خواص کولین؛ یک ماده مغذی ضروری که به اندازه کافی دریافت نمی‌کنید!

کولین (cholin) یک ماده مغذی ضروری است که به تازگی کشف شده و برای عملکرد طبیعی بدن و سلامت انسان لازم است. کبد محل تولید این ریزمغذی است، اما باید در رژیم غذایی روزانه نیز گنجانیده شود تا سلامت بدن به خطر نیفتد. اما به راستی خواص کولین چیست؟ کولین یک ترکیب آلی و محلول […]

کولین یک ماده مغذی مورد نیاز برای بسیاری از فرآیندهای بدن، از جمله متابولیسم، سنتز انتقال دهنده‌های عصبی، رشد مغز و... است.
میانگین امتیاز 4.4 از 5

زمان مطالعه 39 دقیقه

تعداد بازدید 9925

تاریخ انتشار

کولین (cholin) یک ماده مغذی ضروری است که به تازگی کشف شده و برای عملکرد طبیعی بدن و سلامت انسان لازم است. کبد محل تولید این ریزمغذی است، اما باید در رژیم غذایی روزانه نیز گنجانیده شود تا سلامت بدن به خطر نیفتد. اما به راستی خواص کولین چیست؟ کولین یک ترکیب آلی و محلول در آب است؛ نه ویتامین است و نه ماده معدنی. با این حال، به دلیل شباهت‌هایی که به ویتامین B دارد، اغلب با کمپلکس‌های ویتامین B در یک دسته قرار می‌گیرد. این ماده مغذی بر عملکرد کبد، رشد سالم مغز، حرکت عضلات، سیستم عصبی و متابولیسم بدن تأثیر می‌گذارد. در سال 1998 مؤسسه پزشکان آمریکا طی بیانیه‌ای تأیید کرد که این ماده به طور طبیعی در برخی غذاها وجود دارد.

cholin منبع گروه‌های متیل است. تمام سلول‌ها برای سنتز فسفاتیدیل کولین و اسفنگومیلین، دو فسفولیپید اصلی و حیاتی غشای سلولی و حفظ یکپارچگی ساختاری خود، به این ماده نیاز دارند. علاوه‌ بر این، وجود آن برای تولید استیل کولین که یک انتقال‌دهنده عصبی مهم برای حافظه، خلق‌وخو، کنترل عضلات و سایر عملکردهای مغز و سیستم عصبی است، نیز ضروری است. در این مقاله هر آنچه نیاز دارید در مورد خواص کولین بدانید، برای شما فراهم شده است. با ما تا پایان این نوشتار همراه باشید.

خواص کولین چیست؟

کولین یک ماده مغذی مورد نیاز برای بسیاری از فرآیندهای بدن، از جمله متابولیسم، سنتز انتقال دهنده‌های عصبی، رشد مغز و… است. بدن به طور طبیعی مقادیر کمی از این ماده مغذی را تولید می‌کند که معمولاً برای رفع نیازهای روزانه کافی نیست، بنابراین باید مقداری از آن از طریق تغذیه مناسب دریافت شود. نگران نباشید! این ماده به طور طبیعی در برخی از غذاها وجود دارد و به عنوان مکمل هم در دسترس است. cholin در کبد متابولیزه شده و به فسفاتیدیل کولین تبدیل می‌شود که به ساخت پروتئین‌های حامل چربی و تجزیه کلسترول کمک می‌کند. این ماده، یک ریزویتامین محلول در آب است.

کولین یک ماده مغذی مورد نیاز برای بسیاری از فرآیندهای بدن، از جمله متابولیسم، سنتز انتقال دهنده‌های عصبی، رشد مغز و... است.

کولین یک ماده مغذی مورد نیاز برای بسیاری از فرآیندهای بدن، از جمله متابولیسم، سنتز انتقال دهنده‌های عصبی، رشد مغز و… است.

ارزش غذایی کولین

این ماده عملکردهای حیاتی بدن را تنظیم می‌کند و همان‌طور که گفته شد، برای جبران کمبود آن در بدن، افراد باید از منابع غذایی، مانند گوشت، تخم مرغ و سبزیجات استفاده کنند. اما واقعیت این است که میزان این ریزمغذی، معمولاً در افراد سالم اندازه گیری نمی‌شود تا مشخص شود که دقیقاً چه ارزش غذایی برای انسان دارد!؟ در بزرگسالان سالم، غلظت cholin در پلاسما بین 7 تا 20 میکرومول در لیتر است و سطوح کولین پلاسما حتی در افرادی که بیش از یک هفته غذا نخورده‌اند، کمتر از 50 درصد میزان طبیعی آن کاهش نمی‌یابد. این امر ممکن است به دلیل هیدرولیز فسفولیپیدهای غشایی یا سنتز درون‌زا در کبد باشد.

این ماده‌ی مفید در کدام مواد غذایی یافت می‌شود؟

این ماده را می‌توان از انواع غذاها و مکمل‌ها به دست آورد. منابع غذایی آن، عموماً به شکل فسفاتیدیل کولین از لسیتین، نوعی چربی است. غنی‌ترین منابع غذایی حاوی cholin عبارتند از:

1- تخم مرغ

تخم مرغ یکی از بهترین منابع این ماده با 147 میلی‌گرم cholin در هر عدد است. این بدان معناست که خوردن تنها 2 تخم مرغ در روز، 54 درصد از مصرف روزانه توصیه شده را پوشش می‌دهد. محتوای این ماده مغذی در تخم مرغ تقریباً به طور کامل در زرده متمرکز است. در واقع، 680 میلی‌گرم ماده مغذی در هر 100 گرم زرده تخم مرغ در مقابل 1 میلی‌گرم در هر 100 گرم سفیده تخم مرغ وجود دارد. پس برای دریافت این ریزمغذی ضروری، تخم مرغ را کامل بخورید! مطالعات نشان می‌دهد که کولین طبیعی موجود در تخم مرغ بهتر از سایر اشکال مواد مغذی موجود در مکمل‌های غذایی جذب می‌شود.

2- گوشت قرمز

گوشت قرمز و اندام‌های احشایی دام‌ها، مانند جگر، دل و قلوه از بهترین منابع cholin هستند. در واقع، فقط 3 اونس (85 گرم) جگر پخته شده، 240 میلی‌گرم یا 65 درصد از میزان مورد نیاز این ماده مغذی را برای بدن فراهم می‌کند. به ‌علاوه، جگر، دل و قلوه سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی دیگر از جمله آهن، B12، فولات، ویتامین A، مس و سلنیوم نیز هست.

3- خاویار

خاویار منبع عالی این ماده‌ی ضروری است. فقط 3 اونس (85 گرم) خاویار گونه مخلوط حاوی 285 میلی‌گرم یا 52 درصد از این ماده مغذی است. خاویار همچنین مملو از اسیدهای چرب امگا 3 ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) و دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) است که هر دو دارای خواص ضد التهابی هستند.

4- ماهی

غذاهای دریایی، از جمله ماهی‌هایی چون: سالمون، ماهی تن و ماهی کاد، منبع خوبی از cholin هستند. به عنوان مثال، 3 اونس (85 گرم) ماهی سالمون، 187 میلی‌گرم یا 34 درصد از نیاز روزانه شما را تأمین می‌کند.

5- قارچ

قارچ حاوی مجموعه‌ای چشمگیر از مواد مغذی و اتفاقاً منبع عالی کولین گیاهی است. یک فنجان (145 گرم) قارچ پخته شده 116 میلی‌گرم یا 21 درصد از نیاز روزانه شما را تأمین می‌کند.

قارچ حاوی مجموعه‌ای چشمگیر از مواد مغذی و اتفاقاً منبع عالی کولین گیاهی است.

قارچ حاوی مجموعه‌ای چشمگیر از مواد مغذی و اتفاقاً منبع عالی کولین گیاهی است.

6- سویا

سویا یکی دیگر از منابع غنی گیاهی این ماده مغذی است. یک فنجان (93 گرم) سویا بو داده، حاوی 214 میلی‌گرم یا 39 درصد از آن است. سویا همچنین منبع خوبی از پروتئین گیاهی، فیبر، منگنز، منیزیم، روی و فولات است. سعی کنید مقداری سویای برشته به آجیلتان اضافه کنید.

7- جوانه گندم

جوانه گندم به عنوان منبع فیبر شناخته شده و همچنین حاوی مواد مغذی مهمی، مانند: ویتامین E، منگنز، منیزیم، روی و cholin است. فقط 3 اونس (84 گرم) جوانه گندم برشته، حاوی 153 میلی‌گرم از این ریزویتامین است.

8- گوشت مرغ و بوقلمون

افزودن غذاهای غنی از پروتئین، مانند مرغ و بوقلمون به رژیم غذایی برای سلامت کلی شما مهم است. مرغ و بوقلمون منبع خوبی از cholin هستند که هر دو 72 میلی‌گرم در هر وعده 3 اونس (85 گرم) یا 13 درصد از میزان مورد نیاز بدن را تأمین می‌کنند.

9- سبزیجات چلیپایی

برخی از سبزیجات چلیپایی، مانند: گل کلم، کلم بروکلی و کلم بروکسل حاوی cholin هستند. یک فنجان (160 گرم) گل کلم پخته 72 میلی‌گرم یا 13 درصد از نیاز روزانه شما به این ماده را تأمین می‌کند، در حالی که همین مقدار کلم بروکسل یا کلم بروکلی پخته شده، حدود 30 میلی‌گرم یا 5 درصد از نیاز روزانه را مرتفع خواهد ساخت.

سِرو سبزیجات چلیپایی با سایر غذاهای غنی از این ریزمغذی، (مانند ماهی قزل آلا، تخم مرغ، مرغ، گوشت قرمز یا بوقلمون) راهی خوشمزه برای تأمین نیاز روزانه شما به این ماده مغذی است. به عنوان مثال، 1 فنجان (160 گرم) گل کلم کبابی در کنار 4 اونس (112 گرم) ماهی سالمون، تقریباً 60 درصد از نیاز روزانه شما به این ماده را پوشش می‌دهد.

برخی از سبزیجات چلیپایی، مانند: گل کلم، کلم بروکلی و کلم بروکسل حاوی cholin هستند.

برخی از سبزیجات چلیپایی، مانند: گل کلم، کلم بروکلی و کلم بروکسل حاوی cholin هستند.

10- بادام

بادام درختی یکی از محبوب‌ترین مغزها است. مصرف آن می‌تواند به افزایش سطح کلسترول HDL محافظ قلب کمک کند. به علاوه، بادام به عنوان منبع گیاهی cholinشناخته شده است. 1 اونس (28 گرم) بادام، حدود 15 میلی‌گرم از این ماده مغذی را برای بدن شما فراهم می‌کند ( 2.5 درصد از نیاز روزانه).

11- لوبیا قرمز و ماش

لوبیا قرمز و ماش، منابع خوبی از این ماده مغذی هستند. یک فنجان (177 گرم) از هر کدام از آن‌ها 54 میلی‌گرم کولین مورد نیاز را تأمین می‌کند که معادل 10 درصد نیاز روزانه است.

12- کینوا

کینوا یک شبه غلات بدون گلوتن محبوب است؛ به این معنی که از نظر گیاه شناسی غله محسوب نمی‌شود، اما معمولاً به عنوان غلات استفاده می‌شود و منبع خوبی از بسیاری از مواد مغذی از جمله cholin است. یک فنجان (185 گرم) کینوا پخته، دارای 43 میلی‌گرم از این ماده مغذی یا 8 درصد از نیاز روزانه است.

13- پنیر محلی

بسیاری از محصولات لبنی منبع خوبی از این ماده‌ی مغذی هستند. یک فنجان (210 گرم) پنیر ساده، حاوی 39 میلی‌گرم یا 7 درصد نیاز روزانه به این میکرومغذی است. همچنین، پنیر محلی یک منبع عالی کلسیم، سلنیوم، ریبوفلاوین و B12 است.

14- افزودنی‌ها و مکمل‌ها

لسیتین سویا یک افزودنی غذایی پرمصرف و حاوی این ماده است. لسیتین را می‌توان به عنوان مکمل نیز خریداری کرد. با این حال، لسیتین به تنهایی فقط حاوی 10-20٪ فسفاتیدیل کولین است. فسفاتیدیل کولین را هم می‌توان به عنوان یک قرص یا مکمل پودر مصرف کرد، اما cholin تنها حدود 13 درصد از وزن فسفاتیدیل کولین را تشکیل می‌دهد. اشکال دیگر مکمل‌ها عبارتند از: کولین کلرید، CDP-کولین، آلفا-GPC و بتائین. فسفولیپیدها نیز شامل محصولات لبنی، بادام زمینی، لوبیاها، آجیل‌ها، دانه‌ آفتابگردان، سبزیجات، ماکارونی و برنج شده و منابع مهم این ماده حیاتی هستند.

روشی ساده برای افزایش دریافت این ماده

برای صبحانه یک املت سرشار از سبزیجات میل کنید. برای اینکه املت را سبک نگه دارید از یک زرده تخم مرغ و سه سفیده تخم مرغ استفاده کنید. سپس مقدار زیادی از انواع سبزیجات و مقداری هم پنیر کم چرب به آن اضافه کنید. با همین یک املت ساده توانستید مقدار زیادی از این ماده مورد نیاز خود در طول روز را دریافت کنید. در دیگر وعده‌های غذایی نیز می‌توانید با اضافه کردن چنین غذاهایی در کنار دیگر غذاها مقدار مصرف این ماده غذایی را در خود افزایش دهید.

املت به همراه سبزیجات یک ماده غذایی سرشار از کولین است.

املت به همراه سبزیجات یک وعده غذایی سرشار از کولین است.

عوارض مصرف بیش از حد کولین

مصرف زیاد cholin می‌تواند منجر به فشار خون پایین (هیپوتانسیون)، مسمومیت کبدی یا تولید بیش از حد TMAO شود که با خطر بالای بیماری قلبی عروقی همراه است. علاوه بر این، عوارض جانبی ناخوشایند و بالقوه مضر آن، شامل: تعریق، بوی بدن شبیه بوی ماهی، اسهال، حالت تهوع و استفراغ می‌باشد.

حداکثر مصرف روزانه مجاز برای بزرگسالان که منجر به آسیب نمی‌شود، 3500 میلی‌گرم در روز است. البته بسیار بعید است که کسی بتواند این مقدار را تنها از طریق غذا به بدن خود برساند. رسیدن به این دوز، بدون مصرف مکمل‌ها به میزان زیاد، تقریباً غیرممکن خواهد بود.

هشدارهای ویژه در مصرف cholin

با این وجود، رعایت برخی اقدامات احتیاطی در مصرف کولین، برای برخی افراد لازم به نظر می‌رسد.

 • بارداری و شیردهی

این ماده در دوران بارداری و شیردهی در دوزهای حداکثر 3 گرم در روز برای افراد تا 18 سال و 3.5 گرم در روز برای افراد 19 سال و بالاتر بی‌خطر است. اطلاعات قابل اعتماد و کافی برای دانستن این‌که آیا این ماده‌ی مفید برای استفاده در دوزهای بالاتر در دوران بارداری یا شیردهی بی‌خطر است یا خیر، وجود ندارد. پس بهترین کار این است به دوزهای توصیه شده پایبند باشید.

 • کودکان

زمانی که این ماده در مقادیر مناسب از طریق غذا مصرف شود، احتمالاً برای اکثر کودکان بی‌خطر است. دوزهای روزانه تا 1 گرم برای کودکان 1 تا 8 سال، 2 گرم برای کودکان 9 تا 13 سال و 3 گرم برای کودکان 14 تا 18 سال، احتمالاً عوارض جانبی ناخواسته‌ای ایجاد نمی‌کند. مصرف دوزهای بالاتر این ماده از راه خوراکی به دلیل افزایش خطر عوارض جانبی احتمالاً خطرناک است.

 • مخاطرات دیگر

مصرف این ماده در دوزهای 9 گرم در روز یا بیشتر، ممکن است منجر به از دست دادن کنترل مثانه شود. توجه داشته باشید که آتروپین با کولین تداخل دارد و مصرف این ماده با آتروپین ممکن است اثرات آتروپین را کاهش دهد. حد بالای روزانه این ماده، شامل مصرف آن از همه منابع (غذا، نوشیدنی و مکمل‌ها) است که در جدول زیر ارائه شده است.

وضعیت سنی حداکثر دوز مجاز
تولد تا 12 ماهگی مشخص نیست
کودکان 1 تا 3 ساله 1000 میلی‌گرم
کودکان 4 تا 8 ساله 1000 میلی‌گرم
کودکان 9 تا 13 ساله 2000 میلی‌گرم
نوجوانان 14 تا 18 سال 3000 میلی‌گرم
بزرگسالان 3500 میلی‌گرم

 

مقدار مصرف کولین به چه مواردی بستگی دارد؟

میزان مصرف این ماده به سن، جنس و حتی نوع عملکرد و قوای بدنی افراد بستگی دارد. به طورکلی مطالعات نشان داده است که رژیم غذایی اکثر مردم در ایالات متحده کمتر از مقدار توصیه شده در جدول بالا است. حتی زمانی که مکمل‌های غذایی و غذاها در کنار هم استفاده می‌شود، باز هم مصرف کل این ماده برای اکثر افراد کمتر از مقدار توصیه شده است. اما گروه‌های خاصی از مردم، از جمله گروه‌های زیر، بیشتر از دیگران در دریافت مقدار کافی از این میکرومغذی، مشکل دارند و باید دقت کنند:

 • زنان حامله
 • افرادی که شرایط ژنتیکی خاصی دارند
 • افرادی که به صورت داخل وریدی تغذیه می‌شوند

دقت کنید که عدم دریافت کافی از یک ماده با کمبود آن ماده در بدن، تفاوت دارد. به عنوان مثال، اگر چه اکثر مردم در ایالات متحده مقادیر توصیه شده cholin را دریافت نمی‌کنند، اما افراد کمی علائم کمبود آن را دارند. یک دلیل ممکن است این باشد که بدن ما می‌تواند مقداری از این ریزویتامین را بسازد. با این حال، اگر سطح کولین یک فرد خیلی پایین بیاید، ممکن است آسیب عضلانی و کبدی و همچنین رسوب چربی در کبد را تجربه کند.

به گفته مؤسسه لینوس پاولینگ، گیاه‌خواران سختگیر که گوشت، شیر یا تخم مرغ مصرف نمی‌کنند، ممکن است در معرض خطر دریافت ناکافی این ماده باشند و حتی برخی منابع حاکی از این است که اگر به طور منظم تخم مرغ نخورید، ممکن است در دریافت cholin کافی در رژیم غذایی خود دچار مشکل شوید.

گیاه‌خواران سختگیر که گوشت، شیر یا تخم مرغ مصرف نمی‌کنند، ممکن است در معرض خطر دریافت ناکافی کولین باشند.

گیاه‌خواران سختگیر که گوشت، شیر یا تخم مرغ مصرف نمی‌کنند، ممکن است در معرض خطر دریافت ناکافی کولین باشند.

افراد مختلف به چه میزان کولین نیاز دارند؟

به دلیل کمبود شواهد موجود، مرجعی برای میزان مصرف روزانه این ریزمغذی تعیین نشده است. با این حال، مؤسسه پزشکان آمریکا یک مقدار مشخص برای مصرف روزانه این ماده، تعیین کرده است. این مقدار برای اکثر افراد سالم کافی است و به پیشگیری از عواقب منفی کمبود، مانند آسیب کبدی کمک شایان توجهی می‌کند.

با این وجود، نیازها بر اساس ترکیب ژنتیکی و جنسیت متفاوت است. علاوه بر این، به طور کلی تعیین دقیق میزان مصرف این ماده‌ی ضروری به علت ناشناخته بودن آن در غذاهای مختلف، کمی دشوار است. در جدول زیر مقادیر توصیه شده برای مصرف روزانه این ماده برای گروه‌های سنی و شرایط بدنی مختلف ارائه شده است.

گروه سنی/ وضعیت بدنی حد مجاز مصرف روزانه
0 تا 6 ماهگی 125 میلی‌گرم در روز
7 تا 12 ماهگی 150 میلی‌گرم در روز
1 تا 3 سال 200 میلی‌گرم در روز
4 تا 8 سال 250 میلی‌گرم در روز
9 تا 13 سال 375 میلی‌گرم در روز
14 تا 19 سال 400 میلی‌گرم در روز برای زنان و 550 میلی‌گرم در روز برای مردان
زنان بالغ 425 میلی‌گرم در روز
مردان بالغ 550 میلی‌گرم در روز
زنان باردار 930 میلی‌گرم در روز
زنان شیرده 550 میلی‌گرم در روز

توجه به این نکته مهم است که نیاز به این ماده، به قوای بدنی فرد بستگی دارد. بسیاری از مردم با میزان کولینِ کمتر، وضعیت بدنی بهتری دارند، در حالی که دیگران برای عملکرد بهتر به مقدار بیشتری از آن نیاز دارند.

کمبود کولین چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟

این ماده‌ی مغذی برای حفظ یکپارچگی ساختاری، عملکردهای سیگنال‌دهی غشای سلولی، انتقال عصبی، انتقال لیپیدها و به عنوان منبع گروه‌های متیل مورد نیاز است. به همین جهت، کمبود آن روی اندام‌های متعددی اثر می‌گذارد که موارد زیر از آن جمله هستند:

1- تأثیر بر کبد و عضلات

کمبود این ماده می‌تواند باعث آسیب‌های مختلف به ویژه آسیب کبدی شود. یک مطالعه کوچک روی 57 بزرگسال نشان داد که 77٪ از مردان، 80٪ از زنان یائسه و 44٪ از زنان قبل از یائسگی پس از تجربه یک رژیم غذایی با کمبود کولین، دچار آسیب کبدی یا عضلانی شدند.

مطالعه دیگری نشان داد که زنان یائسه‌ای که رژیم غذایی با کمبود این میکرومغذی داشتند، 73 درصد دچار آسیب کبدی یا عضلانی بیشتر نسبت به سایرین شدند. با این حال، زمانی که شروع به دریافت میزان کافی از آن کردند، علائم نیز ناپدید شد.

2- تأثیر بر قلب

مصرف بیشتر cholin با کاهش خطر بیماری قلبی مرتبط است. فولات و کولین به تبدیل اسید آمینه هموسیستئین به متیونین کمک می‌کنند. بنابراین، کمبود هر یک از مواد مغذی می‌تواند منجر به تجمع هموسیستئین در خون شود. افزایش سطح هموسیستئین در خون با افزایش خطر بیماری قلبی و سکته مرتبط است.

3- تأثیر بر مغز

cholin برای تولید استیل کولین (یک انتقال‌دهنده عصبی که نقش مهمی در تنظیم حافظه، خلق‌و‌خو و هوش دارد) و همچنین برای فرآیند سنتز DNA مورد نیاز است. مطالعات نشان داده‌اند که مصرف این ماده مغذی با بهبود عملکرد مغز، از جمله حافظه و پردازش بهتر در ارتباط است.

مصرف 1000 میلی‌گرم مکمل در روز، منجر به بهبود حافظه کلامی کوتاه مدت و بلندمدت در بزرگسالان 50 تا 85 ساله که حافظه ضعیفی داشتند شد. در یک مطالعه 6 ماهه نیز تجویز فسفاتیدیل کولین به افراد مبتلا به بیماری آلزایمر اولیه، حافظه را در یک زیر گروه کوچک به طور متوسط ​​بهبود بخشید.

چندین مطالعه حیوانی نیز نشان می‌دهد که مصرف مکمل‌های مکمل در دوران بارداری ممکن است رشد مغز جنین را بهبود بخشد، اما مطالعات کمی در مورد این برای انسان وجود دارد. یک مطالعه مشاهده‌ای روی 1210 زن باردار نشان داد که مصرف این ریزمغذی هیچ ارتباطی با عملکرد ذهنی کودکانشان در 3 سالگی ندارد. با این وجود، همان مطالعه مشخص کرد که مصرف بیشتر از آن، در سه ماهه دوم بارداری با نمرات حافظه بصری بهتر در همان کودکان در سن 7 سالگی مرتبط است.

cholin برای تولید استیل کولین (یک انتقال‌دهنده عصبی که نقش مهمی در تنظیم حافظه، خلق‌و‌خو و هوش دارد) و همچنین برای فرآیند سنتز DNA مورد نیاز است.

cholin برای تولید استیل کولین (یک انتقال‌دهنده عصبی که نقش مهمی در تنظیم حافظه، خلق‌و‌خو و هوش دارد) و همچنین برای فرآیند سنتز DNA مورد نیاز است.

4- سلامت روان

برخی شواهد نشان می‌دهند که این ماده‌ی مغذی ممکن است در ایجاد و درمان برخی اختلالات سلامت روان نقش داشته باشد. یک مطالعه وسیع، سطوح پایین این ماده در خون را با خطر بیشتر اضطراب مرتبط دانست. همچنین cholin به عنوان شاخصی برای برخی اختلالات خلقی استفاده می‌شود و مکمل‌های آن، گاهی اوقات برای درمان اختلال دوقطبی استفاده می‌شوند. یک مطالعه نشان داد که کولین درمانی، علائم شیدایی را در افراد مبتلا به اختلال دوقطبی بهبود می‌بخشد. با این حال، در حال حاضر مطالعات زیادی در این مورد در دسترس نیست.

5- کبد

اگرچه کمبود cholin منجر به بیماری کبدی می‌شود، اما مشخص نیست که مصرف کمتر از حد توصیه شده، خطر ابتلا به بیماری کبدی را افزایش می‌دهد یا خیر. یک مطالعه روی بیش از 56000 نفر نشان داد که زنان با وزن طبیعی با بالاترین میزان مصرف cholin در مقایسه با زنانی که کمترین میزان مصرف را داشتند، 28 درصد کمتر در خطر ابتلا به بیماری کبدی قرار گرفتند.

6- سرطان

برخی تحقیقات نشان می‌دهد که زنانی که مقدار زیادی از این ماده‌ی مغذی را مصرف می‌کنند، ممکن است کمتر با خطر ابتلا به سرطان سینه مواجه شوند. یک مطالعه بر روی 1508 زن نشان داد که کسانی که رژیم غذایی سرشار از cholin آزاد داشتند، 24 درصد کمتر در معرض ابتلا به سرطان سینه بودند. برعکس، مصرف بیش از حد مجاز این ریزمغذی نیز با افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردان و سرطان روده بزرگ در زنان مرتبط است.

کدام افراد بیشتر در معرض کمبود این ماده‌ی مفید قرار دارند؟

اگرچه کمبود این ماده نادر است، اما برخی افراد در معرض خطر بیشتری هستند؛ از جمله:

 • ورزشکاران استقامتی

در طول تمرینات استقامتی طولانی، مانند ماراتن، سطح این ماده در بدن پایین می‌آید. با این حال، مشخص نیست که آیا مصرف مکمل‌ها عملکرد را بهبود می‌بخشد یا خیر!؟

 • مصرف کنندگان الکل

الکل حتی در مقادیر کم، می‌تواند نیاز به کولین و خطر کمبود آن را افزایش دهد.

 • زنان یائسه

استروژن به تولید این ماده  در بدن شما کمک می‌کند. از آن‌جایی که سطح استروژن در زنان یائسه کاهش می‌یابد، ممکن است بیشتر در معرض خطر کمبود این ماده قرار گیرند.

 • زنان باردار

نیاز به cholin در دوران بارداری افزایش می‌یابد. این افزایش، احتمالاً به این دلیل است که نوزاد متولد نشده برای رشد به این ماده‌ی مغذی نیاز دارد. اساساً کمبود این ماده می‌تواند باعث رسوب غیر طبیعی چربی در کبد شود که از عوامل ابتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی است.

نیاز به کولین در دوران بارداری به این دلیل است که نوزاد متولد نشده برای رشد به این ماده‌ی مغذی نیاز دارد.

نیاز به کولین در دوران بارداری به این دلیل است که نوزاد متولد نشده برای رشد به این ماده‌ی مغذی نیاز دارد.

آیا مصرف کولین به کاهش وزن کمک می‌کند؟

شاید یکی از ستوده‌ترین خواص کولین این باشد که به نظر می‌رسد نقش مهمی در کاهش وزن دارد. این ریزمغذی، نقش مهمی در کنترل تجمع چربی و کلسترول در بدن دارد. حتی گفته شده است که این ماده مغذی به چربی‌سوزی بدن کمک می‌کند و می‌تواند منجر به کاهش وزن راحت‌تر و سلامت متابولیک بهتر شود. به این ترتیب، با توجه به ارتباط بین این ماده و کاهش وزن، تعجب‌آور نیست که علاقه زیادی هم به این ماده مغذی وجود داشته باشد. با توجه به این‌که جنس زندگی شهرنشینی، بسیاری از افراد جامعه را به سمت اضافه وزن سوق می‌دهد، بنابراین زندگی ما می‌تواند به نوعی تحت تأثیر این ماده قرار بگیرد و راه‌‌حل‌های سالم، مانند دریافت cholin بیشتر در رژیم غذایی، ممکن است برای برخی به معنای واقعی، زندگی را تغییر دهد.

به عنوان مثال، در سال 2014 مطالعه‌ای روی ورزشکاران زن تکواندو و جودو انجام شد که چند روز قبل از مسابقه تلاش داشتند مقداری از وزن خود را کاهش دهند تا نسبت به حریفان سبک‌تر خود برتری رقابتی پیدا کنند. تعدادی از آن‌ها برای کاهش وزن سریع، مکمل کولین را به عنوان یکی از استراتژی‌های تغذیه خود به کار گرفتند و توانستند به سرعت توده بدن را بدون هیچ گونه عوارض جانبی کاهش دهند.

رژیم سایزینو

اهمیت مصرف کولین در بارداری چیست؟

مصرف این ماده در دوران بارداری بسیار مهم است، زیرا کمبود آن ممکن است خطر نقص لوله عصبی در جنین و سایر عوارض بارداری، از جمله: پره اکلامپسی، شکاف لب، هیپوسپادیاس، نقایص قلبی، زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد را افزایش دهد.

در یک مطالعه پزشکی مشخص شد زنانی که در دوران بارداری به میزان بیشتری از این ریزمغذی مصرف کرده بودند، در مقایسه با زنانی که مصرف آن‌ها بسیار کم بود، 51 درصد کمتر در معرض خطر نقص لوله عصبی جنین قرار داشتند. همچنین، یک مطالعه مشاهده‌ای دیگر اذعان داشت که زنان باردار با کمترین میزان مصرف، بیش از دو برابر بیشتر احتمال دارد که نوزادانی با نقص لوله عصبی داشته باشند.

مادرانی که در دوران بارداری از رژیم غذایی سالم استفاده نکرده و به میزان کمی از این میکرومغذی بهره‌مند باشند، ممکن است با خطر تغییر متیلاسیون DNA در جفت و خون بند ناف مواجه شوند. نکته قابل توجه، رابطه معکوس بین خطر نقص لوله عصبی و مصرف کولین مادر (غلظت کولین پلاسمای مادر) است.

در نهایت باید گفت مصرف این ماده در اندازه مناسب برای سلامت بدن انسان ضروری است. در این مقاله تلاش کردیم ضمن معرفی خواص کولین، مواد غذایی حاوی این ریزمغذی را بیان کنیم و خطرات ناشی از کمبود آن را به شما معرفی نماییم. امیدواریم با مطالعه این مقاله بتوانید در رژیم غذایی خود از مواد مناسبی استفاده نمایید.

منبع ++++++++

خواص کولین؛ یک ماده مغذی ضروری که به اندازه کافی دریافت نمی‌کنید! - 11 - کولین - خواص مواد غذایی

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4.4 از 5
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-ناشناس 1402/09/25

من ۱۳ سالمه قد ۱۶۰ وزن ۲۹‌مناسبه

کارشناس به اندام 1402/09/26

عزیزم وزنتون کمه حداقل تا ۴۰ کیلو میتونه باشه چون قد کوتاهی ندارین

-ساناز 1402/06/22

اون گیاهخوارانیکه بهشون گفتید سخت گیر اسمشون وگانه. یه رژیم غطدایی شناخته شده در تمام جهانه و خیلی هم سالمه. گیاهخواران، از منابع کافی برای دریافت هر چیزی استفاده می کنند. دچار کمبود نمیشن.

نفس 1402/05/15

سلام من ۴۱وزن دارم و ۱۴سالم هس و ۱۵۸ قد دارم وزن مماسبه

کارشناس به اندام 1402/05/16

سلام وزنتون مناسبه عزیزم