بهترین زمان برای وزن کشی چه زمانی است؟

خانه » زندگی رژیمی » برنامه ریزی رژیم » بهترین زمان برای وزن کشی چه زمانی است؟
بهترین زمان برای وزن کشی

بعد از سالها کار در زمینه رژیم غذایی و ویزیت تعداد زیادی بیمار این را فهمیدم که بسیاری از مردم به خصوص خانم ها با دیدن ارقام خاصی روی ترازو احساس کنترل بر شرایط را دارند. آنها با دیدن این ارقام جادویی به نوعی احساس با ارزش بودن و خوشحالی می کنند اما اگر این رقم ظاهر نشود، حالشان گرفته می شود. ممکن است از خودشان متنفر شوند و یا قضاوت نادرستی از بدن و حتی زندگی خودشان داشته باشند.

همین اتفاق ممکن است در مورد بعضی آقایان هم صدق کند و در حال تلاش برای عضله سازی و کاهش وزن باشند. برای بعضی وزن کردن روزانه می تواند هیجان انگیز باشد به خصوص کسانی که تازه برنامه غذایی یا برنامه ورزشی را شروع کردند. بر اساس تجربه ای که من کسب کرده ام، وزن کشی روزانه بسیار دلسرد کننده تر از انجام ندادن این کار است.

بسیاری از کسانی که می خواهند وزن کم کنند در آینده زندگی می کنند: ” وقتی به فلان وزن برسم می توانم این لباس را بپوشم ” ” اگر 10 کیلو کم کنم خوشحال تر خواهم بود ” . جملات مشابهی که به خود گفتید در ذهنتان جرقه زد؟ این نوع تفکر باعث می شود متوقف شوید. اگر این اعداد جادویی را روی ترازو نبینید زندگی به پایان می رسد. دلیل مورد حمله قرار گرفتن بیشتر افراد توسط ناامیدی همین گونه افکار غیر واقع گرایانه است.

بهترین زمان برای وزن کشی

 

قسمت دشوار؟ وزن اهمیت دارد

وقتی مطبم را راه اندازی می کردم دائم با این سوال روبرو بودم که آیا باید مراجعینم را در هر بار مراجعه، وزن کنم؟ من باید ناراحتی های شخصی شان را نیز به حساب بیاورم. یک سوم جمعیت جهان اضافه وزن دارند و بسیاری از بیماری های شایع مثل بیماری های قلبی، دیابت، سرطان، سکته مغزی و چربی بالا به چاقی مربوط می شوند. بنابراین وزن اهمیت دارد. اگر بتوانم با کاهش وزنی که مراجعم سال پیش اضافه کرده، فشار خونش را پایین بیاورم این کار را خواهم کرد.

بیشترین استفاده ای که از وزن در کارم می کنم این است که به مراجعین ناامید با افزایش وزن نشان می دهم تنها یک کیلوگرم به وزنشان اضافه شده است و نباید خود را بابت آن سرزنش کنند. سپس به آنها می گویم بیا ببینیم چگونه می توانیم سبک غذا خوردن و ورزشت را تغییر دهیم تا بتوانی بدنت را التیام ببخشی. با این حال اگر کسی نخواهد وزن کند این کارها را انجام نمی دهیم. اگر هم کسی دچار اختلال وزن باشد او را به صورت کورکورانه وزن نمی کنیم، فقط من وزنش را می بینم بدون اینکه خودش بفهمد.

 

ایجاد مرزهای روشن، کلید استفاده از ترازو به روشی سالم است

اینکه هر کدام از ما چه زمانی باید خود را وزن کند، چه معنایی می تواند داشته باشد؟ اول بسیار مهم است که درک کنید، وزنتان در واقع کشش گرانشی تان روی زمین است. بین چربی، آب، عضله یا بافت های هم بند تمایزی وجود ندارد اما وجود هر کدام از اینها پیامدهای متفاوتی برای بدن دارند. همه به دنبال بافت عضلانی بیشتر و آبرسانی سلولی بهتر به بدن هستیم و بسیاری از افراد به کاهش مقداری چربی نیاز دارند. ناگفته نماند بیشتر بیمارانی که از آنها خواستم خود را وزن کنند، افرادی بودند که باید وزن اضافه می کردند. برای بسیاری از افراد، اضافه کردن وزن و بافت عضلانی کاری بسیار دشوار است و به برنامه غذایی دقیق برای افزایش وزن نیاز دارند.

پژوهش ها نشان دادند مرتب وزن کردن خود به صورت روزانه یا هفتگی با کاهش وزن در ارتباط است. من مراجع زیبایی داشتم که همه کارها را درست انجام می داد: مرتب ورزش می کرد، درست غذا می خورد، فوق العاده باهوش و متفکر بود و همچنان با پایین نگه داشتن وزنش مشکل داشت. تنها راهی که می توانست به وسیله آن موفق شود این بود که خود را مرتب وزن کند. وزن بدن ریز اندام او، بلافاصله پس از دریافت کالری اضافی افزایش می یافت. از آنجا که برای این افراد کاهش وزن از افزایش آن بسیار دشوارتر است. او توانست با دریافت مرتب بازخورد، بعد از اضافه کردن 1 کیلوگرم به جای 10 کیلوگرم روش تغذیه و ورزش خود را تغییر دهد.

بهترین زمان برای وزن کشی

 

بنابراین هر چند وقت باید خود را وزن کنیم؟

من فکر می کنم سالی یک بار برای همه ایده خوبی باشد. اما اگر سعی دارید وزن اضافه کنید یا کم کنید، با عقل جور در می آید که هفته ای یکبار خود را وزن کنید. اما اگر پا گذاشتن روی ترازو برایتان با احساسات بد و تنفر از خود همراه است، بهتر این است که از دیگر روش ها استفاده کنید! برای مثال اندازه گیری دور کمر، راهی مناسب برای دنبال کردن روند کاهش چربی است ( سوزاندن چربی از کاهش وزن مهم تر است! ) یا می توانید خیلی ساده به سایز لباس هایتان دقت کنید.

یادتان باشد که ارزش انسان به روح اوست نه عددی که روی ترازو می آید و یا مقدار پولی که در حساب بانکی اش دارد! من همیشه می گویم هیچ کس نمی تواند وزن کم کند و آن را نگه دارد، چون بیشتر افراد از خودشان متنفرند. کاهش وزنی که به دلیل تنفر از خود تحریک شده باشد در واقع نتیجه ای برعکس خواهد داشت. ما بهبود سلامت و رفتاری مناسب تر را انتخاب کردیم چون خودمان را دوست داریم، چون می دانیم شایسته سالم زندگی کردن هستیم. اگر خود را با چنین ذهنیتی وزن می کنید هیچ ایرادی ندارد، انجامش دهید!

 

بهترین زمان برای وزن کشی چه موقع است؟

برای وزن کشی توصیه می شود که هر دوهفته یکبار وزن کشی صورت گیرد که مقدار وزن کاهش داده شده مشخص شود. همچنین توصیه می گردد که وزن کشی قبل از مصرف صبحانه و بعد از اجابت مزاج یا حدود 2 ساعت پس از صبحانه و یا عصر قبل از مصرف میان وعده عصر باشد.
لازم است که همیشه از یک ترازو برای وزن کشی استفاده گردد.

  • در خانم ها سه روز قبل از شروع عادت ماهیانه تا سه روز پس از شروع آن صورت نگیرد زیرا جذب آب در بدن در این زمان وزن عدد ترازو را صحیح نشان نمی دهد.
  • از وزن کردن روزانه خود به علت اینکه کاهش وزن در طی یک روز توسط ترازو نشان داده نمی شود و این مسئله باعث ایجاد استرس در فرد می گردد، خودداری کنید.

بهترین زمان برای وزن کشی

 

بهترین زمان وزن کشی از زبان دکتر کرمانی:

 

 

سخن پایانی

اولین چیزی که به مراجعین خود می گویم این است که ترازوی خود را کنار بگذارند و یا جایی بگذارند که هر روز چشمشان به آن نیفتد. وقتی هر روز خود را وزن کنیم سریع دلسرد می شویم و فکر می کنیم هر کاری کردیم بی فایده بوده است. افراد وقتی به این نقطه در ذهن خود می رسند، عادات سالمی که داشتند را رها می کنند و به پرخوری رو می آورند.

این کار باعث می شود سر جای اول باز گردند و یا خیلی ساده تسلیم شوند. کنترل شدن توسط چند شماره اصلا جالب نیست. معمولا وزنمان بر ما حکومت می کند، آنچه می خوریم و نحوه عملکردمان را کنترل می کند. مراجعینی داشتم که اعتراف کردند که به مهمانی نمی روند چون دو یا سه کیلو با وزن هدفشان فاصله داشتند. بعضی نیز گفتند که لباس هایی خریداری می کنند که دو سایز کوچکتر است تا برای وزن کم کردن انگیزه پیدا کنند.

ما از آنچه مهم است جدا شده ایم، واقعی زندگی کنیم. با دیگران ارتباط برقرار کنیم. خود را همینطور که هستیم قبول کنیم. سلامت داخلی خود را حفظ کنیم و تفریح داشته باشیم. سلامت از درون ما شروع و باعث شادی می شود. اگر اجازه دهید یک شماره روی ترازو احساسی که درباره خودتان دارید را کنترل کند، بهتر است نگاهی عمیق تر به آنچه برایتان مهم است کنید. می خواهید زندگی را در انتظار یک شماره روی ترازو سپری کنید یا می خواهید سالم غذا بخورید، ورزش کنید، بخندید، بازی کنید، با دیگران ارتباط برقرار کنید و خوش بگذرانید؟

شما هم خود را هر روز وزن می کنید؟ از اینکه ببینید وزنتان بالا ( یا پایین ) رفته ناراحت می شوید؟ نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

3.8/5 - (60 امتیاز)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

انسی ۰۱ آذر ۱۴۰۱

مطالب عالی بود ممنون. یه سوال دارم ببخشیدما باسکول داریم وزن کشی با باسکول درسته؟ ممنون

کارشناس به اندام ۰۲ آذر ۱۴۰۱

ممنون از همراهی شما .بله عزیزم با باسکول هم میتونید وزن کشی کند

0انیس ۰۱ آذر ۱۴۰۱

عالی بود

کارشناس به اندام ۰۲ آذر ۱۴۰۱

🌹🙌

اعظم ۲۵ آبان ۱۴۰۱

عالی بود دیگه خودمو هرروز وزن نمیکنم وهمینکه لباسام سایزشدن متوجه تغییراتم میشم

اجو جعفربای از گنبد کاووس ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

سلام من نزدیک چهار ماهه که رژیم میگیرم وباشگاه هم میریم قبل اینکه برم باشگاه 103 کیلو بودم الان روی 88 کیلو هستم نباید هروز خودتونو وزن کنید هر دو هفته باید وزن کنید بهترین روش وزن کردن خودمونه

سلام پروین غفوری ۲۸ فروردین ۱۴۰۱

سلام من از اینکه دکتر کرمانی ویدیو میزاره خیلی ممنون از شما دکتر

کارشناس به اندام ۲۹ فروردین ۱۴۰۱

سلام پروین جان ما هم از همراهی شما ممنونیم

نیلوفر ۲۱ اسفند ۱۴۰۰

خیلی عالی بود ممنون ازشما

Fafa ۱۳ اسفند ۱۴۰۰

ممنونم دکترعالی بود،من قدم 167وزنم تا دوماه پیش94بود،الان85تحرکم هم خیلی کمه،رژیمی هم ک گرفتم فقط کم خوری قبل اگریک بشقاب میخوردم الان5قاشق میخورم حالاهرغذاری باشه+نهارنمیخورم.الان ک دوماه ازاین رژیمم میگذره آقای دکتریکم ک پرخوریم نسبت به اندازه ک میخورم الان بیشترمیشه حالم بدمیشه حتماهم بایدبالابیارمش این رژیم روادمه بدم ممنون اگ جواب بدین.

کارشناس به اندام ۱۴ اسفند ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز این که ناهار نخوری یا از خودت یه رژیمی رو مشخص کنیو طبق اون عمل کنی اصولی و منطقی نیست و به بدنت آسیب می‌زنه برای کاهش وزن از یه رژیم اصولی استفاده کن که تمام مواد مغذی بدنت رو تامین کنه و به بدنت آسیب نزنه پیشنهاد می‌کنیم از رژیم کاهش وزن دکتر کرمانی استفاده کنید که در اون می‌تونی از تمام مواد غذایی استفاده کنی و با سلامتی کامل وزن کم کنی برای دریافت رژیم کاهش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کنید

روناک ۱۲ اسفند ۱۴۰۰

سلام بله من هر روز وزن میگیرم اما امروز وقتی وزن کردم یک کیلو اضافه داشتم

Shakila ۱۲ بهمن ۱۴۰۰

عالی بود واقعا از مطالب استفاده مطلوب رو کردم.سپاس

mehdisakii9056@gmail.com ۲۵ دی ۱۴۰۰

سلام وقتتون بخیر من وزنم ۷۲وقدم ۱۶۷ولی با رعایت رژیم و پیاده روی معمولا هرروز انقدر وزن کم نکردم کالری مصرفیم روزی ۱۳۰۰تا۱۴۰۰تاست میشه بدنم عادت کرده باشه ب این کالری و برای اینه کمتر وزن کم میکنم؟؟

کارشناس به اندام ۲۷ دی ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز باید ابتدا مشخص کنید با شرایط فعلی بدنی شما چه مقدار باید کالری مصرف کنی که اصولی باشه و این که با وضعیتی که شما میگید احتمالا دچار استپ وزن شدید برای خروج از استپ وزن یا باید نوع تغذیتون رو عوض کنید یا میزان فعالیتتون رو افزایش بدید

Mehdivalinasab ۲۵ دی ۱۴۰۰

سلام من وزنم ۷۲است قدم ۱۶۷کالری مصرفیم روزی نهایتا ۱۳۰۰تا۱۴۰۰با تحرک متوسط ولی خیلی کم وزن میکنم ممکنه راهنمایی کنید؟؟میشه بدنم عادت کرده باشه ب این حجم کالری دریافتی؟

کارشناس به اندام ۱۶ اسفند ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز رژیمی که میگیرید باید طبق اصول و قاعده باشه و گرنه به نتیجه دلخواه نمی‌رسید پیشنهاد می‌کنیم از رژیم کاهش وزن دکتر رکمانی استفاده کنی که سالهاست امتحانش رو بین هموطنان داخل و خارج از کشور پس داده برای دریافت این رژیم به این لینک مراجعه کنید

احسان ۲۶ آذر ۱۴۰۰

عالی نوشتید.ارزش انسان به روح اوست نه عدد روی ترازو. بخاطر عدد روی ترازو زندگی نکنیم.

amirali.wh ۲۸ آبان ۱۴۰۰

سلام جناب دکتر کرمانی خسته نباشید بنده کشتی گیر هستم و برای مسابقات میخوام وزن خودم رو کم کنم حدود ۲ ماه فرصت دارم وزن بنده ۸۲ کیلو هستد و باید ۷۶ باشم ایا میشه توی دو ماه ۶ کیلو کم کرد؟ و اگر تمرینی یا برنامه ورزشی وجود داره هزینش برام مشکلی نداره

کارشناس به اندام ۱۴ آذر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز بله با رژیم دکتر کرمانی نیتونی در طول هر ماه 3 تا 4 کیلو وزن کم کنی بدون این که به سلامتیت آسیب بزنی برای دریافت رژیم کاهش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کنید تمرینات ورزشی رو هم براتون برنامه داریم

Hadiiiiseh ۲۸ آبان ۱۴۰۰

سلام خوبین... ببخشید من ۱۷ سالمه قدم ۱۷۳ وزنم متاسفانه الان ۶۵تا ۶۷ من وزنمو تا ۶۳ هم رسونده بودم ولی ۳ ماهه قاعدگیم عقب افتاده دکترم میرم.. میشه بگین ک این۲_۳کیلو اضافه ک اومده رو ۶۳ به خاطر قاعدگی یا ن 😪

کارشناس به اندام ۱۸ آذر ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم ممکنه این اضافه وزن مربوط به تغییرات هورمونی باشه بهترین راه اینه که به پزشک زنان مراجعه کنید و آزمایش‌های لازم رو انجام بدید

۲۰ آبان ۱۴۰۰

سلام 54 کیلو هستم قدم حدوده 160 هست اضافه وزن دارم؟

کارشناس به اندام ۰۸ آذر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز برای این که متوجه میزان اضافه وزنتون بشید مشخصات جسمانیتون رو در این لینک وارد کنید

شهاب ۲۹ مهر ۱۴۰۰

سلام من۱۶سالم قد ۱۸۳ وزن ۵۸ رفتن به مدرسه و راه رفتن و پیاده روی منو گرسنه میکنه اما احساس میکنم باعث کمبود وزن میشه

کارشناس به اندام ۲۴ آبان ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز اگر دوست نداری که وزنت کم بشه بعد از مدرسه غذای پروتئینی بخور از غذاهای پرکالری و سالم مثل سیب زمینی و حبوبات و ماکارونی استفاده کن

محمد مهدی یوسفی خجسته ۰۸ مهر ۱۴۰۰

خیلی ممنون از شما واقعا درست گفتید ‌.

yasi ۰۲ مهر ۱۴۰۰

سلام.من باقد 163شش ماهه تونستم 14کیلو کم کنم.فقط باورزش و ترک یه سری عادتای غذایی.پیشنهاد میکنم برنج وماکارونی رو کاملا حذف کنید نتیجه عالی میگیرین.خودم نزدیک یساله دوربر این چیزا نمیرم.والانم وزنم 63هست

کارشناس به اندام ۲۰ مهر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز ممنون از اینکه تجربتون رو با دوستاتون به اشتراک گذاشتین

زهرا ۰۵ شهریور ۱۴۰۰

سلام من دخترم ۷ ماهشه و رژیم گرفتم غذام رو خیلی کم کردم و کلا نوشیدنی و شیرینی جات و فست فود رو حذف کردم اما مشکل من اینه ک در کنار رژیمم نمیتونم ورزش کنم چون دخترم اذیت میکنه ایا تنها با رژیم غذایی میتونم ب وزن ایده ال برسم و چقد زمان بر خواهد بود ؟؟؟

کارشناس به اندام ۲۰ شهریور ۱۴۰۰

سلام زهرا خانم عزیز بله بدون ورزش هم میتونید با یه رژیم درست و اصولی وزن کم کنید ولی با ورزش کاهش وزنتون سریعتر اتفاق میفته

پرویز ۳۰ تیر ۱۴۰۰

سلام خسته نباشید من بعد دوسال فعالیتم زیاد شده دو کیلو ونیم وزن کم کردم طبیعی ممنون میشم راهنمایی کنید

کارشناس به اندام ۱۶ مرداد ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز آزمایشهای تیروئید رو انجام بدید