مشکلات چشمی چه شکلی هستند؟

بیماری ها، مقالات

 

نشانه های خطر مشکلات چشمی

مشکلات چشمی چه شکلی هستند؟

تاری دید، لکه در دید و تابش خیره کننده در شب – اینها مشکلات رایج بینایی هستند که هم می توانند بدون ضرر باشند و هم می توانند خبر از مشکلات جدی بدهند، همیشه یافتن تفاوت بین اینها آسان نیست. پس سعی کنید پس از هرگونه تغییر یا مشکل در دید به پزشک چشم مراجعه کنید تا بتوانید از مشکلات جدی پیش گیری کنید.

تست کور رنگی

مشکلات چشمی چه شکلی هستند؟

در سمت چپ چه شماره ای می بینید؟ اگر شماره ۳ را میبینید به احتمال زیاد دید رنگی طبیعی دارید. اگر این شماره ۵ است ممکن است دچار کور رنگی باشید، این نوع دید که در وسط تصویر شبیه سازی شده نشان دهنده ی یک کور رنگی خفیف است.
کور رنگی کامل ( که خیلی نادر است ) در سمت راست شبیه سازی شده است. هیچ شماره ای پیدا نیست. عینک های رنگی می تواند به افراد کور رنگ کمک کند بهتر ببینند.

نزدیک بینی ( مایوپیا )

مشکلات چشمی چه شکلی هستند؟

اگر نزدیک بین باشید چیزهایی که در دور دست قرار دارند تار دیده می شوند، پزشکان به این وضعیت مایوپیا می گویند. اگر جزو یکی از این گروه باشید بیشتر در خطر نزدیک بینی قرار دارید:

• یک یا هر دو، پدر و مادرتان این مشکل را داشته باشند
• بیشتر وقت ها با فاصله کم ( نسبت به چیزی که می خوانید ) مطالعه می کنید رانندگی، بازی های ورزشی، و یا دیدن تخته یا تلوزیون برای نزدیک بین ها مشکل است.
نشانه های آن عبارتند از تاری دید، دو بینی، و خستگی چشم. برای اصلاح این مشکل می توانید عینک یا لنز استفاده کنید، و یا در موارد خاصی عمل جراحی چشم انجام دهید.

دور بینی ( هایپروپیا )

مشکلات چشمی چه شکلی هستند؟

بیشتر افراد با دوربینی خفیف به دنیا می آیند و در دوران کودکیشان این مشکل رشد می کند. اگر دوربینی ادامه پیدا کند، ممکن است اشیاء دوردست را خوب ببینید اما چیزهایی که نزدیک هستند را تار.
این مشکل حالتی ارثی دارد. نشانه های آن عبارتند از مشکل در خواندن، تاری دید در شب، خستگی چشم و سردرد. برای درمان این مشکل می توانید از عینک یا لنز استفاده کنید، بعضی افراد هم برای این کار عمل جراحی چشم انجام میدهند.

پیر چشمی

مشکلات چشمی چه شکلی هستند؟

مشکل در خواندن نوشته های خوانا یکی از نشانه های بالا رفتن سن است، که به آن پیر چشمی می گویند. برای بیشتر افراد این اتفاق از سن ۴۰ سالگی به بعد رخ می دهد. انعطاف لنز چشم ها کم می شود و درست نمی تواند روی نوشته ها و فاصله شان تمرکز کند.
راه حل:
استفاده از عینک های مطالعه یا دو کانونی، که مشکل دور و نزدیک را اصلاح می کند. اگر از لنز استفاده می کنید از پزشک خود بخواهید لنز های مخصوص افراد پیر چشم را برایتان استفاده کند.

نزدیک بینی: چه اتفاقی می افتد

مشکلات چشمی چه شکلی هستند؟

علت این مشکل معمولا کره چشمی است که بیش از حد طولانی است. قرنیه یا لنز چشم غیر طبیعی نیز عامل آن است. اشعه های نور به جای اینکه دقیق روی شبکیه چشم تمرکز کنند تنها در جلوی آن متمرکز می شوند. خطوط حساس غشاء پشت چشم ( به شکل زرد مشخص هستند ) از طریق عصب بینایی به مغز سیگنال می فرستند.
نزدیک بینی معمولا در سن مدرسه توسعه پیدا می کند و با بالا رفتن سن این فرد دائم مجبور می شود عینک خود را عوض کند. این حالت معمولا در سن ۲۰ سالگی به تثبیت می شود.

دوربینی: چه اتفاقی می افتد

مشکلات چشمی چه شکلی هستند؟

علت این مشکل معمولا کره چشمی است که زیادی کوتاه است. اشعه های نور پشت شبکیه چشم متمرکز می شوند، و باعث می شوند اشیاء نزدیک تار دیده شوند. اگر این حالت شدید باشد اشیاء فاصله دور نیز ممکن است تار دیده شوند.
قرنیه یا لنز چشم غیر طبیعی نیز می تواند باعث این مشکل شود. کودکانی که مشکل دوربینی دارند معمولا دو بینی یا تنبلی چشم را نیز تجربه می کنند. یکی از دلایلی که متخصصان چشم تست بینایی را توصیه می کنند همین است.

آستیگماتیسم

مشکلات چشمی چه شکلی هستند؟

اگر یک یا هر دو چشمتان دچار آستیگماتیسم است، چشمانتان در هر فاصله ای مشکل تمرکز دارد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که قرنیه چشم، صفحه شفافی که جلوی چشم را پوشش می دهد شکل طبیعی خود را از دست می دهد. اشعه های نور به جای تمرکز روی یک نقطه روی نقاط مختلفی از قرنیه چشم پخش می شوند.
عینک یا لنز این مشکل را می توانند اصلاح کنند، جراحی نیز می تواند یکی دیگر از انتخاب ها باشد. در کنار تاری چشم نشانه ها می تواند شامل سردرد، خستگی و سوزش چشم نیز شود.

جراحی عیوب انکساری چشم

مشکلات چشمی چه شکلی هستند؟

در آرزوی دید واضح بدون استفاده از عینک هستید؟ جراحی برای دوباره شکل دادن به قرنیه می تواند نزدیک بینی، دوربینی، و آستیگماتیسم را درمان کند. این جراحی بیش از ۹۰ درصد اوقات موفقیت آمیز است. اگر چشمان به شدت خشک، قرنیه غیر طبیعی یا مشکلات شدید بینایی دارید جراحی برایتان مناسب نیست. عوارض جانبی شامل تابش خیره کننده و حساسیت به نور است.

گلاکوما: دید

مشکلات چشمی چه شکلی هستند؟

نمی توانید حسش کنید، اما گلاکوما می تواند با آسیب رساندن به عصب باصره دیدتان را بدزدد. ممکن است تا زمانی که دید مرکزی خود را از دست ندهید متوجه هیچ علائمی نشوید، مخصوصا بعد از ۴۰ سالگی باید هز یکی دو سال به صورت مرتب آزمایش بینایی بدهید، تا بتوانید زودتر متوجهش شوید. متخصصین می توانند گلاکوما را با دارو و جراحی اصلاح کنند.

گلاکوما: چه اتفاقی می افتد

مشکلات چشمی چه شکلی هستند؟

در بیشتر موارد شایع گلاکوما، بالا رفتن فشار چشم باعث آسیب رسیدن به عصب باصره و از دست دادن بینایی می شود. چشم ها به صورت طبیعی سرشار از آبی هستند که ساختار درونی چشم را تغذیه می کند.
گاهی مقدار مایع زیادی ساخته می شود. این مقدار زیاد مایع، فشار را بالا می برد و به عصب باصره پشت چشم آسیب می رساند، جایی که یک میلیون فیبر عصبی اطلاعات را به مغز منتقل می کنند. بدون درمان گلاکوما می تواند باعث کوری کامل شود. دایره زرد روشن سر عصب باصره را نشان می دهد که توسط گلاکوما آسیب دیده است.

انحطاط ماکولا: دید

مشکلات چشمی چه شکلی هستند؟

انحطاط ماکولای مربوط به پیری چشم به دید مرکزی آسیب میرساند و سپس به کل آن را از بین می برد. این مشکل خواندن و رانندگی را مشکل می کند. نشانه ها شامل نقاط تار در دید یا موج دار شدن خط های صاف است.
اگر سن از ۶۰ سال عبور کند فرد بیشتر در خطر این مشکل قرار می گیرد. سیگار، فشار خون بالا، چاقی، سابقه خانوادگی و زن بودن نیز خطر را بالا می برد. برای پیشگیری مرتب با پزشک خود در ارتباط باشید.

انحطاط ماکولا: چه اتفاقی می افتد

مشکلات چشمی چه شکلی هستند؟

انحطاط ماکولا مربوط به پیری چشم مرکز شبکیه چشم را تحت تاثیر قرار می دهد. یک فرد ممکن است انحطاط ماکولا تر یا خشک داشته باشد. هر دو نوع این مشکل باعث کوری مرکز دید می شود.

انحطاط ماکولا: تست

مشکلات چشمی چه شکلی هستند؟

یک چشم خود را بپوشانید و از فاصله ۳۰ تا ۳۸ سانتی به نقطه ای که در مرکز این تصویر قرار دارد خیره شوید ( می توانید عینک مطالعه خود را استفاده کنید ). آیا خطوط تار، موج دار یا شکسته می بینید؟ آیا نقاطی از تصویر حذف یا ناپدید شده است؟ همین کار را با چشم دیگر تکرار کنید. این آزمایش می تواند نشانه های اولیه احطاط ماکولا را آشکار کند.

انحطاط ماکولا: نشانه ها

مشکلات چشمی چه شکلی هستند؟

همانطور که میبینید انحطاط ماکولا می تواند بعضی نقاط را موج دار کن و در اطراف دید مرکزی نقاط تاریک ایجاد کند. اگر چنین تصویری را دیدید باید هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنید.

رتینوپاتی دیابتی: دید

مشکلات چشمی چه شکلی هستند؟

دیابت نوع یک و دو می تواند باعث از دست دادن بخش هایی از دید شود ( همانطور که در تصویر می بینید ) این کاهش دید در نهایت به کوری می انجامد. صدمه شامل مویرگ های کوچک داخل شبکیه چشم می شود. بیشتر مواقع این مشکل را می توان درمان کرد، اما منتظر نشانه ها نمانید.
با گذشت زمان نشانه ها – تاری دید، سایه و درد – شدیدتر می شوند. افرادی که دیابت دارند باید هر سال تست بینایی بدهند، اگر تغییرات چشمی دیابتیک دارند این آزمایش باید با فاصله کمتری انجام شود. بهترین پیشگیری این است که قند خون خود را کنترل کنید.

رتینوپاتی دیابتی: چه اتفاقی می افتد

مشکلات چشمی چه شکلی هستند؟

قند خون بالا می تواند به مویرگ هایی که شبکیه چشم را حمایت می کنند آسیب برساند. این رگ های خونی ممکن است متورم شوند، بشکنند و یا نشت کنند. در بعضی موارد تعداد زیادی رگ غیر طبیعی دوباره رشد می کنند که به این حالت رتینوپاتی پرولیفراتیو می گویند.
رگ های تازه رشد کرده بسیار شکننده هستند و به سادگی پاره می شوند. این پروسه آرام آرام به شبکیه چشم آسیب می رساند. در نهایت منجر به تاری دید، کوری نقطه ای و نابینایی کامل می شود.

آب مروارید: دید

مشکلات چشمی چه شکلی هستند؟

در سن ۸۰ سالگی نصف بیشتر افراد دچار آب مروارید خواهند شد. بینایی به ندرت رو به تاری می رود و کارهایی مانند رانندگی یا مطالعه سخت می شود. دیابت، سیگار کشیدن و گذراندن مدت زمان زیادی زیر نور آفتاب خطر این مشکل را افزایش می دهد.

آب مروارید: چه اتفاقی می افتد

مشکلات چشمی چه شکلی هستند؟

چشم سالم تصویر را درست مانند یک دوربین سالم برای ما ایجاد می کند. با بالا رفتن سن پروتئین روی لنز چشم ساخته می شود و مانند ابر جلوی آن قرار می گیرد. این اتفاق باعث پخش شدن نور روی شبکیه چشم می شود و دیگر نور روی نقطه متمرکز نمی شود.
نتیجه این اتفاق می تواند تاری دید، تغییر در رنگ دید، و نور خیره کننده مخصوصا در شب را ایجاد کند. آب مروارید های بسیار پیش رفته قابل دیدن هستند مانند آنچه در تصویر بالا می بینید.

نارسایی پیگمانته: دید

مشکلات چشمی چه شکلی هستند؟

ممکن است این اختلال را از والدین خود به ارث ببرید. معمولا با مشکلات دید در شب شروع می شود. سپس قسمتی از بینایی از دست می رود و دیدی تونلی شکل می گیرد در بعضی موارد هم به نابینایی کامل ختم می شود.
در یک تحقیق مشخص شد مقدار زیاد مکمل ویتامین A می تواند باعث از دست رفتن بینایی شود. به همین دلیل قبل از مصرف مکمل حتما با پزشک مشورت کنید چون مقدار زیاد ویتامین A می تواند سمی باشد.

نارسایی پیگمانته: چه اتفاقی می افتد

مشکلات چشمی چه شکلی هستند؟

در افرادی که مشکل نارسایی پیگامنته دارند بافت حساس به نور روی شبکیه چشم به مرور زمان می میرد. وقتی این اتفاق رخ می دهد این بافت دیگر به مغز سیگنالی ارسال نمی کند، و بخشی از بینایی از دست می رود. تست بینایی نقاط تاریک غیر معمولی را نشان می دهد اطراف شبکیه چشم نشان می دهد.

اجسام شناور و لکه

مشکلات چشمی چه شکلی هستند؟

نقاط تار یا لکه هایی که در دید خود مشاهده می کنید ممکن است اجسام شناور باشند، که در ژل ویتره چشم باقی مانده اند. این اجسام شناور مانع دید نمی شودند و در نور زیاد راحت تر دیده می شوند. اجسام شناور معمولا بی ضرر هستند. اما اگر ناگهان ظاهر شدند و افزایش پیدا کردند حتما به یک پزشک مراجعه کنید.

انحراف چشم ( تنبلی چشم )

مشکلات چشمی چه شکلی هستند؟

به عنوان یک کودک، اگر یک چشمتان خوب نبیند، گاهی مغز به چشم دیگر کمک می کند. به چنین وضعیتی انحراف چشم می گویند. این مشکل ممکن است به دلیل مشکلات تنظیمی و یا ضعف یکی از چشم ها اتفاق بیوفتد. گذاشتن برچسب روی چشم سالم و یا چکاندن قطراتی برای تار کردن دید آن شاید بتواند مغز را مجبور کند تا از چشم ضعیف استفاده کند.
اگر در کودکی این ضعف چشم معالجه نشود، از دست رفتن بخشی از بینایی به دلیل انحراف چشم می تواند دائمی شود.

مراقبت از چشم: اشیاء در چشم

مشکلات چشمی چه شکلی هستند؟

انتهای بسیاری از عصب ها درست زیر سطح قرنیه چشم قرار دارند، به همین دلیل ذره ای کوچک هم که وارد چشم می شود دردناک است. چشمتان را نمالید چون ممکن است باعث ایجاد آسیبی جدی شوید. به آرامی چشمتان را با آب ولرم بشویید.
اگر این کار آن ذره را از بین نبرد، یک متخصص باید آن را از چشم خارج کند و سپس به شما قطره آنتی بیوتیک بدهد تا از قرنیه چشم در برابر عفونت جلوگیری کند.

اشک و خشکی چشم

مشکلات چشمی چه شکلی هستند؟

اشک ها چشم را روان می کنند، اگر به دلیل آب و هوای خشک یا بالا رفتن سن به اندازه کافی اشک تولید نشود، ممکن است چشم ها درد بگیرد و تحریک شوند. برای کسانی که خشکی چشم خفیف دارند قطره های چشم که اشک مصنوعی هستند مشکل را حل می کند. اگر مشکل بزرگتر بود باید دیگر داروها یا روش ها را برای درمان آن پیدا کنید.

چشم صورتی ( ورم ملتحمه )

مشکلات چشمی چه شکلی هستند؟

این مشکل چشمی تورمی است که به دلیل یک ویروس، باکتری، محرک، یا آلرژی به وجود می آید. چشمانتان قرمز می شود و ممکن است احساس خارش یا سوزش در چشم خود بکنید، همچنین از چشمتان آب می آید.
اگر خارش چشم نشانه ی اصلی است به احتما زیاد دچار آلرژی شده اید. بیشتر موارد تورم چشم ویروسی است، که به آنتی بیوتیک نیازی ندارد. پزشک تنها زمانی قطره آنتی بیوتیک می ده که تورم به دلیل باکتری ها باشد. هر دو ورم باکتریایی و ویروسی بسیار مسری هستند، پس سعی کنید بیشتر مواقع دستهای خود را بشویید.

گل مژه

مشکلات چشمی چه شکلی هستند؟

گل مژه یک برآمدگی جوش مانند است که نزدیک لبه ی خط چشم ها به وجود می آید. دلیل اصلی آن عفونت خط چشم است و معمولا بعد از یک هفته خوب می شود. می توانید یک کمپرس خیلی داغ را روزی سه تا شش مرتبه روی آن قرار دهید تا روند ریکاوری تسریع شود. تا زمانی که گل مژه خوب نشده از لنز و لوازم آرایشی چشم استفاده نکنید.

آلرژی

مشکلات چشمی چه شکلی هستند؟

آلرژی می تواند باعث آب آمدن از چشم و خارش آن شود. شایع ترین محرک های آلرژی چشم عبارتند از گرد و غبار، چمن، علف های هرز و شوره سر حیوانات خانگی. در خانه و ماشین پنجره ها را بسته نگه دارید. از تشک و بالش های مخصوص که ضد آلرژی هستند استفاده کنید. خانه را همیشه تمیز نگه دارید.

تست بینایی را جدی بگیرید

مشکلات چشمی چه شکلی هستند؟

در طول زندگی باید مرتب تست بینایی را انجام دهید، مخصوصا اگر سابقه ی خانوادگی مشکل چشمی داشته باشید و یا در معرض دیگر خطر ها باشید. تست بینایی حتی می تواند مشکلات دیگر مانند دیابت یا فشار خون بالا و حتی سکته مغزی یا تومر مغزی را تشخیص دهد. چشم بر آمده از نشانه های مشکل تیروئیدی است، و به زردی زدن سفیدی چشم می تواند نشان از یک مشکل کبدی باشد.

محافظت از چشم: نور خورشید

مشکلات چشمی چه شکلی هستند؟

اشعه های خورشید می توانند به چشمتان آسیب برسانند. زیاد در معرض نور آفتاب بودن می تواند آب مروارید را ۸ تا ۱۰ سال جلو بیاندازد. فقط یک دوره ماندن زیاد زیر نور خورشید می تواند قرنیه را بسوزاند، پس از کلا و عینک ضد آفتاب استفاده کنید تا جلوی اشعه های خورشید را بگیرند.
حتی می توانید روی شیشه های ماشین نیز از ورق های شفاف ضد آفتاب استفاده کنید. افرادی که رنگ چشم روشنی دارند معمولا به نور آفتاب بیشتر حساس هستند. اگر ناگهان حس کردید بیشتر از قبل به نور آفتاب حساس شده اید به پزشک خود مراجعه کنید چون ممکن است این نشانه ای از یک مشکل چشمی باشد.

از چشم های خود مواظبت کنید

مشکلات چشمی چه شکلی هستند؟

هنگام انجام برخی کارها مانند برش و یا جوش کاری باید بیش از پیش مواظب چشم ها بود حتی بعضی از کارهای خانه نیز امنیت چشم ها را تهدید می کنند. سعی کنید هنگام انجام چنین کارهایی از محافظ های چشم استفاده کنید. اگر چشم آسیب دید، حتی اگر آسیب به نظر زیاد جدی هم نبود به پزشک مراجعه کنید.

غذا برای چشم ها

مشکلات چشمی چه شکلی هستند؟

هویج واقعا برای چشم ها بسیار مفید است. اسفناج، آجیل، پرتقال، گوشت، ماهی، غلات کامل، و بسیاری دیگر از غذاها که می توان در یک برنامه غذایی سالم قرار داد نیز برای چشم خوب هستند. به دنبال غذاهای باشید که داری آنتی اکسیدان هایی از جمله اسید چرب امگا ۳ ویتامین C،E و بتا کاروتن باشند، روی، لوتئین و zeaxanthin نیز مهم هستند. تحقیقات نشان داده این مواد مغذی خطر مشکلات چشمی را کم می کند.

کاری از گروه ترجمه به اندام ( دکتر کرمانی )

منابع:

National Eye Health Education Program, National Eye Institute
News release, National Eye Institute
“American Optometric Association: “Optometric Clinical Practice Guideline Care of the Patient with Hyperopia
EyeCare America, The Foundation of the American Academy of Ophthalmology
McBrien, N. Optometry and Vision Science, 2009
American Academy of Ophthalmology: “Is LASIK for me? A Patient’s Guide to Refractive Surgery
“EyeSmart, Academy of Ophthalmology: “Eye Injuries at Home
“Emory Eye Center: “Eye Conditions” and “Glaucoma

Sending
User Review
2.33 (3 votes)
    به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*