12 هفته خوردن غذاهای سرشار از قند چه کاری با بدن می کند؟

خانه » رژیم ها » رژیم دیابت » ۱۲ هفته خوردن غذاهای سرشار از قند چه کاری با بدن می کند؟
12 هفته خوردن غذاهای سرشار از قند چه کاری با بدن می کند؟

12 هفته خوردن غذاهای سرشار از قند چه کاری با بدن می کند؟


این غذاها به صورت طبیعی قند خون را پایین می آورند

خوردن زیاد غذاهای شیرین می تواند عوارض بدی برای بدن داشته باشد: تحقیقات جدید نشان داده اند برنامه های غذایی سرشار از قند می توانند قلبتان را به خطر بیندازند.

در این تحقیق، محققان 25 مرد مبتلا به سطح بالای کبد چرب – مشکلی که به آن کبد چرب غیر الکلی می گویند و می تواند یکی از عوامل اصلی در بروز مشکلات قلبی باشد – و مردانی که سطح کبد چربشان پایین بود را مورد بررسی قرار دادند. سپس به هر گروه دو رژیم غذایی 12 هفته ای دادند که از نظر کالری یکسان بودند. یکی از رژیم ها سرشار از قند بود و روزانه 650 کالری حاصل از قند اضافه شده داشت و رژیم دیگر قند کمی داشت و مقدار قندهای اضافه شده اش کمتر از 140 کالری بود. دومی دقیقا بر اساس مقدار توصیه شده بود که می گوید میزان کالری حاصل از قند اضافی نباید بیش از پنج درصد کل کالری برنامه غذایی تان باشد.

در برنامه غذایی سرشار از قند مردان هر دو گروه حدود دو کیلو و نیم وزن اضافه کردند و در برنامه غذایی دیگر که قند کمی داشت هر دو گروه به همین اندازه وزن کم کردند.

وقتی مردانی که به کبد چرب مبتلا بودند از برنامه غذایی با قند بالا استفاده کردند، تغییر نحوه شکستن چربی توسط بدن را تجربه کردند، یعنی بیشتر خونشان تجمع پیدا می کرد. در چنین حالتی فرد در خطر ابتلا به بیماری های قلبی،حمله قلبی و سکته مغزی قرار می گیرد.

همچنین محققان دریافتند گروهی که دچار کبد چرب نبودند پس از استفاده از برنامه غذایی سرشار از قند با افزایش چربی کبد در خطر ابتلا به این بیماری قرار گرفتند. تاثیر چه بود؟ دریافت بالای قند در این افراد سالم باعث ایجاد گونه ای از تغییر متابولیک شد که در گروه قبلی نیز دیده شده بود.

این نتایج نشان می دهد استفاده از برنامه غذایی سرشار از قند می تواند قلبتان را به خطر بیندازد. حتی اگر علائم سنتی ابتلا به کبد چرب غیر الکلی مانند فشار خون بالا، کلسترول بالا یا دیابت را هم نداشته باشید چنین برنامه ای شما را در خطر این بیماری قرار می دهد. توصیه می شود در روز بیش از 150 کالری از قندهای اضافه شده دریافت نکنید. این یعنی 36 گرم شکر و معادل 9 قاشق چای خوری.

یکی از بهترین روش های کاهش مصرف قند این است که هنگام آماده کردن قهوه یا چای صبحانه قاشق خود را از ظرف شکر بیرون بکشید. اما متاسفانه بدون اینکه بدانیم هر روز مقدار زیادی قند اضافه شد در برنامه غذایی مان دریافت می کنیم.

برای مثال اگر تنها یک قوطی نوشابه بنوشید در واقع 41 گرم قند مصرف کرده اید که از میزان توصیه برای یک روز بیشتر است. حتی اگر نوشابه هم ننوشید باز هم بدون اینکه خبر داشته باشید قند بالایی مصرف می کنید. بسیاری از سس هایی که استفاده می کنید مقدار زیادی قند پنهان در خود دارند، غلات صبحانه نیز دقیقا همینطور هستند. به همین دلیل است که توصیه می شود تا جای ممکن غذاهایی میل کنید که در شکل طبیعی خود باقی مانده اند.

نویسنده: کریستا اسگوبا

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*