رژیم کانادایی | با رژیم لاغری کانادایی ۱۳ کیلو وزن کم کنید!

امروزه شاهد انواع و اقسام رژیم‌های غذایی هستیم که هر کدام ادعا می‌کنند باعث لاغری سریع می‌شوند. یکی از این رژیم‌های سریع، رژیم کانادایی است که ادعا می‌کند در زمان کوتاهی حدودا منجر به ۱۳ کیلوگرم کاهش وزن می‌شود. رژیم لاغری کانادایی تا به امروز مورد انتقادات شدیدی قرار گرفته، چرا که در دسته‌ی رژیم‌های یویو (رژیم‌هایی که در کوتاه مدت سبب کاهش وزن می‌شوند اما پایداری ندارند) قرار می‌گیرد. امروز قصد داریم به بررسی مزایا، معایب و مدت زمان رسیدن به وزن ایده آل در رژیم غذایی کانادایی بپردازیم.

رژیم کانادایی چیست؟

رژیم ۱۳ روزه کانادایی با نام Royal Danish Hospital Diet شناخته شده است.  رژیم لاغری کانادایی یک برنامه کاهش وزن است که ادعا می‌کند با آن می توان طی ۱۳ روز بین ۵٫۵ تا ۱۳ کیلوگرم وزن کم کرد. این رژیم لاغری بیشتر بر پایه پروتئین است و مصرف غلات و میوه را کاملا محدود می‌کند. هیچ راهنمای رسمی وجود ندارد که مشخص کند این رژیم غذایی چه چیزهایی نیاز دارد و یا چه کسی آن را ابداع کرده است. همچنین بیمارستان و مرکز بهداشتی نیز وجود ندارد که ادعا کند صاحب این رژیم است.
رژیم کانادایی

رژیم غذایی کانادایی چگونه به لاغری کمک می‌کند؟

در رژیم کانادایی به دلیل ۱۳ روز تغذیه‌ی نامناسب و ناکافی به بدن‌ شوک وحشتناکی وارد می‌شود. به‌طوری که پس از پایان دوره به علت کمبود منابع اصلی، بدن دچار قحطی می‌‍شود و تمایل به خوردن انواع و اقسام مواد خوراکی در آن افزایش می‌یابد. هنگام مقایسه وزن در رژیم کانادایی با قبل از آن فقط چربی‌های بدن آب نمی‌شود، بلکه بدن در این مدت آب بسیار زیادی از دست می‌دهد. وقتی به بدن در مدت زمان کوتاه شوک زیادی وارد شود، به جای سوزاندن چربی آن را ذخیره می‌کند تا از انرژی آن در اعمال حیاتی مثل ضربان قلب و تنفس استفاده کند.

مواد غذایی غیرمجاز در رژیم غذایی کانادایی

غذاهایی که در رژیم کانادایی مجاز به مصرف آنها هستید، عبارتند از:

 • آدامس‌های بدون قند
 • میوه‌ها
 • سیب زمینی
 • قندها
 • پاستا
 • دانه‌ها و غلات

مواد غذایی مجاز در رژیم غذایی کانادایی

 • تخم مرغ
 • گوشت بدون چربی
 • کاهو
 • اسفناج
 • قهوه

میزان کالری دریافتی در رژیم غذایی کانادایی

مقدار مجاز دریافت کالری برای هر فرد در رژیم کانادایی ۶۰۰ کالری است، این در حالیست که کالری دریافتی روزانه هر فرد به صورت معمول باید برای آقایان ۲۴۰۰ کالری و برای خانم‌ها ۲۰۰۰ کالری باشد. بدیهی است که کمبود مواد غذایی و کالری دریافتی کم‌تر از میزان مجاز، مشکلات زیادی برای بدن ایجاد کرده و فرد را دچار سوء تغذیه می‌کند.

نظر کارشناسان تغذیه درباره رژیم لاغری کانادایی

رژیم‌های فوق‌العاده کم کالری در کوتاه مدت راهکار موثری برای لاغری به شمار می‌روند اما در طولانی مدت تاثیر زیادی ندارند. همین که رژیم غذایی کم کالری مانند رژیم کانادایی را کنار می‌گذارید باید سبک زندگی‌تان را تغییر دهید، غذاهای سالم بخورید و مرتب فعالیت فیزیکی داشته باشید. متاسفانه افراد بعد از اتمام رژیم‌های غذایی فوق العاده کم کالری، مقدار غذای خود را کنترل نمی‌کنند چون به چیزی عادت نکرده‌اند و تنها مدت کوتاهی به خود سخت گرفته‌اند.

متخصصین تغذیه بعد از بررسی رژیم لاغری کانادایی به مردم توصیه می‌کنند از رژیم کانادایی استفاده نکنند؛ چون عوارض جانبی دارد و منجر به کمبود مواد مغذی در بدن فرد می‌شود.

عوارض رژیم غذایی کانادایی

متخصصین تغذیه عوارض بیشماری را برای رژیم لاغری کانادایی بیان کرده‌اند که در ادامه به بررسی برخی از آنها می‌پردازیم:

 • رژیم لاغری ۱۳ روزه به علت گرسنگی زیاد، باعث تغییر خلق و خو و عصبی‌ شدن فرد می‌شود.
 • این رژیم به علت افت شدید قند خون در بدن، منجر به سرگیجه و از بین رفتن تعادل می‌شود.
 • بعد از اتمام رژیم کانادایی بدن دچار قحطی شده و در کوتاه مدت وزن اولیه و یا حتی بیشتر از آن مقدار بر می‌گردد.
 • کم بودن مقدار صبحانه از معایب اصلی این رژیم است.
 • به علت کمبود انرژی، فرد قادر به انجام فعالیت‌های بدنی معمول و یا ورزش نخواهد بود.
 • کالری رژیم در اکثر روزها حدود ۶۰۰ کالری است که این مورد یکی از بزرگ‌ترین و خطرناک‌ترین عوارض این رژیم است.
 • در رژیم کانادایی به علت فقدان میان‌ وعده‌هایی مانند میوه و سبزیجات، فرد را دچار یبوست می‌کند.
 • پیروی از رژیم کانادایی به علت کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی موجب ریزش مو خواهد شد.
 • به دلیل ازدست‌دادن آب زیاد، پوست صورت و بدن شل و افتاده می‌شود.
 • در روزهای اولیه این رژیم، کاهش وزن، سریع‌تر است اما هر چه جلو بروید سرعت کاهش وزن کم‌‌تر و کم‌تر می‌شود و ممکن است دچار استپ وزنی نیز بشوید. این مشکل به این دلیل است که هرچه كاهش وزن بدن سریع‌تر باشد به جای بافت چربی، حجم بافت عضلانی كاهش می‌یابد و به اصطلاح دچار عضله‌سوزی خواهید شد. پس از قطع رژیم، چربی جایگزین بافت عضلانی می‌شود و به همین خاطر دیگر خبری از كاهش وزن سریع نخواهد بود.

دکتر کرمانی تو ویدئوی زیر در مورد رژیم کانادایی میگن:

کیفیت رژیم غذایی کانادایی

رژیم لاغری کانادایی تنها ۱۳ روز طول می‌کشد و هیچ ضمانتی وجود ندارد که بعد از اتمام آن وزن دوباره بالا نرود. این رژیم در لیست غذایی خود تنها بعضی از غذاهای پروتئینی را جای داده است. بنابراین، با توجه به عوارض جانبی و مشکلاتی که برای فرد پیش می‌آید رژیم لاغری کانادایی از انواع بی کیفیت برنامه غذایی است.

آیا رژیم غذایی کانادایی مناسب است؟

رژیم‌های غذایی سخت و غیراصولی مانند رژیم کانادایی پیامدهای جبران‌ناپذیری مانند حمله‌ قلبی و مغزی را به همراه دارند. رژیم غذایی کانادایی هیچ منبع معتبری ندارد و توسط یک متخصص تغذیه طراحی نشده است. این نوع رژیم‌ها با چندین روش باعث توقف کاهش وزن و کند شدن سوخت و ساز بدن می‌شوند. از یک طرف بدن متوجه کاهش کالری دریافتی می‌شود و در برابر کاهش وزن مقاومت می‌کند، از طرف دیگر عضلات برای تهیه انرژی مورد نیاز خود دچار مشکل شده و به همراه چربی‌ها سوزانده می‌شوند که از عوامل کندی سوخت و ساز بدن در طولانی مدت است.

چگونه یک رژیم غذایی مناسب انتخاب کنیم؟

قبل از شروع رژیم حتما با یک مشاور صحبت کنید. باید بدانید یک رژیم برای همه قابل استفاده نیست و هر فرد متناسب با نیازهای بدنش ممکن است به یک رژیم غذایی منحصر به فرد برای کاهش وزن نیاز داشته باشد.

با توجه به نکات بیان شده، بسیاری از متخصصان تغذیه، رژیم کانادایی یا هر نوع رژیم سریع و سخت دیگری را پیشنهاد نمی‌کند؛ چون این کار به معنای آسیب‌ رساندن و تحت فشار قرار دادن بیش از حد بدن است. کاهش وزن بعد از پایان ۱۳ روز ماندگار نیست و این رژیم راهی برای خلاصی همیشگی از شر چربی‌های اضافی بدن‌تان محسوب نمی‌شود.

رژیم افراطی ممنوع!
درسته که رژیم‌های غذایی زیر ۱۰۰۰ کالری خیلی سریع شما رو به نتیجه می‌رسونن، اما بلایی سرتون میارن که تا آخر عمر هوس رژیم نکنید.
یادتون باشه تعادل تو هر کاری، کلید اصلی موفقیت تو اون کاره.

بدون محدودیت به اندام ایده‌آل برس
برای ثبت نام کلیک کن
kermany

Sending
User Review
3.69 (89 votes)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

المیرا ۳۰ مرداد ۱۴۰۰

سلام میشه یک وعده غذایی رو حذف کنیم مثلا گاهی میل ندارم ناهار بخورم اشکالی نداره یا باید بخورم؟

کارشناس به اندام ۰۶ شهریور ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز ما این رژیمهارو تایید یا تجویز نمیکنیم

المیرا ۳۰ مرداد ۱۴۰۰

سلام من ۱۹ سالمه و قدم ۱۷۵ هست و وزنم ۹۰ کیلو هست و الان دو روزه ک این رژیم رو گرفتم خوبه باهاش کنار اومدم ولی خواستم بدونم میشه بعضی غذاها رو حذف کرده یعنی ممکنه من میل ندارم شام بخورم یا گرسنم نباشه اشکال نداره نخورم؟

کارشناس به اندام ۱۰ شهریور ۱۴۰۰

سلام المیرا خانم عزیز ما این رژیمهارو تایید یا تجویز نمیکنیم چون یه سری از مواد غذایی لازم و ضروری رو در خودشون ندارن

Iman ۰۴ تیر ۱۴۰۰

سلام من ۱۷ سالمه وزنم ۹۰ من روز دوم این رژیم هستم تحملش هم برام خیلی مشکل نیست میخواستم بدونم خارج از این برنامه میتونم از میوه هم استفاده کنم؟

کارشناس به اندام ۱۶ تیر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز میوه ها اگر براتون به صورت 1 واحد تعریف شده یعنی 1 عدد درسته کالری میوه ها زیاد نیست ولی زیاد خوردن اونها هم باعث افزایش مقداری وزن میشه

پارمیس ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

سلام من دختر هستم ۱۳ سالمه و قدم ۱۵۶ و وزنم۴۱ و ۷۰۰ من رژیم کانادایی گرفتم و کالری روزانم بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هست من الان چند روزه دیگه رژیم و دنبال نمیکم اما کالری هم بیشتر از این نمیتونم مصرف کنم غذا بیشتر از این دلم نمیخواد من باز هم نیخواهم لاغر شم باید چیکار کنم که نه این وزنم تغییر کنه هم لاغر تر شم من میخوام۴۰ کبلو بشوم

کارشناس به اندام ۰۱ خرداد ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم برای لاغر شدن حتما باید یه رژیم درست و اصولی بگیری، وگرنه وزنت به حالت اول برمیگرده

افشین محرم زاده ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

سلام ، خسته نباشید ، بنده تا حالا دوبار این رژیم رو گرفته ام و اتفاقا نتیجه بسیار خوبی گرفته ام ، سال ۱۳۸۹ وزن بنده ۱۱۸ کیلو بود با قد ۱۸۰ برای بار اول این رژیم رو گرفتم دقیقا در عرض ۱۵ روز ۱۰ کیلو وزن کاهش دادم و بار دوم با فاصله دو ماه از بار اول دوباره این رژیم رو گرفتم ، وزنم ۱۱ کیلو کاهش پیدا کرد و نهایتا در طول دو دوره وزن بدنم از ۱۱۸ کیلو به ۹۷ کیلو کاهش پیدا کرد ، بعد آن بنده همین وزن رو داشتم و هروقت دو سه کیلو اضافه میاوردم دوباره سه روز نگهدارنده رژیم رو میگرفتم و همین وزن رو تا سال ۹۸ داشتم اما سال ۹۸ بعلت مشغله کاری و استرس زیاد دوباره وزنم اومد بالا و شد ۱۱۵ کیلو ، دنبال دمنوش ها و قرصهای لاغری زیادی رفتم ( از همینها که یه عده دکان باز کردن و هی تبلیغ میکنن ) قرص بلوبری و دمنوش های دکتر بیز و نیوشا و ... اما متاسفانه هیچ کدوم حتی یک گرم وزنم رو کاهش ندادند همشون گفتند که استپ وزنی دارم ، نهایتا مجبور شدم دوباره برم سراغ همین رژیم کانادایی ، الان ششمین روزم هست و بنده ۵ کیلو وزنم کاهش پیدا کرده ، و خدا رو صدهزار مرتبه شکر هیچ مشکلی هم ندارم .

کارشناس به اندام ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز رژیمهایی که کاهش وزن در اونها در زمان کوتاهی انجام میشه به محض قطع شدن دوباره به حالت اول برمیگردن برای کاهش وزن باید از یک رژیم درست واصولی استفاده کنید

-