سلولیت چیست و چه روش هایی برای درمان آن وجود دارد؟

رژیم غذایی، مقالات

  سلولیت چیست ؟

  انباشته شدن چربی و مواد زاید به شکل گلوله یا برجستگی های کوچک در زیر پوست را سلولیت می گویند که ظاهری شبیه به پوست پرتقال بر روی بدن ایجاد می کند. می توان گفت که سلولیت یک نوع مسمومیت بافت های ارتباطی بدن است. فشارهای عصبی، عدم تعادل در غذا خوردن، کمبود پروتئین و مصرف بیش از اندازه مواد نشاسته‌ای و قندی از جمله عوامل ایجاد چنین پدیده‌ای هستند.

  سلولیت چیست؟

   

  نواحی تشکیل سلولیت

  سلولیت اغلب در نواحی ران، باسن، لگن، شکم، قسمت پایین کمر، قسمت های پشت و داخل بازوها، قسمت های داخلی زانو، بالای کمر و زیر شانه ها و مچ پا ایجاد می شود.  همچنین محل ایجاد سلولیت در آقایان معمولاً در ناحیه شکم و پشت گردن است.

   

  انواع سلولیت

  1 ـ سلولیت سفت: معمولاً در زنان جوان و با شرایط خوب جسمی ظاهر می شود. این نوع سلولیت ضخیم و چسبیده به عضلات است و به سختی می توان آن را بین دو انگشت شست و سبابه گرفت.  فشار دادن آن همراه با احساس درد و ناراحتی فرد مبتلاست. این گونه سلولیت بیشتر در ران و باسن مشاهده می شود.

  2 ـ سلولیت شل: برعکس سلولیت سفت که قابل حرکت نیست در این نوع به راحتی می توانید گلوله برجسته را حرکت  دهید. به همین دلیل با هر حرکت بدن می جنبد و منظره‌ای ناخوشایند به وجود می آورد. سلولیت اغلب در زنانی که مدتی زیاد پر تحرک بودند اما بعداً فعالیت و تحرک خود را از دست داده یا کنار گذاشتند، ایجاد می شود. همچنین در زنانی که مجبور به انجام کارهای خسته کننده هستند، دیده می شود. کسانی که برای لاغر شدن از رژیم های غیراستاندارد و سخت یا سونای خشک و تعریق استفاده می کنند. بعد از لاغری سریع، دوباره چاق می شوند و بافت ها در این لاغر و چاق شدن پی در پی حالت ارتجاعی و محکم خود را از دست داده، شل و آویزان می شوند. سعی کنید رژیمی مثل رژیم دکترکرمانی را انتخاب کنید که از همه گروه های غذایی داشته باشد و به آرامی و برای همیشه وزن خود را کاهش دهید.

   

  فرق میان چاقی و سلولیت چیست ؟

  چـاقـی سلـولیـت
  1ـ رژیم ­غذایی ­کم کالری ­نتیجه ­بخش‌است. 1 ـ رژیم کم کالری تأثیر چندانی ندارد.
  2 ـ پوست صاف است. 2 ـ پوست برآمدگی و فرورفتگی دارد.
  3 ـ پوست شل است. 3 ـ بیشتر سلولیتها سفت هستند.
  4 ـ کم کردن مصرف نمک اثری ندارد. 4 ـ کاهش مصرف نمک‌درغذامؤثراست
  5 ـ محل وجود چاقی به صورت هماهنگ در کل بدن محسوس است. 5 ـ در جاهای مخصوص دیده
  می ­شود.
  بیشتر چربی ­ها در شکم ذخیره می ­شود. 6 ـ شکم جای مناسبی برای سلولیت نیست.
  7 ـ دردناک نیست. 7 ـ با وارد آمدن فشار در فرد احساس دردپدید می ­آید.
  8 ـ چاقی در اثر افزایش حجم بافتهای ­چربی به وجود می ­آید. 8 ـ در اثر تجمع مواد سمی به وجود
  می ­آید.
  9 ـ زنان و مردان هر دو امکان چاق شدن دارند. 9 ـ سلولیت به ندرت در مردان به وجود می ­آید (فقط در پشت گردن).
  10 ـ در اثر پرخوری، افراد چاق می ­شوند. 10 ـ در اثر فشارهای روحی و عدم تعادل در مواد غذایی ایجاد
  می ­شود.
  11 ـ در هر سنی امکان چاق شدن هست. 11 ـ بیشتر در سنین رشد هورمونی و آغاز عادت ماهیانه ظاهر می ­شود.
  12 ـ ارتباط به هورمون خاصی ندارد. 12 ـ با هورمون استروژن مرتبط است.

   

  توضیحات دکتر کرمانی درباره سلولیت

  چرا سلولیت در مرد‌ها تشکیل نمی شود؟

  آقایان به دلیل طرز قرار گرفتن فیبر‌های بافت همبند در زیر پوست‌شان و پوست محکم‌تر، سلولیت ندارند.‌ این فیبر‌ها به جای‌ اینکه به‌صورت متقاطع قرار گیرند به‌ صورت عمود بر پوست قرار گرفتند و به همین دلیل تشکیل سلولیتی چربی هرگز در زیرپوست‌شان اتفاق نمی‌‌افتد. دلیل دیگر نیز هورمون‌ها هستند.

  هورمون‌ها از عوامل عمده در تنظیم و تعدیل سوخت وساز و ذخیره چربی‌ها در زیر پوست هستند. زنان در دوران بلوغ، سندرم پیش ازقاعدگی، یائسگی و در ماه‌های اول استفاده از قرص‌های دبارداری دچار تغییرات هورمونی می‌شوند و به همین دلیل است که اغلب زنان لاغر و یا دارای وزن مناسب هم سلولیت دارند و فقط چاق‌ها و یا زنان دارای اضافه وزن از سلولیت شکایت ندارند.

  سلولیت چیست؟

   

  عوامل ایجاد سلولیت

  عوامل متعددی در بروز سلولیت نقش دارند. این عوامل می توانند نقش اساسی در سلولیت ایفا کنند:

  1. عوامل ژنیتیکی و جنسیت

  نتایج پژوهش های سال 2016 نشان داد بیش از 100 ژن وجود دارد که می توانند روی تنظیم وزن تاثیر داشته باشند. بنابراین اگر به صورت ژنتیکی مستعد اضافه وزن هستید، آیا شانسی برای کاهش وزن پایدار دارید؟ خبر خوب اینکه حتی اگر ژنتیک نیز علیه شما باشد می توانید کاهش وزن داشته باشید.

  پژوهشگران برای اثبات این موضوع اطلاعات 9000 نفر که سعی در کاهش وزن داشتند را مورد بررسی قرار دادند و متوجه شدند کاهش وزن کسانی که ژن چاقی دارند با دیگر افراد یکسان بوده است. یکی دیگر از شاخص هایی که ژنتیک را در ایجاد سلولیت دخیل می کند تعیین جایی است که چربی ها ذخیره می شوند. ممکن است اگر کسی در خانواده دچار سلولیت باشد شما نیز دچارش شوید. با این حال مقدار سلولیت را می توانید با فاکتورهایی کنترل کننده کاهش دهید.

   

  2. تغییرات هورمون های زنانه

  پدیده سلولیت در زنان رایج تر از مردان است. به نظر می‌آید که هورمون زنانه استروژن سبب جمع شدن یشتر چربی ها در اندام تحتانی یعنی ران‌ها و باسن خانم ها (جایی که  سلولیت بیشترین بروز خود را دارد) می شود. استفاده از داروهای ضد بارداری هورمونی نیز از جمله عوامل افزایش دهنده ابتلا به سلولیت هستند.

   

  3.  رعایت نکردن رژیم و برنامه غذایی مناسب

  مصرف غذاهای فرآوری شده، کم آبی بدن، غذاهای کنسروی، نوشابه، سس ها، چربی های ناسالم، نان سفید، نوشیدنی های الکلی و غذاهای سرخ کردنی از جمله عوامل تشدید کننده سلولیت هستند. مصرف غذاهایی که میزان زیادی نمک دارند و شور هستند باعث تورم بیشتر سلول‌های چربی و به دنبال آن به چشم آمدن سلولیت‌ها می شوند. همیشه باید در مصرف خوردن تعادل را رعایت کنید و به اندازه نیاز بدنتان مصرف کنید تا مجبور نشوید رژیم های تک غذایی و سریع بگیرید که سبب ایجاد سلولیت می شود. بنابراین از رژیم دکتر کرمانی استفاده کنید تا برای همیشه تناسب اندام داشته باشید.


  رژیم لاغری دکتر کرمانی

  سلولیت چیست؟

   

  4. افزایش بی‌رویه وزن

  اضافه وزن یا چاقی احتمال ابتلا به سلولیت را افزایش می دهد. هرچه بافت چربی در بدن بیشتر باشد، ممکن است فشار بیشتری روی بافت های همبند بیاید. در نتیجه احتمال ظاهر شدن سلولیت را تقویت می کند. کاهش وزن می تواند مقدار کلی چربی در بدن را کاهش دهد. در نتیجه سبب کاهش سلولیت می شود. با این حال گاهی حتی با کاهش وزن نیز ممکن است سلولیت از جایش تکان نخورد.

   

  5. افزایش سن

  ممکن است در خانم‌های جوان هم سلولیت دیده شود ولی میزان آن در افرادی که سن بالاتری دارند به دلیل نازک شدن پوست بیشتر است. با افزایش چربی و شل شدن عضلات بدن، درصد بروز سلولیت هم بیشتر می‌شود. به علاوه با افزایش سن، پوست، کلاژن و الاستین بیشتری را از دست می دهد که خود به افزایش سلولیت دامن می زند.

   

  6. استرس‌ها و خستگی‌های طولانی

  التهاب حاصل از استرس موجب تشدید سلولیت می شود. از مشکلاتی که در نتیجه فرآیند التهابی ایجاد می شود، تورم در سطح سلول است. هرچه بافت ها بیشتر ملتهب شوند، متورم تر به نظر می رسند.

   

  7. عدم تحرک و فعالیت‌های ورزشی

  اگر شغل شما به گونه ایست که تمام روز را مجبور به نشستن هستید یک قدم به سلولیت نزدیک ترید. تنها کمی تغییر در روتین زندگی می تواند آسیب های یکجا نشینی را به حداقل برساند. تمام موارد بالا سبب افزایش سلول‌های چربی در لایه زیر پوست تا 300 برابر حجم طبیعی‌شان می‌شوند.

  سلولیت و رژیم لاغری

   

  درمان سلولیت

  رژیم مخصوص سلولیت باید براین پایه استوار باشد که بدن از آب اضافی و مواد زاید سمی پاک شده و کیستهای گلوله مانند چربی مخصوص سلولیت از بین بروند. این روش نباید روی چربی های موجود در جاهای دیگر بدن (مثل صورت و سینه) تأثیر چندانی بگذارد.

   

  1. رژیم غذایی مخصوص سلولیت

  غذاهای مصرفی باید کم نمک و سرشار از پروتئین باشند.  بعضی از غذاهای ممنوع برای مبتلایان به سلولیت عبارتند از:

  • نمک
  • مایونز
  • کالباس
  • سوسیس
  • چیپس
  • شکلات
  • ساردین
  • خاویار
  • نوشابه های گازدار
  • کنسرو ماهی شور

   

  2 ـ دفع مواد زاید و سمی

  افزایش کار چهار دستگاه بدن که در دفع سموم نقش بسیار دارد:

   

  الف) کلیه ها

  آب تنها مایع حیاتی است که می تواند فعالیت کلیه را افزایش دهد. توصیه می شود حداقل 6تا 8 لیوان آب در روز نوشیده شود.  صحیح نیست چند لیوان آب را یک جا بنوشید. هنگام صرف غذا نیز از خوردن آب جلوگیری کنید. آب اضافه اگر با حذف نمک همراه نباشد وضع سلولیت بدتر خواهد شد. اگر نمی توانید این مقدار آب بنوشید، بهتر است از ادرارآورهای طبیعی مثل چای کاکل ذرت یا چای دم گیلاس، یا ادرارآروهای دیگری مثل کلم پیچ، پیاز، تربچه و گریپ فروت استفاده کنید.

   

  ب) روده

  یبوست یکی از بیماری هایی است که سبب افزایش مواد زاید و سمی بدن می شود. بنابراین بهتر است هرچه سریع تر آن را درمان کرد.

   

  پ) پوست

  افزایش تعریق با استفاده از سونا، مقدار قابل توجهی عرق ایجاد می کند که سبب کاهش مقادیری از سموم موجود در پوست می شود. سونا باعث باز شدن سوراخ های عمیق پوست، تحریک و افزایش جریان خون می شود به خصوص اگر بعد از سونا دوش آب سرد گرفته شود. بهترین موقع برای سونا یک بار در هفته بعد از ورزش است. خوابیدن روی شنهای داغ لب دریا به مدت 20 دقیقه نیز روش دیگری برای زیاد شدن عرق و درمان سلولیت است که باید پس از آن بلافاصله تمام بدن را در آب دریا فرو ببرید.

  سلولیت چیست؟

   

  ت) دستگاه تنفسی
  تنفس صحیح و رساندن اکسیژن از دیگر راههای دفع سموم بدن است.

   

  3 ـ ورزش های خاص

  ورزش، جریان خون و تنفس را بهبود می بخشد و به اعصاب آرامش می دهد. برخی از ورزش ها همانند یوگا، حرکات کششی و ورزش های هوازی تاثیر بیشتری در کاهش سلولیت دارند.

   

  4 ـ ماساژ

  ماساژ محل سلولیت، جریان خون را به محل مورد نظر رسانده و سبب بهبود آن و کمک به دفع سموم می شود.

   

  5 ـ استراحت جسمی و روانی (آرام سازی)

  یکی از علل ایجاد سلولیت، تشنجات و ناراحتی های اعصاب است. اگر ماهیچه های خود را رها و شل کنید و در استراحت جسمی و روانی کامل قرار بگیرید در درمان سلولیت قدم خوبی برداشتید.  یادتان باشد که تشنج، ناراحتی های عصبی، عصبانیت ها و مانند آن نه تنها به روح و روانتان لطمه می زند بلکه سبب بسیاری از بیماری های جسمی دیگر نیز می شود.

  سلولیت چیست؟

   

  6 ـ کرم ها، ژل ها یا محلول های مخصوص درمان چاقی های موضعی و سلولیت

  متأسفانه چون این گونه مواد طرفداران زیادی پیدا کرده است سودجویان اقتصادی انواع تقلبی زیادی از این مواد را نیز به بازار عرضه کردند که اغلب، شناخت انواع سالم از غیرسالم امکان پذیر نیست.

   

  7ـ استفاده از سیستم های مدرن

  امروزه، نفوذ تکنولوژی در زندگی بیشتر از هر زمان و غیرقابل اجتناب است اما نکته‌ای که ما به آن ایمان داریم استفاده درست از تکنولوژی است. در زمینه لاغری سیستم های بسیار مدرنی در آمریکا، فرانسه و ایتالیا ساخته شده است که پس از تحقیقات فراوان اثرات سودمند درمانی و نداشتن عارضه برای بخش های دیگر بدن به اثبات رسیدند. برای اولین بار در سطح خاورمیانه مجموعه‌ای کامل در ایران گردهم آمده است.

  روش کار به این صورت است با شروع رژیم لاغری و یا چاقی یک سری تغییراتی در بدن و به خصوص در پوست و لایه های چربی زیر آن پدید می آید. این سیستم ها با تحریک سوخت و ساز، میزان مصرف چربی در سلول ها بیشتر می شود و اصطلاحاً چربی بیشتری می سوزد. از سوی دیگر با افزایش جریان خون و لنف مواد زاید و ادم موجود در لایه های زیرین پوست توسط جریان خون، لنف و کلیه ها دفع می گردد.

  سلول های سازنده اسکلت پوست نیز در طی این روند تحریک شده و سبب تقویت و نوسازی اسکلت پوست می شوند. از شل شدن و افتادگی و ایجاد ترک های پوستی جلوگیری می کنند. مشکل دیگر در رژیم های لاغرکننده، شل شدن عضلات است.  سیستم مدرنی تهیه شده است که با ایجاد تحریک ماهیچه ای منظم و برنامه‌ریزی شده ماهیچه ها را به طرز بسیار مؤثری تقویت می کند.

   

  الف) کوتیشن

  کویتیشن یک روش جایگزین غیر جراحی برای از رفع چربی‌های جمع شده در سطوح مختلف بدن از جمله سلولیت است. این روش باعث حل چربی تحت درمان امواج اولتراسوند در سطح خارجی بدن است. این روش نسبتا سریع‌ و مقرون‌به صرفه‌تر نسبت به روش‌های جراحی تهاجمی برای درمان سلولیت است.

  در طول کویتیشن با استفاده از امواج اولتراسوند، سلول‌های چربی شکسته و محتویات آزاد شده از سلول‌های چربی و مایعات از طریق ادرار از بدن خارج می‌شوند. روش اولتراسوند، درمان بدون درد است و یک جلسه درمان به طور معمول بین 30 تا 60 دقیقه طول می‌کشد. این روش تا حد زیادی باعث بهبود بافت پوست شده و ظاهر سلولیت را کاهش می‌دهد.

  سلولیت چیست؟

   

  ب) آر اف

  یکی از روش های موثر درمان سلولیت، استفاده از روشی به نام آر اف است. در این روش با استفاده از ماساژ و ساکشن به تحریک تولید کلاژن ها پرداخته می شود. این درمان که کاملا بدون درد نیز هست از انرژی گرما برای آزاد کردن سلول های چربی استفاده می کند. سپس این چربی ها توسط کبد، فرآوری می شوند.  آر اف یک روش غیر تهاجمی بدون نیاز به جراحی و بدون درد است که هیچ عوارضی به دنبال ندارد.

   

  ج) دستگاه Midas

  هیچ کرمی وجود ندارد که بتواند خیلی جادویی این فرورفتگی ها را حل کند. برخی داروها هم موقتی هستند و تنها به پخش شدن چربی ها کمک می کند. می توانید با درست غذا مصرف کردن و در کنار آن ورزش مشکل تان را به حداقل برسانید اما با دستگاه Midas  نیز این عارضه قابل درمان است.

  Midas دستگاهی است که از امواج رادیوفرکانسی جهت دستیابی به نتایج درمانی استفاده می کند و توانسته تناسب اندام، زیبایی، شادابی و لطافت پوست بدن و صورت را برای شما به ارمغان آورد.

   

  کاربرد دستگاه Midas

  • رفع چربی های موضعی
  • کمک به درمان سلولیت
  • لیفتینگ پوست
  • جوانسازی
  • رفع چین و چروک و خطوط ریز پوستی
  • افزایش قوام پوست
  • درمان منافذ باز پوستی
  • کمک به درمان آکنه
  • کمک به درمان اسکارها
  Sending
  User Review
  5 (1 vote)
   به اشتراک بگذارید

  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *