محصولات لبنی کم چرب واقعا سالم‌تر هستند؟

محصولات لبنی کم چرب یا پر چرب؟ کدامیک برای سلامتی مفیدتر هستند و چربی آنها چه تفاوتی با چربی‌های سالمی مانند روغن زیتون و آووکادو دارد؟

محصولات لبنی کم چرب تا چه اندازه در سلامتی بدن ما موثر هستند؟
امتیاز کاربرها

زمان مطالعه 9 دقیقه

تعداد بازدید 233

تاریخ انتشار

در قفسه لبنیات هر فروشگاه مواد غذایی  ، ردیف به ردیف محصولات با سطوح مختلف چربی پیدا خواهید کرد. بدون چربی، کم چرب، کامل: سالم‌ترین گزینه چیست؟

به گزارش سلامت نیوز و به نقل از نیویورک تایمز دکتر داریوش مظفریان، متخصص قلب و پروفسور دانشگاه تافتس گفت:«لبنیات پرچرب سرشار از چربی‌های اشباع شده هستند، بنابراین انتخاب انواع کم چرب می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش دهد.اما آنچه به نظر می‌رسد مهمتر از میزان چربی است، این است که در وهله اول کدام محصول لبنی را انتخاب می‌کنید: شیر، ماست یا پنیر!»

محصولات لبنی کم چرب واقعا سالم‌تر هستند؟ - 1 - محصولات لبنی کم چرب - اخبار

مظفریان گفت: «مطالعاتی که رژیم غذایی افراد را مورد بررسی قرار داده و سپس سلامت آنها را طی سالیان متمادی ردیابی کرده است، محققان به ارتباط بین مصرف لبنیات و کاهش خطر برخی بیماری‌ها مانند فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی عروقی و دیابت نوع 2 پی برده‌اند.»

به عنوان مثال، در یک مطالعه منتشر شده در سال 2018، محققان 136 هزار بزرگسال از 21 کشور را به مدت 9 سال تحت نظر گرفتند. آنها دریافتند که در طول دوره مطالعه:

  • کسانی که دو وعده یا بیشتر لبنیات در روز مصرف می‌کردند، 22 درصد کمتر به بیماری‌های قلبی عروقی و 17 درصد کمتر احتمال مرگ نسبت به افرادی که اصلاً لبنیات مصرف نمی‌کردند، داشتند.
  • قابل ذکر است، کسانی که سطوح بالاتر چربی اشباع شده از لبنیات را مصرف می‌کردند، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری قلبی یا مرگ نبودند.
محصولات لبنی کم چرب واقعا سالم‌تر هستند؟ - 3 - محصولات لبنی کم چرب - اخبار

در تجزیه و تحلیل بزرگ دیگری که در سال 2018 نیز منتشر شد، محققان نتایج 16 مطالعه را با بیش از 63 هزار بزرگسال جمع آوری کردند. آنها دریافتند که در طول 9 سال به طور متوسط:

  • کسانی که سطوح چربی لبنیات در خون‌شان بالاتر است، 29 درصد کمتر از کسانی که سطوح پایین‌تری از چربی‌های لبنی داشتند، به دیابت نوع 2 مبتلا می‌شوند.
محصولات لبنی کم چرب واقعا سالم‌تر هستند؟ - 5 - محصولات لبنی کم چرب - اخبار

مظفریان گفت: «این یافته حاکی از آن است که مصرف چربی لبنیات به جای اجتناب از آن، ممکن است سودمند باشد. البته، این مطالعات نمی‌تواند ثابت کند که لبنیات به خودی خود خطرات بیماری را کاهش می‌دهند. مظفریان گفت که این امر مستلزم آزمایشات بالینی طولانی مدت است که انجام نشده است. اما آزمایش‌های کوتاه‌مدت نشان داده‌اند که مصرف لبنیات، از جمله لبنیات پرچرب، فشار خون شرکت‌کنندگان را کاهش می‌دهد و باعث افزایش وزن یا افزایش سطح LDL یا «کلسترول بد» نمی‌شود – باز هم نشان می‌دهد که چربی لبنیات برای بدن مضر نیست.»

محصولات لبنی کم چرب واقعا سالم‌تر هستند؟ - 7 - محصولات لبنی کم چرب - اخبار

چرا چربی‌ لبنیات می‌تواند مفید باشند؟

دکتر رونالد کراوس، استاد اطفال و پزشکی در دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو، گفت: «چندین توضیح ممکن برای اینکه چرا چربی‌های لبنی ممکن است آنطور که قبلا تصور می‌شد مضر نباشند – و حتی ممکن است مفید باشند، وجود دارد:

 در میان انواع مختلفی از چربی‌های اشباع شده که در غذاها یافت می‌شود، محصولات لبنی حاوی چربی‌هایی هستند که به نظر می‌رسد برای سلامتی خنثی یا مفید و با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و بیماری عروق کرونر قلب مرتبط هستند.»

ماری کارولین میکالسکی، مدیر تحقیقات موسسه ملی تحقیقات کشاورزی، غذا و محیط زیست فرانسه هم گفت: «چربی شیر به طور طبیعی در ساختار منحصر به فردی به نام غشای گلبول چربی شیر بسته‌بندی می‌شود. اجزای این ساختار می‌تواند به پیوند کلسترول در دستگاه گوارش کمک کند و به طور بالقوه سطح کلسترول خون را بهبود بخشد.

محصولات لبنی کم چرب واقعا سالم‌تر هستند؟ - 9 - محصولات لبنی کم چرب - اخبار

همچنین مشخص شده است که برخی از انواع غذاهای لبنی ممکن است برای شما بهتر از سایرین باشد. به عنوان مثال، به نظر می‌رسد ماست و پنیر بیشتر با فواید سلامتی مرتبط هستند که ممکن است به این دلیل باشد که هر دو غذای تخمیرشده هستند که می‌توانند باکتری‌های خوب روده را تامین کنند.»

میکالسکی ادامه داد: «به نظر می‌رسد پنیرهای سفت‌تر مانند چدار و پارمزان نیز باعث جذب تدریجی چربی در خون نسبت به پنیرها و کره می‌شوند که به شما کمک می‌کند مدت طولانی‌تری احساس سیری کنید.»

البته در تحقیق دیگری ماریو کراتز، محقق تغذیه در سیاتل و موسس و مدیر Nourished by Science خاطرنشان می‌کند که:«برخلاف چربی‌های سالم تک و چندگانه غیراشباع موجود در روغن زیتون، ماهی‌های روغنی و آجیل، چربی اشباع شده در محصولات لبنی می‌تواند خطر بیماری قلبی را افزایش دهد. »

محصولات لبنی کم چرب واقعا سالم‌تر هستند؟ - 11 - محصولات لبنی کم چرب - اخبار

اما بررسی منتشر شده توسط کراتز همچنین نشان داد افرادی که لبنیات پرچرب مصرف می‌کنند، نسبت به افرادی که لبنیات کم‌چرب یا بدون چربی مصرف می‌کنند، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری قلبی و دیابت نوع 2 قرار ندارند.

در پایان مظفریان در مورد اینکه چه محتوای چربی را باید انتخاب کنید، گفت: «هر چیزی را که دوست دارید انتخاب کنید. برخی از مطالعات نشان می‌دهند که مصرف لبنیات پرچرب ممکن است فوایدی داشته باشد، اما فکر نمی‌کنم شواهد به اندازه کافی قانع‌کننده باشند تا آن را به یک توصیه غذایی تبدیل کنند.»

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*