دیابت چیست ؟

بیماری ها

  دیابت چیست ؛ بیماری که در آن بدن نمی تواند به خوبی گلوکز را مورد استفاده قرار دهد یا ذخیره کند. گلوکز یک نوع قند است که در خون جمع و باعث بالا رفتن قند خون می شود.

  دیابت چیست ؛ انواع دیابت

  دو نوع اصلی از این بیماری وجود دارد.

  دیابت نوع یک

  بدن به صورت کامل تولید هرگونه انسولین را متوقف می کند. انسولین هورمونی است که بدن را قادر می سازد تا از گلوکز موجود در غذاها برای انرژی استفاده کند. افراد مبتلا به دیابت نوع یک باید به صورت روزانه انسولین تزریق کنند تا زنده بمانند. این نوع از بیماری معمولا در کودکان و نوجوانان شکل می گیرد اما در هر سنی ممکن است اتفاق بیافتد.


  ثبت نام رژیم اینترنتی به اندام دکتر کرمانی

  دیابت نوع دو

  بدن به اندازه کافی انسولین تولید نمی کند و یا قادر نیست به خوبی از انسولین استفاده کند. نوع دوم این بیماری معمولا در افرادی اتفاق می افتد که سنشان بالای 40 است، اضافه وزن دارند و یا سابقه خانوادگی دارند. با این حال این نوع از بیماری امروزه به شدت در میان افراد جوان هم در حال افزایش است.

  دیابت بارداری

  در طی حاملگی و بدون سابقه دیابت ظاهر می شود. دیابت بارداری بر روی رشد جنین اثر می گذارد. همچنین باعث مشکلات تنفسی، ناهنجاری های مادرزادی برای جنین و زایمان زودرس برای مادر می شود و در صورتی که درمان نشود در آینده به دیابت نوع دو تبدیل می شود.

  دیابت چیست دیابت بارداری

   

  دیابت چیست ؛ از زبان دکتر کرمانی بشنوید

  دیابت چیست ؛ چگونه تشخیص بدهیم دیابت داریم؟

  افراد مبتلا به این بیماری به صورت پیوسته علائم خاصی را تجربه می کنند. این علائم عبارتند از:

  همچنین در برخی موارد علائمی وجود ندارد که معمولا در نوع 2  این بیماری اتفاقی می افتد. در چنین مواردی ممکن است فرد ماه ها تا سال ها متوجه نشود که مبتلا شده است. علائم در این افراد آنقدر آرام آرام رشد می کنند که نمی توان آنها را تشخیص داد.

  دیابت چیست ؛ چه غذاهایی باعث بالا رفتن قند خون و دیابت می شوند؟

  تمام افراد مبتلا به این بیماری می دانند که یکی از مهم ترین عوامل در ایجاد دیابت غذایی است که می خوریم. بنابراین با رعایت یک رژیم غذایی سالم می توان این بیماری را کنترل و یا از آن جلوگیری کرد. همچنین با شناسایی مواد غذایی نادرست می توانیم از غذاهایی که سبب بالا رفتن قندخون می شوند دوری کنیم.  در ادامه به تعدادی از این غذاها اشاره می کنیم.

  • برنج
  • نان سفید
  • میوه های خشک
  • نوشیدنی های ورزشی

   

  دیابت چیست ؛ چه کسانی به دیابت مبتلا می شوند؟

  هر کسی می تواند دچارش شود. اما افرادی که سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری را دارند بیشتر در خطر هستند. از شاخص های دیگر افزایش خطر ابتلا چاقی، کلسترول بالا، فشار خون بالا و عدم تحرک فیزیکی است. خطر ابتلا به این بیماری با بالا رفتن سن نیز بیشتر می شود. افرادی که بالای 40 سال هستند و اضافه وزن دارند بیشتر در خطر ابتلا هستند. با این حال ابتلا به نوع 2 این بیماری در سنین پایین تر نیز در حال افزایش است. همچنین در خانم های باردار نیز ممکن است اتفاق بیافتد که به آن دیابت بارداری می گویند و اگر مهار نشود ممکن است بعدها به نوع کامل تغییر شکل پیدا کند.

   

   

  دیابت چیست ؛ دیابتی ها چگونه درمان می شوند؟

  افراد مبتلا به نوع 1 یا 2 برای سالم ماندن و کنترل می توانند کارهای خاصی انجام دهند. مهم ترین کار این است که باید رژیم غذایی داشته باشند. همچنین باید توجه کنند چه مقدار فعالیت فیزیکی انجام می دهند، چون فعالیت فیزیکی به بدن کمک می کند بهتر از انسولین استفاده کند. بنابراین بدن می تواند گلوکز را به انرژی برای سلول ها تبدیل کند. تمام افراد مبتلا به نوع 1 و برخی از افراد مبتلا به نوع 2  بیماری قرص هایی به نام oral agents دریافت می کنند که به بدنشان کمک می کند انسولین بیشتری تولید کند و یا انسولین دریافت می کنند. برخی افراد مبتلا از نوع 2 می توانند بدون دارو بیماری خود را کنترل کنند که این کار توسط رژیم غذایی مناسب و فعالیت فیزیکی انجام می شود.

  تمام کسانی که مبتلا هستند باید هر شش ماه یکبار توسط یک متخصص معاینه شوند. همچنین این افراد باید با یک تیم یا متخصص تغذیه نیز در ارتباط باشند تا رژیم غذایی شان درست پیش برود. دیگر مواردی که توصیه می شود مشورت با یک مربی ورزشی متخصص و همین طور مشاور برای کنترل استرس زندگی با یک بیماری مزمن است. افراد مبتلا به دیابت باید یک بار در سال چشمان خود را به کمک چشم پزشک آزمایش کنند تا مشکلات چشم مربوط به پیشرفت بیماری را قبل از جدی شدن کنترل کنند.

  همچنین افراد مبتلا باید یاد بگیرند چگونه روی گلوکز خون خود نظارت کنند. آزمایش روزانه کمک می کند تشخیص دهند رژیم غذایی، برنامه ورزشی و داروهایی که سطح گلوکز خون را کنترل می کنند تا چه میزان مناسب هستند.

  دیابت چیست ؛ درمان نکردن دیابت چه عوارضی دارد؟

  دیابت می تواند بر روی تمامی اعضای بدن اثر بگذارد و آسیب های جدی را وارد کند. این آسیب ها عبارتند از:

  • مشکل در بینایی
  • فشارخون بالا
  • از کار افتادن کلیه ها
  • مشکلات پوستی
  • از دست دادن یکی از پاها
  • مشکلات جنسی و …

   

  دیابت چیست ؛ دیابت چه مشکلات دیگری ممکن است بوجود بیاورد؟

  چرا دنبال کردن رژیم غذایی، برنامه ورزشی و در کل کنترل گلوکز خون تا این حد اهمیت دارد؟ چون کنترل ضعیف می تواند منجر به مشکلات پیچیده و بلند مدت شود. در میان این مشکلات حمله قلبی، سکته مغزی، کوری، از کار افتادن کلیه و بیماری رگ های خونی که می تواند منجر به قطع عضو شود بسیار جدی هستند. همچنین اگر افراد گلوکز خون خود را تا جای ممکن در حد طبیعی نگه دارند می توانند خطر بروز این مشکلات را تا 50 درصد کاهش دهند.

   

  دیابت چیست ؛ آیا می توان از دیابت پیشگیری کرد؟

  شاید یک روز چنین اتفاقی بیافتد. نوع 2 این بیماری از همه شایع تر است. با این حال هنوز آن را به صورت کامل درک نکرده ایم. تحقیقات اخیر نشان داده اند برخی کارها هست که با انجامشان می توان از بروز نوع 2 این بیماری پیشگیری کرد. تغییر سبک زندگی می تواند شروع ابتلا به بیماری یا پیشگیری را به تاخیر بیاندازد. این تغییرات می تواند مقداری کاهش وزن حتی کاهش 5 تا 10 درصد از وزن بدن و مقدار فعالیت فیزیکی شامل 30 دقیقه در روز  باشد.

   

  دیابت چیست ؛ آیا رژیم غذایی برای افراد دیابتی وجود دارد؟

  رژیم افراد دیابتی با افراد عادی بسیار متفاوت است و تنها نخوردن قند و شیرینی اهمیت ندارد بلکه مصرف گوشت و چربی های حیوانی شان را کاهش دهند و غذاهایشان سرشار از پروتئین ها، غلات و سبزیجات باشد. در نهایت آنها باید  از یک برنامه غذایی اصولی استفاده کنند تا میزان قندخون آنها در سطح متعادلی باشد.

  Sending
  User Review
  5 (1 vote)
   به اشتراک بگذارید

  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *