۶ تاثیر پیاده روی بر لاغری شکم

خانه » رژیم ها » رژیم لاغری » ۶ تاثیر پیاده روی بر لاغری شکم
تاثیر پیاده روی بر لاغری شکم

پیاده روی برای لاغری شکم ؛ اگر می خواهید متناسب و سالم بمانید، باید به صورت مرتب ورزش کنید. دلیل آن هم این است که فعال بودن از نظر فیزیکی، به کاهش خطر مشکلاتی مانند بیماری قلبی، دیابت و سرطان کمک می کند.

ورزش علاوه بر اینکه کمک می کند طول عمر بیشتری داشته باشید و سالم تر بمانید، می تواند برای کاهش و حفظ وزن کم شده نیز مفید باشد. خوشبختانه، پیاده روی یکی از بهترین شکل های فعالیت بدنی است که رایگان، کم خطر و قابل دسترس است. در واقع پیاده روی تنها برای خودتان خوب نیست، بلکه یکی از ساده ترین شکل های ورزش است که می توانید وارد زندگی روزانه تان کنید.

در این مقاله می خواهیم به این موضوع بپردازیم که چگونه پیاده روی بیشتر می تواند به کاهش وزن و چربی شکمی کمک کند.

 

۱- پیاده روی برای لاغری شکم ؛ کالری می سوزاند

بدنتان برای تمام واکنش های پیچیده شیمیایی که باعث می شوند حرکت کنید، نفس بکشید، فکر کنید و عملکردی طبیعی داشته باشید به انرژی نیاز دارد ( در شکل کالری ). با این حال کالری مورد نیاز از فردی به فرد دیگر متفاوت است. به فاکتورهایی مانند وزن، جنسیت، ژن ها و سطح فعالیت بستگی دارد. این را می دانیم که برای کاهش وزن، باید بیشتر از کالری دریافتی کالری بسوزانیم. علاوه بر این، افرادی که از نظر فیزیکی بیشتر فعال هستند کالری بیشتری نیز می سوزانند. با این حال سبک زندگی مدرن و فضای ادارات کاری کرده که بیشتر بخش روز را در حالت نشسته باشیم، مخصوصا که یک کار اداری نیز داشته باشیم.

تاثیر پیاده روی بر لاغری شکم

 

متاسفانه سبک زندگی یک جا نشینی نه تنها با افزایش وزن در ارتباط است، بلکه می تواند خطر ابتلا به مشکلات سلامت را نیز افزایش دهد. سعی کنید با افزایش مقدار پیاده روی، فعالیت خود را بیشتر کنید. این کار کمک می کند کالری بیشتری بسوزانید و این خطر را کاهش دهید. در واقع ۱٫۶ کیلومتر پیاده روی کردن می تواند بسته به جنسیت و وزن حدود ۱۰۰ کالری بسوزاند. با وجود اینکه دویدن کالری بیشتری می سوزاند اما در هر ۱٫۶ کیلومتر تنها ۲۳ کالری بیشتر از پیاده روی می سوزاند. این یعنی هر دو ورزش می توانند به سوزاندن مقدار زیادی کالری کمک کنند. برای افزایش شدت پیاده روی و سوزاندن کالری بیشتر، سعی کنید در مسیرهایی پیاده روی کنید که مقداری شیب داشته باشند یا از تپه ها بالا بروید.

 

۲- پیاده روی برای لاغری شکم ؛ به حفظ عضلات کمک می کند

وقتی افراد، کالری دریافتی را کاهش می دهند و وزن کم می کنند. علاوه بر چربی بدنی مقداری عضله نیز می سوزانند. این می تواند مخرب باشد چون عضله از نظر سوخت و ساز نسبت به چربی فعال تر است. یعنی با داشتن بافت عضلانی می توانید به صورت روزانه کالری بیشتری بسوزانید. ورزش از جمله پیاده روی می تواند به مقابله با این تاثیر بپردازد و از آب شدن بافت عضلانی پیشگیری کند. این کار می تواند جلو اُفت سرعت سوخت و ساز بدن را که معمولا با کاهش وزن همراه است بگیرد و به حفظ نتیجه ای که گرفتید کمک کند.

بعلاوه ورزش می تواند مانع کاهش بافت عضلانی که با بالا رفتن سن همراه است، شود و کمک کند قدرت و عملکرد عضلات خود را حفظ کنید.

 
کالری روزانه یک فرد معمولی چقدر باید باشد؟ برای پاسخ به این سوال ویدئوی دکتر کرمانی را تماشا کنید:
 

۳- پیاده روی برای لاغری شکم ؛ باعث سوزاندن چربی شکمی می شود

ذخیره شدن چربی در قسمت میانی بدن از عوامل افزایش خطر ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت نوع ۲ و بیماری های قلبی است. در واقع مردانی که دور شکمشان بیشتر از ۱۰۲ سانتی متر و زنانی که بیش از ۸۸ سانتی متر است، دچار چاقی شکمی هستند که  یک خطر برای سلامتی محسوب می شود. یکی از تاثیر گذارترین راه ها برای کاهش چربی شکمی این است که به صورت مرتب ورزشی هوازی مانند پیاده روی انجام دهید.

در یک تحقیق کوچک، خانم های چاقی که به مدت ۱۲ هفته، هر هفته سه مرتبه به مدت ۵۰ تا ۷۰ دقیقه پیاده روی می کردند. توانستند سایز میان تنه شان را ۲٫۸ سانتی متر و ۱٫۵ درصد وزن بدنشان را کاهش دهند.

در یک تحقیق دیگر، افرادی که یک برنامه غذایی کاهش وزن را رعایت می کردند. به مدت ۱۲ هفته، هر هفته پنج مرتبه یک ساعت به پیاده روی رفتند و توانستند از میان تنه خود ۳٫۷ سانت کم کنند.

 

۴- پیاده روی برای لاغری شکم ؛ خلق و خو را بهبود می بخشد

یکی از تاثیرات شناخته شده ورزش، بهبود خلق و خو است. در واقع فعالیت بدنی نشان داده که می تواند خلق و خو را بهبود ببخشد. احساس استرس، افسردگی و اضطراب را کاهش دهد. ورزش، این کار را با حساس کردن مغز به هورمون های سروتونین و نوراپی نفرین انجام می دهد. این هورمون ها، احساس افسردگی را از بین می برد و ترشح اندورفین را تحریک می کند که باعث می شود احساس نشاط کنید. بهبود خلق و خو با پیاده روی مرتب، کمک می کند این عادت سالم را ادامه دهید.

بعلاوه تحقیقات نشان داده اگر از انجام یک فعالیت فیزیکی لذت می برید احتمال اینکه آن را ادامه بدهید افزایش می یابد. پیاده روی، ورزشی با شدت متوسط است و به همین دلیل انتخابی عالی به حساب می آید.

پیاده-روی

 

۵- کمک می کند وزن کاهش یافته را حفظ کنید

بسیاری از افرادی که وزن کم کرده اند، در نهایت دوباره به وزن پیشین خود بازگشته اند. ورزش نقشی بسیار مهم در حفظ وزن کاهش یافته ایفا می کند. ورزش مرتب مانند پیاده روی، نه تنها کمک می کند کالری ای که در روز می سوزانید افزایش پیدا کند. بلکه باعث می شود عضله سازی کنید. این یعنی حتی در حالت استراحت نیز نسبت به قبل بیشتر کالری می سوزانید. بعلاوه شرکت مرتب در ورزش های با شدت متوسط مانند پیاده روی، می تواند خلق و خو را بهبود ببخشد. باعث شود برای طولانی مدت فعال بمانید.

در یک بررسی که اخیرا انجام شده بود، محققان به این نتیجه رسیدند:

برای تثبیت وزن کاهش یافته، باید حداقل هفته ای ۱۵۰ دقیقه پیاده روی کنید. با این حال اگر مقدار زیادی وزن کم کرده اید، برای حفظ آن باید در هفته بیش از ۲۰۰ دقیقه پیاده روی کنید. تحقیقات نشان داده افرادی که بیشتر ورزش می کنند در حفظ وزن کاهش یافته خود موفق تر بوده اند. در حالی که دیگر افراد با کمتر ورزش کردن نتوانسته اند وزنی که کم کرده اند را حفظ کنند.

ورزش و تغذیه دو رکن مهم ودر تناسب اندام هستند.
یادتون باشه ورزش بدون تغذیه صحیح نمی‌تونه تاثیری تو کاهش وزن و لاغری شکم داشته باشه.
اگه به تناسب اندام خودتون اهمیت می‌دین، حتما در کنار فعالیت‌های جسمی، غذای سالم مصرف کنید.

برای دریافت رژیم دکتر کرمانی به همراه ورزش، روی لینک زیر بزن
رژیمت و از اینجا بگیر
kermany
 

چگونه بیشتر پیاده روی کنیم؟

اضافه کردن فعالیت فیزیکی بیشتر، منافع زیادی از جمله بهبود تناسب اندام و خلق و خو، کاهش خطر بیماری و افزایش طول عمر به همراه دارد. به همین خاطر توصیه می شود افراد در طول هفته حداقل ۱۵۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط را وارد سبک زندگی خود کنند. اگر بخواهیم این مدت زمان را به پیاده روی حساب کنیم، می شود هفته ای ۲٫۵ ساعت با سرعت متوسط. اگر بیشتر از این مدت پیاده روی داشته باشید، مشخص است که مزایای بیشتری نیز برایتان به همراه خواهد داشت. راه های زیادی برای افزایش پیاده روی و رسیدن به این مدت زمان وجود دارد.

 

چند ایده برای افزایش پیاده روی

  • از یک گام شمار استفاده کنید تا برای پیاده روی بیشتر از آن انگیزه بگیرید.
  • خود را عادت دهید تا در زمان استراحت برای ناهار یا بعد از شام، به یک پیاده روی با سرعت بالا بروید.
  • از یک دوست بخواهید برای پیاده روی همراهیتان کند.
  • به جای جلسه پشت میز، به یک جلسه در حال پیاده روی بروید.
  • کارهایی مانند بردن کودکتان به مدرسه و یا رفتن به فروشگاه را به صورت پیاده را انجام دهید.
  • پیاده به سرکار بروید و اگر خیلی دور است، ماشینتان را جایی دورتر پارک کنید و باقی مسیر را پیاده بروید.

یا کمی دورتر از محل کار از اتوبوس یا تاکسی پیاده شوید.

  • سعی کنید راه های جدید چالش برانگیز را برای پیاده روی هایتان انتخاب کنید.
  • به یک گروه پیاده روی ملحق شوید.

کوچک ترین کاری که در مسیر افزایش فعالیت بدنی به شما کمک می کند. بنابراین هیچکدام را از دست ندهید و به مرور آن را افزایش دهید.

Sending
User Review
3.96 (48 votes)
ترتیبی که مجله سلامتی دکتر کرمانی برای خواندن مطالب لاغری شکم به شما توصیه می کند.
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

احمد مختاری نظرلو ۲۸ مهر ۱۴۰۰

خداروشکر وزن ما از حدود ۱۰۰کیلوگرم در اوّل شهریور ۱۳۹۸ به ۷۴ کیلوگرم در۲۸مهر ۱۴۰۰ رسید البتّه پیاده روی درکنار کاهش غذا مهمّه قدّ ما ۱۷۳ سانتیمتر و شاخص توده بدنی ما در عدد۲۴/۶۶ ودرگروه متعادل(سبز) قرارگرفته وانشاءاللّه تاپایان سال۱۴۰۱ه.ش با۵۵کیلوگرم وزن در گروه سفید(لاغر)قرار می گیریم دورمچ ما ۱۷سانتیمتر و دور کمر ما۸۶سانتیمتر است که انشاءالله به ترتیب به اعداد ۱۴و۷۰سانتیمر برسد .

ناشناس ۲۵ مهر ۱۴۰۰

کاش لاغر شم تنها ارزومه هم پیاده روی رو شروع کردم هم رژیم هم باشگاه کاش تو یه ماه یه وزن دل خواهم برسم

کارشناس به اندام ۱۳ آبان ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز اگر همت کنید و تلاش حتما به نتیجه دلخواه میرسید ولی این نکته مهم رو فراموش نکنید که بهترین راه برای کاهش وزن استفاده از یه رژیم درست و اصولی به همراه ورزشه برای دریافت رژیم کاهش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کنید

نازافرین ۲۴ مرداد ۱۴۰۰

سلام دکتر دراز نشست برای کمر مشکلی پیش نمیاره؟

کارشناس به اندام ۰۳ شهریور ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم برای اطلاعات ورزشی با بخش ورزشی سایت دکتر کرمانی تماس بگیرید بخش پشتیبانی ورزشی: به شماره ۰۲۵۳۲۱۴۳ زنگ بزن

غزل🌺 ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

سلام خوبین من یه دختر ۱۴ ساله هستم ۵۵ کیلو هستم و قدم هم ۱۵۹ هستش خواستم ازتون بپرسم با توجه به سنم اضافه وزن دارم؟!

کارشناس به اندام ۰۵ تیر ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم برای اینکه متوجه میزان اضافه وزنتون بشید مشخصات جسمانیتون رو در این لینک وارد کنید

مبینا ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

من وزنم۸۵و قدم۱۷۴ بیشتر موقعا پیاده روی میکنم ولی وزنم هیچ تغییری نکرده

کارشناس به اندام ۱۵ خرداد ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز در کنار ورزش و پیاده روی حتما باید رژیم تغذیه مناسب و اصولی هم داشته باشید برای دریافت رژیم کاهش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کنید