عوامل اضافه کردن وزن

خانه » رژیم ها » رژیم لاغری » عوامل اضافه کردن وزن

اضافه کردن وزن میتواند به دلایل زیادی نسبت داده شود مانند سبک زندگی، درجات استرس، وضعیت سلامتی و میزان فعالیت. یک حقیقت مهم که باید آن را بدانیم این است که بدن ما از یک فرمول ساده پیروی میکند کالری دریافت میکند و کالری مصرف میکند. زمانی که شما کالری زیادی دریافت میکنید تمام آن نمیسوزد و خروجی کمتر از آن چیزی است که شما دریافت کردید بنابرین وزن اضافه میکند. پس داشتن یک رژیم مناسب و برنامه ورزشی خوب بسیار مهم است.


 


سبک زندگی و عادت ها
افرادی که کمتر میخوابند بیشتر دچار اضافه وزن یا چاقی میشوند. کم خوابی باعث میشود بدن بیشتر گرلین تولید کند گرلین هورمونی است که به بدن میگوید گرسنه است. بدن افراد کم خواب لپتین کمتری نیز تولید میکند که باعث محدود شدن اشتها میشود. خوردن بیش از اندازه در یک وعده چه در خانه چه در رستوران باعث میشود میزان کالری دریافتی بالا برود و در نتیجه وزن اضافه کنید. همچنین استفاده از غذاهای فراوری شده که معمولا در پکیج ها جعبه ها یا به صورت کنسرو عرضه میشود باعث میشود سوخت و ساز بدن شما کند شود. مطمئن باشید هشت ساعت خواب در شب و استفاده از غذاهای طبیعی به کنترل وعده های غذایی کمک میکند.درجات استرس
خانمها ممکن است در پنج سال اولیه ازدواج ۱۰ کیلو وزن اضافه کنند در حالی که ممکن است مردان در همین مدت ۱۳ کیلو وزن اضافه کنند. مدیریت کردن استرس و تبدیل کردن احساسات به یک عمل برای جلوگیری از پرخوری عصبی یا عادتهای بد غذایی بسیار مهم است. استرس میتواند از محل کار نیز دریافت شود مخصوص کارهایی که فضای آن نیاز به سرعت دارد و ملتهب است. استرس خود را با کنار گذاشتن زمانی برای خود کم کنید زمانی که در آن کاری میکنید که از آن لذت میبرید مثلا ورزش کنید یا حتی یک ماساژ میتواند استرس را پایین بیاورد. 

وضعیت سلامت 
بعضی از مشکلات هورمونی باعث میشود انسان دچار اضافه وزن شود. مثلا کم کاری تیروئید, سندرم کوشینگ و سندرم تخمدان پلی کیستیک میتوانند باعث اضافه کردن وزن شوند. اگر حس میکنید مشکل هورمونی دارید حتما باید با پزشک خود صحبت کنید.


میزان فعالیت 
بسیاری از ما بیشتر اوقات غیر فعالیم و زمان خود را جلوی تلوزیون یا کامپیوتر خانه یا محل کار سپری میکنیم یکی دیگر از مواردی که باعث غیر فعال بودن ما شده رانندگی به جای پیاده روی است. پیشرفت تکنولوژی باعث شده دست ما از فعالیت کوتاه شود چه در خانه چه در محل کار. این کمبود فعالیت باعث میشود میزان کالری دریافتی با آنچه بدن میسوزاند سازگاری نداشته باشد و در نتیجه وزن بالا رود.

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط مستقیم