رژیم موز ؛ آیا لاغری با موز واقعیت دارد؟

رژیم موز ؛ رژیم غذایی کاهش وزن موز و شیر در ژاپن توسط همسر یک داروساز برای کمک به کاهش وزنش ابداع شد. بعد از اینکه مشخص شد هیتوشی واتانابه ( داروساز ) حدود 18.5 کیلو با آن رژیم کم کرده است به مرور زمان این رژیم شهرت یافت و حتی کتاب آن چاپ شد. […]

رژیم موز ؛ آیا لاغری با موز واقعیت دارد؟ - 7 - رژیم موز - رژیم ها
میانگین امتیاز 4.5 از 5

زمان مطالعه 12 دقیقه

تعداد بازدید 33247

تاریخ انتشار

رژیم موز ؛ رژیم غذایی کاهش وزن موز و شیر در ژاپن توسط همسر یک داروساز برای کمک به کاهش وزنش ابداع شد. بعد از اینکه مشخص شد هیتوشی واتانابه ( داروساز ) حدود 18.5 کیلو با آن رژیم کم کرده است به مرور زمان این رژیم شهرت یافت و حتی کتاب آن چاپ شد. با این حال آیا رژیم موز هنگام صبح برای کاهش وزن موثر است یا خیر؟ در ادامه به بررسی و چگونگی کاهش وزن توسط رژیم موز خواهیم پرداخت.

 

رژیم غذایی

مانند بسیاری از رژیم های غذایی این رژیم آن چنان سخت گیر نیست. بر اساس گفته سومیکو واتانابه ( ابداع کننده این رژیم ) آنهایی که این رژیم را دنبال می کنند هنگام صبح جز موز چیز دیگری نباید بخورند و از نوشیدنی شیر نیز استفاده کنند. نهار شامل یک موز دیگر می شود، شاید در کنار آن سالاد باشد اما میان وعده ها فقط موز است. در طول روز هم تنها باید آب بنوشید. شام هرچه دوست داشتید باشد اما دسر هم چیزی جز موز نخواهد بود.

رژیم موز

 

قوانین رژیم موز

در این برنامه غذایی هیچ محدودیتی در مصرف موز وجود ندارد. در وعده صبحانه هر تعداد که بخواهید موز میل کنید. با این حال به غیر از موز، غذاهایی که هنگام نهار می خورید باید کنترل شده و متعادل باشد و در وعده شام نیز برای آنچه می خورید محدودیتی وجود ندارد. موز به عنوان بخش اصلی صبحانه است و آب هم تنها مایعاتی است که اجازه مصرفش را دارید. در کل، غذاهایی که در این رژیم اجازه مصرف آن را دارید عبارتند از:

  • موز
  • شیر ( کم چرب یا بدون چربی )
  • آب ( تنها آبی که دمای اتاق را داشته باشد )
  • سالاد
  • یک شام کم کالری و متعادل

 

احتیاجات غیر غذایی رژیم موز

علاوه بر باید و نبایدهای غذایی این رژیم، رژیم موز برای رسیدن به کاهش وزن دیگر شرایط را نیز تحمیل می کند. شام باید قبل از ساعت 8 شب خورده شود و قبل از نیمه شب باید بخوابید. زمان بندی این رژیم با کار یا درس بعضی افراد تداخل دارد از این رو برای آنها رعایت چنین مواردی دشوار است به همین دلیل قالب زمان بندی رژیم متناسب با افرادی که ساعات خاصی کار می کردند تنظیم شده است. برخی وب سایت هایی که از این رژیم حمایت می کنند روی آرام خوردن موزها و خوب چشیدنشان تاکید دارند.

رژیم موز

آیا رژیم موز می تواند غذای کاملی باشد؟

ارزش غذایی موز غیرقابل انکار است. موزها سرشار از ویتامین، به خصوص ویتامین C و B6 هستند. یک موز معمولی 3 درصد از پروتئین مورد نیاز  بدن در روز را تامین می کند. البته این مقدار برای هر موز آن چنان زیاد نیست اما اگر رژیم موز را دنبال کنید تنها چند موز نمی خورید و هر روز مجبورید مقدار زیادی موز بخورید. با این حال موز پاسخگوی تمام نیازهای بدن نیست.

 

رژیم موز ؛ فیبر خوراکی

موز سرشار از فیبر خوراکی است. فیبر خوراکی برای کسانی که مواظب سایز میان تنه خود هستند اهمیت دارد چون سبب هضم دیگر مواد غذایی می شود. فیبر خوراکی در برابر هضم شدن در روده مقاومت می کند و این قابلیت را دارد که قبل از هضم تمام کالری هایش در کنار دیگر مواد از دستگاه گوارش خارج شود. در واقع چنین اتفاقی سبب می شود مواد مغذی دیگر غذاهایی که خوردید بی اثر شود؛ در نتیجه چاق کنندگی شان را کمتر می کند.  متخصصان تغذیه قبول دارند بیشتر افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند همان افرادی هستند که در رژیمشان از کربوهیدرات ساده بالایی استفاده می کردند و باید حالا به فکر افزایش مصرف فیبر خوراکی خود باشند.

رژیم موز

 

رژیم موز ؛ نشاسته مقاوم

موز در بین غذاهای دیگر بیشترین نشاسته مقاوم را، در خود دارد. نشاسته مقاوم نوعی از فیبر است. دستگاه گوارش انسان کار سختی برای هضم و تجزیه نشاسته دارد. نشاسته مقاوم، در برابر هضم مقاومت می کند. زمانی که این نشاسته در معده آرام می گیرد، فیبر مقاوم تخمیر می شود. در نتیجه این تخمیر، محصولات تجزیه متنوعی تولید می شوند که سبب افزایش فرآیند طبیعی چربی سوزی در بدن می شود. فیبر خوراکی و نشاسته مقاوم حجم غذای درون معده را افزایش می دهند در نتیجه احساس سیری بالا می رود و وسوسه خوردن میان وعده در بین وعده های اصلی کمتر می شود.

 

عوارض رژیم موز

این رژیم بدون مشکل نیست. با اینکه افزایش مصرف فیبر خوراکی و و یتامین C یک نقص به حساب نمی آید اما مخالفان این رژیم آن را به نداشتن اثبات علمی، آزمایشگاهی و بی تاثیر بودن آن در کاهش وزن متهم کردند. این رژیم بیشتر بر پایه یک نوع غذا است و برای تغییر سبک زندگی و یا استفاده طولانی مدت مناسب نیست. موز به تنهایی توانایی برآورده کردن تمام نیازهای بدن در طول روز را ندارد. برای مثال موز هیچ گاه ویتامین های محصولات گوشتی به خصوص ویتامین B12 را ندارد.

رژیم موز

عدم کنترل

یکی از مشکلات وارد به رژیم موز این است که می گویند موز بسیار سالم است بنابراین هر تعداد خواستید بخورید.  هر موز به صورت کلی 60 تا 180 کالری دارد. خوردن 10 عدد موز در طول روز  1800 کالری وارد بدن می کند بدون اینکه متوسط نیاز پروتئین و کلسیم بدن را دریافت کرده باشید. در واقع هر رژیمی که به شما اجازه دهد بدون محدودیت از یک غذا بخورید شک کنید چون هر غذایی که بیش از حد مصرف شود قابلیت افزایش وزن را دارد. همچنین اصلا مشخص نیست چرا در این رژیم گفته می شود آب باید در دمای اتاق باشد!

 

بررسی رژیم موز در خبرها

رژیم موز در سال 2008 جنجال زیادی به پا کرد. حتی مدتی ژاپن با مشکل کمبود موز مواجه شد چون این رژیم در آن منطقه طرفداران زیادی پیدا کرده بود. بیش از 750.000 کتاب با موضوع رژیم موز به فروش رسید و شهرت این رژیم در تلویزیون و اینترنت سبب شد در آمریکا نیز محبوب شود. با این حال عمر چنین رژیم هایی زیاد نیست.

رژیم موز

 

سخن پایانی

رژیم موز مانند دیگر رژیم های کم کالری سبب کاهش وزن می شود اما آیا هدف از رژیم گرفتن تنها کاهش وزن است؟ اگر خوب به این موضوع فکر کنیم می بینیم هدف از رژیم گرفتن کاهش وزن نیست بلکه رسیدن به سلامتی است. کاهش وزن از راه های ناسالم هم بدست می آید اما سلامتی خیر.

رژیم موز و دیگر رژیم هایی که با خواندن یک نوع غذای تکراری می خواهند شما را به کاهش وزن برسانند ارزش حتی یک روز رعایت کردن را هم ندارند چون آخرین چیزی که برای این نوع رژیم ها اهمیت دارد سلامتی شما است. رژیم غذایی یک نوع سبک زندگی است و باید آن را به صورت طولانی ادامه داد نه فقط چند ماه.

 

 

رژیم موز ؛ آیا لاغری با موز واقعیت دارد؟ - 14 - رژیم موز - رژیم ها

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4.5 از 5
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-آیدا 1402/10/24

سلام. آیا یک لیوان شیرموز جایگزین خوبی برای شام هست یا نه؟ من دچار استپ وزنی شدم با وجود اینکه بیشتر از کالری مجاز مصرف نمیکنم و میزان فعالیت بالایی هم دارم که در اپلیکیشن واردشان نمیکنم.

کارشناس به اندام 1402/10/25

سلام نه عزیزم جایگزین خوبی نیست و نمیتونه وعده اصلی باشه

مهدیس 1402/04/14

عالی

کارشناس به اندام 1402/04/15

لطف دارین عزیزم

لیلا 1400/09/27

سلام ممنون از سایت زیبا و‌مفیدتون من این رژیم‌موز گزفتم به خاطر شوک بدنم استپ کرده چند روز بگیرم بهتره یک روز کافیه یا سه روز باید بگیرم؟؟

کارشناس به اندام 1400/09/28

سلام لیلا خانم عزیز ما این رژیم‌ها رو که تک بعدی هستن و بدن رو از مواد مغذی دیگه محروم میکنن تایید نمیکنیم سعی کنید از یه رژیم اصولی استفاده کنید که در اون بتونید از تمام مواد غذایی استفاده کنید برای دریافت رژیم کاهش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کنید

یاس 1399/07/13

من روز اولمه که این رژیم رو گرفتم و امید وارم جواب بده اخه عروسی دعوتم و اندامم تو این ایام قرنطینه یکم شل و ول شده

کارشناس به اندام 1399/07/14

دوست خوبم،تو رژیم های محدود کنه امکان بازگشت وزن وجود داره. برای رسیدن به وزن ایده آل داشتن یه رژیم اصولی که عادت های بد غذایی رو به عادت های خوب غذایی تبدیل کنه مهمه.و در کنار اینها به بدنتون و سلامتیتون آسیبی هم وارد نمیکنه. برای اطلاعات بیشتر روی صفحه ثبت نام رژیم کاهش وزن کلیک کنید.

مهدیس 1399/05/15

سلام من این رژیم رو گرفتم (۴ روز کامل) الان ک روز پنجمه دارم استراحت میکنم تا دوباره این رژیم رو بگیرم چند روز استراحت برای استراحتم کافیه تا بتونم دوباره رژیم و ادامه بدم؟ و ی سوال دیگه اینکه ایا بیشتر از ۴ روز میتونم این رژیم و بگیرم و بعدش استراحت کنم؟

کارشناس به اندام 1399/05/21

دوست عزیز، رژیم های تک غذایی فقط به عنوان یک رژیم شوک چند روزه میتونین استفاده بشه.ادامه این رژیم باعث کمبود ویتامین ها و مواد معدنی در بدن میشه و مشکلاتی مثل ریزش مو، مشکلات گوارشی و سو تغذیه رو به دنبال داره