آلو برای پوکی استخوان معجزه می‌کند!

تحقیقات جدید نشان می‌دهد، آلو برای پوکی استخوان بسیار مفید است و ازپوکی آن جلوگیری می‌کند. به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیکال نیوز، از دست دادن توده یا تراکم استخوان و پوکی آن در بین افراد بالای 50 سال زیاد دیده می‌شود که خطر شکستگی استخوان را به همراه دارد. آلو برای پوکی […]

آلو برای پوکی استخوان معجزه می‌کند!
میانگین امتیاز 4.7 از 5

زمان مطالعه 7 دقیقه

تعداد بازدید 1064

تاریخ انتشار

تحقیقات جدید نشان می‌دهد، آلو برای پوکی استخوان بسیار مفید است و ازپوکی آن جلوگیری می‌کند. به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیکال نیوز، از دست دادن توده یا تراکم استخوان و پوکی آن در بین افراد بالای 50 سال زیاد دیده می‌شود که خطر شکستگی استخوان را به همراه دارد.

آلو برای پوکی استخوان

تحقیقات جدید از طرف محققان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا نشان می‌دهد که با خوردن 5 تا 6 آلوی خشک در طول روز می‌توانید تراکم استخوان خود را حفظ کرده و از ابتلا به پوکی استخوان و کم شدن تراکم آن پیشگیری کنید.

پوکی استخوان زمانی رخ می‌دهد که فرد تراکم استخوان خود را از دست داده و احتمال این‌که شکستگی استخوان پیش بیاید بسیار زیاد است. در تحقیقات بعدی محققان متوجه شدند، فرآیند‌های التهابی با از دست دادن سلامت استخوان‌ها مرتبط هستند و آلو خشک در این میان به عنوان یک ماده غذایی ضد التهاب عمل می‌کند.

از هر 100 نفر زن بالای 50 سال، 50 نفر  و از هر 4 مرد، 1 نفر در معرض خطر شکستگی استخوان قرار دارند. البته در هر سنی ممکن است از دست دادن تراکم و توده استخوانی اتفاق بیفتد ولی پوکی استخوان در زنان یائسه بیشتر شایع است.

شایع‌ترین قسمت‌هایی که در معرض شکستگی به دلیل پوکی استخوان هستند، استخوان‌های لگن و مچ و مهره‌های نخاعی هستند، البته ممکن است هر استخوانی را درگیر کنند. شکستگی لگن برای افراد مسن ممکن است بسیار شدیدتر باشد.

دکتر «مری جین سوزا»، سرپرست تیم تحقیق، خاطرنشان کرد: «التهاب ممکن است عامل مهمی برای از دست دادن استخوان پس از یائسگی و یک هدف بالقوه برای درمان‌های تغذیه‌ای باشد.»

وی گفت: این تحقیق ما اولین تحقیقی است که نشان می‌دهد مصرف روزانه 5 تا 6 عدد آلو خشک در روز از کاهش توده و تراکم استخوانی در ناحیه لگن جلوگیری می‌کند. شکستگی‌های لگن در سنین بالا به معمولا به بستری شدن در بیمارستان و حواشی آن منجر می‌شود، به همین دلیل بیشترین جای دغدغه و نگرانی را دارد.

اگرچه کاملا مشخص نیست که چه چیزی در آلو خشک وجود دارد که این اثر خاص را بر سلامت استخوان‌ها به همراه دارد، اما این میوه، حاوی چندین ویتامین و مواد معدنی مهم برای استخوان‌ها، از جمله پتاسیم، مس، و ویتامین K است. آلو همچنین حاوی پلی فنول یا ترکیبات بیواکتیوی است که به نظر می‌رسد در تشکیل استخوان نقش دارند.

تحلیل استخوان یکی از مهم‌ترین نشانه‌های پوکی استخوان است. وقتی تراکم استخوان کاهش می‌یابد استخوا‌ها ضعیف و شکننده می‌شوند.

شواهد نشان می‌دهند که آلو به پیشگیری از اثرات استئوپنی کمک قابل توجهی می‌کند. استئوپنی به وضعیتی اطلاق می‌شود که در آن تراکم استخوان افراد کمتر از حد معمول بوده و با گذشت زمان تبدیل به پوکی استخوان می‌شود.

از خواص دیگر آلو این است که آلو و فراورده‌های تولید شده از آن برای درمان یبوست نیز بسیار مفید هستند. یکی از مهم‌ترین دلایل این امر این است که آلو دارای فیبر بسیار مناسبی است که بیشتر این فیبر از نوع غیر محلول است و در آب حل نمی‌شود.

همین فیبر غیر محلول باعث می‌شود که حجم مدفوع افزایش یافته و سرعت حرکت مدفوع در روده را افزایش می‌دهد و در نتیجه یبوست درمان شود.

آلو خواص بسیار زیادی دارد ولی ممکن است برای بعضی افراد با بیماری‌های خاص مشکل آفرین شود. مثلا بیماران کلیوی یا کسانی که مستعد سنگ کلیه و سنگ صفرا هستند توصیه می‌شود که کمتر از آلو استفاده کنند، زیرا این میوه دارای اگزالات می‌باشد.

درمان دیابت را هم می‌توانیم در فهرست خواص آلو جای دهیم. ترکیبات خاص مختلف موجود در این میوه‌ی تابستانی نقش مهمی در این زمینه دارند. ترکیبات بیواکتیو موجود در آلو شامل سوربیتول، اسید کوینیک، مس، پتاسیم و برن می‌شود. این مواد مغذی به کاهش احتمال ابتلا به دیابت کمک می‌‌کنند.

این میوه همچنین سطح سرم آدیپونکتین را افزایش می‌دهد. این هورمون، سطح قند خون را تنظیم می‌کند. فیبر موجود در آلو هم سرعت جذب کربوهیدرات توسط بدن را کاهش می‌دهد. این میوه‌ی تابستانی خوشمزه مقاومت به انسولین را افزایش می‌دهد و به همین دلیل در درمان دیابت اثرگذار است.

منبع: +

آلو برای پوکی استخوان معجزه می‌کند! - 3 - آلو برای پوکی استخوان - اخبار

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4.7 از 5
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*