بهترین روش های درمان سلولیت چیست؟

خانه » رژیم ها » بهترین روش های درمان سلولیت چیست؟
سلولیت چیست؟

انباشته شدن چربی و مواد زاید به شکل گلوله یا برجستگی های کوچک در زیر پوست را سلولیت می گویند که ظاهری شبیه به پوست پرتقال بر روی بدن ایجاد می کند. می توان گفت که سلولیت یک نوع مسمومیت بافت های ارتباطی بدن است. فشارهای عصبی، عدم تعادل در غذا خوردن، کمبود پروتئین و مصرف بیش از اندازه مواد نشاسته‌ای و قندی از جمله عوامل ایجاد چنین عارضه ای هستند. قبل از آنکه با روش های درمان سلولیت آشنا شوید ابتدا باید بدانید سلولیت چیست و چرا به وجود می آید؟

نواحی تشکیل سلولیت

سلولیت اغلب در نواحی ران، باسن، لگن، شکم، قسمت پایین کمر، قسمت های پشت و داخل بازوها، قسمت های داخلی زانو، بالای کمر، زیر شانه ها و مچ پا ایجاد می شود.  محل ایجاد سلولیت در آقایان معمولاً در ناحیه شکم و پشت گردن است.

سلولیت چیست؟

انواع سلولیت

۱ ـ سلولیت سفت: معمولاً در زنان جوان و با شرایط خوب جسمی ظاهر می شود. این نوع سلولیت ضخیم و چسبیده به عضلات است و به سختی می توان آن را بین دو انگشت شست و سبابه گرفت.  فشار دادن آن همراه با احساس درد و ناراحتی همراه است. این گونه سلولیت بیشتر در ران و باسن مشاهده می شود.

۲ ـ سلولیت شل: برعکس سلولیت سفت که قابل حرکت نیست در این نوع به راحتی می توانید گلوله برجسته را حرکت  دهید. به همین دلیل با هر حرکت بدن می جنبد و منظره‌ای ناخوشایند به وجود می آورد. سلولیت اغلب در زنانی که مدت زیادی پرتحرک بوده اند اما بعداً فعالیت و تحرک خود را کنار گذاشته اند، ایجاد می شود. همچنین در زنانی که مجبور به انجام کارهای خسته کننده هستند، دیده می شود. کسانی که برای لاغر شدن از رژیم های غیراستاندارد و سخت یا سونای خشک و تعریق استفاده می کنند، بعد از لاغری سریع، دوباره چاق می شوند و بافت ها در این تغییر وزن های پی در پی حالت ارتجاعی و محکم خود را از دست داده، شل و آویزان می شوند.

فرق میان چاقی و سلولیت چیست ؟

چـاقـیسلـولیـت
۱ـ رژیم ­غذایی ­کم کالری ­نتیجه ­بخش‌است.۱ ـ رژیم کم کالری تأثیر چندانی ندارد.
۲ ـ پوست، صاف است.۲ ـ پوست برآمدگی و فرورفتگی دارد.
۳ ـ پوست، شل است.۳ ـ بیشتر سلولیتها سفت هستند.
۴ ـ کم کردن مصرف نمک اثری ندارد.۴ ـ کاهش مصرف نمک‌درغذامؤثراست
۵ ـ محل وجود چاقی به صورت هماهنگ در کل بدن محسوس است.۵ ـ در جاهای خاصی از بدن دیده
می ­شود.
بیشتر چربی ­ها در شکم ذخیره می ­شود.۶ ـ شکم جای مناسبی برای سلولیت نیست.
۷ ـ دردناک نیست.۷ ـ با وارد آمدن فشار در فرد احساس درد ایجاد می ­شود.
۸ ـ چاقی در اثر افزایش حجم بافتهای ­چربی به وجود می ­آید.۸ ـ در اثر تجمع مواد سمی به وجود
می ­آید.
۹ ـ زنان و مردان هر دو ممکن است چاق شوند.۹ ـ سلولیت به ندرت در مردان به وجود می ­آید (بیشتردر پشت گردن).
۱۰ ـ در اثر پرخوری به وجود می آید.۱۰ ـ در اثر فشارهای روحی و عدم تعادل در مواد غذایی ایجاد
می ­شود.
۱۱ ـ در هر سنی امکان چاق شدن هست.۱۱ ـ بیشتر در سنین رشد هورمونی و آغاز عادت ماهیانه ظاهر می ­شود.
۱۲ ـ ارتباط به هورمون خاصی ندارد.۱۲ ـ با هورمون استروژن مرتبط است.

توضیحات دکتر کرمانی درباره سلولیت

چرا سلولیت در مرد‌ها تشکیل نمی شود؟

اغلب آقایان به دلیل داشتن پوستی محکم‌تر، سلولیت ندارند.‌ دلیل دیگر نیز هورمون‌ها هستند. هورمون‌ها از عوامل عمده در تنظیم و تعدیل سوخت وساز و ذخیره چربی‌ها در زیر پوست هستند. زنان در دوران بلوغ، سندرم پیش ازقاعدگی، یائسگی و در ماه‌های اول استفاده از قرص‌های بارداری دچار تغییرات هورمونی می‌شوند و به همین دلیل است که اغلب زنان لاغر و یا دارای وزن مناسب هم سلولیت دارند.

سلولیت چیست؟

عوامل ایجاد سلولیت

عوامل متعددی در بروز سلولیت نقش دارند. این عوامل می توانند نقش اساسی در سلولیت ایفا کنند:

۱- عوامل ژنتیکی و جنسیت

نتایج پژوهش های سال ۲۰۱۶ نشان داد که بیش از ۱۰۰ ژن وجود دارد که می توانند روی تنظیم وزن تاثیر داشته باشند.

یکی دیگر از شاخص هایی که ژنتیک را در ایجاد سلولیت دخیل می کند تعیین محلیست که چربی ها در آن ذخیره می شوند. با این حساب اگر کسی در خانواده دچار سلولیت باشد شما نیز دچارش شوید. با این حال مقدار سلولیت را می توانید با فاکتورهایی کنترل کننده کاهش دهید.

۲- تغییرات هورمون های زنانه

عارضه سلولیت در زنان رایج تر از مردان است. به نظر می‌آید که هورمون زنانه استروژن سبب تجمع بیشتر چربی ها در اندام تحتانی یعنی ران‌ها و باسن خانم ها می شود. استفاده از داروهای ضد بارداری هورمونی نیز از جمله عوامل افزایش دهنده ابتلا به سلولیت هستند.

۳- رعایت نکردن رژیم و برنامه غذایی مناسب

مصرف غذاهای فرآوری شده، کم آبی بدن، غذاهای کنسروی، نوشابه، سس ها، چربی های ناسالم، نان سفید، نوشیدنی های الکلی و غذاهای سرخ کردنی از جمله عوامل تشدید کننده سلولیت هستند. مصرف غذاهایی که میزان زیادی نمک دارند و شور هستند باعث تورم بیشتر سلول‌های چربی و به دنبال آن به چشم آمدن سلولیت‌ها می شوند. همیشه باید در مصرف خوردن تعادل را رعایت کنید و به اندازه نیاز بدنتان مصرف کنید تا مجبور نشوید رژیم های تک غذایی و سریع بگیرید که سبب ایجاد سلولیت می شود. بنابراین از رژیم دکتر کرمانی استفاده کنید تا برای همیشه تناسب اندام داشته باشید.

۴- افزایش بی‌رویه وزن

اضافه وزن یا چاقی احتمال ابتلا به سلولیت را افزایش می دهد. هرچه بافت چربی در بدن بیشتر باشد، ممکن است فشار بیشتری روی بافت های همبند بیاید. در نتیجه احتمال ظاهر شدن سلولیت را تقویت می کند. کاهش وزن می تواند مقدار کلی چربی در بدن را کاهش دهد. در نتیجه سبب کاهش سلولیت می شود. با این حال گاهی حتی با کاهش وزن نیز ممکن است سلولیت از جایش تکان نخورد.

چاقی؛ عامل اصلی تشکیل سلولیت!
درسته که سلولیت در افراد لاغر هم وجود داره، اما اضافه وزن و عدم رعایت یک برنامه غذایی مناسب، علت اصلی تشکیل سلولیته.
کاهش وزن با رژیم غذایی و ورزش، موجب کاهش چربی‌های کل بدن و در نتیجه سلولیت‌ها می‌شه.

با رژیم غذایی دکتر کرمانی، سالم و خوش‌اندام باش
برای دریافت رژیم کلیک کن
kermany

۵- افزایش سن

ممکن است در خانم‌های جوان هم سلولیت دیده شود ولی میزان آن در افرادی که سن بالاتری دارند به دلیل نازک شدن پوست بیشتر است. با افزایش چربی و شل شدن عضلات بدن، درصد بروز سلولیت هم بیشتر می‌شود. به علاوه با افزایش سن، پوست، کلاژن و الاستین بیشتری را از دست می دهد که خود به افزایش سلولیت دامن می زند.

۶- استرس‌ها و خستگی‌های طولانی

التهاب حاصل از استرس موجب تشدید سلولیت می شود. از مشکلاتی که در نتیجه فرآیند التهابی ایجاد می شود، تورم در سطح سلول است. هرچه بافت ها بیشتر ملتهب شوند، متورم تر به نظر می رسند.

۷- عدم تحرک و فعالیت‌های ورزشی

اگر شغل شما به گونه ایست که تمام روز را مجبور به نشستن هستید یک قدم به سلولیت نزدیک ترید. تنها کمی تغییر در روتین زندگی می تواند آسیب های یکجا نشینی را به حداقل برساند. تمام موارد بالا سبب افزایش سلول‌های چربی در لایه زیر پوست تا ۳۰۰ برابر حجم طبیعی‌شان می‌شوند.

سلولیت و رژیم لاغری

روش های درمان سلولیت کدامند؟

روش های درمان سلولیت بر پایه پاکسازی بدن از آب و مواد زاید سمی و از بین رفتن کیستهای چربی است. این پاکسازی نباید روی چربی های موجود در قسمت های دیگر بدن (مثل صورت و سینه) تأثیر بگذارد. به طور کلی روش های درمان سلولیت را می توان به موارد زیر دسته بندی کرد:

۱- روش های درمان سلولیت ؛ رژیم غذایی مخصوص سلولیت

غذاهایی که مصرف می کنید باید کم نمک و سرشار از پروتئین باشند.  بعضی از غذاهای ممنوع برای مبتلایان به سلولیت عبارتند از:

 • نمک
 • مایونز
 • کالباس
 • سوسیس
 • چیپس
 • شکلات
 • ساردین
 • خاویار
 • نوشابه های گازدار
 • کنسرو ماهی شور

۲ ـ روش های درمان سلولیت ؛ دفع مواد زاید و سمی

بهبود کار چهار دستگاه بدن که در دفع سموم نقش بسیار دارد:

الف) کلیه ها

آب تنها مایع حیاتی است که می تواند فعالیت کلیه را افزایش دهد. توصیه می شود حداقل ۶ تا ۸ لیوان آب در روز بنوشید.  صحیح نیست چند لیوان آب را به صورت یک جا بنوشید. هنگام صرف غذا نیز از خوردن آب خودداری کنید. مصرف آب اضافه اگر با حذف نمک همراه نباشد، وضع سلولیت بدتر خواهد شد. اگر نمی توانید این مقدار آب را بنوشید، بهتر است از ادرارآورهای طبیعی مثل چای کاکل ذرت یا چای دم گیلاس، یا ادرارآروهای دیگری مثل کلم پیچ، پیاز، تربچه و گریپ فروت استفاده کنید.

ب) روده

یبوست یکی از بیماری هایی است که سبب افزایش مواد زاید و سمی بدن می شود. بنابراین بهتر است هرچه سریع تر آن را درمان کنید.

پ) پوست

افزایش تعریق با استفاده از سونا، سبب کاهش مقادیری از سموم موجود در پوست می شود. سونا باعث باز شدن منافذ عمیق پوست، تحریک و افزایش جریان خون می شود به خصوص اگر بعد از آن دوش آب سرد گرفته شود. بهترین زمان برای سونا یک بار در هفته بعد از ورزش است. خوابیدن روی شنهای داغ لب دریا به مدت ۲۰ دقیقه نیز روش دیگری برای افزایش تعرق و درمان سلولیت است که باید پس از آن بلافاصله تمام بدن را در آب دریا فرو ببرید.
سلولیت چیست؟

ت) دستگاه تنفسی
تنفس صحیح و اکسیژن رسانی به بدن از دیگر راههای دفع سموم بدن است.

۳ ـ روش های درمان سلولیت ؛ ورزش های خاص

ورزش، جریان خون و تنفس را بهبود می دهد و موجب آرامش اعصاب می شود. برخی از ورزش ها همانند یوگا، حرکات کششی و ورزش های هوازی تاثیر بیشتری در کاهش سلولیت دارند.

۴ ـ روش های درمان سلولیت ؛ ماساژ

ماساژ محل سلولیت، جریان خون را به محل مورد نظر رسانده و سبب بهبود آن و کمک به دفع سموم می شود.

۵ ـ روش های درمان سلولیت؛ استراحت جسمی و روانی (آرام سازی)

یکی از علل ایجاد سلولیت، تشنجات و ناراحتی های اعصاب است. اگر ماهیچه های خود را رها و شل کنید و در استراحت جسمی و روانی کامل قرار بگیرید در درمان سلولیت قدم خوبی برداشتید. یادتان باشد که تشنج، ناراحتی های عصبی و مانند آن نه تنها به روح و روانتان لطمه می زند بلکه سبب بسیاری از بیماری های جسمی دیگر نیز می شود.

سلولیت چیست؟

۶ ـ روش های درمان سلولیت ؛ کرم ها، ژل ها یا محلول ها

متأسفانه چون این گونه مواد طرفداران زیادی پیدا کرده است سودجویان اقتصادی انواع تقلبی زیادی از این مواد را نیز به بازار عرضه کردند که اغلب، شناخت انواع سالم از غیرسالم امکان پذیر نیست.

۷ـ روش های درمان سلولیت ؛ استفاده از سیستم های مدرن

امروزه، نفوذ تکنولوژی در زندگی، بیشتر از هر زمان و غیرقابل اجتناب است اما نکته‌ای که ما به آن ایمان داریم استفاده درست از تکنولوژی است. در زمینه لاغری سیستم های بسیار مدرنی در آمریکا، فرانسه و ایتالیا ساخته شده که پس از تحقیقات فراوان اثرات سودمندِ درمانی و نداشتن عارضه برای بخش های دیگر بدن به اثبات رسیدند. برای اولین بار در سطح خاورمیانه مجموعه‌ای کامل در ایران گردهم آمده است.

روش کار به این صورت است که با شروع رژیم لاغری و یا چاقی تغییراتی در بدن و به خصوص در پوست و لایه های چربی زیر آن پدید می آید. این دستگاه ها با تحریک سوخت و ساز، میزان مصرف چربی در سلول ها را افزایش داده و اصطلاحاً چربی بیشتری می سوزاند. از سوی دیگر با افزایش جریان خون و لنف، مواد زاید موجود در لایه های زیرین پوست توسط جریان خون، لنف و کلیه ها دفع می گردد.

سلول های سازنده ی اسکلت پوست نیز در طی این روند، تحریک شده و سبب تقویت و نوسازی اسکلت پوست می شود.

الف) کویتیشن

کویتیشن یکی از بهترین و موثرترین روش های درمان سلولیت و چربی‌های جمع شده در سطوح مختلف بدن است. این روش باعث حل چربی تحت درمان امواج اولتراسوند در سطح خارجی بدن می شود. این روش، مطمئن تر و مقرون‌به صرفه‌تر از روش‌های جراحی تهاجمی برای درمان سلولیت است.

در طول کویتیشن با استفاده از امواج اولتراسوند، سلول‌های چربی شکسته و محتویات آزاد شده از سلول‌های چربی و مایعات از طریق ادرار از بدن خارج می‌شوند. روش اولتراسوند، درمان بدون درد است و یک جلسه درمان به طور معمول بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول می‌کشد. این روش تا حد زیادی باعث بهبود بافت پوست شده و ظاهر سلولیت را کاهش می‌دهد.

سلولیت چیست؟

ب) آر اف

یکی از بهترین روش های درمان سلولیت ، استفاده از روشی به نام آر اف است. در این روش با استفاده از ماساژ و ساکشن به تحریک تولید کلاژن ها پرداخته می شود. این درمان که کاملا بدون درد است از انرژی گرما برای آزاد کردن سلول های چربی استفاده می کند. سپس این چربی ها توسط کبد، فرآوری شده و از بدن خارج می شود. آر اف یک روش غیر تهاجمی بدون نیاز به جراحی است که هیچ عارضه ای به دنبال ندارد.

ج) دستگاه Midas

هیچ کرمی وجود ندارد که بتواند به صورت جادویی این فرورفتگی ها را حل کند. برخی داروها هم موقتی هستند و تنها به پخش شدن چربی ها کمک می کند. می توانید با درست غذا مصرف کردن و در کنار آن ورزش مشکل تان را به حداقل برسانید اما با دستگاه Midas  نیز این عارضه قابل درمان است.

Midas دستگاهیست که از امواج رادیوفرکانسی برای شادابی و لطافت پوست بدن و صورت استفاده می کند. این دستگاه علاوه بر درمان سلولیت به رفع چربی های موضعی، درمان منافذ باز پوست، جوانسازی، لیفت پوست و رفع خط و خطوط ریز پوستی کمک می کند.

۴٫۳/۵ - (۱۱ امتیاز)
  به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

Reyhane ۳۰ فروردین ۱۳۹۹

مرسی عالی بود

ارتباط مستقیم