عمل بای پس معده چیست و چه خطرهایی به دنبال دارد؟

خانه » انواع رژیم ها » رژیم لاغری » عمل بای پس معده چیست و چه خطرهایی به دنبال دارد؟

عمل بای پس معده و دیگر جراحی های کاهش وزن باعث تغییر در سیستم گوارشی می شوند و مقدار غذای مصرفی را محدود و یا جذب مواد مغذی را کم می کنند. گاهی اوقات نیز هر دو این تاثیرات را با هم می گذارند تا به کاهش وزن کمک کنند. زمانی عمل بای پس معده یا دیگر جراحی های کاهش وزن انجام می شوند که رژیم غذایی و ورزش نتیجه مناسب را ندهند یا فرد به خاطر وزن بالا با مشکلات جدی سلامتی روبه رو شده باشد.


رژیم لاغری دکتر کرمانی

انواع بسیاری از جراحی ها برای کاهش وزن وجود دارند و عمل بای پس معده یکی از شایع ترین آنها است. بسیاری از جراحان عمل بای پس معده را به دیگر جراحی ها ترجیح می دهند چون عوارض جانبی کمتری در مقایسه با جراحی های دیگر دارد.

لاغری موضعی از نگاه دکتر کرمانی:

با این حال تمام جراحی های کاهش وزن از جمله عمل بای پس معده ، خطر ها و عوارض جانبی جدی دارند. پس از انجام این جراحی ها باید در رژیم غذایی تغییر دائمی ایجاد کنید و ورزش هم به برنامه روزانه اضافه شود تا به نتیجه مطلوب برسید.

لاغری موضعی - عمل بای پس معده

 

عمل بای پس معده چرا انجام می شود؟

عمل بای پس معده برای کاهش وزن اضافی و خطر ابتلا به بیماری های مربوط به چاقی انجام می شود. این بیماری ها عبارتند از:

 • بیماری ریفلاکس معده به مری
 • بیماری قلبی
 • فشار خون بالا
 • آپنه خواب مزمن
 • دیابت نوع ۲
 • سکته مغزی

عمل بای پس معده و دیگر جراحی های کاهش وزن تنها زمانی باید انجام شود که فرد با رژیم غذایی و ورزش قادر به کم شدن وزن خود نباشد.

 

عمل بای پس معده برای چه کسانی است؟

عمل بای پس معده و دیگر جراحی های کاهش وزن در صورتی انجام می شود که:

 • BMIبدنتان ۴۰ یا بالاتر باشد (چاقی شدید).
 • BMI بدنتان ۳۵ تا ۳۹٫۹ (چاقی) باشد.
 • فرد مشکلات جدی سلامتی از جمله دیابت نوع ۲، فشار خون بالا و یا آپنه خواب داشته باشد.

عمل بای پس معده برای تمام کسانی که اضافه وزن بالایی دارند، مناسب نیست. برای اینکه تشخیص داده شود جراحی لازم است یاخیر، باید مراحل پزشکی مختلفی را انجام شود. باید بدانید که پس از جراحی سبک زندگی به طور کلی تغییر می کند و این جراحی بسیار پرهزینه است.

عمل بای پس معده

خطرات عمل بای پس معده چیست؟

عمل بای پس معده و جراحی های دیگر کاهش وزن خطرات بالقوه ای برای سلامتی در کوتاه مدت و طولانی مدت دارند. خطرات این جراحی ها عبارتند از:

 • خون ریزی بیش از حد
 • عفونت
 • واکنش های ناسازگار نسبت به بیهوشی
 • لخته های خون
 • مشکلات تنفسی و ریوی
 • تراوش درون سیستم گوارش
 • مرگ ( البته در بعضی موارد )

خطرات و عوارض جانبی طولانی مدت مربوط به این موارد تا حدود زیادی بستگی به نوع جراحی دارد. عوارض جانبی این جراحی ها عبارتند از:

 • انسداد روده
 • سندروم دامپینگ (موجب اسهال، حالت تهوع و استفراغ می شود)
 • سنگ صفری
 • فتق
 • قند خون پایین
 • سوء تغذیه
 • زخم معده
 • استفراغ
 • مرگ ( در بعضی موارد )

 

عمل بای پس معده چیست و چگونه برای آن آماده شویم؟

اگر واجد شرایط عمل بای پس معده یا دیگر جراحی های کاهش وزن باشید، تیم پزشکی دستور العملی را برای آمادگی جهت انجام جراحی به شما خواهد داد. قبل از انجام عمل باید آزمایش های مختلفی را انجام دهید. حتی ممکن است قبل از انجام جراحی، غذا خوردن و نوشیدن را کنترل کنید و مصرف بعضی داروها را نیز قطع کنید و یا یک برنامه فعالیت فیزیکی را شروع کنید و مصرف تنباکو را محدود یا قطع کنید.

باید برای ریکاوری بعد از عمل، از قبل برنامه ریزی داشته باشید. برای مثال در مورد کارهای خانه از کسی کمک بگیرید.

عمل بای پس معده

 

چه انتظاری از عمل بای پس داشته باشیم؟

عمل بای پس معده و دیگر جراحی های کاهش وزن در بیمارستان انجام می شوند. جهت انجام این عمل از بیهوشی عمومی استفاده می شود این یعنی در طول جراحی به هیچ وجه هوشیار نیستید. جزئیات جراحی به شرایط شخص، نوع جراحی که روی شما انجام می شود و بیمارستان و دکتری که این جراحی را انجام می دهد، بستگی دارد. برخی جراحی های کاهش وزن به روش سنتی انجام می شود که در آن برش بزرگ و بازی، روی شکم فرد ایجاد می شود.

امروزه بسیاری از این جراحی ها به صورت لاپاروسکوپی انجام می شود. لاپاراسکوپی یک ابزار لوله ای کوچک است که روی سر آن دوربین وصل شده است. لاپاراسکوپی توسط برش های کوچک وارد شکم می شود. دوربین کوچکی که روی لاپاراسکوپی وصل است به جراح اجازه می دهد بدون ایجاد برش بزرگ و باز روی جراحی نظارت داشته باشد. لاپاراسکوپی اجازه می دهد مدت ریکاوری پس از جراحی کوتاه تر و سریعتر شود اما این روش برای همه مناسب نیست.

این جراحی معمولا ساعت ها طول می کشد. بعد از انجام جراحی در اتاق ریکاوری به هوش می آیید، جایی که کادر پزشکی شما را تحت نظر دارند تا مشکلی پیش نیاید. بستری شدن در بیمارستان چیزی حدود سه تا پنج روز طول خواهد کشید.

 

بعد از عمل بای پس

بعد از عمل بای پس و دیگر جراحی های کاهش وزن به صورت کلی تا دو روز اجازه غذا خوردن به شما داده نمی شود تا معده و سیستم گوارش التیام پیدا کنند. سپس یک رژیم خاص را تا ۱۲ هفته انجام خواهید داد. رژیم غذایی با تنها مایعات شروع خواهد شد و سپس به مرور غذاهای خرد شده و نرم اضافه می شوند و سپس به غذاهای عادی باز خواهید گشت. بعد از انجام این جراحی با محدودیت های بسیاری درباره آنچه می خورید، می نوشید و مقدارشان روبرو خواهید بود.

در اولین ماه های پس از جراحی باید مرتب تحت نظر پزشک باشید تا مشکلی پیش نیاید. پزشک ممکن است آزمایشات مختلفی نیز برایتان در نظر بگیرد. با واکنش نشان دادن بدنتان نسبت به کاهش وزن پی در پی، ممکن است در سه تا شش ماه ابتدایی بعد از جراحی این مشکلات را تجربه کنید:

 • بدن درد
 • احساس خستگی (طوری که گویا مبتلا به آنفولانزا هستید)
 • احساس سرما
 • خشکی پوست
 • نازک شدن موها و ریزش مو
 • تغییر در خلق و خو

عمل بای پس معده

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تعدادی از جراحی های کاهش وزن و نحوه انجام آن را برای شما توضیح دهیم اما نکته مهم استفاده از این روش ها است. حتما در نظر  داشته باشید که جراحی برای همه مناسب نیست. این جراحی ها بسیار تهاجمی هستند و سیستم طبیعی بدن را تغییر می دهند.

شرایط قبولی برای این رژیم بسیار ویژه است اما متاسفانه امروزه شاهد این هستیم که برخی پزشکان حتی یک فرد جوان با اضافه وزن نه چندان زیاد را هم با این روش تحت جراحی قرار می دهند. این روش ها عمر چندانی ندارند و تحقیقات نشان داده است که عوارض بسیار بالایی برای بیماران داشته است و بسیاری از عوارض آنها هنوز ناشناخته هستند.

لاغری موضعی با کویتیشن

Sending
User Review
3.08 (12 votes)
  به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

شیدا ۲۹ مهر ۱۳۹۹

سلام مادر من ۱۳۰وزنشونه حدودا و میخان عمل بای پس کنن بی ام ای بدنشوم ۴۰بود این عمل خطر ناک که نیس ؟

کارشناس به اندام ۰۱ آبان ۱۳۹۹

شیدا عزیز، در مورد این عمل باید خودشون تصمیم بگیرن که ریسکشو می تونن بپذیرن یا نه؟ هرچند BMI بالای ۴۰ چاره ای جز عمل نداره اما اگر اراده ی قوی داشته باشن با رژیم غذایی صحیح می تونن وزن کم کنن. ممکنه عمل خیلی هم خوب انجام بشه و بدون هیچ خطری باعث لاغری ایشون بشه. اما به این معنا نیست که وزنشون دیگه برنمی گرده. عدم رعایت برنامه غذایی باعث می شه که وزنشون به حالت اول برگرده و مشکل دیگه این هست که بعد از عمل بای پس ویتامین های موجود در غذا بدون اینکه جذب بشن از بدن دفع می شن و ممکنه ایشون رو دچار کمبود ویتامین ها کنن.

یاسمن ۰۷ مرداد ۱۳۹۹

ببخشید حتما بی ام‌ای باید بالای ۴۰ باشه ؟

کارشناس به اندام ۱۹ مرداد ۱۳۹۹

دوست عزیز، این عمل‌ها تنها برای کسانی که اضافه وزن‌های بسیار شدید دارن انجام می‌شه.

فربده ۰۶ تیر ۱۳۹۹

سلام من BMI نزدیک ۴۱ دارم به دلیل آرتروز شدید زانو توان پیاده روی ندارم تصمیم گرفتم بای پس کنم بتظرتون بعد از کاهش وزن میتونم بهتر راه برم؟

کارشناس به اندام ۱۴ تیر ۱۳۹۹

فریده عزیز، عمل‌های جراحی لاغری در شرایط خیلی خاص تجویز می‌شوند و پیشنهاد می‌کنیم ابتدا با یک پزشک متخصص در این رابطه مشورت کنید. با توجه به افزایش وزن شدید شما، مسلما با کاهش وزن مشکلات مربوط به زانو و راه رفتن نیز حل می‌شه.

لیلا چابکی ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۹

سلام من یک خانم ۳۹ساله هستم شاغل ۱۶۸قد۱۰۴وزن دارم ولی ارتروز زانو گرفتم خیلی درد دارم دکتر مفاصل میگه باید وزنت کم بشه نمیدونم عمل بای پس کنم یانه؟؟؟؟چکارکنم وزن کم کنم دکترای رژیم هم یک رژیم هایی میدن که ما خانم های شاغل وقت نمی کنیم طبق اون پیش بریم چکارکنم

کارشناس به اندام ۲۱ مرداد ۱۳۹۹

دوست عزیز ، ما به هیچ وجه عمل و قرص های لاغری رو پیشنهاد نمی کنیم شما میتونید با توجه به شاغل بودنتون یه رژیم مناسب رو شروع کنید . برای ثبت نام روی این لینک کلیک کنید.

پروین ۲۴ فروردین ۱۳۹۹

من یکسال و نیمه عمل کردم از ۸۵ به ۶۵ رسیدم الان ۴ کیلو اضافه کردم دارم سکته میکنم کسی هم نیست ازش راهنمایی بگیرم

کارشناس به اندام ۳۰ فروردین ۱۳۹۹

سلام و روز بخیر دوست خوبم عمل بای پس انتهای کار نیست و حتما رژیم غذایی و مراقبت های خاص خودش رو داره. درسته که عمل بای پس خیلی سریع می تونه شما رو به هدفتون برسونه اما به همون سرعت اگر رعایت نکنید، این وزن بر می گرده و شاید هم بدتر از قبل. توصیه می کنم حتما یک رژیم غذایی مخصوص بای پس رو بگیرید و در کنارش ورزش کنید. تغذیه و سبک زندگی سالم محدود به مدت خاصی نمی شه و در طولانی مدت باعث تغییر عادت های بد به عادت های درست می شه. در صورت تمایل می تونید برای دریافت رژیم روی این لینک کلیک کنید.