دیابت چیست ؟

خانه » زندگی رژیمی » بیماری ها » دیابت چیست ؟

دیابت چیست ؟ بیماری که در آن بدن نمی تواند به خوبی گلوکز را مورد استفاده قرار دهد یا ذخیره کند. گلوکز یک نوع قند است که در خون جمع و باعث بالا رفتن قند خون می شود.

 دیابت چیست

 

انواع دیابت چیست ؟

دو نوع اصلی از این بیماری وجود دارد.

۱- دیابت نوع یک

بدن به صورت کامل تولید هرگونه انسولین را متوقف می کند. انسولین هورمونی است که بدن را قادر می سازد تا از گلوکز موجود در غذاها برای انرژی استفاده کند. افراد مبتلا به دیابت نوع یک باید به صورت روزانه انسولین تزریق کنند تا زنده بمانند. این نوع از بیماری معمولا در کودکان و نوجوانان شکل می گیرد اما در هر سنی ممکن است اتفاق بیافتد.

۲- دیابت نوع دو

بدن به اندازه کافی انسولین تولید نمی کند و یا قادر نیست به خوبی از انسولین استفاده کند. نوع دوم این بیماری معمولا در افرادی اتفاق می افتد که سنشان بالای ۴۰ است، اضافه وزن دارند و یا سابقه خانوادگی دارند. با این حال این نوع از بیماری امروزه به شدت در میان افراد جوان هم در حال افزایش است.

۳- دیابت بارداری

در طی حاملگی و بدون سابقه دیابت ظاهر می شود. دیابت بارداری بر روی رشد جنین اثر می گذارد. همچنین باعث مشکلات تنفسی، ناهنجاری های مادرزادی برای جنین و زایمان زودرس برای مادر می شود و در صورتی که درمان نشود در آینده به دیابت نوع دو تبدیل می شود.

دیابت چیست را از زبان دکتر کرمانی بشنوید

چگونه تشخیص دهیم دیابت داریم؟

افراد مبتلا به این بیماری به صورت پیوسته علائم خاصی را تجربه می کنند. این علائم عبارتند از:

 • تشنگی شدید
 • تکرر ادرار
 • کاهش وزن
 • افزایش گرسنگی
 • تاری دید
 • عدم تحرک
 • بی حسی یا سوزن سوزن شدن دست ها یا پاها
 • تاول زدن مکرر پوست
 • عفونت لثه ها
 • خستگی شدید و بی دلیل

همچنین در برخی موارد علائمی وجود ندارد که معمولا در نوع ۲  این بیماری اتفاقی می افتد. در چنین مواردی ممکن است فرد ماه ها تا سال ها متوجه نشود که مبتلا شده است. علائم در این افراد آنقدر آرام آرام رشد می کنند که نمی توان آنها را تشخیص داد.

 

چه غذاهایی باعث بالا رفتن قند خون و دیابت می شوند؟

تمام افراد مبتلا به این بیماری می دانند که یکی از مهم ترین عوامل در ایجاد دیابت غذایی است که می خوریم. بنابراین با رعایت یک رژیم غذایی سالم می توان این بیماری را کنترل و یا از آن جلوگیری کرد. همچنین با شناسایی مواد غذایی نادرست می توانیم از غذاهایی که سبب بالا رفتن قندخون می شوند دوری کنیم.  در ادامه به تعدادی از این غذاها اشاره می کنیم.

 • برنج
 • نان سفید
 • میوه های خشک
 • نوشیدنی های ورزشی

 

چه کسانی به دیابت مبتلا می شوند؟

هر کسی می تواند دچارش شود. اما افرادی که سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری را دارند بیشتر در خطر هستند. از شاخص های دیگر افزایش خطر ابتلا چاقی، کلسترول بالا، فشار خون بالا و عدم تحرک فیزیکی است. خطر ابتلا به این بیماری با بالا رفتن سن نیز بیشتر می شود. افرادی که بالای ۴۰ سال هستند و اضافه وزن دارند بیشتر در خطر ابتلا هستند. با این حال ابتلا به نوع ۲ این بیماری در سنین پایین تر نیز در حال افزایش است. همچنین در خانم های باردار نیز ممکن است اتفاق بیافتد که به آن دیابت بارداری می گویند و اگر مهار نشود ممکن است بعدها به نوع کامل تغییر شکل پیدا کند.

 

دیابتی ها چگونه درمان می شوند؟

افراد مبتلا به نوع ۱ یا ۲ برای سالم ماندن و کنترل می توانند کارهای خاصی انجام دهند. مهم ترین کار این است که باید رژیم غذایی داشته باشند. همچنین باید توجه کنند چه مقدار فعالیت فیزیکی انجام می دهند، چون فعالیت فیزیکی به بدن کمک می کند بهتر از انسولین استفاده کند. بنابراین بدن می تواند گلوکز را به انرژی برای سلول ها تبدیل کند. تمام افراد مبتلا به نوع ۱ و برخی از افراد مبتلا به نوع ۲  بیماری قرص هایی به نام oral agents دریافت می کنند که به بدنشان کمک می کند انسولین بیشتری تولید کند و یا انسولین دریافت می کنند. برخی افراد مبتلا از نوع ۲ می توانند بدون دارو بیماری خود را کنترل کنند که این کار توسط رژیم غذایی مناسب و فعالیت فیزیکی انجام می شود.

تمام کسانی که مبتلا هستند باید هر شش ماه یکبار توسط یک متخصص معاینه شوند. همچنین این افراد باید با یک تیم یا متخصص تغذیه نیز در ارتباط باشند تا رژیم غذایی شان درست پیش برود. دیگر مواردی که توصیه می شود مشورت با یک مربی ورزشی متخصص و همین طور مشاور برای کنترل استرس زندگی با یک بیماری مزمن است.

همچنین افراد مبتلا باید یاد بگیرند چگونه روی گلوکز خون خود نظارت کنند. آزمایش روزانه کمک می کند تشخیص دهند رژیم غذایی، برنامه ورزشی و داروهایی که سطح گلوکز خون را کنترل می کنند تا چه میزان مناسب هستند.

 

درمان نکردن دیابت چه عوارضی دارد؟

۱- فشار خون بالا و کلسترول

زمانی که دیابت نوع ۲ را دارید بدنتان به خوبی از انسولین استفاده نمی کند. انسولین همان هورمونی است که قندخون را تنظیم می کند. در نتیجه میزان کلسترول خوب کاهش پیدا می کند و سطح چربی های مضر خون افزایش می یابد. در صورت مقاومت با انسولین شریان ها سخت و باریکتر می شوند و همین امر موجب فشارخون بالا می شود. در نتیجه ۷۰ درصد افرادی که به دیابت مبتلا هستند دچار فشار خون نیز می شوند. فشارخون نیز باعث مشکلاتی از قبیل افزایش خطر سکته مغزی، بیماری قلبی و ایجاد مشکلاتی برای فکر کردن و حافظه است.

افراد مبتلا به دیابت باید یک بار در سال چشمان خود را به کمک چشم پزشک آزمایش کنند تا مشکلات چشم مربوط به پیشرفت بیماری را قبل از جدی شدن کنترل کنند. در صورتی که  در کنار مشورت پزشک و مصرف دارو، بتوانید به کمک رژیم غذایی و ورزش فشارخون تان را کنترل و کلسترول را کاهش دهید، به افزایش سرعت فرآیند دیگر مشکلاتتان نیز کمک کرده اید.

در ادامه شما را به تماشای یک ویدئوی کوتاه در خصوص دیابت دعوت می کنم.

 

۲- مشکلات سلامت مغز

خون رسانی به مغز در افراد مبتلا به دیابت کمی غیرطبیعی اتفاق می افتد و با بالارفتن سن و ادامه پیداکردن این فرایند آسیب وارد شده به مغز بیشتر هم می شود. دیابت می تواند قدرت ذهن را پایین بیاورد و برنامه ریزی، به خاطر سپردن چیزها، اولویت بندی، دقت کردن و شروع کردن وظایف فرد را تحت تاثیر قرار داده و کاهش می دهد.

با مدیریت دیابت به خوبی می توان از مغز محافظت کرد. یعنی دستورات برنامه غذایی، ورزش، سبک زندگی و داروها را مرتب دنبال کنید و با گروه پزشکی هماهنگ باشید. سطح گلوکز را مرتب مورد نظارت قرار دهیم و هرآنچه به پیشگیری از قند خون پایین کمک می کند انجام دهیم. همچنین باید از نظر فیزیکی و ذهنی فعال باشید، روزانه حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی داشته باشید و ذهن را فعال نگه دارید. کتاب بخوانید، فعالیت اجتماعی داشته باشید، کار کنید و بازی هایی انجام دهید که ذهنتان را به چالش می کشند.

 

۳- بیماری لثه ای

قندخون بالا موجب تغییر کلاژن در تمام بافت های بدن می شود، به خصوص برای افراد مبتلا به بیماری دیابت دهان و دندان و عفونت لثه ها و استخوان را نیز به همراه دارد. متاسفانه نه تنها دیابت بیماری لثه را بدتر می کند بلکه بیماری لثه نیز باعث افزایش قند خون و دشوارتر شدن کنترل دیابت می شود. برای پیشگیری از بیماری های دهان و دندان هر روز از مسواک و نخ دندان استفاده کنید و همچنین از یک دهان شویه با خاصیت خفیف ضدعفونی استفاده کنید.

دیابت چیست

 

۴- مشکل در روابط جنسی

بالای ۷۵ درصد از مردانی که دچار دیابت هستند در زندگی خود سطوحی از اختلال در نعوظ را تجربه می کنند، خصوصا اگر چاق هم باشند. اختلال در نعوض می تواند روانی یا به دلیل کاهش تستوسترون باشد. با این حال در بیمارانی که برای مدت طولانی دچار دیابت هستند تغییر در رگ های خونی و اعصاب و خون رسانی به آلت تناسلی نیز از دلایل این مشکلات است. خانم های میانسال و کهنسالی که دچار دیابت هستند نیز در رابطه جنسی دچار مشکلاتی می شوند. دیابت در این افراد باعث آسیب رسیدن به اعصاب می شود و در رسیدن به ارگاسم دچار مشکل می شوند.

 

۵- از دست دادن شنوایی

با وجود اینکه همه ما با بالا رفتن سن مان ممکن است مقداری از شنواییمان را از دست بدهیم اما از دست دادن شنوایی در افرادی که دچار دیابت هستند در مقایسه با افراد معمولی دو برابر بیشتر است. حتی در افراد مبتلا به پیش دیابت نیز ۳۰ درصد امکان از دست دادن شنوایی نسبت به افراد معمولی بیشتر است. دیابت با آسیب رساندن به رگ های خونی کوچک داخل گوش می تواند باعث سرعت دادن به مشکل شنوایی شود. همچنین دیابت باعث آسیب رسیدن به چشم ها و کلیه نیز می شود. بهترین راه برای محافظت از شنوایی این است که قند خون خود را  دائما چک کنید.

 

۶- عفونت های پوستی

مبتلا بودن به دیابت خطر ابتلا به انواع بیماری های پوستی از جمله عفونت های باکتریایی، عفونت مجرای ادرار، عفونت قارچی و خارش پوست را افزایش می دهد. اما عفونت های قارچی در میان افراد دیابتی بسیار شایع است و حتی ممکن است از نشانه های ابتدایی ابتلا به دیابت در افرادی باشد که هنوز دچار این بیماری نشده اند. در برخی موارد عفونت های پوستی می توانند مربوط به چاقی باشند به این خاطر که بین دو پوست بدن که بر اثر چاقی روی هم قرار می گیرند فضایی مرطوب به وجود می آید و این فضا مکانی مناسب برای رشد باکتری ها و قارچ ها است و دلیل دیگر هم می تواند ضعف سیستم ایمنی بدن باشد.

متاسفانه برخی از داروهای جدید دیابت نیز باعث افزایش خطر عفونت های قارچی می شوند. دلیلش هم این است که افزایش دفع گلوکز توسط ادرار باعث رسیدن مواد غذایی به باکتری ها و قارچ ها در آن قسمت می شود. با اینکه عفونت قارچی در زنان بیشتر شایع است اما این مشکل در میان مردان نیز رو به افزایش گذاشته است. کنترل سطح قند خون به پیشگیری کمک می کند اما اگر دچار عفونت باشید، باید بلافاصله به دنبال درمان بروید. برای مثال می توانید از کرم های ضد قارچ واژینال استفاده کنید که نیازی به نسخه پزشک ندارند.

 

 ۷- آپنه خواب و گرفتگی تنفس

آپنه خواب یکی از مشکلات جدی هنگام خواب است که در آن عضله گردن به صورت متناوب به حال استراحت می رود و در طول خواب مسیر هوا را مسدود می کند. این مشکل شامل حدود ۵۰ درصد افرادی که مبتلا به دیابت هستند می شود به خصوص در افرادی که چاق هستند. یکی از واضح ترین نشانه های آپنه خواب خروپف با صدای بالا است.

متاسفانه مانند بیماری لثه ها، آپنه خواب نیز می تواند کنترل دیابت را بدتر کند. شاید دلیلش این باشد که هر دو بیماری شاخص های خطر مشترکی دارند. همچنین مانند بیماری های لثه آپنه خواب خواب نیز از علائمی است که در آینده شاخص ابتلا به دیابت می شود. تحقیقات نشان داده آپنه خواب شدید می تواند خطر ابتلای افراد به دیابت را تا ۳۰ درصد افزایش دهد. بنابراین باید هرچه سریعتر نسبت به درمان این مشکل اقدام کنید. با مراجعه به پزشک می توانید به سادگی این کار را انجام دهید.

دیابت چیست

 

۸- مشکل بینایی

بیش از ۴ میلیون فرد مبتلا به دیابت تا درجاتی مشکل رتینوپاتی یا آسیب به بخش حساس به نور در پشت چشم را دارند. چنین مشکلی به این دلیل اتفاق می افتد که سطح بالای گلوکز به عروق نازک چشم آسیب می رسانند پروسه ای که تقریبا ۷ سال پیش از تشخیص اتفاق می افتد.

مراحل اولیه علائمی ندارد اما هرچه اجازه دهید بیشتر پیش برود تصویر مقابل تان تاریکتر می شود. تحقیقات نشان داده با افزایش سطح قند خون احتمال بدتر شدن مشکلات چشمی نیز بیشتر می شود.

۹- از دست دادن کلیه

گلوکز بالای خون در بلند مدت باعث ضخامت و زخمی شدن نفرون ها می شود. نفرون ها ساختارهای کوچکی داخل کلیه هستند که خون را تصفیه می کنند. حدود ۷ درصد اوقات پروتئین وارد ادرار فرد می شود – یکی از نشانه های زودهنگام مشکلات کلیوی.

حدود نیمی از افرادی که گامی برای کنترل دیابت شان بر نمی دارند طی ۱۰ سال دچار آسیب کلیوی می شوند و ۴۰ درصد آنها کلیه شان را از دست می دهند.

 

۱۰- نوروپاتی

حدود نیمی از افرادی که به دیابت مبتلا می شوند دچار نوروپاتی نیز می شوند یکی از شایع ترین مشکلات دیابت در ابتدا ممکن است هیچگونه علائمی را متوجه نشوید و فقط کمی در دست ها و پاها احساس مور مور شدگی یا بی حسی کنید. اما نوروپاتی نهایتا موجب احساس درد، ضعف و مشکلات گوارشی می شود چون به عصب هایی حمله می کند که وظیفه کنترل دستگاه گوارش را دارند.

 

دیابت چه مشکلات دیگری ممکن است بوجود بیاورد؟

چرا دنبال کردن رژیم غذایی، برنامه ورزشی و در کل کنترل گلوکز خون تا این حد اهمیت دارد؟ چون کنترل ضعیف می تواند منجر به مشکلات پیچیده و بلند مدت شود. در میان این مشکلات حمله قلبی، سکته مغزی، کوری، از کار افتادن کلیه و بیماری رگ های خونی که می تواند منجر به قطع عضو شود بسیار جدی هستند. همچنین اگر افراد گلوکز خون خود را تا جای ممکن در حد طبیعی نگه دارند می توانند خطر بروز این مشکلات را تا ۵۰ درصد کاهش دهند.

 

آیا می توان از دیابت پیشگیری کرد؟

شاید یک روز چنین اتفاقی بیافتد. نوع ۲ این بیماری از همه شایع تر است. با این حال هنوز آن را به صورت کامل درک نکرده ایم. تحقیقات اخیر نشان داده اند برخی کارها هست که با انجامشان می توان از بروز نوع ۲ این بیماری پیشگیری کرد. تغییر سبک زندگی می تواند شروع ابتلا به بیماری یا پیشگیری را به تاخیر بیاندازد. این تغییرات می تواند مقداری کاهش وزن حتی کاهش ۵ تا ۱۰ درصد از وزن بدن و مقدار فعالیت فیزیکی شامل ۳۰ دقیقه در روز  باشد.

 

آیا رژیم غذایی برای افراد دیابتی وجود دارد؟

رژیم افراد دیابتی با افراد عادی بسیار متفاوت است و تنها نخوردن قند و شیرینی اهمیت ندارد بلکه مصرف گوشت و چربی های حیوانی شان را کاهش دهند و غذاهایشان سرشار از پروتئین ها، غلات و سبزیجات باشد. در نهایت آنها باید  از یک برنامه غذایی اصولی استفاده کنند تا میزان قندخون آنها در سطح متعادلی باشد.

Sending
User Review
5 (2 votes)
ترتیبی که مجله سلامتی دکتر کرمانی برای خواندن مطالب دیابت به شما توصیه می کند.
  به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

محمد علی ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹

سلام من خودم کارم دیجیتال مارکتینگه چقدر مسائل سئو رو خوب رعایت کردید و چقدر سایت خوبی دارید به تیم مارکتینگتون باید تبریک گفت موفق باشید

علی ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۹

سلام. فوق العاده جامع و کامل بود. ممنون بابت زحماتتون

کارشناس به اندام ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۹

خوشحالیم از اینکه مطالب براتون مفید واقع شده