عوارض نشستن طولانی مدت در برنامه نویسان

خانه » مقالات » عوارض نشستن طولانی مدت در برنامه نویسان

برنامه نویسان از جمله افرادی هستند که به دلیل نشستن های طولانی مدت، دچار مشکلات و بیماری های زیادی می شوند. جا دارد علاوه بر تبریک به این قشر متفکر و زحمت کش، در این مقاله به راهکارهای لازم برای به حداقل رساندن مشکلات مربوط به نشستن طولانی مدت بپردازیم. ممکن است شما در محل کار خود تمام وقت را مشغول کار باشید چون برای بسیاری از مردم تبدیل به عادت شده است و ۸ ساعت کاری یا بیشتر در حالت نشسته هستند. نشستن طولانی مدت عوارض زیادی دارد که قابل تصور نیست. افراد برای رسیدن باید سبک زندگی و فعالیت های خود را تغییر دهید. بنابراین در این مقاله عوارض و راهکارهای مقابله با نشستن طولانی مدت را بیان می کنیم. همچنین لیستی از خوراکی ها که می توانند سبب کاهش خطر نشستن شوند را به شما معرفی می کنیم. 

عوارض نشستن طولانی مدت

نشستن طولانی مدت چه بلاهایی بر سرمان می آورد؟

۱٫ عوارض نشستن طولانی مدت ؛ آسیب رسیدن به قلب

کسانی که طولانی مدت می نشینند بیشتر در معرض بیماری های قلبی قرار دارند. نشستن طولانی سبب کاهش چربی سوزی توسط ماهیچه‌ها و کند شدن جریان خون می شود.  هر دوی این عوامل سبب افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی، فشارخون بالا و دیگر بیماری‌ها شود. پس سعی کنید کمتر بنشینید و تحرک تان را بیشتر کنید و راه بروید. از هر فرصتی برای ایستادن و راه رفتن استفاده کنید.

 

۲٫ عوارض نشستن طولانی مدت ؛ افزایش وزن

افرادی که زمانی طولانی مدت را می نشینند به دلیل نداشتن تحرک بیشتر در معرصر افزایش وزن و التهاب نسبت به بقیه قرار دارند. همچنین نشستن طولانی مدت چربی دور کمر را افزایش می دهد که خود این چربی های دور شکمی ممکن است سبب دیابت، فشارخون بالا و … شود. پس ورزش کنید اما یادتان باشد ورزش کردن نمی تواند تاثیرات بد نشستن را کاملا از بین ببرد.

۳٫ عوارض نشستن طولانی مدت ؛ گرفتگی عضلات (گردن و کمر درد)

زمانی که مدت زیادی را پشت میز می نشینیم یا در حال تماشای تلویزیون و یا انجام بازهای کامپیوتری هستیم ممکن است در قسمت گردن و پشت بدن احساس درد داشته باشیم. به دلیل اینکه در حالت غیر اصولی نشسته اید و فشار زیادی به بدن وارد می شود. این فشار از انتهای جمجمه تا مهره های پشت گردن را درگیر می کند. همچنین مهره‌های کمر نیز در نشستن طولانی مدت تحت فشار قرار می‌گیرند و انعطاف پذیری خود را از دست می‌دهند و احتمال ابتلا به فتق دیسک کمر را افزایش می دهد.

عوارض نشستن طولانی مدت

 

۴٫ عوارض نشستن طولانی مدت ؛ کاهش سرعت هضم غذا

یکی از کارهای دیگری که نشسته انجام می دهیم، غذا خوردن است. حتی بعد از اینکه غذا هم تمام شد باز هم مشغول صحبت کردن هستیم و طولانی مدت سر سفره می نشینیم. این کار فرایند هضم غذا را کندتر می کند و در نتیجه سبب مشکلات دیگری مثل یبوست، ترش کردن و دردهای معده و … می شود.

 

۵٫ عوارض نشستن طولانی مدت ؛ پوکی استخوان

نشستن در طولانی مدت از فعالیت پاها کم می کند و کم کم به آنها آسیب می زند. همپنین سبب می شود گردش خون در بدن کمتر و خون در رگ ها لخته می شود. در نتیجه قسمت پایینی بدن ورم می کند. در چنین حالتی استخوان ها ضعیف می شود و احتمال فرد به بیماری پوکی استخوان زیاد می شود.

 

۶٫ عوارض نشستن طولانی مدت ؛ افسردگی

نشستن طولانی مدت سلامت روانی را تحت تاثیر قرار می دهد و سبب افسردگی می شود. با توجه به گزارش انجمن افسردگی و اضطراب آمریکا، حدود ۴۰ میلیون بزرگسال (۱۸ درصد از جمعیت آمریکا) از این اختلال رنج می برند. افراد افسرده بیشتر به سراغ رسانه های اجتماعی می روند و میزان فعالیت بدنی شان کم می شود. در نتیجه علاوه بر افسردگی دچار افزایش وزن هم می شوند. همچنین پژوهش ها نشان دادند زنان میانسالی که بیش از ۷ ساعت در روز می نشینند نسبت به افرادی که زمان کمتری به نشستن اختصاص می دهند یشتر در معرض خطر افسردگی قرار دارند.

۷٫ عوارض نشستن طولانی مدت ؛ خطر ابتلا به دیابت

فقط کافی است یک روز میزان فعالیت تان را کاهش دهید و زمان زیادی پشت میز بنشینید. همین مساله سبب کاهش فعالیت انسولین و سخت شدن کنترل قندخون می شود. در نتیجه قابلیت عضله ها در دریافت قند از جریان خون کاهش پیدا می کند. پس احتمال ابتلا به دیابت برای شما زیاد می شود.

 

۸٫ عوارض نشستن طولانی مدت ؛ واریس

هنگامی که زمان زیادی می نشینید جریان خون به سمت قلب متوقف و خون درون رگ انباشته می‌شود. خون جمع شده درون رگ‌ها به دیواره‌های رگ فشار وارد می کند و باعث ضعیف شدن و از کار افتادن دریچه‌های آن می‌شود. واریس نه تنها در ظاهر پا اثر می گذارد بلکه سبب درد، سوزش و مشکلات دیگر هم می شود.

عوارض نشستن طولانی مدت

 

۹٫ عوارض نشستن طولانی مدت ؛ افزایش خطر ابتلا به سرطان

به نقل از خبرنگار گروه علمی  پزشکی باشگاه خبرنگاران، پژوهش های منتشر شده در مجله اپیدمیولوژی سرطان نشان داد بین زیاد نشستن و ابتلا به سرطان رابطه وجود دارد و تحرک و فعالیت بدنی از ابتلا به این بیماری جلوگیری می کند. همچنین خطر ابتلا به سرطان سینه و تخمدان برای خانم هایی که یکجا نشین هستند بسیار زیاد است و باید مراقب باشند. هر چه زمان نشستن بیشتر باشد احتمال ابتلا به سرطان هم بیشتر است.

 

ده راهکار مناسب برای کاهش عوارض نشستن طولانی مدت

اکنون که با مهم ترین عوارض آن آشنا شدید، در ادامه نکاتی را برای شما بیان می کنیم که می توانید با رعایت کردن آنها سلامتی را به خودتان هدیه دهید.

 

۱- رفت و آمدها را تغییر دهید

اگر می توانید به صورت پیاده و یا با دوچرخه به محل کار روید. در صورتی که با اتوبوس یا مترو به سر کار می روید، طوری برنامه ریزی کنید که حداقل یک الی دو کوچه یا خیابان را به صورت پیاده تا محل کار طی کنید. حتی اگر با اتومبیل شخصی تان خود را به محل کار می رسانید، ماشین را در نقطه ای دور از ساختمان و یا بخش های انتهایی پارکینگ پارک کنید. در ساختمان نیز از پله به جای آسانسور استفاده کنید.

 

۲- به دنبال فرصت هایی برای ایستادن باشید

کالری که بدن شما در حالت ایستاده مصرف می کند، به مراتب از وضعیت نشسته بیشتر است. می توانید به هنگام صحبت با تلفن و یا نهار، بایستید. همچنین، ایده آل است که در صورت امکان میز خود را به حالت ایستاده در آورید.

عوارض نشستن طولانی مدت

 

۳- حرکات کششی انجام دهید

قدم زدن و انجام برخی حرکات ملایم کششی در زمان های استراحت، علاوه بر شادابی، کالری بیشتری نسبت به نوشیدن یک قهوه پشت میزتان می سوزاند.

۴- از یک توپ مخصوص به جای صندلی استفاده کنید

شاید خنده دار به نظر برسد، اما استفاده از توپ ورزشی بزرگ به جای صندلی اداری، برای سوزاندن کالری های اضافه و پیشگیری از اضافه وزن در درازمدت، بسیار موثر است. در چنین وضعی، ماهیچه های شما برای حفظ تعادل بدن، دائماً در حال فعالیت هستند.

 

۵- در صورت امکان برخی ابزارها و تجهیزات ورزشی را در محیط کارتان قرار دهید

در صورت امکان برخی تجهیزات مانند وزنه ها کوچک، فنرهای کششی و سایر ابزارهای کوچک و قابل حمل را در محل کار خود داشته باشید. تا چنانچه فرصتی به دست آوردید بتوانید از آنها استفاده کنید.

 

۶- با همکاران خود تعامل داشته باشید

سعی کنید با همکاران تان در محل کار، تعامل برقرار کنید. آنها را به پیاده روی جمعی و فعالیت های بدنی ترغیب کنید.

 

۷- جلسات را به محیط باز انتقال دهید

در صورت امکان، محل برخی جلسات را به جای نشستن پشت میز در اتاق جلسات، به قدم زدن و گفتگو در محیط باز منتقل کنید. مطمئن باشید، نه تنها همه کمی کالری می سوزانید بلکه نتایج و پیشنهادات بهتری نیز خواهید گرفت.

عوارض نشستن طولانی مدت

 

۸- سریعتر حرکت کنید

اگر شغل شما به گونه ایست که باید زیاد پیاده روی کنید، بهتر است قدم های خود را سریعتر بردارید. هر چه بیشتر و سریعتر راه بروید، از مزایای آن بیشتر بهره مند می شوید.

 

۹- قبل از اینکه به سفرهای کاری بروید، برای فعالیت بیشتر خود نقشه بکشید

چنانچه زیاد به ماموریت کاری فرستاده می شوید  زمان هایی که به انتظار پرواز و یا جلسه های کاری نشستید را صرف قدم زدن و سایر فعالیت های سبک نمایید. همچنین انتخاب هتلی که مجهز به ابزارها و محیط مناسب برای ورزش است، توصیه می شود.

 

۱۰- از یک میز تردمیل استفاده کنید

اگر می توانید، زیر میز کارتان یک تردمیل قرار دهید. بله؛ چند سالی است که استفاده از تردمیل، در برخی محیط های کاری رواج پیدا کرده است. کارمندان زیادی ترجیح می دهند به هنگام کار کردن، به طور همزمان بر روی تردمیل قدم بزنند. نتیجه پژوهشی در مایوکلینک نشان داد کارمندانی که دو تا سه ساعت در روز را با پیاده روی کار می کنند، در هر سال، ۲۰ تا ۳۰ کیلوگرم وزن کم می کنند. این در حالی است که درصد بالایی از کارمندانی که به صورت ثابت مشغول کار هستند، دچار اضافه وزن می باشند.

کوچکترین فعالیت بدنی شما در محیط کار، پس از یک بازه زمانی طولانی و چند ساله نتیجه بخش خواهد بود. این نکات را جدی بگیرید و هر کدام را که می توانید برای حفاظت از سلامتی خود، اجرا کنید.

در این مورد ویدئو دکتر کرمانی را ببینید:

 

۱۴ خوراکی سالم برای کاهش عوارض نشستن طولانی مدت

نشستن طولانی مدت سبب عوارض زیادی در بدن می شود که سبب کوتاه شدن عمر می شود. با این حال افراد زیادی هستند که مجبورند زمان طولانی را بنشینند. بنابراین توصیه می کنیم مواد غذایی زیر را برای کاهش عوارض نشستن طولانی و بهبود سلامت مصرف کنید.

۱٫ آجیل ها

۲٫ زردچوبه

۳٫ دارچین

۴٫ روغن زیتون

۵٫ سیر

۶٫ چای سبز

۷٫ آناناس

۸٫ چای سبز

۹٫ ماهی های چرب

۱۰٫ انگور

۱۱٫ کشمش

۱۲٫ انواع توت ها؛ توت فرنگی، زغال اخته، بلوبری

۱۳٫ انواع کلم ها؛ کلم پیچ، کلم قرمز، بروکلی

۱۴٫ سبزیجات دارای برگ سبز؛ اسفناج، کاهو و جعفری، ریحان و …

 

Sending
User Review
4.5 (2 votes)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*