۳۰ دمنوش لاغری چربی سوز و خواص آن ؛ آیا دمنوش لاغر می کند؟

رژیم لاغری، مقالات

فایل صوتی دمنوش های لاغری

 

چندسالی است که استفاده از دمنوش ها بین مردم رواج پیدا کرده است. اگر شما هم به دنبال کاهش وزن باشید حتما فکر خوردن دمنوش لاغری به ذهنتان خطور کرده است و تبلیغات زیادی در این زمینه دیدید. چای و دمنوش های لاغری ادعا دارند به سم زدایی و کاهش وزن بدن کمک می کنند اما مدارکی که گواه این ادعا باشند، وجود ندارد. دمنوش ها ممکن است تاثیر منفی بر متابولیسم بدن داشته باشد و سبب افزایش اشتها و پرخوری شود. باید بدانید مصرف طولانی مدت دمنوش ها موثر نیستند و ممکن است به بدن آسیب برساند. آیا به نظر شما هم دمنوش ها سراسر مواد مفیدند و عوارضی ندارند؟ در این مقاله به طور کامل تاثیر دمنوش های لاغری و ترکیبات آنها را بررسی می کنیم.

چای و دمنوش های لاغری که غالبا با اسامی (slimming tea ) یا (weight-loss tea ) شناخته می شوند بر پایه گیاه دارویی سنا که سازمان غذا و دارو آمریکا ( FDA ) آن را برای درمان یبوست تایید کرده، تولید می شوند. سنا حاوی مواد شیمیایی است که روده بزرگ را تحریک می کند و تاثیر ملین دارد.

 

انواع دمنوش لاغری چربی سوز

۱- دمنوش لاغری زنجبیل

زنجبیل طعم گرم دارد که سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد. این گیاه به جذب بهتر مواد مغذی کمک و حرکات منظم معده و روده را آسان می کند. زمانی که اشتهایتان زیاد است زنجبیل اشتهای کاذب را کنترل می کند. زنجبیل تازه را به صورت معکب های کوچک خرده کرده و خشک کنید تا آن را به غذاها، چای و … اضافه کنید. زنجبیل سبب کاهش وزن نمی شود و می توانید برای متنوع کردن طعم چای خود از آن استفاده کنید.

 

۲- دمنوش لاغری قهوه سبز

قهوه خام تفت داده نشده را می گویند که کافئین و کلروژنیک بالایی دارد. کافئین سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد و کلروژنیک به عنوان آنتی اکسیدان به کاهش فشارخون و کاهش وزن کمک می کند. پودر قهوه سبز را داخل یک لیوان آب جوش بریزید ۷ دقیقه زمان بدهید تا آماده شود. قهوه سبز به عنوان یک راه حل طبیعی برای درمان کاهش وزن نیست بلکه باید در کنار رژیم غذایی و ورزش باشد تا نتیجه داشته باشد.

 

۳- چای ماچا

نوعی چای سبز است که در مقایسه با انواع چای سبز ارزش غذایی بالاتری دارد. پژوهش ها نشان دادند یک لیوان از این چای حداقل معادل ۱۰ لیوان چای سبز معمولی ارزش غذایی دارد. چای ماچا سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد. در نتیجه افزایش سوخت و ساز سبب مصرف کالری بیشتر در مقایسه با شرایط عادی می شود. هیچ روشی دارای قدرت جادویی در کاهش وزن نیست ولی استفاده از ماچا در کنار رژیم غذایی سالم و ورزش در کاهش وزن مناسب است.

 

۴- دمنوش لاغری نعنا

مصرف نعنا سبب می شود حرارت معده افزایش پیدا کند و هضم معده بالا رود. مقدار مشخصی برای مصرف نعنا در روز وجود ندارد. افرادی که حساسیت دارند باید در استفاده از این گیاه مراقب باشند و همراه با غذا بخورند. استفاده از نعنا عوارض جانبی ندارد اما بهترین راه هم برای کاهش وزن نیست بلکه باید از آن در کنار سبک زندگی سالم استفاده شود.

 

۵- دمنوش لاغری چای سبز

چای سبز معمولا تخمیر شده نیست. برگ های آن بخار پز شده و سپس با دست خرد می شوند. چای سبز مقدار زیادی از انواع کاتچین (به نام EGCG ) دارد. برخی تحقیقات نشان داده اند افرادی که چای سبز می نوشند، حدود ۱٫۵ کیلو در ۳ ماه وزن کم می کنند. اما برای رسیدن به این مقدار کاهش وزن، روزانه باید ۶ تا ۷ فنجان چای سبز بنوشید. عصاره چای سبز می تواند خطرناک باشد. چون در برخی داروهای لاغری استفاده می شود و موجب بروز مشکلات جدی کبدی می شود.

دکتر کرمانی درباره چای سبز می گوید:

 

۶- دمنوش لاغری هل

هل میوه ای از خانواده زنجبیل است که در انواع مختلف هل سیاه، سفید و سبز وجود دارد. هل فیبر بالایی دارد که احساس سیری در فرد را افزایش می دهد و سوخت و ساز بدن را بالا می برد. همچنین ملاتونین موجود در هل مانند یک چربی سوز طبیعی عمل می کند. استفاده از هل بدون آسیب رساندن به بدن همراه با برنامه غذایی سالم کمک کننده است.

 

۷- دمنوش لاغری رویبوس

ریبوس به چای قرمز معروف است. ریبوس آنتی اکسیدان بالایی دارد که بدن را از تخریب رادیکال آزاد نجات می دهد و نسبت به چای سیاه و سبز مزایای بیشتری دارد. افرادی که عادت به مصرف چای بعد از غذا دارند می توانند از این دمنوش استفاده کنند چون از جذب آهن توسط بدن جلوگیری نمی کند. این گیاه بسیار قوی و سوزاننده چربی است. پژوهش ها نشان دادند ریبوس تا ۲۲ درصد مانع از شکل گیری بافت های چربی می شود و به سوخت و ساز بدن کمک می کنند، اما تنها راه برای لاغر شدن نیست و باید در کنار برنامه غذایی سالم و ورزش روزانه اثر خود را نشان می دهد.

 

۸- دمنوش لاغری گل محمدی

زمانی که در حال رژیم گرفتن هستید بدن آب زیادی از دست می دهد و برای جبران باید آب زیادی بنوشید. بنابراین دیورتیک موجود در گل محمدی کمک می کند کلیه ها مقدار بیشتری سدیم را از بدن خارج کنند و بدن را سم زدایی می کند و هم بدن را هیدراته نگه می دارد. هیچ چیز جایگزین رژیم و ورزش نمی شود اما این دمنوش ها روند رسیدن به نتیجه دلخواه را سرعت می بخشد.

 

۹- دمنوش لاغری جنسینگ

اسم جنسینگ از عبارت چینی «ریشه های مرد» گرفته شده است که بخاطر شباهت ریشه های عجیب این گیاه به پاهای انسان است. این گیاه انواع مختلفی دارد که نوع آمریکایی و آسیایی آن مرسوم تر است. جنسینگ سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد و برای از دست دادن چربی های اضافه بدن بسیار مفید است. همچنین استفاده از آن در طول روز انرژی را بالا می برد که سبب می شود به راحتی ورزش روزانه را انجام دهیم. جنسینگ به متعادل نگه داشتن قندخون نیز کمک می کند. جنسینگ در کنار سبک زندگی سالم (رژیم و ورزش) بسیار موثر است.

 

۱۰- دمنوش قاصدک و نعنا

این دمنوش به حفظ سلامت کبد کمک می کند. کبد مسئول سم زدایی بدن است بنابراین نقش موثری در سوخت و ساز بدن دارد. سلول های موجود در کبد چربی ها را می شکنند و به انرژی قابل استفاده تبدیل می کنند و سوخت و ساز بدن را بالا می برند و اشتها را تنظیم می کنند. دمنوش قاصدک و نعنا به هضم و جذب موادمغذی کمک می کند و دمنوشی قدرتمند برای محافظت از کبد است.

۱۱- دمنوش مریم گلی

مریم گلی طبعی گرم و خشک دارد. این گیاه به عنوان یک آرام بخش قوی شناخته شده است. برگ های مریم گلی برای سوء هاضمه، نفخ معده و درد شکم بسیار مفید است. این دمنوش سرشار از آنتی اکسیدان است که بدن را پاکسازی می کند. همچنین سطح کلسترول بد (LDL) را کاهش می دهد.

دمنوش لاغری

 

۱۲- دمنوش لاغری زرشک

زرشک میوه ای ترش و سرشار از خاصیت است که بومی مناطق معتدل و نیمه استوایی اروپا، آسیا، آفریقا و آمریکا است. دمنوش زرشک سبب افزایش چربی سوزی در بدن می شود اما هیچ کس تاکنون با مصرف یک نوع دمنوش به وزن ایده آل خود نرسیده است. از دمنوش زرشک در کنار رژیم غذایی خود استفاده کنید تا زودتر به وزن ایده آل خود برسید.

 

۱۳- دمنوش بابونه

استرس و اضطراب از عوامل بی خوابی هستند که خواب نامنظم سبب افزایش وزن در افراد می شود. این دمنوش آنتی اکسیدان قوی برای دفع چربی ها و بافت های مرده دارد و از همه مهمتر آرام بخش قوی محسوب می شود. همچنین بابونه سرعت افزایش قندخون بعد از غذا کاهش می دهد که خود در کنترل اشتها بسیار موثر است. دمنوش بابونه به تنهایی باعث کاهش قابل توجه وزن نخواهد شد، اما اگر با یک رژیم منطقی و ورزش همراه شود، به طور موثر چربی سوز می شود و تناسب اندام شما را افزایش می دهد.

 

۱۴- دمنوش رزماری

رزماری گیاهی بسیار معطر است که در اغلب نقاط ایران رشد می کند.  این گیاه آنتی اکسیدان بالایی دارد. همچنین خاصیت ضد هیپروگلیسمی و ضد التهابی این گیاه چربی سوزی در بدن را افزایش می دهد. گیاه رزماری آنزیم لیپاز را مهار می کند. لیپاز آنزیمی است که مولکول های چربی را می شکند و سبب احساس سیری و به تعویق انداختن سرعت هضم چربی ها می شود ولی به نظرتان می شود هر غذایی که دلتان می خواهد بخورید و بعد با مصرف یک لیوان از این دمنوش لاغر شوید؟!

 

۱۵- چای ترش

چای ترش را به نام های چای قرمز یا مکه هم می شناسند که با چای سفید، سبز و سیاه کاملا متفاوت است. چای ترش دارای انواع آنتی اکسیدان است که تاثیر زیادی بر روی دفع چربی ها، بافت های مرده و آسیب دیده دارند. همچنین سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد و سبب سرعت بخشیدن به دفع غذای مصرفی می شود. در نتیجه چربی موجود در غذا را برای جذب غیرقابل دسترس می کند. همچنین جذب کربوهیدرات را کاهش می دهد.

 

۱۶- دمنوش لاغری رازیانه

این دمنوش سرعت سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد درنتیجه کالری های دریافتی شما سریع تر مصرف می شود و انرژی حاصل از آن به چربی سوزی کمک می کند. همچنین این دمنوش احساس گرسنگی را کاهش می دهد. درست است که به کاهش وزن کمک می کند اما زیاد خوردن آن این روند را سریع نخواهد کرد. رازیانه در کنار برنامه کاهش وزن با کمک به هضم و جذب مواد مغذی موثر است. باید حواستان باشد که قبل از استفاده از داروهای گیاهی برای لاغرشدن به تغذیه و ورزش توجه کنید.

دمنوش لاغری

 

۱۷- دمنوش گزنه

گزنه گیاهی است که سبب غذارسانی عمیق به سلول ها، کاهش میل به غذا و سم زدایی بدن می شود. این دمنوش برای کاهش اشتها بی نظیر است و سرشار از موادمغذی مانند ویتامین C، ویتامین E، آهن، پتاسیم و … است. این دمنوش علاوه بر سوزاندن چربی ها، بدخلقی و بی حوصلگی را نیز برطرف می کند.

 

۱۸- دمنوش اسطوخودوس

این گیاه با نام های اسطوقدوس یا لاوندر هم شناخته می شود که برای لاغری، درمان فشارخون بالا، دیابت و بی خوابی موثر است. آنتی اکسیدان بالای این گیاه به سم زدایی روده ها کمک می کند و با کاهش جذب چربی ها سبب مقدار ناچیزی از کاهش وزن می شود اما به تنهایی موثر نیست و باید در کنار یک برنامه غذایی سالم باشد.

 

۱۹- دمنوش یونجه

گیاه یونجه دارای انواع ویتامین ها، موادمعدنی و پروتئین است به همین دلیل آن را سلطان گیاهان می گویند. مصرف این دمنوش دستگاه گوارش را پاک سازی می کند و برای رفع یبوست بسیار مفید است. دمنوش یونجه منبعی غنی از پروتئین و فیبر است که احساس سیری در فرد را بالا می برد. یونجه دارای ساپونین است که سبب محلول تر شدن چربی ها می شود و علاوه بر سلامتی رگ های خونی را نیز تضمین می کند.

 

۲۰- چای یرباماته

این چای آمریکایی جنوبی از برگها و شاخه های نازک گیاهان ماته درست می شود که دارای مواد تحریک کننده کافئین، تئوبرومین است. همچنین ساپونین هم دارد که به محلول تر شدن چربی ها کمک می کند. ترکیبات موجود در این گیاه در شکلات نیز موجود است. در یک تحقیق بر روی حیواناتی که رژیم با چربی بالا داشتند، مشخص شد آنهایی که یرباماته مصرف می‌کردند سطح قند خون پایین‌تری داشتند.

 

 

۲۱- دمنوش زردچوبه

زردچوبه چربی سوزی بدن را بالا می برد و سبب افزایش سوخت و ساز بدن می شود. پژوهش ها بر روی دو گروه موش نشان داد میزان چربی در گروهی که همراه با غذای چرب زردچوبه مصرف می کردند کمتر از گروهی بود که با غذای چرب تغذیه شده بودند. همچنین سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

دمنوش لاغری

 

۲۲- دمنوش برگ بو و دارچین

برگ بو دارای ویتامین های زیادی از قبیل C,A و ب کمپلکس برای بدن است. همچنین نقش مهمی در تقویت معده و کمک به هضم آسان غذا دارد. دارچین هم برای چربی سوزی بسیار موثر است و سوخت و ساز بدن را بالا می برد و وجود این دو گیاه در کنار یکدیگر قندخون را کاهش می دهد که خود نقش موثری در کاهش میل به شیرینی ها دارد و جلوی احساس ضعف و گرسنگی را می گیرد.

 

۲۳- دمنوش لاغری کرفس و چای سبز

کرفس خام کالری بسیار پایینی دارد و دیر هضم می شود و احساس گرسنگی فرد را کنترل می کند. چای سبز هم نقش موثری در چربی سوزی دارد و سوخت و ساز بدن را بالا می برد. ترکیب این دو گیاه معجزه آسا نیست ولی در کنار رژیم غذایی و ورزش تاثیر گذار خواهد بود و انگیزه ای برای ادامه راه است.

 

۲۴- دمنوش به لیمو

به لیمو گیاه بومی آمریکای جنوبی است که دارای خواص دارویی زیاد است. دمنوش به لیمو، ریزه خواری افراد را کاهش می دهد. نقش موثری در چربی سوزی دارد و به تجزیه چربی ها در دستگاه گوارش کمک می کند. همچنین مشکلات معده و سوء هاضمه را برطرف می کند و اشتها را تنظیم می کند. استفاده از این دمنوش علاوه بر کنترل اشتها در تقویت عضلات هم موثر است و آسیب به ماهیچه در طول تمرین را کاهش می دهد.

 

۲۵- لیموناد چای سبز

چای سبز و لیمو دو ماده موثر در چربی سوزی هستند. این دو ماده سوخت و ساز بدن را بالا می برد و در آب شدن چربی ها موثر است. از طعم این نوشیدنی هرگز سیر نمی شوید و عملکرد سیستم گوارشی را بهبود می بخشد.

 

۲۶- چای سیاه

مصرف این نوع چای در کشور ما مرسوم است و در تهیه آیس تی کاربرد دارد. چای سیاه طعمی قوی دارد و  تخمیر شده (فرآیندی را گذرانده تا به صورت شیمیایی تغییر کند و مقدار کافئینش افزایش یابد) است. با این حال نمی توان به طور قطع گفت به کاهش وزن کمک می کند اما پژوهش ها نشان دادند چای سیاه مانع جذب چربی ها در روده می شود. حواستان به آنچه درون چایی می ریزید باشد. خوردن چای همراه با شیر ممکن است جلوی بعضی از خواص آن را بگیرد.

۲۷- چای اولونگ

این نوع چای با خشک کردن برگ های چای در آفتاب گرم تهیه می شود. چای اولونگ نیز مانند چای سبز سرشار از کاتچین است. در یک تحقیق بیش از دو سوم افراد دارای اضافه وزن که به مدت ۶ هفته هر روز چای اولونگ می نوشیدند، حدود ۱ کیلو وزن کم کردند.

دمنوش لاغری

 

۲۸- دمنوش لاغری چای سفید

این چای کمترین فرآیند فرآوری را تجربه کرده و طعمش کمی شیرین است. اما آیا برای کاهش وزن هم کاربرد دارد؟ چای سفید می تواند به تجزیه سلول های چربی موجود در بدن کمک کند و از شکل گیری سلول های چربی جدید پیشگیری کند. با این حال پژوهش انجام شده روی حیوانات بوده و هنوز نمی دانیم همین تاثیر را روی بدن انسان دارد یا خیر. همچنین مصرف زیاد چای سفید سبب از بین بردن مینای دندان در طولانی مدت می شود.

 

campaign

ایـن شـرایط کرونایـی باعـث شـده همـه خونـه نشـین بشـیم و فرصـت خوبیـه کـه یـه تغییـر بـزرگ بدیـم و بـرای مهمونیا و عروسیای بعد از کرونا همه رو سوپرایز کنیم.

کافیـه همیـن الان تصمیم بگیری که میخـوای وزنت رو کم کنی و به اون اندامی که همیشه ارزوشو داشتی برسی! از همین لحظه ما کنارتیم تا باهم به هدفت برسیم.

 

۲۹- چای دارچین

هر فنجان چای دارچین تنها ۲ کالری دارد. حال اگر این نوشیدنی را جایگزین دیگر نوشیدنی های پرکاری مانند نوشابه کنیم، میزان کالری های دریافتی روزانه را کاهش می دهد. از طرف دیگر دارچین قند خون را کنترل می کند و سطح قند خون را ثابت نگه می دارد. سطح قند خون ثابت باعث کنترل هوس های غذایی می شود.

 

۳۰- دمنوش لاغری زیره

زیره نیز مانند بسیاری از ادویه ها، مدتهاست که برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود. زیره سطح کلسترول و چربی خون را کاهش می دهد. از طرف دیگر چربی سوزی را افزایش می دهد و به دلیل وجود فیبر بالا، سطح اشتها را کاهش می دهد.

 

آیا چای و دمنوش لاغری می توانند به کاهش وزن کمک کنند؟

نوشیدن یک فنجان چای یا دمنوش لاغری شما را به همان سایز قبلی برنمی گرداند اما برخی پژوهش ها نشان دادند ترکیب چای با رژیم غذایی و برنامه ورزشی تاثیر بسیار کمی در کاهش وزن دارند. این را نیز در نظر بگیرید که اگر چای و دمنوش جایگزین یک نوشیدنی پرکالری مثل موکا لاته شود، روزانه ۳۰۰ کالری صرفه جویی می کنید.

چای دارای ماده ای (کاتچین) است که سوخت و ساز بدن را تقویت و به سوزاندن سریعتر چربی ها کمک می کند. کافئین موجود در بیشتر چای ها انرژی مورد نیاز را بیشتر می کند یعنی بدن کالری بیشتری مصرف می کند. این دو ماده به خوبی در کنار هم به لاغری کمک می کنند. در نظر داشته باشید وقتی وزن را کم می کنید، سرعت سوخت و ساز پایین می آید.

انواع رژیم لاغری در رژیم غذایی دکتر کرمانی:

دمنوش لاغری

 

آیا سم زدایی برای کاهش وزن لازم است؟

خیر، بدنتان طوری طراحی شده که خودش به صورت طبیعی سم زدایی می کند. البته مصرف روزانه سبزیجات و میوه های تازه نقش مهمی در سم زدایی بدن دارد. رژیم غذایی سرشار از آنتی اکسیدان، کربوهیدرات و فیبر، موجب افزایش انرژی، سوخت و ساز و سم زدایی بدن می شود.

گیاهی یا طبیعی به معنای بی خطر بودن دمنوش لاغری نیست!

محصولات سنا عوارض جانبی دارند با این حال این چای ها روی جعبه خود برچسب هشداری ندارند. سازمان غذای آمریکا مصرف کوتاه مدت از این گیاه را توصیه می کند و عوارض جانبی شامل ناراحتی معده، گرفتگی و اسهال دارد. این دارو برای کسانی که کمبود پتاسیم، بیماری قلبی، کمبود آب بدن، مشکلات دستگاه گوارشی دارند یا افرادی که داروهایی خاص مصرف می کنند، منع شده است.

پژوهش ها نشان می دهند استفاده طولانی مدت از سنا باعث می شود روده ها به صورت طبیعی کار نکنند و فرد به مسهل ها وابستگی پیدا کند. همچنین مقدار مواد شیمیایی موجود در خون را تغییر می دهد که موجب اختلال در عملکرد قلب، ضعف عضلانی، آسیب به کبد و دیگر آسیب ها می شود.

چای و دمنوش در سراسر جهان سرو می شود و انواع متفاوتی دارند از سیاه و سبز گرفته تا اولونگ. این نوشیدنی ها دارای مواد طبیعی و بهبود دهنده سلامت هستند و به بهبود مشکلاتی نظیر التهاب، بیماری قلبی و دیابت کمک می کنند.

 

حرف آخر درباره چای و دمنوش لاغری

اگر دوست دارید به همراه صبحانه، میان وعده عصر و یا حتی به تنهایی چای بنوشید از آن لذت ببرید. تا زمانی که کافئین تاثیر بدی روی بدن تان نداشته باشد، نوشیدن چای ایرادی نخواهد داشت. همچنین مواد موجود در چای و دمنوش ها شما را در برابر سرطان، دیابت و بیماری های قلبی ایمن می کند.

نوشیدن چند فنجان چای روزانه، اثر کمی در کاهش وزن دارد. فقط به خاطر داشته باشید با یک فنجان چای و دمنوش انتظار معجزه نداشته باشید. همانطور که گفتم این موارد تاثیر بسیار کمی دارند. کاهش وزن واقعی نیازمند تغییری اساسی در سبک زندگی است. چای و دمنوش خواص بسیار مفیدی دارند اما متاسفانه مورد سوء استفاده های تبلیغاتی قرار گرفتند و تولید کنندگان با هدف قرار دادن نقاط ضعف مردم ( کاهش وزن بدون تلاش و زحمت ) محصولات خود را به فروش می رسانند.

Sending
User Review
3.84 (32 votes)
    به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

دیدگاه های شما

امیرمحمد ۱۵ فروردین ۱۳۹۹

عالی

محسا ۰۶ فروردین ۱۳۹۹

خوب بود انشا الا عصر کنه ممنون که این هارا در اینترنت گذاشتید

عباس ۰۳ فروردین ۱۳۹۹

سلام خوب بود تنوع زیادی باید داشته باشد

زهرا ۰۷ اسفند ۱۳۹۸

بیشتر از پنچ روزه دمنوش زیره استفاده می کنم و هیچ نتیجه ای ندیدم لطفا راهنماییم کنید

کارشناس به اندام ۱۰ اسفند ۱۳۹۸

دوست خوبم دمنوش ها شاید تا حدود بسیار کمی باعث افزایش سوخت و ساز بدن بشن، اما نمی تونن تاثیر زیادی روی کاهش وزن بذارن. این تغذیه ی مناسب و ورزشه که می تونه روی کاهش وزن تاثیر بگذاره

نادر ۲۶ بهمن ۱۳۹۸

سلام خسته نباشید. مقالتون خیلی خوب بود من حقیقتش یه مقاله خوندم برای بهترین عرقیات گیاهی لاغر کننده نوشته بودن ترکیب عرق سرکه سیب و با کمی عرق کاسنی میتونه برای لاغری کمک کنه