عوارض هورمون های بدنسازی را جدی بگیرید!

این روزها مصرف داروهای بدنسازی به شدت افزایش پیدا کرده و این در حالیست که بسیاری از افراد عوارض هورمون های بدنسازی را نادیده می‌گیرند. به گزارش سلامت نیوز برای افزایش قدرت عضلانی بیش از حد، برخی افراد به موادی مانند استروئیدهای آنابولیک آندروژنیک (AAS) روی می‌آورند. آنابولیک به ارتقای رشد اشاره دارد، در حالی […]

استروئیدها باعث ایجاد سلول های غیر طبیعی چربی و افزایش کلسترول،  ضخیم شدن عضله قلب می‌شوند
میانگین امتیاز 4.7 از 5

زمان مطالعه 8 دقیقه

تعداد بازدید 2430

تاریخ انتشار

این روزها مصرف داروهای بدنسازی به شدت افزایش پیدا کرده و این در حالیست که بسیاری از افراد عوارض هورمون های بدنسازی را نادیده می‌گیرند. به گزارش سلامت نیوز برای افزایش قدرت عضلانی بیش از حد، برخی افراد به موادی مانند استروئیدهای آنابولیک آندروژنیک (AAS) روی می‌آورند. آنابولیک به ارتقای رشد اشاره دارد، در حالی که آندروژنیک به توسعه خصوصیات جنسی مردانه اشاره دارد. با وجود قابلیت‌های عضله‌سازی استروئیدها، آنها با عوارض جانبی بسیار زیادی همراه هستند.

کاربردهای اصلی هورمون‌های بدنسازی

هنگامی که به استروئیدها فکر می‌کنید، اولین چیزی که ممکن است به ذهنتان خطور کند استفاده از آنها در بدنسازی برای افزایش عضله سازی است. در حالی که برای چندین هدف دیگر نیز استفاده می‌شوند.

مزایای بالقوه اصلی مرتبط با استروئیدهای آنابولیک عبارتند از:

 • افزایش بافت‌های ماهیچه‌ای به دلیل افزایش سنتز پروتئین
 • کاهش میزان چربی بدن
 • افزایش قدرت عضلانی
 • بهبود تراکم املاح در استخوان‌ها
 • استقامت عضلات
 • افزایش میزان گلبول قرمز

عوارض جانبی هورمون های بدنسازی در مردان

با وجود مزایایی که پیش‌تر ذکر شد، استروئیدها دارای عوارضی هستند که شدت آنها بسته به میزان استفاده از این مواد متفاوت است. ژنتیک افراد نیز بر نحوه پاسخ بدن به استروئیدها تأثیر می گذارد.

 • افزایش ریسک بیماری‌های قلبی: استفاده از استروئیدها در ورزش‌های مقاومتی می‌تواند اندازه بطن چپ قلب و همچنین فشار خون را افزایش و خطر بیماری قلبی و مرگ ناشی از آن را افزایش دهد.
 • افزایش رفتار پرخاشگرانه: مصرف استروئید با افزایش پرخاشگری در پسران نوجوان و آقایان  همراه است.
 • آسیب به کبد: نشان داده شده که این هورمون‌ها، به ویژه آنهایی که به صورت خوراکی مصرف می‌شوند، خطر اختلال عملکرد کبد را افزایش می‌دهند.
 • ابتلا به ژنیکوماستی: ژنیکوماستی که به عنوان بافت سینه مردانه متورم ناشی از عدم تعادل هورمونی تعریف می‌شود، ممکن است با قطع مصرف استروئید رخ دهد.
 • کاهش تولید تستوسترون: مصرف استروئید با عارضه‌ای به نام هیپوگنادیسم همراه است که موجب کوچک شدن و کاهش عملکرد بیضه‌ها می‌شود.
 • ناباروری: به دلیل پتانسیل آن در کاهش تولید اسپرم، استفاده از آنها ممکن است باعث ناباروری شود.
 • طاسی سر:  اثرات آندروژنیک استروئیدها ممکن است باعث ایجاد یا تشدید طاسی با الگوی مردانه شود. این اثر ممکن است بسته به داروی خاص مورد استفاده متفاوت باشد.

عوارض جانبی هورمون های بدنسازی در زنان

هرچند عوارض جانبی بالا می‌تواند در مردان و زنان یکسان باشد، اما در زنان ممکن است عوارض دیگری هم  بروز دهد:

 • کلفت شدن صدا
 • تغییرات صورت و رشد موها
 • کلیتوریس بزرگ شده
 • سیکل قاعدگی نامنظم
 • کاهش سایز سینه‌ها
 • ناباروری

استفاده از استروئید با خطرات متعددی همراه است. در حالی که روش های خاصی می‌توانند برخی از این خطرات را به حداقل برسانند، نمی‌توان به طور کامل از آنها اجتناب کرد.

آیا دوز مطمئنی وجود دارد؟

هرچند دوزهای پایین‌تر استروئیدها می‌تواند به طور قابل توجهی ایمن‌تر از دوزهای کنترل نشده مرتبط با سوء مصرف باشد، اما هیچ  مطالعه مطمئنی دوزهای مختلف استروئید را مقایسه نکرده است.

استروئیدهای غیر مجاز 

این روزها استفاده از انواع هورمون‌های نیروزا میان جوانانی که تب داغ تناسب اندام و عضلانی شدن را در سر دارند رایج شده است. بعضی از این ورزشکاران که هم ورزشکار حرفه‌ای و هم مبتدی جزو آنها هستند، بدون توجه به عوارض هورمون‌ها و فقط برای رسیدن به هدف کاذبی که در سر دارند سلامتی‌شان را به خطر می اندازند.
بعید به نظر می‌رسد ورزشکار باشید و برای یک بار استفاده از این هورمون‌ها به شما پیشنهاد نشده یا اسم آنها در باشگاه‌ها به گوشتان نرسیده باشد. دانشمندان دریافته‌اند که استروئیدهای آنابولیک می‌توانند رشد ماهیچه‌های اسکلتی را در جانوران آزمایشگاهی تقویت کنند. پس از این کشف، وزنه برداران و بدنسازان و سپس ورزشکاران سایر رشته‌های ورزشی از این ترکیبات استفاده کردند. به این ترتیب، استفاده نادرست از استروئیدها در میان ورزشکاران شایع شد.

این داروها براساس تنوعی که دارند، تاثیرات منفی مختلفی بر سیستم غدد بدن بر جای می‌گذارند و به شدت بر غدد جنسی تاثیر منفی دارند. برخی از این داروها می‌توانند کاهش عملکرد و اندازه غدد جنسی، عقیم شدن و حتی مرگ را به دنبال داشته باشند، گذشته از این موارد هورمون‌های رایج در بدنسازی حتی آثار منفی بر کبد و کلیه‌ها هم می‌گذارند.

آیا این داروها ایمن هستند؟

مختصر و مفید: نه، این داروها طیف وسیعی از عوارض جانبی جدی و ناخوشایند دارند. مصرف بی‌نظارت استروئیدهای آنابولیک با مرگ ناگهانی قلبی هم مرتبط است. در یک تحقیق ارتباط مستقیم مرگ ناگهانی در افرادی که استروئیدهای آنابولیک مصرف می‌کردند بین سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۲ شناسایی شد.. سازمان بهداشت جهانی هم هشدار داده است که استفاده نادرست از این داروها موجب اعتیاد می‌شود.

منبع: +

عوارض هورمون های بدنسازی را جدی بگیرید! - 3 - عوارض هورمون های بدنسازی - اخبار

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4.7 از 5
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*