آیا استفاده از رژیم فاقد گلوتن ضرر ندارد؟

خانه » انواع رژیم ها » رژیم لاغری » آیا استفاده از رژیم فاقد گلوتن ضرر ندارد؟

گلوتن نام پروتئینیست که در گندم، چاودار و جو پیدا می شود و نقش چشمگیری در فراهم کردن ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر در برنامه غذایی دارد. در حالی که بعضی افراد دچار مشکل عدم تحمل گلوتن هستند ( افراد مبتلا به سلیاک ) و نمی توانند گلوتن مصرف کنند، برخی دیگر با هدف سالم کردن سبک زندگی به سراغ رژیم فاقد گلوتن می روند.

پژوهش ها نشان دادند که حذف گلوتن از برنامه غذایی در واقع خطر ابتلا افراد به دیابت نوع ۲ را افزایش می دهد. این تنها یک پژوهش دیداریست و برای به اثبات رساندن یافته ها به بررسی های بیشتری نیاز دارند چون هیچ رابطه ای بین سلیاک و دیابت نوع ۲ وجود ندارد. این پژوهش به مدت ۳۰ سال انجام شده است و تنها به پیامدهای کاهش مصرف گلوتن اشاره کرده است. در حالی که برای بیماران مبتلا به سلیاک این رژیم نوعی درمان محسوب می شود. حداکثر گلوتن موجود در رژیم فاقد گلوتن روزانه ۵۰ میلی گرم است.

این سازمان از بررسی رابطه میان سلیاک و دیابت نوع به نتیجه رسید که رابطه قوی بین دیابت نوع یک و بیماری سلیاک وجود دارد چون هر دو بیماری خود ایمنی بدن هستند. افراد مبتلا به دیابت نوع یک بیشتر از عموم مردم در خطر ابتلا به سلیاک هستند، چیزی حدود ۴ تا ۹ درصد افراد مبتلا به دیابت از سلیاک نیز رنج می برند، این در حالیست که یک درصد افراد عادی در خطر بیماری سلیاک هستند.

رژیم فاقد گلوتن

 

بیشتر درباره گلوتن بدانید

با اینکه این پژوهش خطر عدم مصرف گلوتن را به عنوان آزمایشی که ثابت شده بود اعلام کرد اما برخی همچنان در قابل اطمینان بودن این نتیجه شک دارند. برای مثال وب سایت Coeliac UK که خود از طرفداران رژیم فاقد گلوتن است این بیانیه را در سایت خود قرار داد: « دانشمندان در دانشگاه هاروارد اطلاعاتی به ارزش ۳۰ سال سوابق پزشکی حدود ۲۰۰٫۰۰۰ مریض را مورد بررسی قرار دادند. به صورت متوسط، بیشتر کسانی که مورد بررسی قرار گرفته بودند در روز کمتر از ۱۲ گرم گلوتن مصرف می کردند؛ معادل حدود دو یا سه برش نان سبوس دار.

مشخص شد آنهایی که بیشترین مقدار ( ۲۰ درصد ) گلوتن را مصرف کرده بودند نسبت به آنهایی که تنها ۴ گرم گلوتن در طول روز دریافت می کردند ۱۳ درصد کمتر در خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ هستند. آنهایی که کمتر گلوتن مصرف می کردند کمتر هم تمایل به خوردن فیبر داشتند، فیبر از عواملیست که ما را در برابر ابتلا به دیابت محافظت می کند. »

دکتر گنگ زونگ از پژوهشگران دانشگاه هاروارد می گوید: ما می خواهیم مشخص کنیم عدم مصرف گلوتن در افرادی که مشکلات پزشکی ندارند چه تاثیری روی سلامتشان دارد. غذاهای فاقد گلوتن اغلب مقدار فیبر خوراکی، ویتامین و مواد معدنی بسیار کمی دارند. افرادی که به بیماری سلیاک مبتلا نیستند بهتر است درباره گلوتن تجدید نظر کنند و برای پیشگیری از بیماری های مزمن آن را نیز در برنامه غذایی خود اضافه کنند.

 

متخصصان تغذیه چه می گویند؟

در این مورد با فریدا هارجو  (متخصص تغذیه ) صحبت کردیم. او می گوید « پژوهش های اخیر دانشگاه هاروارد، کسانی را که با انتخاب خود گلوتن را کنار گذاشتند متوقف خواهند کرد. تعداد کسانی که از این سبک زندگی پیروی می کنند در حال افزایش است اما تنها زمانی ضروری است مصرف گلوتن را محدود کنید که نتوانید گندم را تحمل کنید و یا به بیماری سلیاک مبتلا باشید. اگر بدون دلایل پزشکی گلوتن را کنار بگذارید ممکن است با تعدادی از مشکلات سلامتی روبرو شوید.

 

مشکلاتی که به علت حذف گلوتن بدون دلایل پزشکی ایجاد می شوند؟

۱- عدم تحمل

ممکن است حس کنید تعدادی از غذاها معده شما را با ایجاد ناراحتی، درد و حالت تهوع تحریک می کنند. اگر تشخیص داده نشده که مبتلا به سلیاک هستید لازم نیست همه گلوتن ها را از برنامه غذایی تان حذف کنید. کافیست از آنچه می خورید لیستی تهیه کنید و ببینید دقیقا کدامیک باعث ناراحتی و عدم تحمل تان شده است، شاید تنها یک غذا است.

 

۲- مواد مغذی

اگر مبتلا به سلیاک نباشید، نیازی نیست که گلوتن را از برنامه غذایی حذف کنید. انجام این کار بدون دلیل پزشکی سبب کمبود مواد مغذی می شود. از آنجا که گلوتن در غذاهایی مانند گندم، چاودار، جو و غلات پیدا می شود حذفش از برنامه غذایی، معادل محروم شدن بدن از ویتامین ها و مواد معدنی است. با اینکه گلوتن به خودی خود هیچ ارزش مغذّی ندارد اما غذاهایی که گفته شد همگی دارای ویتامین ها و مواد معدنی و همچنین فیبر هستند که مشخص شده است برای کاهش دیابت و بیماری های قلبی مفید هستند.

 

۳- کاهش وزن

ادعاهایی وجود دارند که می گویند استفاده نکردن از گلوتن باعث کاهش وزن می شود. این ادعا تا حدودی درست است، آن هم به دلیل اینکه گلوتن بیشتر در غذاهایی پیدا می شود که قند و نشاسته بالایی دارند اما مدرک علمی برای ثابت کردن این ادعا وجود ندارد. به جای حذف گلوتن به ارزش غذایی آنچه می خورید توجه کنید و از غذاهایی که دارای قند تصفیه شده، نمک بالا و مواد افزودنی هستند، بپرهیزید.

 

خوراکی های موجود در رژیم فاقد گلوتن کدامند؟

اگر در میان غذاهای سالم به دنبال مواردی باشید که بدون گلوتن باشند خیلی سخت پیدا می کنید. برایتان خبر خوبی داریم به خصوص اگر از کسانی هستید که به علت بیماری از گلوتن استفاده نمی کنید. امروز می خواهیم غذاهای سالم و خوشمزه ای را به شما معرفی کنیم که به صورت طبیعی بدون گلوتن هستند:

 

۱- رژیم فاقد گلوتن ؛ نخود

نخود از غذاهای عالی برای اضافه کردن به برنامه غذایی بدون گلوتن است. نخود کاربردهای زیادی دارد. از نخود به عنوان جایگزین آرد در پخت و پز استفاده کنید. هر یک دوم فنجان نخود ۱۰۲ کالری، ۲ گرم چربی، ۲۷ گرم کربوهیدرات، ۰ گرم قند، ۱۳۰ میلی سدیم، ۶ گرم فیبر و ۶ گرم پروتئین دارد.

 

۲- رژیم فاقد گلوتن ؛ سیب زمینی

معمولا وقتی از برنامه غذایی بدون گلوتن استفاده می کنیم افراد بیشتر از غذاهای بسته بندی شده با برچسب بدون گلوتن استفاده می کنند. در صورتی که سیب زمینی که دو برابر موز پتاسیم دارد. نشاسته اش آرام هضم می شود و برای سلامت روده مفید است انتخاب بهتری است. هر سیب زمینی متوسط دارای ۱۶۰ کالری، ۰ گرم چربی، ۳۷ گرم کربوهیدرات، ۲ گرم قند، ۱۵ میلی گرم سدیم، ۵ گرم فیبر و ۴ گرم پروتئین دارد.

رژیم فاقد گلوتن

 

۳- رژیم فاقد گلوتن ؛ ذرت

بسیاری از غذاهای فرآوری شده بدون گلوتن از آردهایی با فیبر و پروتئین کم استفاده می کنند که ذرت منبع غنی آنها است. به همین دلیل از آرد ذرت استفاده کنید. با استفاده از آرد ذرت می توانید غذاهای بسیاری برای خود درست کنید. هر عدد ذرت ۱۲۰ کالری، ۲ گرم چربی، ۱۷ گرم کربوهیدرات، ۵ گرم قند، ۳۰ میلی گرم سدیم، ۳ گرم فیبر و ۴ گرم پروتئین دارد.

 

۴- رژیم فاقد گلوتن ؛ پسته

پسته نه تنها انتخاب بدون گلوتن است، بلکه از کم چرب ترین و کم کالری ترین آجیل ها است. پسته را به سالاد و مرغ اضافه کنید. همچنین پسته منبعی غنی از پروتئین و فیبر است که کمک می کنند برای طولانی مدت سیر بمانید. ۴۰ گرم پسته دارای ۱۲۰ کالری، ۱۰ گرم چربی، ۶ گرم کربوهیدرات، ۲ گرم قند، ۱۲۰ میلی گرم سدیم، ۲ گرم فیبر و ۵ گرم پروتئین است.

 

۵- رژیم فاقد گلوتن ؛ پنیر چدار

با اینکه همه پنیرها بدون گلوتن نیستند اما پنیر چدار از انواع بدون گلوتن است. این بسیار خوب است چون  به کمک پنیر چدار پروتئین و کلسیم مورد نیاز خود را دریافت می کنید. همچنین کربوهیدرات پایینی هم دارد و از آن در برنامه غذایی کم کربوهیدرات استفاده کنید. ۲۸ گرم پنیر چدار دارای ۱۱۵ کالری، ۹٫۵ گرم چربی، ۱ گرم کربوهیدرات، ۰ گرم قند، ۱۸۰ میلی گرم سدیم، ۰ گرم فیبر و ۷ گرم پروتئین است.

 

۶- رژیم فاقد گلوتن ؛ سیب زمینی شیرین

درست مانند سیب زمینی سفید، سیب زمینی های شیرین نیز در لیست غذاهایی هستند که به صورت طبیعی گلوتن ندارند. سیب زمینی شیرین نه تنها برای کسانی که نمی توانند گلوتن بخورند کربوهیدرات پیچیده فراهم می کند بلکه سرشار از ویتامین A، فیبر و مقدار زیادی پتاسیم است. سیب زمینی شیرین متوسط دارای  ۱۰۰ کالری، ۰٫۲ گرم چربی، ۲۴ گرم کربوهیدرات، ۷ گرم قند، ۴۱ میلی گرم سدیم، ۴ گرم فیبر و ۲ گرم پروتئین است.

رژیم فاقد گلوتن

 

۷- رژیم فاقد گلوتن ؛ گل کلم

گل کلم جایگزین خوبی برای غلات است و کربوهیدرات کمتری نسبت به سیب زمینی دارد. گل کلم برای کاهش وزن و تثبیت آن بسیار عالی است. علاوه بر اینکه گلوتن ندارد دارای ویتامین C، ویتامین های گروه B، کلسیم و منیزیم است. هر فنجان گل کلم دارای ۲۷ کالری، ۰٫۳ گرم چربی، ۵ گرم کربوهیدرات، ۲ گرم قند، ۳۲ میلی گرم سدیم، ۲٫۱ گرم فیبر و ۲٫۱ گرم پروتئین است.

 

۸- رژیم فاقد گلوتن ؛ گردو

گردو از غذاهای سرشار از کربوهیدرات آرام تر هضم می شود و این را مدیون فیبر و چربی های سالم غیر اشباع هست. همچنین گردو امگا ۳ گیاهی دارد که برای سلامت قلب و عروق، مغز و پوست مفید است. ۴۲ گرم گردو دارای ۲۷۰ کالری، ۲۷ گرم چربی، ۵٫۶ گرم کربوهیدرات، ۱ گرم قند، ۱ میلی گرم سدیم، ۲٫۸ گرم فیبر و ۶٫۵ گرم پروتئین است.

Sending
User Review
4.33 (3 votes)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

ملکشاهی ۱۵ مرداد ۱۳۹۷

سلام. مصرف گلوتن برای بیماران مبتلا به آندومتریوز هم مضر هست درسته؟