رژیم شوک چیست و آیا ادعاهایش درست است؟

رژیم لاغری، عادات غذایی، مقالات

  رژیم های غذایی بسیار زیادی وجود دارند که خیلی از آنها تاثیر گذار نیستند. برخی از این رژیم ها تاثیر موقت دارند و بعضی برای زمان کوتاهی ساخته شده اند و بعضی نیز ادعا می کنند که طوری طراحی شده اند که هم سریع وزن کم می کنید و هم کاری می کنند وزن کم شده را ثابت نگه دارید.

  هدف رژیم شوک این است که به بدن شوک وارد می کند تا فعالانه کالری بسوزانید و چربی ها را آب کنید و طی برنامه ای از کاهش سرعت سوخت و ساز بدن و رفتن بدن به حالت قحطی پیشگیری می کند.

  ادعاهای رژیم شوک

  وعده های غذایی در این رژیم بسیار چشمگیر هستند و نظر کسانی که قصد دارند مقدار زیادی وزن کم کنند را به خود جلب می کند. رژیم غذایی شوک ادعا می کند افرادی که بیشترین اضافه وزن را دارند بیش از 15 کیلو تنها در دو هفته یا 15 روز کم می کنند. در این رژیم از فرد خواسته می شود قدرت اراده خود را برای مدت زمان کوتاهی بکار گیرد تا نتیجه ببیند. در این رژیم، 5 روز رژیمِ سخت گرفته می شود و 2 روز طبق روزهای قبل از رژیم غذا خورده می شود. این چرخه یک مرتبه دیگر ادامه پیدا می کند و سپس یک روز دیگر رژیم گرفته می شود تا 15 روز بسته شود.

  آیا این رژیم واقعا کار می کند و در 15 روز 15 کیلو از وزن کم می شود؟ افرادی هستند که این رژیم را قبلا امتحان کرده اند و نتیجه هم دیده اند اما نمی توان چنین برنامه ای را توصیه کرد و دلیل آن هم کمبود مواد مغذی است.

  تحقیق درباره این نوع رژیم ها دشوار است چون بسیاری از سایت ها با توصیه هایشان قصد فروش محصول را دارند و اطلاعات دقیقی در خصوص کارایی اصلی این رژیم ها ارائه نمی شود. ما هم می توانیم همان مسیر را پیش برویم اما این کار اخلاقی نیست و چیزی را به شما می فروشیم یا توصیه می کنیم که خودمان آن را قبول نداریم.

  دلایل اصلی نگرانی درباره رژیم شوک دو مورد است:

  1- این رژیم غذایی از نظر مواد مغذی سالم نیست و بسیاری از غذاهای مهم را ندارد.

  2- ثبات ندارد و حتی اگر در ابتدا وزن کم کنید، ادامه دادن و تعهد به این رژیم بسیار دشوار است. در این نوع رژیم وزن پایین رفته سریعا به حالت اولیه و حتی بیشتر باز می گردد و همان حالت رژیم یویو ( پایین آمدن و افزایش ناگهانی وزن ) برایتان پیش می آید.

  قوانین رژیم شوک

  • نوشیدن الکل ممنوع است ( این قانون خوب است )
  • نوشیدن مقدار زیادی آب
  • وعده های غذایی را با هم ترکیب نکنید هر وعده باید در زمان معین خورده شود.
  • در آخر هفته ها که دو روز عادی غذا می خورید بیش از حد پرخوری نکنید.

  در این رژیم غذایی صبحانه در روزهای رژیم غذایی همیشه یک نوع است:

  • یک قطعه میوه ( پرتقال، گلابی، لیمو شیرین همه قبول هستند ) به جز موز.
  • یک فنجان چای یا قهوه ( بدون شیر، شکر و شیرین کننده )
  • دو عدد بیسکوییت

  از رژیم شوک چه انتظاری می توان داشت؟

  بر اساس ادعای این رژیم  وزن کم می کنید و با این حجم کم مواد غذایی وزن هم کم می شود ( البته بیشتر وزن آب بدن ). اما بر اساس تجربیات افرادی که رژیم شوک را امتحان کرده اند این رژیم سبب بی حالی و ضعف شدید می شود و پس از مدتی فرد پرخوری می کند.

  یکی از افرادی که رژیم شوک را استفاده کرده درباره آن چنین می گوید: «من 25 کیلو بیشتر از وزن سلامتی بودم که پزشک برایم تعیین کرده بود و به نوعی در این وزن ثابت مانده بودم و اصلا احساس خوبی نداشتم. اما یک روز در اینترنت با رژیم شوک آشنا شدم و با خود گفتم بگذار امتحانش کنم. چرا دروغ بگویم وزن زیادی کم کردم نه همه 25 کیلو را اما مقدارش قابل تشخیص بود.

  با این حال مشکل رژیم شوک این بود که بیشتر اوقات احساس ضعف و خستگی داشتم و وقتی هم به خاطر مسافرت کاری، رژیم را کنار گذاشتم متوجه شدم بیشتر وزنی که کم کرده بودم دوباره بازگشته است. بعد از کنار گذاشتن رژیم شوک عادت درست غذایی را رعایت نمی کردم، چون تا قبل از آن غذای زیادی نمی خوردم و رژیمم تنها کم خوردن بود.»

  نتیجه گیری

  رژیم غذایی شوک برای همه مناسب نیست. با این حال برای بسیاری از افراد دارای اضافه وزن و چاقی این رژیم غذایی به عنوان یک شوکی سنگین به سیستم بدن است تا دوباره چربی سوزی را شروع کند و هم در کاهش وزن کوتاه مدت کمک کند تا انگیزه ای برای ادامه ی هدف باشد.

  در کل رژیم شوک را به عنوان یک رژیم کامل (که همیشه رعایت کنید) به شما توصیه نمی کنیم. شاید پزشک یا مشاورتان در مقطعی احساس کند شما به چنین تغییری نیاز دارید تا دوباره وزن کم کنید. بنابراین بدون تجویز پزشک یا مشاور هرگز خودتان چنین رژیم هایی را دنبال نکنید چون عوارض زیادی برای بدن دارند.

   

  Sending
  User Review
  3.86 (7 votes)
   به اشتراک بگذارید

  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  دیدگاه های شما

  مریم ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸

  من خوب داشتم کم میکردم اما چرا تو ماه رمضان دچار استاپ وزنی شده و کم نمیشم با اینکه کالری دریافتی ۱۲۰۰ هستش لطفا یه راهنمایی و رژیم شوک برای این ماه بفرمایین

  کارشناس به اندام ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸

  در ماه رمضان توقف کاهش وزن طبیعی است.

  مریم ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸

  من خوب داشتم کم میکردم اما چرا تو ماه رم۱ان دچار استاپ وزنی شده و کم نمیشم با اینکه کالری دریافتی ۱۲۰۰ هستش لطفا یه راهنمایی و رژیم شوک برای این ماه بفرمایین

  کارشناس به اندام ۰۷ خرداد ۱۳۹۸

  سلام. استپ وزنی یک روند طبیعی در پروسه ی کاهش وزن هستش. برای راهنمایی و اینکه ببینید آیا به رژیم شوک نیاز دارید یا نه لطفا با کارشناسان یا پشتیبان های به اندام تماس بگیرید.

  مهنا ۲۶ بهمن ۱۳۹۷

  یه جای گوشت چی میشه جایگزین کرد در رژیم ها من گوشت دوست ندارم

  کارشناس به اندام ۲۸ بهمن ۱۳۹۷

  بهتراست از جایگزین های پروتئینی مثله حبوبات استفاده کنید