که همگی آن‌ها سالم و غیر سیگاری بودند و از آن‌ها خواستند تا 4 ساعت هوای فیلتر شده و 4 ساعت هوای حاوی دود گازوئیل تنفس کنند.
آنها این کار را سه بار، با فاصله حدود 1 ماه، با غلظت‌های مختلف ذرات ریز (PM۲.۵) انجام دادند. غلظت‌ها ۲۰، ۵۰ و ۱۵۰ میکروگرم بر متر مکعب بود. پس از هر تجربه این نوع از تنفس، از داوطلبان ۲۴ ساعت بعد نمونه خون گرفته شد.

این تیم تحقیقاتی، سطوح ۹۰ پروتئینی را پیدا کردند که بین داوطلبان زن و مرد پس از قرار گرفتن در معرض اگزوز گازوئیل به طور مشخص متفاوت بود و تغییرات بیشتری در زنان قابل مشاهده بود.

برخی از این پروتئین‌های گوناگون در التهاب، ترمیم صدمات، لخته شدن، بیماری قلبی و سیستم ایمنی بدن نقش دارند. محقق دیگر دانشگاه مانیتوبا، گفت: «اینها یافته‌های اولیه هستند، اما نشان می‌دهند که قرار گرفتن در معرض اگزوز گازوئیل اثرات متفاوتی در بدن زنان نسبت به مردان دارد و این نشان می‌دهد که آلودگی هوا برای زنان خطرناک‌تر از مردان است».

منبع: +

3 از 5
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*