نقشه راه تغییر؛ روانشناسی ورزش و کاهش وزن

خانه » روانشناسی » نقشه راه تغییر » نقشه راه تغییر؛ روانشناسی ورزش و کاهش وزن
روانشناسی ورزش و کاهش وزن

رژیم غذایی مناسب در کاهش وزن مناسب است اما اگر در کنارش ورزش هم باشد نتیجه بهتری می گیرید. ورزش و تغذیه مکمل همدیگر هستند. در این مقاله می خواهیم تکنیک های روانشناسی را به شما بگوییم که ورزش جزئی از برنامه روزانه تان باشد.
چند روز در هفته ورزش می کنید؟ روزانه چند دقیقه برای ورزش کردن وقت می گذارید؟ تاثیر ورزش در سلامت بدن تان چیست؟ از راه های موثر در کنار رژیم برای افزایش سوخت و ساز بدن، ورزش است.

یادتان باشد کاهش وزن سریع مثل ۸ کیلو در یک ماه با انجام ورزش های سنگین کردن شاید در ابتدا به تناسب اندام کمک کند ولی در طولانی مدت آسیب های جدی رو به بدن وارد می کند. اگر هم نیمه رها کنید وزن به حالت قبلی و حتی بیشتر باز می گردد. اکثریت افرادی که ورزش را  برای کاهش وزن انتخاب می کنند بعد از مدتی آن را رها می کنند.

روانشناسی ورزش و کاهش وزن

چرا اکثر افراد ورزش را پس از مدتی رها می کنند؟

بعضی افراد باور دارند که تنبل هستند، انگیزه کافی و حس ورزش کردن ندارند اما واقعا دلیل دیگری دارد. این افراد برنامه ورزشی خود را به نحوی انتخاب می کنند که حتما شکست می خورند.  آنها نه برای لاغر شدن بلکه به دلیل سالها ورزش نکردن و عقب افتادن شروع به ورزش کردن می کنند و از همان روز اول چندین برابر دیگران خود را به سختی می اندازند. مثلا روی دستگاه تردمیل یا دوچرخه
می روند و بیشتر از نیم ساعت با سرعت خیلی زیاد می دودند یا رکاب می زنند. از طرف دیگر وقتی بعد از ساعت ها زحمت و عرق ریختن، خودشان را وزن می کنند و نتیجه ای را مشاهده نمی کنند ناامید می شوند.

اگر قرار است ورزش سنگین تبدیل به بهانه شود تا از خود یا بدنتان انتقام سال ها پرخوری را بگیرید اصلا نتیجه بخش نیست.  در حالی که با داشتن رژیم غذایی اصولی و برنامه ورزش منطقی به سبک زندگی سالم می رسید.

فواید ورزش برای کاهش وزن و بدن

ورزش کردن به غیر از کاهش وزن، مزایای دیگری نیز برای بدن دارد و فرد را از ابتلا به بیماری ها در امان نگه می دارد که برخی از فواید آن عبارتند از:

 1. تقویت استخوان‌ها و جلوگیری از پوکی استخوان
 2. دفع سموم از بدن و آمادگی بیشتر اندام‌ها برای پذیرش غذا
 3. کمک به دستگاه گوارشی و تنظیم اشتها
 4. قوی تر شدن ماهیچه ها
 5. چربی سوزی و زیبایی اندام
 6. افزایش سلامت روانی که به صورت غیرمستقیم بر اعتماد به نفس اثر می گذارد.

اثر ورزش بر هورمون های بدن

 • بدن در هنگام ورزش و تمرینات بدنی هورمون هایی را  آزاد می کند و سبب کندی و تاخیر در فرایند پیری می شود. این هورمون ها در زمان ورزش کردن به دلیل تاثیرات نیرومندی که بر حالت روانی دارند در کاهش احساس نگرانی، فشار روانی، اضطراب و افسردگی تاثیر بسیاری دارند.
 • ورزش و تمرینات بدنی سبب آزاد شدن بهترین هورمون پایین آورنده فشار عصبی یعنی اندروفین می شود. این هورمون درد را کاهش می دهد. فرض کنید فردی دچار استرس و اضطراب است. وقتی فعالیت‌های ورزشی را به صورت ادامه‌دار در برنامه روزانه اش داشته باشد احساس سرحالی می کند به خصوص در ورزش‌های ملایم مانند پیاده‌روی، یوگا، ایروبیک و … که بسیار موثرند.
 • علاوه بر هورمون اندروفین، هورمون دیگری هم به نام «سروتونین» در بدن بیشتر می شود. کاهش سرتونین در بدن با افسردگی مرتبط است. هر چی این هورمون بیشتر شود فرد سرحال تر است. ورزش کردن در سالن حتی به مدت ٣٠ دقیقه و فقط چند بار در هفته روحیه شما را تغییر می دهد.
 • از طرفی با ورزش کردن، تولید “سیتوکین‌ها” هم بیشتر می شود و این ماده به طور طبیعی باعث بالا بردن سطح هوشیاری افراد می شود. افزایش سیتوکین ها، احساس انرژی و شادابی بیشتری را برای انجام کار‌های روزمره‌ زندگی در افراد به وجود می آورد.
 • شاید چند کیلومتر راه رفتن روی تردمیل به نظر سخت و دشوار باشد ولی ارزش تلاش کردن را دارد چرا که ورزش باعث افزایش ترشح نوراپی نفرین یکی دیگر از هورمون های موجود در خون می شود و غلظت آن را در بدن افزایش می دهد. نوراپی نفرین واکنش مغز نسبت به استرس را کم می کند. ورزش کردن استرس را کاهش و توانایی بدن برای مقابله با تنش های روانی را افزایش می دهد.
 • سعی کنید سوخت و ساز بدن تان را افزایش دهید و ریز عادت ورزش تان را بسازید. ورزش کردن به تنهایی چربی های بدن را از بین نمی برد ولی در کنار رژیم غذایی اصولی به راحتی امکان پذیر است یعنی قدرت اتحاد ورزش و تغذیه را با همدیگر خواهید دید.

چگونه همه جا را برای خود تبدیل به باشگاه کنیم؟

۱- پاک کردن تصورات منفی از ذهن

تمام تصورات منفی و خاطرات بد ورزشی را دور بریزید و به جای آن تصویرهای جدید و مثبت که دوست دارید را جایگزین کنید. مثلا تصویر زجر کشیدن یک ساعت ورزش سنگین را از ذهنتان پاک کنید. شادی بعد از تناسب اندام خود را مجسم کنید که از انجام ورزش لذت می برید آن وقت دیگر هیچ اجباری برای ورزش کردن نمی بینید.

روانشناسی ورزش و کاهش وزن

۲- استفاده از هر مکان برای کالری سوزی

یادتان باشد مهم نیست چقدر می خواهید تغییر کنید چون روزی این تغییر اتفاق می افتد. پس صبر نکنید و از همین امروز و همین لحظه شروع کنید. به جای آسانسور از پله استفاده کنید. دورتر از محل کارتان اتومبیل را پارک کنید و ۱۰۰ قدم بیشتر برای رسیدن به محل کار بردارید. برای پیاده روی کردن لازم نیست جای دوری بروید یا هزینه اضافه پرداخت کنید می توانید اطراف منزلتان این کار را انجام دهید.

۳- شروع با ریز عادت ها

برای شروع زمان طولانی را درنظر نگیرید. هر زمان از نشستن پست میز کارتان خسته شدید بلند شوید و چند حرکت نرمشی انجام دهید. یادتان باشد برای اینکه کاری را شروع کنید ریز عادت هایش را در خود بسازید و خود را تشویق کنید.

داستان ایجاد ریز عادت ها

شخصی همیشه از دوران دبستان از ورزش کردن فراری بود. خیلی هم علاقه داشت که برای سلامت و قدرت بدنی اش رشته تخصصی را دنبال کند اما هر بار به قول خودش مانعی بر سر راهش به وجود می آمد. مثلا یک هفته بیشتر نتوانسته بود رشته بدنسازی را ادامه دهد و به دلیل دردهای هفته اول آن را ادامه نداده بود. دوباره تصمیم گرفت پیاده روی را شروع کند اما آن را هم کنار گذاشت و به سراغ بسکتبال رفت. به دلیل اینکه ساعت کلاس با ساعت کاریش تداخل داشت آن را هم نتوانست ادامه دهد و دنبال باشگاهی می گشت تا ساعت کلاس بسکتبال با ساعت کاریش هماهنگ باشد.

چند وقت یک بار انگیزه اش افزایش پیدا می کرد ولی این انگیزه بیشتر از دو هفته دوام نداشت. خیلی وقت ها بهانه ای نداشت ولی فکر می کرد که وقتش را هدر می دهد. با اینکه ورزش کردن را دوست داشت اما موفق نبود از شر بهانه هایش خلاص شود. ورزش کردن را برای خودش بزرگ کرده بود انگار که می خواهد قله اورست را فتح کند. همیشه با خودش تکرار می کرد که زمان زیادی لازم است که با ورزش کردن لاغر شوم. از کاه برای خودش کوه می ساخت و انگیزه اش کمتر از قبل می شد.

سرانجام یک روز اهدافش را با خود مرور کرد و یاد صحبت های مشاور افتاده بود که گفته بود باید قبل از انجام هر کاری ریز عادت آن را در خود ایجاد کنید.

کمی که با خود فکر کرد و گفت نقطه مقابل ۳۰ دقیقه ورزش کردن غذا خوردن و راحتی است. حالا اگر نخواهم سخت تلاش کنم و عرق بریزم چه کار دیگری باید انجام دهم؟ یک حرکت دراز و نشست؟ !! چه فکر خوبی بود. اصلا نیازی به لباس عوض کردن و باشگاه رفتن نداشت. با خود می خندید که با یک حرکت دراز و نشست کسی کشته نشده است. سپس تصمیم گرفت و شروع کرد.

دقیقا همین فکر باعث شد که ورزش جزو برنامه همیشه زندگی اش باشد. با انجام اولین حرکت دراز و نشست زندگی بی تحرک خود را برای همیشه تغییر داد و کم کم حرکات ورزشی دیگری را هم شروع کرد. روزی ۱۰ دقیقه ورزش می کرد و حتی علاقمند به انجام ورزش با ویدئوهای آموزشی شده بود به حدی که ۳۰ دقیقه زمان را برای ورزش گذاشته بود.

این داستان تعریف خوبی از ایجاد ریز عادت برای کسانی است که با ورزش کردن مشکل دارند. در حقیقت با شروع یک حرکت ورزشی کم کم حرکات و زمان بیشتری به ورزش کردن خود اختصاص می دهید.

روانشناسی ورزش و کاهش وزن

تمرین

شما برای شروع ورزش چه ریز عادت هایی را حاضرید در خود شکل دهید؟ چند بار در روز و با چند دقیقه شروع می کنید؟

خوشحال می شویم تجربه ریز عادت هایتان را در همین بخش به اشتراک بگذارید تا بقیه هم بتوانند از آنها استفاده کنند.

امتیاز کاربرها
  به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*