مصرف گوشت قرمز با سرطان روده مرتبط است

پزشکان همیشه توصیه می‌کنند برای جلوگیری از سرطان مصرف گوشت قرمز رو کم کنید. «ماریوس جیاناکیس»، انکولوژیست انستیتوی سرطان دانا-فاربر و سرپرست این پژوهش جدید گفته:«زمانی که می‌گوییم گوشت قرمز سرطان‌زا است و در بروز سرطان تاثیر می‌گذارد، باید روش قابل قبولی برای انجام آن وجود داشته باشد.» مدت‌ها پیش دانشمندان کشف کردند که کدام […]

مصرف گوشت قرمز با سرطان روده مرتبط است
میانگین امتیاز 5 از 5

زمان مطالعه 4 دقیقه

تعداد بازدید 2809

تاریخ انتشار

مصرف گوشت قرمز با سرطان روده مرتبط است

پزشکان همیشه توصیه می‌کنند برای جلوگیری از سرطان مصرف گوشت قرمز رو کم کنید. «ماریوس جیاناکیس»، انکولوژیست انستیتوی سرطان دانا-فاربر و سرپرست این پژوهش جدید گفته:«زمانی که می‌گوییم گوشت قرمز سرطان‌زا است و در بروز سرطان تاثیر می‌گذارد، باید روش قابل قبولی برای انجام آن وجود داشته باشد.»

مدت‌ها پیش دانشمندان کشف کردند که کدام ماده شیمیایی موجود در سیگار باعث سرطان می‌شود. جیاناکیس و همکاران او برای کشف این علت داده‌های DNA مربوط به ۹۰۰ بیمار مبتلا به سرطان روده بزرگ را جمع آوری کردند. تجزیه و تحلیل آن‌ها یک الگوی جهش یافته متمایز را نشان داد که پیش از این هرگز مشخص نشده بود اما نوعی آسیب DNA به نام «آلکیلاسیون» را نشان می‌داد. البته تمام سلول‌های حاوی این الگو لزوما سرطانی نخواهند بود و در برخی از نمونه‌های روده بزرگ نیز می‌توان آن را مشاهده کرد.

این الگوی جهش یافته قبل از تشخیص سرطان توسط بیمار، با مصرف گوشت قرمز فرآوری شده یا فرآوری نشده ارتباط معناداری داشت، اما این ارتباط با مصرف طیور، ماهی یا سایر فاکتورهایی که مورد بررسی قرار گرفت، مشاهده نشده است.  جیاناکیس توضیح داد: «در گوشت قرمز، مواد شیمیایی وجود دارد که می‌توانند باعث آلکیلاسیون شوند.» ترکیب سرطانی که در گوشت قرمز به مقدار زیادی وجود دارد، ترکیبات نیتروسو است که می‌توانند از هِم تولید شوند. در آینده ممکن است پزشکان تشخیص دهند که کدام بیمار از نظر ژنتیکی مستعد آسیب آلکیلاسیون است و سپس مصرف محدود گوشت قرمز را به آن‌ها توصیه کنند.

همیشه گفته‌ایم که اگر در مصرف مواد غذایی تعادل را برقرار کنید. با این روش دیگر نیاز نیست نگران عوارض و بیماری‌ها باشید. مصرف هر روز گوشت قرمز را از برنامه غذایی خود حذف کنید و به جای آن از گوشت سفید و سبزیجات استفاده کنید. می‌توانید دو یا سه روز در هفته گوشت قرمز میل کنید و بقیه روزهای هفته را به مواد غذایی دیگر اختصاص بدهید.

مصرف گوشت قرمز با سرطان روده مرتبط است - 5 - - اخبار

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 5 از 5
این مطالب را از دست ندهید ...
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*