وقتی نمی توانی وزن اضافه کنی چه کار می کنی؟

” آه، ای کاش من هم مشکل تو را داشتم ” هر بار که می گویم با اضافه کردن وزن مشکل دارم طرف مقابل این جمله را تحویلم می دهد. مشکل من همیشه به شکل آزار دهنده ای توسط دیگران نادیده گرفته می شد و شاید به خاطر همین بود که وزنم مدت ها کمتر […]

زمان مطالعه 21 دقیقه

تعداد بازدید 22104

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

وقتی نمی توانی وزن اضافه کنی چه کار می کنی؟ - 5 - - خواص مواد غذایی
میانگین امتیاز 4.1 از 5

وقتی نمی توانی وزن اضافه کنی چه کار می کنی؟

” آه، ای کاش من هم مشکل تو را داشتم ”
هر بار که می گویم با اضافه کردن وزن مشکل دارم طرف مقابل این جمله را تحویلم می دهد.

مشکل من همیشه به شکل آزار دهنده ای توسط دیگران نادیده گرفته می شد و شاید به خاطر همین بود که وزنم مدت ها کمتر از مقدار طبیعی بود. بدنم فقط استخوان و کمی پوست بود، هیچی نداشتم در واقع سایزم 0 بود.

همیشه عده ای بوده اند که می گفتند اختلال تغذیه دارم و برای همین چیزی نمی خورم، ای کاش می شد به آنها بفهمانم که مشکلم کاملا برعکس است من می خواهم وزن اضافه کنم ولی نمی توانم. مهم نبود چقدر شکلات و پروتئین را به زور می بلعیدم و با چه زجری بین وعده ها ساندویچ کره بادام زمینی می خوردم، باز هم تغییری حس نمی کردم.


ثبت نام رژیم اینترنتی به اندام دکتر کرمانی

 

با اینکه همیشه خود با مشکلی که داشتم تنها بودم، اما می دانستم فقط مشکل من نیست. لاغرها مسلما همیشه در اقلیت بوده اند، اما واضح بود افراد لاغری مانند من هستند که دوست ندارند در چنین شرایطی باشند.

مشکل لاغری از کودکی با من بوده، گاهی برنامه های غذایی را امتحان می کردم و در میان راه متوجه می شدم مناسبم نیستند و مرا به اهدافم نمی رسانند. روشم را تغییر دادم و بالاخره موفق شدم وزنی که سال ها به دنبالش بودم را بدست بیاورم و از اندامم راضی شوم، رویایی بود که به حقیقت مبدل شده بود. می خواهم این تجربه را با افرادی که مشکل من را دارند در میان بگذارم تا آنها هم موفق شوند.

چطور توانستم در سه ماه، چهار کیلو و نیم اضافه کنم؟

می دانم که این مقدار خیلی بزرگی نیست، اما تجربه به من نشان داده نباید از همان ابتدا به اعداد بزرگ فکر کرد و باید آرام پیش رفت. البته کسی که لاغر است می داند این چهار کیلو و نیم چقدر مهم است و ارزش سه ماه صبر کردن را دارد. این کاری است که من انجام دادم و به دیگران توصیه می کنم:

وقتی نمی توانی وزن اضافه کنی چه کار می کنی؟ - 8 - - خواص مواد غذایی

 

کمبود منیزیم را جبران کنید

در طول یکی از برنامه های غذایی که در گذشته داشتم متوجه شدم اشتهایم فوق العاده بهبود داشته، ابتدا فکر کردم تاثیر برنامه روی روده هایم باشد، اما می دانید در همان زمان کنار برنامه غذایی ام چه چیزی را شروع کرده بودم؟

منیزیم درمانی ترانس درمال: مسلما نمی دانید در مورد چه چیزی صحبت می کنم، اما اجازه دهید خیلی سریع توضیح دهم، در این روش روغن منیزیم روی پوست استفاده می شود و مجبور نیستید که منیزیم را بخورید، روده برای هضم منیزیم کمی به مشکل می خورد اما پوست به خوبی آن را جذب می کند.

کاملا مشخص بود که کمبود منیزیم دارم چون نه تنها بسیاری از علائم این کمبود را داشتم ( اشتهای کم یکی از بزرگترین نشانه ها بود ) بلکه بلافاصله بعد از شروع این درمان شاهد تغییرات ملموسی در خود بودم. فکر می کنم این تغییر ناگهانی در اشتها را مدیون همان دریافت منیزیم بودم. اگر حس می کنید هیچ اشتهایی به غذا ندارید روغن منیزیم را با مشورت پزشک شروع کنید.

 

دمای بدن خود را چک کنید

یک چیز عجیب در مورد کمبود وزن شدید این است که ریشه در سرعت پایین سوخت و ساز بدن دارد! چیزی که خواندید اشتباه تایپی نیست حقیقت دارد. تجربه به من نشان داده که همیشه به افراد لاغر گفته می شود سرعت سوخت و سازشان بالا است و این مطمئنا دلیل اصلی لاغر بودنشان است.

متاسفانه بیشتر مردم و حتی برخی پزشکان و متخصصان تغذیه، عملکرد دقیق سوخت و ساز و تاثیر آن بر بدن را درست نمی دانند. در واقع کسانی که زیر وزن طبیعی هستند نشانه هایی مشابه افراد دارای اضافه وزن را دارند.

ریشه مشکل یکی است اما به شکل های مختلف ظاهر می شود. مت استون با انجام تحقیقات زیاد روی سوخت و ساز بدن می گوید: «سوخت و ساز کند به این معنا نیست که حتما فرد چاق است. من کند ترین سوخت و ساز ها را در افرادی دیدم که فوق العاده لاغر بودند».

چطور متوجه شویم که سرعت سوخت و ساز بدن در چه حد است؟ ساده است. اول صبح دمای بدن خود را اندازه بگیرید، حتی  قبل از اینکه از رختخواب بیرون بیایید و دستشویی بروید. این پایین ترین دمای بدن است و معمولا باید حدود 36.5 درجه باشد.

 

عادات غذایی خود را تغییر دهید

اگر شما هم چیزی شبیه من هستید و تمام عمر شنیده اید که دیگران می گویند مثل گنجشک غذا می خوری، حتما در طول روز به جای وعده های سنگین، میان وعده و وعده های سبک استفاده می کنید.
چیزی که من درباره داشتن متابولیسم سالم آموختم این بود که به اندازه ی اشتهایم بخورم. خود را فقط به میان وعده ها محدود نمی کردم، به همان اندازه ای که میل داشتم در وعده های اصلی غذا می خوردم. از آنجا که برای یک لاغر غذا باید تجربه ای مثبت باشد پس با زیاده روی در غذاها خود را مریض نکنید.
بسیاری از لاغرها حتی هنگام احساس گرسنگی نیز رغبتی برای به دنبال غذا رفتن ندارند. من این عادت را تغییر دادم، هر زمان احساس گرسنگی داشتم به اندازه اشتهایم غذا می خوردم. یکی از راه های ترمیم سوخت و ساز کند هم، همین کار است.

 

از غذاهای سالم برای خود زندان نسازید

غذای سالم یکی از مواردی است که همه، چه لاغر چه چاق به آن احتیاج داریم. اما قرار نیست از آن برای خود زندان بسازیم طوری که غذا خوردن برایمان تجربه ای زجر آور شود. لاغرها معمولا افرادی بسیار حساس هستند، کافی است برنجند و یا از غذایی بدشان بیاید، خود را محروم می کنند. پس گاهی غذای مورد علاقه خوردن هم بد نیست، فراموش نکنید یکی از راه های سالم بودن، لذت بردن از زندگی است.

 

خوب بخوابید

کمبود خواب یکی از دلایل اصلی اختلال در سوخت و ساز است. وظیفه اصلی خواب این است که هورمون های استرس را غیر فعال می کند و وقتی چنین اتفاقی نیفتد، میزان سوخت و ساز کم می شود. اما خواب مناسب سطح هورمون های استرس را تا حد زیادی پایین می آورد که در سلامت سوخت و ساز بدن اثر گذار است. تنظیم مدت زمان و کیفیت خواب مانند دکمه شروع مجدد برای هورمون های استرس و ریکاوری است.
من تا جایی که توانستم مدت زمان خوابیدنم را بالا بردم، هر زمان احساس خستگی می کردم اگر شرایط مهیا بود چرتی می زدم. زودتر از همیشه به رختخواب می رفتم و تا زمان سرحال شدنم، بیدار نمی شدم.

 

یک توصیه از طرف بدنساز ها

بدنسازها چگونه وزن خود را بالا می برند؟ روزی یک گالن شیر می خورند! بله یک گالن!

البته من هیچ وقت هیچکس را تشویق نمی کنم که روزی یک گالن شیر یا هر نوشیدنی دیگری بخورد. اما به کار گیری چنین روشی از سوی بدنسازها بی دلیل نیست. شیر یکی از غذاهای ایده آل برای بالا بردن وزن است چون نسبت بزرگی از درشت مغذی ها را دارد.

تمام نوزادان (انسان و حیوان) در ابتدای زندگی برای رشد و تولید بافت اندام از شیر تغذیه می کنند و این دقیقا همان دلیلی استفاده از شیر است.

پس من چه کار کردم؟روزانه یک لیتر شیر خوردم. البته خود را مجبور نمی کردم مثلا گاهی برای رفع تشنگی به جای آب شیر می نوشیدم. همین دو لیوان شیری که در روز استفاده می کردم خود حدود 600 کالری اضافی بود.
امیدوارم شما هم این نکات را مرتب انجام دهید و مانند من به نتیجه برسید. اضافه کردن وزن سخت نیست، خودمان آن را سخت می کنیم.

 

من همیشه لاغر بوده ام، آیا می توانید اطلاعاتی در اختیارم قرار دهید تا بتوانم به وزن طبیعی برسم؟

اضافه کردن وزن برای افرادی که از کمبود وزن رنج می برند بسیار سخت تر از افرادی است که اضافه وزن دارند. افردی که کمبود وزن دارد ممکن است متابولیزم بالاتری داشته باشد، قدش بلندتر باشد، سلول های چربی کمتری داشته باشد، و یا فقط به غذا اهمیتی ندهد. ابتدا من توصیه می کنم مقدار کمبود وزن و میزان کالری که برای رسیدن به وزن طبیعی نیاز دارید را بدست بیاورید.

به خاطر داشته باشید اوایل هر دو هفته یک یا نیم کیلو از خود انتظار اضافه کردن وزن داشته باشید ( می توان این مقدار را بیشتر کرد ولی نمی خواهیم به خود فشار بیاورید). حواستان به تمام غذاها و نوشیدنی هایی که می خورید باشد تا مطمئن شوید در پایان روز به آن اندازه که باید کالری مصرف کرده باشید. توصیه می شود در روز سه وعده را مثل همیشه استفاده کنید و به آن 3 تا 4 میان وعده اضافه کنید.

 

من پودر های زیادی را امتحان کردم، می دانم که برای اضافه کردن وزن باید کالری و چربی بیشتری دریافت کنم، اما درست نمی دانم چه نوع غذایی باید استفاده کنم؟

اساسا برای اضافه کردن وزن از هر چیزی بیشتر نیاز دارید، گوشت بیشتر، شیر، نشاسته، میوه، و سبزیجات. می توانید همه این موارد را با مقداری اضافی چربی، روغن و یا شیرینی جات ترکیب کنید و میل کنید. به تعداد میان وعده های خود اضافه کنید و سعی کنید زیاد به خود فشار نیاورید و آرام آرام پیش بروید. استرس در بعضی افراد باعث کاهش وزن می شود.

ورزش یکی از کاهش دهنده های بسیار موثر استرس است. پس برای کاهش استرس و همچنین اضافه کردن وزن با حفظ تناسب بدن ورزش را نیز وارد برنامه خود کنید.

من در اضافه کردن وزنم گیر کرده ام. مقدار کالری دریافتی ام چقدر باید باشد؟

برای اینکه بفهمید چه مقدار کالری نیاز دارید ابتدا باید حساب کنید چه مقدار کمبود وزن دارید. میزان فعالیتتان در طول روز چقدر است، تا بتوانید گروه های غذایی را به نسبت متعادل در بین وعده های روزتان تقسیم کنید.

پیشنهاد می کنم ورزش هایی انجام دهید که به افزایش بافت عضلانی تان کمک کند، مانند ورزش های قدرتی. اگر نگران چربی های اضافه ی بعد از افزایش وزن هستید می توانید آنها را با ورزش های هوازی کاهش دهید.

اطلاعاتم را برای حساب کردن وزنم وارد کرده ام و به من گفته شد که کمبود وزن دارم، آیا این نگران کننده است و من باید وزن اضافه کنم؟

کمبود وزن می تواند واکنش سیستم ایمنی به عفونت و بیماری را کاهش دهد. همچنین قاعدگی را به تعویق بیندازد. بدن از سلول های چربی هورمون می سازد. گاهی اگر مقدار چربی تان پایین باشد عادت ماهیانه خانم ها بهم می خورد و یا حتی متوقف می شود.

من توصیه می کنم مقدار کالری دریافتی روزانه خود را افزایش دهید. 25  – 30 درصد چربی ها را افزایش دهید، 1015 درصد پروتئین و 5560 درصد کربوهیدرات را افزایش دهید.

ورزش می کنید؟ اگر نمی کنید، برنامه ای را شروع کنید که شامل ورزش قدرتی و هوازی شود. اگر می خواهید وزن اضافه کنید بهتر است به جای چربی عضله هایتان را افزایش دهید.

من می خواهم وزن اضافه کنم، پودرهای پروتئین را استفاده کرده ام اما جوابی نداده اند.

توصیه می کنم این کار را دیگر انجام ندهید. ابتدا بسنجید که اصلا نیاز است وزن اضافه کنید یا خیر. شاید اصلا نیازی به اضافه کردن وزن نباشد و تنها نیاز داشته باشید مقداری عضله بسازید. در این صورت ورزش های قدرتی همراه با میان وعده های پروتئینی مناسب پیشنهاد می شود.

اگر می خواهید وزن اضافه کنید بهتر است به جای میانبر از راه های اصلی استفاده کنید. روزانه سه وعده غذا میل کنید، دو تا سه لیوان شیر بنوشید، میوه و سبزیجات استفاده کنید و از آنها در میان وعده های خود بهره ببرید. همچنین فراموش نکنید استفاده از پودرهای پروتئین نیازمند نوشیدن آب بسیار زیادی است چون باعث فشار به کلیه ها می شوند.

وقتی نمی توانی وزن اضافه کنی چه کار می کنی؟ - 10 - - خواص مواد غذایی

مریم اصیلی

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4.1 از 5
تاریخچه ویرایش

نسخه فعلی

1397/07/15

نویسنده: مریم اصیلی

این مطالب را از دست ندهید ...
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
سارا 1403/01/26

سلام من ۱۶ سالمه قدم ۱۷۰ و وزنم ۴۵ خیلی لاغرم کم خونی شدیدم دارم می خوام وزن زیاد کنم در منزل ورزش میکنم تو این یه سال که گذشت وزنم خیلی کم و زیاد شده اطرافیانم میگن بخاطر ژنتیک مادرم هستش ولی خیلی مطمئن نیستم از کودکی درگیر لاغریم و در همان سن یه آزمایش کلی دادم و معلوم شد کم خونیی شدیدی دارم زمان پریودیمم اینجوریه که دوماه نمیشم و یه ماه میشم روزاش کلا قاطیه و معلوم نیست نمیدونم به لاغری ربط داره یانه ولی فشارم یه بار در کودکی یه بارم درسن ۱۲ سالگی و یک بارم در سن ۱۴ سالگی افتاد و خب هر سه بارشم راهی بیمارستان شدم ایمنی بدنمم خوبه یه سال بود تقریبا نصف سال شیر خشک خوردم و تأثیری رو لاغریم نداشت خوردن جوانه گندمم امتحان کردم ولی حالم و بد میکرد یچیز دیگه نمیخوام قدم دیگه رشد کنه حس میکنم بلند شدن قدم باعث لاغری شدیدم شده

کارشناس به اندام 1403/01/27

سلام عزیزم بخاطر کم خونی شدید وزن تغییری نمیکنه مانع رشد قدی هم نمیتونین بشید دنبال درمان کم خونی باشید

الناز 1402/08/01

سلام من ۱۳ سالمه وزنم ۳۵ هست امروز تو مدرسه حالم بد شد چیکار کنم

کارشناس به اندام 1402/08/02

سلام عزیزم کمبود وزن دارین؟صبحانه خورده بودین ؟ چرا حالتون بد شده

-ارسلان 1402/06/06

سلام آقای دکتر من قدم۱۶۱ و وزنم ۳۹ هستش چیکار کنم وزنم زیاد بشه

کارشناس به اندام 1402/06/07

سلام عزیزم برای چاق شدن اگر بالای ده سال باشید باید رژیم غذایی داشته باشید که میتونین برای شروع روی لینک بزنید وثبت نام کنید

-سینا 1402/05/15

سلام من خیلی لاغرم اشتهاندارم نمیدونم چکارکنم خیلی هابهم پیشنهادپودردادن تابحال نخوردم میترسم نمیدونم چکارکنم

کارشناس به اندام 1402/05/16

سلام عزیزم برای بازشدن اشتها اول باید بررسی کنید مشکل داخلی نباشه مکمل ویتامین اشتها رو باز میکنه

-غارف 1402/04/20

سلام دکتر جان من هیجده سالمه دوسال هست ک بدنسازی کار میکنم قدم 191و وزنم 85میباشد من از 60کیلو به 85رسیدم ولی در این چند ماه اخیر با وعده های سنگین و پودر و پورتین هیچ وزنی نگرفتم یعنی من وعده های غذاییم رو معمولی بخورم سه وعده وزنم سریع ریزش می‌کنه چیکار کنم

کارشناس به اندام 1402/04/21

سلام عزیزم شدت ورزش و کمتر کنید دریافتی باید خیلی بیشترازنیاز بدن باشه وزن بالامیره البته الان وزن خوبه پودر ومکمل وزیاد مصرف نکنید به کبد اسیب وارد میشه

علی رضا 1402/03/30

سلام من ۱۸ سالمه قدم ۱۶۸ و وزنم متاسفانه ۴۰ کیلو هر کاری کردم وزن بگیرم نشد بدن سازی رفتم نشد الانم دارم کاراته کار میکنم بازم وزن نمی‌گیرم ممنون میشم راهنمایی کنید که کاراته برای من که ۱۵ کیلو کم بود وزن دارم خوبه یا نه

کارشناس به اندام 1402/03/31

سلام عزیزم ورزش خوبه ولی به تنهایی کمکی نمیکنه باید رژیم داشته باشید واینکه از نظرداخلی هم مشکلی نباشه کم خونی مشکل گوارش و.. برای رژیم میتونین از طریق این لینک ثبت نام انجام بدین

رضا 1401/08/14

سلام من خیلی لاغرم هرچی میخورم چاغ نمیشم بد آزمایش. تیروید هم دادم ولی مشکلی نبوده. بد وضعیت مالی خوبی برای درمان ندارم مثل کرم دارو. اینا میشه با رفتن به بدنسازی افزایش وزن داشته باشم

کارشناس به اندام 1401/08/15

سلام وقت بخیر . بله بدنسازی هم کمک میکنه اما حتما تغذیه مناسبی هم باید داشته باشی .مصرف غذاهای پرکالری و سالم مثل سیب زمینی و ماکارونی و حبوبات رو افزایش بده مولتی ویتامین و آهن و زینک استفاده کن که به افزایش اشتها و در نهایت افزایش وزنت کمک می‌کنه و از همه مهم‌تر از یه رژیم افزایش وزن اصولی استفاده کن برای دریافت رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی هم به این لینک مراجعه کن

مرضیه 1401/08/14

سلام من در اثر رفلاکس وزنم کم شده آیا مشکل گوارشی رفلاکس ومصرف دارو برای رفع آن مانع افزایش وزن میشود؟؟ باید بعد از قطع دارو برای جبران وزن اقدام کنم ؟؟ تا الان هرچی بیشتر میخورم تاثیری در افزایش وزن نداشته

کارشناس به اندام 1401/08/15

سلام مرضیه جان .بله عزیزم مشکلات گوارشی میتونه مانع افزایش وزنتون بشه .بعد از اینکه مشکلات گوارشی حل شد میتونید با رعایت یک رژیم اصولی افزایش وزن داشته باشید .رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی هم میتونه بهترین انتخابتون باشه چون همه استاندارد ها در این رژیم رعایت شده .میتونید برای ثبت نام و دریافت رژیم افزایش وزن به این لینک مراجعه کنید

ایلیا 1401/08/06

سلام خسته نباشید چرا بعضی از افراد مثل خودم هر چقدر هم پر خور باشند باز هم وزنی نمیگیرند کمی ترسناکه چطوری وزن بگیریم همه چیزو امتحان کردم من پسر قد 175 سن ۱۸ وزن ۵۵ کیلو بعضی ها میگن باید 10 کیلو دیگه وزن داشتن باشی یا محاسبات شاخص توده بدنی کمبود وزن ۵ کیلو رو بهم میده چیکار کنم لطفا اگه دارویی چیزی هست معرفی کنید ممنون

کارشناس به اندام 1401/08/07

سلام ایلیا جان .عزیز باید چکاپ کامل بدین تا مشخص بشه هیچ مشکل داخلی ندارید چون گاها مشکلات تیروئیدی کم خونی مشکلات گوارشی و....مانع از وزن گرفتنتون میشه .اگه مشکلی نبود میتونید از یک رژیم اصولی متناسب با سن و شرایط جسمانی خودتون استفاده کنید برای رسیدن به وزن ایده آل.برای ثبت نام و دریافت رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی هم میتونید به این لینک مراجعه کنید

زهرا 1400/11/27

سلام من کمبود وزن دارم اگه برخلاف اشتهام به زور غذا بخورم تاثیری روی وزن گرفتنم داره؟؟

کارشناس به اندام 1400/11/28

سلام زهرا خانم عزیز بله در هر صورت غذا خوردن باعث دریافت کالری و افزایش وزن میشه ولی میتونی برای افزایش اشتها و در نهایت افزایش وزنت از مولتی ویتامین و آهن و زینک استفاده کنی برای دریافت رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی هم به این لینک مراجعه کنید

زهرا 1400/06/15

خیلی ممنون از اینکه همه نظراتو میخونین و با دقت جواب میدین 👏

زهرا 1400/05/30

سلام خسته نباشید .اگه سوخت و ساز بدن بالا باشه ینی هر چقد کالری دریافت کنیم یا زیاد بخوریم باز وزن اضافه نمیشه؟

کارشناس به اندام 1400/06/10

سلام دوست عزیز بستگی داره که چه میزان کالری مصرف میکنید و چه مقدار کالری میسوزونید و از چه طریقی این سوخت و ساز انجام میشه

گل احمدی 1400/03/07

سلام خسته نباشید من یک پسر دوازده ساله دارم که خیلی لاغر هست لطفاً بفرمایید به چه صورت میتوانم برایه اورژیم دریافت کنم

کارشناس به اندام 1400/03/08

سلام دوست عزیز برای دریافت رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کنید

معصومه ميرى 1400/02/15

سلام همسر من ديابت نوع ١ داره و به شدت لاغر هست خيلى كارها براى چاق بودنش انجام داديم اما تاثير نداشت چاق ميشه باز همون مقدار رو ميسوزونه لاغر ميشه شما ميتونيد كمكى كنيد راهنمايى كنيد ممنون

کارشناس به اندام 1400/03/04

سلام دوست عزیز با بخش پشتیبانی تماس بگیرید ۰۲۵۳۲۱۴۳

امیر 1399/11/29

این مشکلیه که منم شدیدن درگیرشم. خیلی لاغرم. فکر می‌کردم مشکل از جایی از داخل بدنمه که نمی‌تونم وزن بردارم. رفتم متخصص داخلی و آزمایش دادم و دکتر گفت هیچ مشکلی نداری و فقط ورزش کن همین! چیزی که بنظرم کافی نیست

کارشناس به اندام 1400/01/17

سلام دوست عزیز برای افزایش وزنتون ورزش کافی نیست شما باید از یک رژیم افزایش وزن درست و اصولی استفاده کنید برای دریافت رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کنید