سلولیت چیست؟

ورزش و زیبایی

  سلولیت چاقی رژیم لاغری دکتر کرمانی
  انباشته شدن چربی و مواد زاید به شکل گلوله یا برجستگی های کوچک در زیر پوست را سلولیت می گویند. می توان گفت که سلولیت یک نوع مسمومیت بافت های ارتباطی بدن است. فشارهای عصبی، عدم تعادل در خورد و خوراک، کمبود پروتئین و زیادی مواد نشاسته‌ای و قندی از جمله عوامل ایجاد چنین پدیده‌ای هستند. فرق میان چاقی و سلولیت در جدول زیر بیان شده است:

  چـاقـی سلـولیـت
  1ـ رژیم ­غذایی ­کم کالری ­نتیجه ­بخش‌است. 1 ـ رژیم کم کالری تأثیر چندانی ندارد.
  2 ـ پوست صاف است. 2 ـ پوست برآمدگی و فرورفتگی دارد.
  3 ـ پوست شل است. 3 ـ بیشتر سلولیتها سفت هستند.
  4 ـ کم کردن مصرف نمک اثری ندارد 4 ـ کاهش مصرف نمک‌درغذامؤثراست
  5 ـ محل وجود چاقی به صورت هماهنگ در کل بدن محسوس است. 5 ـ در جاهای مخصوص دیده می ­شود.
  بیشتر چربی ­ها در شکم ذخیره می ­شود. 6 ـ شکم جای مناسبی برای سلولیت نیست.
  7 ـ دردناک نیست. 7 ـ با وارد آمدن فشار در فرد احساس دردپدید می ­آید.
  8 ـ چاقی در اثر افزایش حجم بافتهای ­چربی به وجود می ­آید. 8 ـ در اثر تجمع مواد سمی به وجود می ­آید.
  9 ـ زنان و مردان هر دو امکان چاق شدن دارند. 9 ـ سلولیت به ندرت در مردان به وجود می ­آید (فقط در پشت گردن).
  10 ـ در اثر پرخوری، افراد چاق می ­شوند. 10 ـ در اثر فشارهای روحی و عدم تعادل در مواد غذایی ایجاد می ­شود.
  11 ـ در هر سنی امکان چاق شدن هست. 11 ـ بیشتر در سنین رشد هورمونی و آغازعادت ماهیانه ظاهر می ­شود.
  12 ـ ارتباط به هورمون خاصی ندارد. 12 ـ با هورمون استروژن مرتبط است.

  دو نوع سلولیت وجود دارد:


  ثبت نام رژیم اینترنتی دکتر کرمانی

  1 ـ سلولیت سفت: که معمولاً در زنان جوان و با شرایط خوب جسمی ظاهر می شود. این نوع سلولیت ضخیم و چسبیده به عضلات است و به سختی می توان آن را بین دو انگشت شست و سبابه گرفت.  فشار دادن آن توأم با احساس درد و ناراحتی فرد مبتلاست. این گونه سلولیت بیشتر در ران و باسن مشاهده می شود.

  2 ـ سلولیت شل: برعکس سلولیت سفت که نمی توان آن را زیرپوست جابجا کرد یا حرکت داد. در این نوع می توان براحتی آن را به اطراف راند. به همین دلیل با هر حرکت بدن می جنبد و منظره‌ای ناخوشایند به وجود می آورد. سلولیت اغلب در زنانی که مدتی زیاد پر تحرک بوده‌اند اما بعداً فعالیت و تحرک خود را از دست داده یا کنار گذاشته‌اند. نیز در زنانی که مجبور به انجام کارهای خسته کننده و شاق هستند، دیده می شود. کسانی که برای لاغر شدن از رژیم های غیراستاندارد و سخت،یا سونای خشک و تعریق استفاده می کنند. بعد از لاغری سریع، دوباره چاق می شوند و بافت ها در این لاغر و چاق شدن پی در پی حالت ارتجاعی و محکم خود را از دست داده، شل و آویزان می شوند.

  درمان سلولیت

  رژیم مخصوص سلولیت باید براین پایه استوار باشد که بدن از آب اضافی و مواد زاید سمی پاک شده، کیستهای گلوله مانند چربی مخصوص سلولیت از بین بروند.

  این روش نباید روی چربی های موجود در جاهای دیگر بدن (مثل صورت و سینه) تأثیر چندانی بگذارد.

  در درمان سلولیت باید روش های هفت گانه ی زیر را مدنظر گرفت:

  1. رژیم غذایی مخصوص سلولیت

  غذاهای مصرفی باید کم نمک و سرشار از پروتئین باشند.  بعضی از غذاهای ممنوع برای مبتلایان به سلولیت عبارتند از: نمک، مایونز، کالباس، سوسیس، چیپس، شکلات، ساردین، خاویار، نوشابه های گازدار وکنسرو ماهی شور.

  2 ـ دفع مواد زاید و سمی

  افزایش کار چهار دستگاه بدن که در دفع سموم نقش بسیار دارد:

  الف) کلیه ها:
  آب تنها مایع حیاتی است که می تواند فعالیت کلیه را افزایش بدهد. توصیه می شود حداقل 6تا8 لیوان آب درروز نوشیده شود.  صحیح نیست چند لیوان آب را یک جا بنوشید. هنگام صرف غذا نیز از خوردن آب جلوگیری کنید. آب اضافه اگر با حذف نمک همراه نباشد وضع سلولیت بدتر خواهد شد. اگر نمی توانید این مقدار آب بنوشید، بهتر است از مدّرهای طبیعی (مثل چای کاکل ذرت یا چای دم گیلاس، یا مدّرهای دیگر مثل کلم پیچ، پیاز، تربچه، گریپ فروت) استفاده کنید.

  ب) روده:
  یبوست یکی از بیماری هایی است که سبب افزایش مواد زاید و سمی بدن می شود. بنابراین بهتر است هرچه سریع تر آن را درمان کرد. برای درمان یبوست صفحه 232 همین کتاب را مطالعه کنید.

   

  پ) پوست:
  افزایش تعریق با استفاده از سونا، مقدار قابل توجهی عرق ایجاد می کند که باعث کاهش مقادیری از سموم موجود در پوست می شود. سونا باعث باز شدن سوراخ های عمیق پوست و تحریک و افزایش جریان خون می شود؛  مخصوصاً اگر بعد از سونا دوش آب سرد گرفته شود. بهترین موقع برای سونا یک بار در هفته بعد از ورزش است. خوابیدن روی شنهای داغ لب دریا به مدت 20 دقیقه نیز روش دیگری برای ازدیاد تعریق و درمان سلولیت است که باید پس از آن بلافاصله تمام بدن را در آب دریا فرو برد.

  ت) دستگاه تنفسی:
  تنفس صحیح و رساندن اکسیژن، با تنفس عمیق و سالم، از دیگر راههای دفع سموم بدن است.

  3 ـ وسایل پیشرفته و مدرن

  جهت اطلاعات بیشتر به صفحه 92 این کتاب مراجعه نمایید.

   

  4 ـ ورزش های خاص

  ورزش، جریان خون و تنفس را بهبود می بخشد و به اعصاب آرامش می دهد. به صفحه 250 مراجعه فرمایید.

   

  5 ـ ماساژ

  ماساژ محل سلولیت، جریان خون را به محل مورد نظر رسانده، سبب بهبود آن و کمک به دفع سموم می شود.

   

  6 ـ استراحت جسمی و روانی (آرام سازی)

  چون یکی از علل ایجاد سلولیت، تشنجات و ناراحتی های اعصاب است. اگر ماهیچه های خود را رها و شل کنید و در استراحت جسمی و روانی کامل قرار بگیرید، در درمان سلولیت قدم خوبی برداشته‌اید. به یاد داشته باشید که تشنج،ناراحتی های عصبی، عصبانیت ها و مانند آن، نه تنها به روح و روانتان لطمه می زند. بلکه سبب بسیاری از بیماری های جسمی دیگر نیز می گردد.

  7 ـ کرم ها، ژل ها یا محلول های مخصوص درمان چاقی های موضعی و سلولیت

  متأسفانه چون این گونه مواد، بازاری پر رونق دارند، سودجویان اقتصادی انواع تقلبی زیادی از این مواد را نیز به بازار عرضه کرده‌اند که اغلب، شناخت انواع سالم از غیرسالم امکان پذیر نیست.

  8. دستگاه های افزایش جریان خون

  بعضی از انواع چربی ها موضعی بوده و با حالت های سلولیت معمولا در اثر کندی یا توقف جریان خون و لنف به آن منطقه تولید می شود. باعث انباشته شدن مواد سمی و مواد چربی می شود. این دستگاه ها باعث برقراری مجدد جریان خون و لنف در بافت هایی که دچار سلولیت شده‌اند می شود.

  با بکار بردن درن، باعث خروج لنف، خون ومواد زاید انباشته شده است. منجر به برطرف کردن استاز، ادم، فیبروز و در نتیجه بهبودی و از بین بردن سلولیت و چربی های موضعی می گردند. تحریک فیبروبلاست ها همچنین باعث تولید کلاژن می شود. وظیفه ی کلاژن معمولا کمک در رفع چروک (در برنامه های کاهش وزن یا در اثر پیشرفت سن) و افزایش قوام پوست است. همچنین وسیله‌ای برای کاهش افتادگی های پوست می باشد.

  صحبت های دکتر کرمانی را در رابطه با سلولیت ببینید:

  9ـ استفاده از سیستم های مدرن

  امروزه، نفوذ تکنولوژی در زندگی بیشتر از هر زمان و غیرقابل اجتناب است. اما نکته‌ای که ما به آن ایمان داریم استفاده ی صحیح، از تکنولوژی مناسب است. در زمینه ی لاغری سیستم های بسیار مدرنی در آمریکا، فرانسه و ایتالیا ساخته شده که پس از تحقیقات فراوان اثرات سودمند درمانی و نداشتن عارضه در آنها به اثبات رسیده است. برای اولین بار در سطح خاورمیانه مجموعه‌ای کامل در ایران گردهم آمده است.

  روش کار به این صورت است با شروع رژیم لاغری و یا چاقی یک سری تغییراتی در بدن و به خصوص در پوست و لایه های چربی زیر آن پدید می آید. بوسیله ی این سیستم ها با تحریک سوخت و ساز، میزان مصرف چربی در سلول ها بیشتر می شود و اصطلاحاً چربی بیشتری می سوزد. از سوی دیگر با افزایش جریان خون و لنف مواد زاید و ادم موجود در لایه های زیرین پوست توسط جریان خون، لنف و کلیه ها دفع می گردد.

  سلول های سازنده اسکلت پوست نیز در طی این روند تحریک شده و سبب تقویت و نوسازی اسکلت پوست می شوند. از شل شدن و افتادگی و ایجاد ترک های پوستی جلوگیری می کنند. عارضه ی دیگر در رژیم های لاغرکننده که بسیار بدمنظره می باشد شل شدن عضلات است.  سیستم مدرنی تهیه شده است که با ایجاد تحریک ماهیچه ای منظم و برنامه‌ریزی شده ماهیچه ها را به-طرز بسیار مؤثری تقویت می کند.

  در حال ارسال
  لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  0 (0 votes)
   به اشتراک بگذارید

  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *