رژیم فستینگ یا روزه داری متناوب چگونه به لاغری کمک می کند؟

رژیم لاغری، مقالات

  رژیم فستینگ یا روزه داری متناوب چیست؟

  رژیم فستینگ یا روزه داری متناوب شامل «دوره هایی از محدودیت کامل کالری و غذا نخوردن» و «دوره هایی از غذا خوردن بدون محدودیت» می شود. این رژیم سبب پیشرفت بدن در آب کردن چربی ها و وزن است. رژیم روزه داری، بیماری هایی نظیر فشار خون و سطح بالای کلسترول را کاهش می دهد و به بهبود سلامت نیز کمک می کند.

  ریشه این نوع رژیم  به روزه داری سنتی بر می گردد  که برای بهبود سلامت بدن یا مزایای عرفانی از آن استفاده می کردند. روزه داری در حالت عادی مستلزم این است که در طول روز به مدت چندین ساعت نه مایعاتی بنوشید و نه غذایی بخورید و این عمل تا یک ماه ادامه پیدا می کند.

  رژیم های غذایی بسیار کم کالری و طولانی مدت  سبب ایجاد تغییرات فیزیکی بدن و  کم شدن کالری می شود، در نتیجه به کاهش وزن کمک می کند. در روزه داری متناوب بدن به دریافت کالری کم و غذاخوردن عادی عادت می کند. پژوهش ها نشان دادند روزه داری متناوب یا رژیم فستینگ از رژیم های کم کالری مفید در کاهش وزن است.

  رژیم فستینگ

   

  رژیم فستینگ یا روزه داری متناوب چگونه کار می کند؟

  شایع ترین متد این نوع رژیم روزه داری در روزهای مختلف، روزهای پیوسته با تناوب خاص در هفته و یا در طول مدت زمانی خاص است.

  • روزه داری در روزهای متناوب: در این روش در روزهایی از هفته محدودیت غذایی وجود ندارد ولی بعضی روزها شامل یک وعده است و آن وعده ۲۵ درصد کالری مورد نیاز روز را شامل می شود. مثال: دوشنبه، چهارشنبه و جمعه شامل روزه داری است و در روزهای بین اینها هیچ گونه محدودیتی در غذا نیست.
  • روزه در کل روز: یک یا دو روز در هفته روزه هستید و یا ۲۵ درصد کالری مورد نیاز در روز را دریافت می کنید و در روزهای دیگر هفته هیچ گونه محدودیت غذایی نخواهید داشت. مثال: یک یا دو روز در هفته را ۵۰۰ تا ۴۰۰ کالری دریافت خواهید کرد و روزهای دیگر محدودیتی ندارد.
  • غذا خوردن در یک محدوده زمانی: هر روز یک برنامه غذایی را دنبال خواهید کرد که بعد از به اتمام رسیدن این زمان دیگر نباید غذایی خورده شود. مثال: وعده های غذایی از ساعت ۸ صبح تا ۳ بعد از ظهر خورده می شوند و در طول زمان باقی مانده روز غذایی نمی خورید.

  رژیم فستینگ

  تحقیقات درباره رژیم فستینگ چه می گویند؟

  محدود کردن کالری دریافتی در حیوانات سبب افزایش طول عمر و تحمل انواع استرس های متابولیک می شود. این پژوهش هابیشتر در حیوانات انجام شده و در انسان ها صدق نمی کند.

  طرفداران این رژیم معتقدند استرس ناشی از آن سبب واکنش ایمنی در بدن می شود که سلول ها را ترمیم و تغییرات مثبت متابولیک تولید می کند ( کاهش چربی خون، کلسترول LDL، فشار خون، وزن، قند خون ). از نگرانی های این رژیم آن است که رژیم گیرندگان در روزهایی که محدودیت غذایی ندارند پرخوری می کنند و کالری سوزانده شده در طول روزه داری جبران می شود. پژوهشها در مقایسه رژیم روزه داری با دیگر روش های لاغری چنین نگرانی را تایید نکردند.

   

  آیا طبق نظر محققان رژیم فستینگ به کاهش وزن کمک می کند؟

  محققان به نتیجه رسیدند رژیم روزه داری با کاهش وزن ارتباط دارد و در طول ۱۰ هفته افراد شاهد ۳٫۵ تا ۵٫۵ کیلو کاهش وزن بودند. هرچند تحقیقات از نظر تعداد نفرات شرکت کننده تا طول دوره رژیم با یکدیگر متفاوتند. در نیمی از این پژوهش ها به مقایسه یک گروه روزه دار و گروهی دیگر پرداختند و در نیمی دیگر تنها یک گروه از افراد روزه دار را مورد آزمایش قرار دادند. خلاصه ای از پژوهش ها:

  • پژوهشگران در مقایسه گروه روزه داری متناوب با گروهی همیشه در حال رژیم و  مقدار کالری محدود دریافتند میزان خروجی از رژیم ها ۰ تا ۶۵ درصد است و تفاوت چشمگیری با هم ندارند. بنابراین نرخ خروج رژیم روزه داری متناوب کم نیست و دنبال کردن این نوع رژیم غذایی از دیگر رژیم ها ساده تر نیست.
  • وقتی پژوهشگران در بررسی ۱۲ آزمایش که دو گروه رژیم روزه داری متناوب و گروه رژیم غذایی محدود در کالری را با هم مقایسه کردند متوجه شدند تفاوت چندانی در مقدار وزن کم شده یا تغییر شکل بدنی دیده نمی شود.
  • در ۱۰ تحقیق با موضوع بررسی اشتها پژوهشگران دریافتند دنبال کردن رژیم فستینگ یا روزه داری متناوب سبب افزایش اشتها نمی شود و افراد علاوه بر کاهش وزن، کاهش هورمون لپتین ( هورمونی که اشتها را سرکوب می کند ) دارند.

  رژیم فستینگ

   

  مشکلات احتمالی در رژیم فستینگ

  دنبال کردن این نوع الگوی غذایی برای کسی که هر چند ساعت غذا می خورد دشوار است. همچنین ممکن است برای کسانی که مشکل خاص دارند و یا باید هر چند ساعت یک بار غذایی بخورند تا بدن سوخت و ساز داشته باشد مانند افراد مبتلا به دیابت مشکل است. قرار گرفتن در دوره های طولانی مدت محدودیت غذایی و بازگشت دوباره به مجاز بودن غذا ممکن است فرد را به سمت غذاهای ناسالم بکشاند و دست به پرخوری بزند.

  رژیم فستینگ

   

  افرادی که نمی توانند رژیم فستینگ بگیرند

  افراد مبتلا به مشکلات زیر نمی توانند رژیم فستینگ را دنبال کنند:

  • دیابت
  • اختلال در خوردن که شامل آسیب رساندن به خود می شود
  • استفاده از داروهایی که نیاز به خوردن غذا دارند
  • افرادی که در سن رشد قرار دارند
  • خانم های باردار و خانم های شیرده

   

   

  Sending
  User Review
  3.45 (11 votes)
   به اشتراک بگذارید

  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  دیدگاه های شما

  مریم ۱۸ بهمن ۱۳۹۸

  سلام من دچار استپ وزنی شدید شدم میشه کمکم کنید با رژیم فستینک وزن کم کنم

  کارشناس به اندام ۱۹ بهمن ۱۳۹۸

  سلام دوست خوبم. بله یکی از راهکارهای رهایی از استپ وزن، رژیم فستینگ هست به این صورت که 16 ساعت چیزی میل نکنید و در 8 ساعت باقی مانده غذا میل کنید اما به اندازه ای که در رژیم براتون تعریف شده. می تونید از ساعت 10 شب تا فردا ظهر ساعت 2 چیزی میل نکنید. بعد از اون از 2 تا 8 فرصت دارید که در محدوده ی خاصی از کالری ها غذا میل کنید. برای دریافت رژیم می تونید به این لینک مراجعه کنید.

  انیسه ۲۰ دی ۱۳۹۸

  سلام زمانی کع پرخوری کردیم میشه رژیم فستینگ گرفت

  کارشناس به اندام ۲۲ دی ۱۳۹۸

  دوست خوبم رزیم فستینگ هرچند یک رژیم کوتاه مدته ولی به این شکل جواب نمی ده که بخواید فقط برای یک روز رعایتش کنید. البته ما توصیه ای به گرفتن این رژیم نداریم و معتقدیم که این تغییر و اصلاح الگوهای غذایی هست که باعث کاهش وزن مداوم می شه نه رزیم های سخت و افراطی

  یونس ۱۰ آذر ۱۳۹۸

  سلام من هفته دوم رژیم فستینگم اشتهام صفر شده میل به غذام از بین رفته چه کار باید بکنم

  کارشناس به اندام ۱۳ آذر ۱۳۹۸

  سلام و روزتون بخیر. دوست گرامی. ما بارها و بارها گوشزد کردیم که رژیم فستینگ فقط برای افرادی مفید هست که دچار استپ وزن شدن و ممکنه عوارض زیادی از جمله بی اشتهایی عصبی برای افراد دیگه ایجاد کنه. با این حال توصیه می کنیم که به یک برنامه ی غذایی متعادل برگردین و فقط میزان کالری های مضر رو محدود کنین. برای مشاره رایگان با پشتیبان های به اندام و یا دریافت رژیمی متعادل عدد 24 رو به شماره 30006026 پیامک کنید تا پشتیبان های ما با شما تماس بگیرن

  ندا ۰۱ آبان ۱۳۹۸

  سلام حتما باید ۱۶ساعت چیزی نخورد؟؟ تایم خاصی داره ؟ هرکسی میتونه اون تایم نخوردن رو انتخاب کنه؟یا حتما باید از ۸صبح تا ۳بعد از ظهر باشه؟

  کارشناس به اندام ۰۴ آبان ۱۳۹۸

  سلام و روز بخیر. طبق این رژیم بله 16 ساعت نباید چیزی مصرف بشه. تایمش هم بهتره در زمان ذکر شده باشه. البته برای یک فرد عادی این رژیم به هیچ وجه توصیه نمی شه. فقط برای افرادی که دچار استپ وزن شدند و می خوان به بدنشون شوک وارد کنن تا دوباره روند کاهش وزن رو ادامه بدن مناسب هستش.

  صنم ۰۳ مهر ۱۳۹۸

  سلام در ساعاتی که نمیتونیم غذا بخوریم آب میشه نوشید؟من 35کیلو اضافه وزن دارم روزی یک ساعت ورزش هم میکنم میتونم این رژیمو تا رسیدن به وزن معمولی ادامه بدم ؟

  کارشناس به اندام ۰۸ مهر ۱۳۹۸

  سلام و روز بخیر. بله نشویدن آب مانعی نداره. البته ما این رژیم روتوصیه نمی کنیم. فقط به عنوان یکی از راهکارهای برطرف کردن استپ وزن پیشنهاد می کنیم. که اون هم در 8 ساعتی که مجاز به مصرف غذا هستید، نباید پرخوری کنید.

  خدیجه ۲۵ مرداد ۱۳۹۸

  من دلم میخواد رژیم فستینگ رو بگیرم باید چیکار کنم لطفا راهنماییم کنید

  کارشناس به اندام ۲۷ مرداد ۱۳۹۸

  سلام دوست عزیز. برای رژیم فستینگ به ترتیبی که در مقاله توضیح داده شده می تونید عمل کنید. در نظر داشته باشید که این رژیم رو به مدت طولانی هم نمی شه ادامه داد. البته توصیه ی دکتر کرمانی این هست که رژیم فستینگ رو زمانی امتحان کنید که دچار استپ وزن شدید و اون هم به عنوان شوک به بدن و بازگشت به چرخه کاهش وزن. در رژیم فستینگ برخلاف اونچه که تبلیغ میشه باید در اون 8 ساعتی که اجازه ی خوردن دارید، میزان غذا رو در محدوده ی رژیم خودتون کنترل کنید.

  نرگس ۲۷ تیر ۱۳۹۸

  سلام خسته نباشید ایا رژیم فستینگ باعث پیری زودرس میشود؟

  کارشناس به اندام ۲۹ تیر ۱۳۹۸

  سلام. متشکرم. هر رژیمی که در اون روند اصولی طی نشه عوارض زیادی به بار میاره که یکی از اونها پیری زودرس هم می تونه باشه. توصیه ی من به شما ی رژیم اصولی آهسته و پیوسته است. اصولا رژیم های افراطی هیچ نفعی برای بدن نداره.

  مامان شایان ۱۷ تیر ۱۳۹۸

  سلام دوستان.من با رژیم فستینگ توی ۴ ماه ۱۴ کیلو کم کردم.متابولیسم بدنم خیلی بالا رفت و الان با گذشت یکسال وزنم ثابت مونده البته مراعات هم میکنم.اما در کل تنها رژیمی بود که ازش نتیجه گرفتم.

  کارشناس به اندام ۱۸ تیر ۱۳۹۸

  سلام دوست عزیز. چقدر خوب که تونستید این میزان وزن رو کم کنید و خوشحالیم که سالم و سلامت هستید. البته توجه به این نکته مهم هست که رژیم فستینگ برای خیلی از افراد مثل افراد باردار، مبتلا به دیابت، افرادی که در سن رشد هستند و کسانی که باید همراه با غذا قرص مصرف کنند، اصلا مناسب نیست. علاوه بر اون ممکنه رژیم گیرندگان در روزهایی که محدودیت غذایی ندارند، پرخوری کنند و یا غذاهای ناسالم مصرف کنند. پس بهتره که یک رژیم اصولی رو پیش بگیریم تا به بدنمون هم آسیبی نرسه. موفق و پیروز باشید.