رژیم غذایی دکتر کرمانی ، بهترین رژیم در ماه رمضان

رژیم لاغری

  رژیم در ماه رمضان

  ماه مهمانی خدا در پیش است و همه برای استقبال از این ماه مبارک و پربرکت آماده می‌شویم. سحری ها و افطاری های دسته جمعی حال و هوای بسیار لذت بخشی دارد که با هیچ ماه دیگری قابل مقایسه نیست. با این حال بسیاری از افراد می‌خواهند بدانند که آیا ماه مبارک رمضان علاوه بر اجر معنوی، باعث لاغری یا چاق شدن آنها می شود؟ بعضی‌ها دوست دارند وزن خود را کاهش دهند و بعضی‌ها هم نگران هستند که وزن‌شان کم شود.

  افراد لاغر معمولاً ذخایر گلیکوژن کمتری نسبت به افراد چاق دارند و زودتر ذخایرشان تخلیه می‌شود؛ بنابراین حذف وعده ها به ویژه سحری تحمل روزه‌داری را برای آنها دشوار می‌سازد. کاهش فعالیت بدنی، مصرف کربوهیدرات‌های پیچیده، مانند نان سنگک، برنج قهوه ای و ماکارونی غلات کامل، مغزیجات و نوشیدن دو لیوان آبمیوه طبیعی در سحر به حفظ ذخایر گلیکوژن این افراد کمک می‌کند.

  اما در این مقاله طرف حساب ما بر روی افرادیست که با وجود روزه گرفتن، پس از ماه رمضان با افزایش وزن زیادی رو به رو می شوند. پیش از اینکه به ارائه ی راهکار به این عزیزان بپردازیم، ابتدا باید ریشه ی این اضافه وزن را جست و جو کنیم.

   

  دلایل افزایش وزن در ماه مبارک رمضان

  • حضور زیاد در مهمانی ها و جمع دوستان : زمانی که در این ماه به مهمانی می روید همانند خانه تان غذا بخورید و خیلی سریع سفره را ترک کنید تا در مقابل غذاهای رنگارنگ وسوسه نشوید. غذا را به اندازه مهمان ها آماده کنید تا مجبور نشوید تمام غذاهای باقی مانده را بخورید.
  • مصرف زیاد شیرینی ها به خصوص زولبیا و بامیه: دارای حجم کم و کالری بالایی است. همچنین چربی های بسیار بالایی دارد و برای بدن مضر است اما اگر علاقه فراوانی به خوردن آنها دارید سعی کنید خودتان در منزل با روغن بسیار کم درست کنید.
  • تغییر الگوی غذایی: با انواع غذاها در این ماه روبه رو می شویم. بهتر است که الگوی غذایی خود قبل از ماه مبارک را رعایت کنیم و غذای خود را با دیگران شریک شویم.
  • کاهش کار و تحرک: افراد برای جلوگیری از تشنگی و عرق کردن در طول روزه داری فعالیت خود را کم می کنند. سعی کنید با پیاده روی بعد از افطار این کمبود را جبران کنید تا بدن دچار افزایش وزن نشود.
  • افزایش خواب و استراحت در طول روز: مهم ترین علت چاقی در ماه رمضان است. سعی کنید روزانه ۶ الی ۷ ساعت بخوابید تا ساعت بدنتان را به هم نریزید و احساس ضعف و بی حالی نداشته باشید.

  رژیم در ماه رمضان

   

  تعداد وعده های غذایی در ماه رمضان

  افراد باید حداقل سه وعده غذایی داشته باشند. خوردن افطار، شام و سحری تامین ‌کننده این هدف است. حذف هیچ‌کدام از این سه وعده برای هیچ گروه سنی و حتی افراد چاق و دارای اضافه ‌وزن توصيه نمی‌شود. وعده افطار را از شام جدا کنید تا تمایلی برای خوردن وعده سنگین نداشته باشید؛ البته به شرطی که افطار سبک و با انرژی پایین انتخاب کنید.

  افطار را با سوپ ولرم یا مقداری شیر به همراه مقدار کمی ازمیوه‌های خشک، نظیر خرما، کشمش و برگه آلو شروع کنید. مصرف زولبیا و بامیه به دلیل قند ساده و چربی بالا مضر است. دو ساعت بعد از افطار شام را میل کنید. شام باید از گروه نان و غلات (برنج، نان، سیب زمینی یا ماکارونی)، گروه گوشت و حبوبات (گوشت قرمز، مرغ، ماهي، لوبیا، عدس، نخود و …)، گروه لبنیات (شیر، ماست، دوغ) و گروه سبزیجات و همچنین با یک فاصله زمانی، گروه میوه‌جات باشد. در وعده سحر نیز همه گروه‌های فوق توصيه می‌شود. دریافت مایعات و غذاهای با آب مانند شیر، سالاد، سبزی و میوه تا حدودی تشنگی را کاهش می دهند.

  ازمواد غذایی مانند نمک، ادويه‌جات، غذاهاي پرچرب، كله‌پاچه و سیرابی و مصرف بیش از اندازه گوشت و پروتئین حیوانی كه به دلیل افزایش اوره و تشنگی استفاده نکنید. مصرف غذاهای دارای کربوهیدرات‌های پیچیده مانند نان‌ها، به ویژه سنگک یا بربری كه قند آنها به آهستگی آزاد می‌شود، برای جلوگیری از گرسنگی در طول روز توصيه می‌شود.

   

  کاهش وزن در ماه رمضان

  با توجه به مطالب فوق توصيه مي‌شود اگر نياز به كاهش وزن داريد نه تنها وعده سحري را بخوريد، بلكه وعده افطار و شام را هم میل کنید. داشتن يك افطاري سبك نه تنها باعث كاهش اشتها، بلكه باعث افزايش متابوليسم بدن نيزمي‌ شود. در ضمن رعايت يك برنامه غذايي مناسب با شرايط شما كه حاوي همه گروه‌هاي غذايي، از جمله نان وغلات، گوشت وحبوبات، شير و لبنيات، ميوه و سبزي باشد و همچنين داشتن برنامه ورزشي منظم، مثل پياده‌روي پس از افطار يا شام، در رسیدن به هدف نهایی که یک کاهش وزن علمی است، کمک‌کننده خواهد بود. اما کسانی که تحت یک رژیم کاهش وزن هستند، بهتر است بدانند چنانچه در این ماه عضلات آنها آسیب ببیند، بدون شک نه تنها سودی از کاهش وزن نبرده اند، بلکه خطر چاقی خود را در آینده نیز افزایش داده اند. بنابراین توصیه می‌شود حتما کاهش وزن آنها از این نظر کنترل شود و بهتر است در هفته اول نوع کاهش وزن آنها مشخص شود و در صورت اطمینان از کاهش چربی برنامه خود را ادامه دهند.

  رژیم در ماه رمضان

   

  آیا رژیم در ماه رمضان امکان پذیر است؟

  در ماه رمضان نیازی به دریافت غذای بیشتری نسبت به روزهای دیگر نیست. حتی ممکن است فرد نیاز به دریافت غذای کمتری داشته باشد چون میزان استراحت بیشتر و فعالیت کمتر می‌‌شود و متابولیسم بدن نیز به خودی خود کاهش می‌یابد. بنابراین افراد  لاغر و چاق نگران نباشند. با رعایت یک برنامه غذایی مناسب در ماه رمضان به هدف اصلی خود خواهید رسید. در ماه رمضان هیچ یک از وعده های غذایی حذف نمی شود و محرومیت غذایی ندارد بلکه با مصرف متعادل موادغذایی بدن چربی سوزی هم خواهد شد. بنابراین نیازی به مصرف غذای زیاد در هنگام افطار و سحر نیست و مهم رژیم غذایی است.

   

  بهترین رژیم در ماه رمضان چیست؟

  تغییر نکردن عدد روی ترازو در ماه رمضان نشان دهنده دریافت مناسب انرژی است. اما افرادی دارای اضافه‌ ‌وزن با کاهش مواد مغذی دریافتی و افزایش فعالیت بدنی ساده تر وزن خود را کم می کنند. همچنین دریافت کافی انرژی برای اطمینان از یک تغذیه مطلوب، تنها کافی نیست و باید تمام گروه‌های غذایی در برنامه فرد وجود داشته باشد.

  campaign

  ایـن شـرایط کرونایـی باعـث شـده همـه خونـه نشـین بشـیم و فرصـت خوبیـه کـه یـه تغییـر بـزرگ بدیـم و بـرای مهمونیا و عروسیای بعد از کرونا همه رو سوپرایز کنیم.

  کافیـه همیـن الان تصمیم بگیری که میخـوای وزنت رو کم کنی و به اون اندامی که همیشه ارزوشو داشتی برسی! از همین لحظه ما کنارتیم تا باهم به هدفت برسیم.

   

  الگوهای رژیم غذایی دکتر کرمانی در ماه رمضان

  در ماه مبارک رمضان، نوع رژیم غذایی تغییر نمی کند و از نظر کالری دریافتی تفاوتی ندارد و بهتر است همان غذاهایی که در لیست غذایی وجود دارد مصرف شود اما تعداد وعده ها تغییر می کند.

   

  نحوه گرفتن رژیم غذایی ویژه ماه مبارک رمضان

  مجموعه به اندام دکتر کرمانی برای این ماه نیز متناسب با بدن هر فرد الگوهای روزه داری را مشخص کرده است که عبارتند از:

   

  الگوی اول

  کسانی که افطار سبکی می خورند و در کنار آن شام میل می کنند

  وعده ماه رمضانوعده فعلی
  افطارصبحانه
  میان وعده یک ساعت ۱۰ صبح
  قبل از شامقبل از ناهار
  شامناهار
  میان وعده دوعصرانه
  سحریشام

   

   

  الگوی دوم

  افرادی که فرصت فاصله انداختن بین وعده افطار و شام را ندارند

  وعده ماه رمضانوعده فعلی
  شروع افطارصبحانه
  افطارناهار
  میان وعده یکساعت ۱۰ صبح
  میان وعده دوعصرانه
  قبل از سحریقبل از ناهار
  سحریشام

   

  الگوی سوم

  آنهایی که به وعده سحری بسیار اهمیت می دهند

  وعده ماه رمضانوعده فعلی
  افطارصبحانه
  میان وعده یکساعت ۱۰ صبح
  شامشام
  میان وعده دوعصرانه
  قبل از سحریقبل از ناهار
  سحریناهار

  مطمئن باشید با دریافت رژیم غذایی دکتر کرمانی نه تنها روزه گرفتن برای شما ضرری ندارد بلکه مفید هم خواهد بود. افطار، شام و سحری سه وعده ی اصلی این برنامه خواهند بود. همچنین میان وعده هایی برای شما تعریف خواهد شد تا ضمن بهره مند شدن از کلیه ی گروههای غذایی به اصولی ترین شکل ممکن انرژی مورد نیاز خود را دریافت کنید.

   

  Sending
  User Review
  3.85 (13 votes)
   به اشتراک بگذارید

  نظرات

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  نظرات شما

  هانیه ۰۴ مهر ۱۳۹۹

  سلام من 15 سالمه و 47 کیلو شدم خیلی ناراحتم و همش استرس دارم میخواستم بدونم نیاز به رژیم دارم یا وزنم مناسبه؟ قدم 161 هستش

  کارشناس به اندام ۰۶ مهر ۱۳۹۹

  هانیه عزیز، برای اینکه از وضعیت وزنیتون مطلع بشین به صفحه ی محاسبه‌ی BMI مراجعه کنید. با محاسبه ی شاخص توده بدنی میتونید متوجه اضافه وزن یا نرمال بودن وزنتون بشین.

  Ko ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹

  سلام من خیلی چاق هستم نمیدونم چه کار کنم لطفا راهنمایی کنید😭😭😭😭😭😭😭

  کارشناس به اندام ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

  دوست عزیز، هر فردی برای کاهش وزن نیاز به رژیمی منحصر به فرد خودش داره، رژیمی که بر اساس سن، وزن، قد، جنسیت، سطح فعالیت و بیماری هاش تعریف شده باشه. خوشبختانه در رژیم دکتر کرمانی این فاکتورها در نظر گرفته شده و رژیمی مختص به هر فرد بهش داده می شه. به علاوه پیگیری پشتیبان ها و دادن انگیزه به افراد در طول رژیم، باعث پایبندی بیشترشون به روند کاهش وزن می شه. برای ثبت نام روی این لینک کلیک کنید.

  امیدرضا ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹

  سلام من ۱۶ سالمه و چاق هستم و خیلی دوست دارم که در ماه رمضان لاغر کنم نمی توانم ورزش های سنگینی انجام دهم چه کنم

  کارشناس به اندام ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹

  امیدرضای عزیز، برای دریافت رژیم لاغری، روی این لینک کلیک کنید و بعد از دریافت رژیم، «لیست رمضان» رو از لیست‌های موجود انتخاب کنید.

  K.m ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۹

  سلام من اضافه وزن بالایی دارم جدیدا دچار درد ناشی از سیاتیک شدم لطفا راهنمایی کنید

  کارشناس به اندام ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹

  دوست عزیز، هر فردی برای کاهش وزن نیاز به رژیمی منحصر به فرد خودش داره، رژیمی که بر اساس سن، وزن، قد، جنسیت، سطح فعالیت و بیماری هاش تعریف شده باشه. خوشبختانه در رژیم دکتر کرمانی این فاکتورها در نظر گرفته شده و رژیمی مختص به هر فرد بهش داده می شه. به علاوه پیگیری پشتیبان ها و دادن انگیزه به افراد در طول رژیم، باعث پایبندی بیشترشون به روند کاهش وزن می شه. برای ثبت نام روی این لینک کلیک کنید.

  آرام ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹

  سلام من میخواستم توی ماه رمضان حداقل 6 کیلویی وزن کم کنم میشه بگین توی افطار و سحر چی بخورم که وزن کم کنم

  کارشناس به اندام ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹

  آرام عزیز، برای دریافت رژیم لاغری به این لینک مراجعه کنید و بعد از ثبت‌نام، از بین لیست‌های موجود لیست ماه رمضون رو انتخاب کنید.