رژیم غذایی برای دیابتی ها

خانه » رژیم ها » رژیم دیابت » رژیم غذایی برای دیابتی ها
رژیم غذایی دیابتی ها

رژیم غذایی دیابتی ها

 

در اینجا، چند توصیه به افرادی که مبتلا به دیابت هستند، ارائه می‌کنیم. دیابت یک بیماری است که با میزان بسیار بالای قند در خون شناخته می‌شود و فرد را در معرض کربوهیدرات بالا و عوارض آن قرار می‌دهد. کسانی که مبتلا به این بیماری شده اند، حتماً باید از یک رژیم غذایی خاص پیروی کنند.

بنابراین، در این وضعیت دقیقاً چه باید کرد؟

 

رژیم غذایی دیابتی

به طور کلی، افرادی که مبتلا به دیابت نوع ۲ هستند باید میزان مصرف گوشت شان (گوشت های چرب، گوشت خوک… )، میزان مصرف چربی های حیوانی (کره، مارگارین، خامه، پنیر…) و قندهای سریع الجذب (شکر سفید، مربا، شیرینی،… ) را کاهش دهند. در عوض باید میزان مصرف غذاهایی سرشار از قندهای کامل، مانند غلات، نشاسته ها و میوه های خشک را افزایش دهند.

 

تغذیۀ افراد دیابتی در عمل

در عمل، دیابتی ها باید قسمت عمده ای از خوراک شان را به غلات کامل (قندهای کامل)، سبزیجات و میوها (باید از مصرف آبمیوه پرهیز کرد، این کنستانتره ها، حاوی قندهای سریع الجذب و فاقد خواص ویتامین ها و دیگر مواد مغذی موجود در میوه ها هستند) اختصاص دهند.

باید شکر های سفید (قندهای سریع الجذب) را با جایگزین ها، گوشت های چرب را با گوشت پرندگان و ماهی ها و چربی های حیوانی را با روغن کلزا یا زیتون جایگزین کرد.

دیابتی ها از فراورده های صنعتی خودداری کرده و خودشان آشپزی کنند برای رسیدن به چنین تغذیه ای، دیابتی ها باید در مقابل فرآورده های صنعتی مقاومت کرده و خودشان با استفاده از دستور العمل های ساده و شناخته شده، آشپزی کنند. در واقع، فرآورده های صنعتی مانند، بیسکویت های صنعتی، نان های روغنی و غذاهای آماده، سرشار از مادۀ چرب و البته پُر از قندهای سریع الجذب هستند.

خوراکی های بشقاب یک دیابتی: پروتئین ها+ غلات+ سبزیجات

علاوه بر توصیه های عملی، ضروری است که یک دیابتی بداند، غذاهای روزانه اش باید چگونه ترکیبی داشته باشند. این غذا باید، شامل پروتئین ها، غلات و سبزیجات باشد.
پروتئین ها: این مادۀ ضروری را می‌توان در ماهی ها، گوشت پرندگان، سبزیجات و خمیر توفو یافت.
غلات: غلات را می‌توان به شکل خمیر و نان، برنج کامل، بلغور کامل و بلغور مورد استفاده قرار داد.
سبزیجات: تمام سبزیجات (پخته، خام، تازه، منجمد یا به شکل کنسرو) که با مقدار کمی روغن (روغن زیتون یا روغن کُلزا) برای خوردن آماده می‌شوند.

 

موارد احتیاط

و بالاخره، در هنگام مصرف برخی خوراکی ها، این موارد احتیاطی را در نظر داشته باشید: غلات صبحانه، اغلب میزان بسیار بالایی چربی و میزان بسیار زیادی کربوهیدرات های در خود دارند. برخی لبنیات قند بالایی ندارند، اما سرشار از چربی هستند. فرآورده های لبنی که طبیعی هستند و چربی کمتری دارند، را در الویت قرار دهید. خمیرهای پیتزا و تارت که به شکل صنعتی تهیه شده اند، سرشار از مواد چرب هستند. نوشیدنی های شیرین (سودا و آبمیوه ها) حاوی مقدار بسیار زیادی قندهای ساده هستند، البته نوشیدنی های بدون گاز سبک که با جایگزین ها شیرین شده اند، چنین وضیتی ندارند. و در نهایت به مبتلایان به دیابت توصیه می‌شود: آزمایش خون را به طور مرتب برای سنجش قند خون تان، فراموش نکنید!

 

باورهای غلط درباره رژیم غذایی افراد دیابتی

 شايد يکي از تصورات نادرست زيربه شما گفته شده باشد يا شنيده باشيد:

 • خوردن زياد قند باعث بروز ديابت مي شود.
 • قوانين زيادي در انتخاب رژيم غذايي ديابتي نقش دارند.
 • با وجود رژيم ديابتي مجبور خواهيد بود از خوردن بسياري از غذاهاي مورد علاقه خود صرف نظر کنيد.

تمامي باورهاي غلط مربوط به رژيم ديابتي در اين سه جمله خلاصه شده است. با نگاه دقيق به اين سه باور غلط و ساير باورهاي نادرست در رابطه با ديابت، مي توانيد از حقايق مربوط به ديابت و رژيم غذايي آگاهي يابيد.

۱٫ مصرف زياد قند، عامل ابتلا به ديابت مي باشد.

چگونه فرد مبتلا به ديابت مي شود؟

به طور کلي علت هاي ابتلا به ديابت مشخص نشده است. چيزي که مشخص شده است، آن است که مصرف زياد قند علت ابتلا به ديابت نمي باشد. بايد گفت ديابت زماني اتفاق مي افتد که توانايي بدن براي تبديل مواد غذايي مصرفي به انرژي دچار اختلال مي شود.

به منظور فهم اين مطلب که هنگام ابتلا به ديابت چه اتفاقاتي در بدن فرد روي مي دهد، مطالبي که در ادامه آورده مي شود را به خاطر بسپاريد: بدن شما مقدار زيادي از قند مصرفي را شکسته و تبديل به نوعي قند به نام گلوکز مي نمايد. گلوکز نوعي از قند مورد نياز بدن براي توليد انرژي مي باشد.هورموني به نام انسولين نيز در لوزالمعده ساخته مي شود. انسولين به سلولهاي بدن جهت استفاده از گلوکز و تامين انرژي کمک مي کند.

در ادامه انواع ديابت و علتهاي بروز آن ها آورده شده است:

 • ديابت نوع يک زماني اتفاق مي افتد که لوزالمعده قادر به ساختن انسولين نباشد. بدون وجود انسولين، قند در رگهاي خوني تجمع مي يابد. مبتلايان به ديابت نوع يک، ناچار به دريافت انسولين از طريق تزريق خارجي مي باشند. ديابت نوع يک معمولا در کودکان و افراد جوان روي مي دهد . پژوهشگران معتقدند ديابت نوع يک زماني اتفاق مي افتد که اختلالي در سيستم ايمني ايجاد مي شود.
 • ديابت نوع دو زماني اتفاق مي افتد که لوزالمعده قادر به توليد انسولين کافي نبوده و يا انسولين موجود به درستي عمل نمي نمايد. گاهي نيز هر دو مورد همزمان روي مي دهد. داشتن اضافه وزن احتمال وقوع ديابت را افزايش مي دهد. ديابت نوع دو در هر گروه سني ديده مي شود.
 • ديابت بارداري در طي دوران بارداري و در برخي از خانم ها مشاهده مي شود. تغييرات هورموني در طي دوران بارداري، مانع فعاليت مناسب انسولين ميشود. زنان مبتلا به ديابت بارداري معمولا نياز به تزريق انسولين دارند. اين وضعيت بعد از پايان بارداري برگشت پذير است.

در صورتي که مبتلا به ديابت مي باشيد، نيازمند برنامه ريزي غذايي هستيد. پيروي از رژيم ديابتي به معناي انتخاب مواد غذايي است که همراه با فعاليت ورزشي و داروها در کنترل قندخون موثر باشند.
آيا شما نيازمند تغيير در رژيم غذايي مورد استفاده ي خود هستيد؟ممکن پاسخ اين سوال مثبت باشد اما اين احتمال نيز وجود دارد که تغييرمورد نياز خيلي بيشتر از حد انتظار شما نباشد.

۳٫ مصرف کربوهيدرات در فرد ديابتي ممنوع است.

در حقيقت، کربوئيدرات ها براي افراد مبتلا به ديابت مفيد هستند. اين گروه غذايي پايه ي اصلي يک رژيم سالم ديابتي به شمار مي روند. کربوئيدراتها مهمترين تاثير را بر ميزان قندخون دارند و به همين دليل است که از شما خواسته مي شود ميزان کربوئيدرات را در رژيم غذايي خود محاسبه و کنترل نماييد.

غذاهاي داراي کربوئيدرات حاوي برخي مواد مغذي مورد نياز همچون: ويتامين ها، مواد معدني و فيبرها مي باشند. بنابراين رژيم مناسب براي افراد ديابتي شامل انتخاب موادي حاوي بيشترين ميزان مواد مغذي مثل نان، غلات کامل ،ميوه ها ي داراي فيبر بالا و سبزيجات مي باشد. در صورتي که با يک متخصص تغذيه مشورت کنيد مي توانيد از بهترين انواع کربوئيدرات جهت مصرف روزانه ي خود بهره ببريد .

۴٫ پروتئين از کربوهيدرات براي درمان ديابت مفيد تر است.

از آن جا که کربوئيدرات ها به سرعت بر ميزان قندخون تاثير مي گذراند، ممکن است مبتلايان به ديابت تمايل کمتري به مصرف کربوئيدرات ها داشته و به جاي آن از پروتئين ها استفاده نمايند. در صورتي که مصرف زياد پروتئين مي تواند مشکلاتي را در افراد ديابتي به همراه داشته باشد.

مشکل اصلي آن است که برخي از مواد غذايي حاوي پروتئين زياد مانند گوشت قرمز، در مقدار چربي نيز اشباع مي باشند. مصرف اين نوع چربي ها خطرابتلا به بيماري قلبي را افزايش مي دهد. در رژيم ديابتي، بايد تنها ۱۵ تا ۲۰% از کل کالري ورودي را به پروتئين ها اختصاص دهيم.

۵٫ شما مي توانيد داروهاي ديابت خود را متناسب با نوع تغذيه تنظيم کنيد.

در صورتي که براي کنترل ديابت از انسولين استفاده مي کنيد، ممکن است بتوانيد مقدار و نوع انسولين خود را با ميزان غذايي که مصرف مي کنيد تنظيم کنيد. اما اين بدان معنا نيست که شما مي توانيد هرچه قدر دوست داريد بخوريد وپس از آن براي نرمال ساختن قندخون، دوز بالاتري از داروها را مصرف کنيد. در صورتي که از ساير انواع داروهاي ديابتي استفاده مي کنيد، هرگز سعي در تنظيم دوز دارو با کربوئيدراتهاي مصرفي خود نداشته باشيد مگر اينکه توسط پزشک در اين رابطه آموزش مناسب دريافت کرده باشيد.

۶ . افراد ديابتي بايد غذاهاي مورد علاقه خود را حذف کنند.

هيچ دليلي وجود ندارد که اگراز رژيم غذايي ديابتي پيروي مي کنيد ،غذاهاي مورد علاقه خود را حذف کنيد. در مقابل سعي کنيد:

 • روشي را انتخاب کنيد که بتوانيد از غذاهاي مورد علاقه ي خود استفاده کنيد.
 • مقدار مصرف مواد غذايي مورد علاقه خود را کاهش دهيد.
 • از غذاهاي مورد علاقه خود به عنوان پاداشي در قبال پيروي صحيح ازرژيم غذايي استفاده کنيد.

متخصص تغذيه مي تواند درجهت استفاده از مواد غذايي مورد علاقه، شما را راهنمايي نمايد.

۷٫ در صورت ابتلا به ديابت بايد مصرف دسرها را حذف کنيد.

اين نيز باوري نادرست است. شما مي توانيد از راهکارهايي به منظور گنجاندن دسرها در رژيم غذايي خود استفاده نماييد. در اينجا برخي مثالها آورده شده است:

 • از شيرين کننده هاي مصنوعي در دسرها استفاده کنيد.
 • ميزان دسر مصرفي را کاهش دهيد. براي مثال، به جاي دو تکه بستني يک تکه از آن را مصرف کنيد و يا دسر خود را با يکي از دوستان خود تقسيم کنيد.
 • از دسرها به عنوان پاداشي در قبال پيروي خود از برنامه ي رژِيم غذايي استفاده کنيد.
 • دسرها را با مواد مغذي تهيه کنيد. براي مثال از غلات کامل ، ميوه هاي تازه و روغن سبزي جات در زمان درست کردن دسرها استفاده کنيد.
 • گستره ي مواد مصرفي خود در دسرها را گسترش دهيد. به جاي استفاده از بستني يا کيک، از ميوه يا ماست استفاده کنيد.

۸٫ شيرين کننده هاي مصنوعي براي افراد ديابتي خطرناک مي باشند.

شيرين کننده هاي مصنوعي نسبت به قندها (در ميزان يکسان)، شيرين تر هستند. اين شيريني ،موجب استفاده کمتر از قند در مواد غذايي شده و به علت ايجاد احساس سيري،مصرف کالري ها را کمتر مي نمايد.انجمن ديابت آمريکا استفاده از شيرين کننده هاي زير را در رژِيم ديابتي تاييد مي کند:

 • ساخارين
 • آسپارتام
 • آسه سولفام پتاسيم
 • سوکرالوز

متخصص تغذيه مي تواند در انتخاب بهترين نوع شيرين کننده هاي مصنوعي به شما کمک کند.

۹٫ شما نيازمند مصرف وعده هاي خاص ديابتي مي باشيد.

بايد گفت که در حقيقت چيزي به نام ” رژيم ديابتي ” وجود ندارد. غذاهايي که براي ساير اعضاء خانواده مناسب هستند براي افراد ديابتي نيز مفيد مي باشند و معمولا مبتلايان به ديابت نيازمند پيروي از رژيم غذايي خاصي نيستند.

تفاوت موجود ميان رژيم ديابتي و رژيم غذايي ساير افراد خانواده درلزوم کنترل دقيق تر بر روي مواد غذايي مصرفي افراد مبتلا به ديابت مي باشد. اين توجه شامل محاسبه ي مقدار کل کالري هاي مصرفي ، نوع کربوئيدراتهاي مصرفي ، پروتئين ها و چربي ها و نيز مقدار مصرف هريک از اين گروه هاي غذايي مي باشد. متخصص تغذيه يا آموزش دهنده ي ديابت در اين رابطه به شما آموزش هاي لازم را ارائه مي دهد.

۱۰٫ غذاهاي رژِيمي بهترين انتخاب براي افراد ديابتي مي باشند.

وجود برچسب رژِيمي بودن بر روي محصولات غذايي به معناي آن نيست که اين ماده غذايي بهترين انتخاب براي افراد ديابتي مي باشد. در انتخاب تمامي مواد غذايي بايد به برچسب غذايي آن دقت نموده و از مواد سازنده و ميزان کالري هاي موجود در آن اطمينان حاصل نماييد.

حال که حقايق را درباره رژيم غذايي ديابتي مي دانيد، مي توانيد انتخاب هاي غذايي عاقلانه داشته باشيد. با کمک فعاليت ورزشي و استفاده از داروها، مي توانيد از مواد غذايي مورد مصرف خود به عنوان ابزاري در جهت حفظ ميزان قندخون خود در محدوده نرمال استفاده نماييد.

 

بدترین عادات غذایی برای افراد دیابتی

جا انداختن صبحانه

بدترین عادت هایی که افراد دیابتی می توانند داشته باشند

بارها و بارها شنیده اید که صبحانه مهمترین وعده روز است، این مورد مخصوصا درباره افراد مبتلا به دیابت به خوبی صدق می کند، به تاخیر انداختن غذا خوردن هنگام صبح می تواند باعث هیپوگلیسمی یا کاهش شدید گلوکز خون شود. حتی اگر فرد معمولا صبحانه نخورد، باید حداقل یک میان وعده کوچک را در برنامه صبح خود قرار دهد. این میان وعده می تواند ماست چکیده ساده یا یک تخم مرغ آب پز با مقداری نان سبوس دار باشد. این وعده را حتما مجبور نیستید بنشینید و میل کنید می توانید چیزی سبک برای خود آماده کنید که در حال حرکت هم بتوان خورد.

برنامه غذایی سرشار از چربی های اشتباه

بدترین عادت هایی که افراد دیابتی می توانند داشته باشند

محققان اظهار کرده اند مصرف اضافی چربی ( بیش از ۳۰ درصد کالری دریافتی روزانه ) ممکن است مقاومت به انسولین را بدتر کند. از وعده هایی که سرشار از چربی های اشباع شده هستند پرهیز کنید، مانند چربیهای موجود در فست فودها. با اینکه مکانیزمش درست درک نشده اما برخی تحقیقات نشان داده اند که چربی های غیر اشباع می توانند تاثیری مثبت روی مقاومت به انسولین داشته باشد، این نوع چربی های باعث کاهش چربی کبد نیز می شوند. چربی های غیر اشباع را می توانید در غذاهایی مانند روغن زیتون، مغز ها و دانه ها پیدا کرد، البته اینها فقط چند نمونه بود. برنامه غذایی که سرشار از چربی های غیر اشباع باشد و چربی اشباع کمی هم داشته باشد، باعث بهبود سلامت قلب و عروق ، کاهش LDL یا کلسترول بد، و کاهش تری گلیسیرید و فشار خون می شود.

گوشت نصف بشقابتان را پر کرده

بدترین عادت هایی که افراد دیابتی می توانند داشته باشند

افراط ورزیدن در مصرف پروتئین می تواند روی سطح گلوکز خونتان تاثیر داشته باشد، مخصوصا اگر پروتئین آن وعده حاصل از گوشت قرمز باشد، که می تواند تاثیری مضر روی حساسیت به انسولین داشته باشد. تحقیقات نشان داده افزایش مصرف گوشت قرمز، با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ در ارتباط است. برای کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی نیز می توانید روی پایین آوردن مصرف گوشت قرمز حساب کنید.

وعده هایتان متعادل نیستند

بدترین عادت هایی که افراد دیابتی می توانند داشته باشند

مصرف بیش از حد از یک چیز ( مانند کربوهیدرات ) و کم خوردن چیزی دیگر ( مانند سبزیجات و پروتئین های بدون چربی ) می تواند باعث بالا رفتن قند خون شود. یک وعده متعادل می تواند هم سیرتان کند و هم مواد مغذی که نیاز دارید را به بدنتان برساند. پروتئین کم چرب ( مانند سینه مرغ بدون استخوان و پوست ) را با یک غذای کربوهیدراتی ( مانند برنج قهوه ای ) ترکیب کنید، این کار هضم را کند می کند، و باعث می شود برای مدت طولانی تر احساس سیری کنید، همچنین پس از وعده قند خونتان بیش از حد بالا نمی رود.

غذا خوردن را فراموش می کنید

بدترین عادت هایی که افراد دیابتی می توانند داشته باشند

بله شاید کاملا فراموش نکنید، اما ممکن است خیلی سر خودتان را شلوغ کنید و ناگهان متوجه شوید از وعده قبلی تان چند ساعت می گذرد، با این کار در واقع خود را در خطر قرار داده اید. فاصله انداختن زیاد بین وعده ها نیز می تواند باعث هیپوگلیسمی در افراد مبتلا به دیابت شود، مخصوصا اگر داروهای خاصی را برای دیابتشان مصرف کنند. هیپوگلیسمی اگر درمان نشده رها شود می تواند بدتر و باعث سر گیجه، بی حالی و حتی بیهوشی شود. هیپوگلیسمی شدید می تواند منجر به تشنج، کما و حتی مرگ شود. توجه به زمان وعده ها می تواند به دیگر عادت های خوب نیز کمک کند، مانند نظارت مرتب روی قند خون. اگر مبتلا به دیابت یا پیش دیابت هستید، حتما نزدیک خود شکلات، شیرینی، آب میوه و یا شیر نگه دارید تا در صورت پایین آمدن قند خون بتوانید سریع آن را بالا ببرید.

میان وعده تان با آرد سفید ساخته شده

بدترین عادت هایی که افراد دیابتی می توانند داشته باشند

شاخص گلیسمی غذاها و کیفیت کربوهیدرات موجود در برنامه غذایی تان نیز مهم است. تحقیقات نشان داده کربوهیدرات های تصفیه شده ( مانند نان سفید و چیپس ) می توانند باعث بالا رفتن نرخ مقاومت به انسولین شوند. محصولات فرآوری شده ای را که با آرد سفید و قندهای اضافی ساخته شده اند را محدود کنید. در عوض روی میان وعده های سالمی تمرکز کنید که سرشار از فیبر هستند و با غلات کامل درست شده اند، مثل مقداری پنیر به همراه نان سبوس دار و یا ذرت بو داده.

نمی دانید قبل از ورزش چه چیزی باید بخورید

بدترین عادت هایی که افراد دیابتی می توانند داشته باشند

چک کردن قند خون قبل از ورزش برای دیابتی ها بسیار مهم است چون ورزش قند خون را کاهش می دهد. این اطلاعات به ما کمک می کند که بدانیم قبل از ورزش و برای پایین نیامدن قند خون نیاز به یک میان وعده کوچک داریم یا خیر. یکی از توصیه ها این است که بیماران دیابتی با خود قرص گلوکز به تمرین ببرند، تا در صورت پایین آمدن بیش از حد گلوکز سریع آن را رفع کنند. ژل های گلوکز و یا حتی نوشیدنی های ورزشی نیز می توانند برای درمان هیپوگلیسمی در طول ورزش مفید واقع شوند. اگر با فعالیت بدنی مرتب دچار هیپوگلیسمی می شوید، حتما با پزشک مشورت کنید، شاید نیاز باشد دوباره به داروهایی که مصرف می کنید نگاهی شود.

پرخوری می کنید

بدترین عادت هایی که افراد دیابتی می توانند داشته باشند

کاهش وزن نه تنها می تواند مقاومت به انسولین را کاهش دهد، بلکه مدیریت وزن بخش مهمی از مدیریت بیماری دیابت نیز است. بیمارانی که مبتلا به دیابت نوع ۲ هستند، اضافه شدن وزن بر اثر پرخوری می تواند باعث افزایش مقاومت به انسولین و حتی افزایش نیاز به دارو شود. خوردن وعده های بزرگ، مخصوصا آنهایی که کربوهیدرات بالایی دارند، باعث می شوند قند خون پس از غذا بسیار بالا برود. معمولا، افراد مبتلا به دیابت قند خون پس از وعده شان باید کمتر از ۱۸۰ میلی گرم باشد. اگر می خواهید ببینید غذا واقعا چگونه روی گلوکز خونتان تاثیر گذاشته قبل از وعده و دوساعت پس از آن قند خون خود را چک کنید. اگر گلوکز خون قبل از وعده غذایی ۱۲۰ و پس از آن ۲۵۰ بود، این ۱۳۰ شماره اختلاف نشان می دهد که وعده خورده شده کربوهیدرات بسیار بالایی داشته.

شام یا میان وعده به ساعت خواب بسیار نزدیک بوده

بدترین عادت هایی که افراد دیابتی می توانند داشته باشند

دیر وقت غذا خوردن می تواند روی سطح گلوکز خون ناشتا روز بعد تاثیرات مخربی داشته باشد. وعده های آخر شب معمولا باعث می شود سطح قند خون صبح روز بعد بالاتر از حد معمول باشد. این مقدار اگر حد معمول قند خون ناشتا بالا تر باشد می تواند باعث دردسر شود. افراد دیابتی شب ها باید بیشتر غذا و میان وعده هایی میل کننده که سرشار از فیبر و کربوهیدرات به همراه پروتئین بدون چربی باشند. قبل از غذا خوردن از خود بپرسید که آیا چون گرسنه هستید غذا می خورید و یا چون به غذا خوردن در آخر شب عادت کردید این کار را می کنید. اگر فقط عادت است به جای غذا خوردن برای خود یک دمنوش گیاهی درست کنید و از آن لذت ببرید.

گیاهان و ادویه هایی که با دیابت می جنگند

در حالی که با دیابت مبارزه می کنید می توانید غذاهای خود را سالم تر و حتی خوشمزه تر از پیش کنید. شاید می پرسید چگونه؟ نگاهی به طبیعت و گیاهان کامل بیاندازید. تمام گیاهان و ادویه جاتی که در این مقاله لیست شده خاصیت ضد دیابتی و ضد التهابی دارند، و می توان آنها را در هر وعده ای استفاده کرد و از خواص آن بهره مند شد. پس دفعه بعد که آشپزی می کردید مواردی که در ادامه خواهد آمد را از دست ندهید. از آزمون و خطا نترسید ترکیب های تازه برای خود اختراع کنید تا به مرور متوجه شوید کدام ادویه و گیاهان می توانند با هم طعمی خاص به غذایتان بدهند.

گیاهان و ادویه هایی که با دیابت می جنگند

۱- ریحان

Ocimum basilicum گیاه معطری است که همیشه ما را به یاد تابستان می اندازد. عطر آن در سالاد، سوپ، و ماکارونی فوق العاده است. در یک تحقیق که روی گیاهان و ادویه جات انجام شد، زردچوبه، رزماری، مرزنجوش، پونه، و ریحان بیشترین مقدار فلاونوئید را در خود دارند. و ریحان به ویژه می تواند سطح قند خون را پایین بیاورد.

ریحان

۲- بابونه

Matricaria chamomilla قند خون را پایین می آورد، و با آوردن بیرون قند از خون و گذاشتن آن در ذخایر کبد از عوارض دیابت پیشگیری می کند. و بعد از یک روز کاری سخت، هیچ چیز مانند یک فنجان دمنوش بابونه نمی تواند به انسان آرامش دهد.

 

۳- دارچین

تا به حال تحقیقات متعددی نشان داده دارچین می تواند سطح قند خون را پایین بیاورد. اما اخیرا در یک متا آنالیز مشخص شد که کاهش قابل توجهی در قند خون ناشتا، مقاومت به انسولین، یا هموگلوبین A1c مشاهده نشده. سپس در یک تحقیق متا آنالیز دیگر مشخص شد که دارچین سطح هموگلوبین A1c را پایین می آورد. همچنین دارچین سرشار از خواص گیاهی است که التهاب را کاهش می دهد و ممکن است با کاهش کلسترول و بالا بردن سرعت سوخت و ساز کمی در کاهش وزن نیز موثر باشد. دارچین را روی لوبیا، عدس، برنج قهوه ای و یا آب گوشت امتحان کنید.

دارچین

۴- زیره سیاه

زیره سیاه ادویه ای از خانواده جعفری است، که ترکیبش با حبوبات و برنج قهوه ای خوب می شود. زیره سیاه را زیاد استفاده کنید، چون باعث می شود قند خون و کلسترول خونتان پایین بیاید. زیره سیاه همچنین روی محصولات گلیکوزیله که آسیب های جدی به دیابتی ها میزند تاثیر خوبی دارد.

 

۵- قاصدک

قاصدک یک گیاه فوق العاده و همه کاره است، به همین دلیل هرگز نباید آن را از باغچه ی خود حذف کنید. برگ سبز پر رنگ این گیاه فشار خون را پایین می آورد، و کبد را تسکین می دهد. مانند گزنه، قاصدک نیز جریان ادرار را تقویت می کند و به پاک سازی بدن کمک می کند. از آنجایی که قاصدک برای بیماران دیابتی مفید است گفته می شود به کاهش وزن نیز می تواند کمک کند.

 

۶- شوید

شوید با ماهی، تخم مرغ یا قارچ خوب می شود. شوید نشات گرفته از خاورمیانه و جنوب غربی روسیه است. ابتدا بیشتر برای افزایش تولید شیر در مادران شیرده استفاده می شد. اما حالا به عنوان یکی از سبزیجات مفید برای دیابتی ها نیز شناخته می شود. متخصصان ۷۰ ماده شیمیایی مختلف در شوید یافته اند که به مبارزه با دیابت کمک می کند.

شوید

۷- رازیانه

دانه های این گیاه عطری قوی دارند، و از آنها برای درست کردن چای رازیانه برای کودکان کولیکی استفاده می شود. هم گیاه و هم دانه های آن هر دو مواد شیمیایی دارند که برای بیماران دیابتی مفید است. آنتول یکی از مواد شیمیایی گیاهی موجود در رازیانه است، که جلوی التهاب و سرطان را می گیرد. در هند، جویدن دانه های رازیانه بعد از وعده غذایی یک سنت است، آنها این کار را برای تمیزی دندان و خوشبو کردن دهان انجام می دهند. شوید برای جلوگیری از سرفه نیز بسیار مفید است، همچنین روغن مفیدی نیز دارد.

 

۸- سیر

سیر برای قلب مفید است و همچنین در برابر سرطان محافظتمان می کند، درست مانند پیاز، موسیر، و پیازچه، که همه در یک خانواده قرار دارند. سیر در میان آنها قوی ترین خاصیت ضد التهابی را دارد. اما خاصیت سیر بیش از اینهاست: قند خون و چربی ها را پایین می آورد. تقریبا هر گیاهی با سیر و روغن زیتون خوش طعم می شود. استفاده از پودر سیر نیز بد نیست اما خاصیت سیر تازه را ندارد. سیر تازه و خام بیشترین مزیت را دارد.

 

۹- زنجبیل

زنجبیل گیاهی کامل برای مبارزه با دیابت و چربی خون بالا است، چون از چند جناح به آن حمله می کند، و حتی به کاهش وزن نیز کمک می کند. در یک تحقیق مشخص شد کسانی که دمنوش حاوی ۲ گرم پودر زنجبیل را نوشیدند تا سه ساعت بعد احساس سیری می کردند. همچنین در یک تحقیق دیگر که روی بیماران دیابتی انجام شد مشخص شد نوشیدن دمنوش حاوی ۳ گرم پودر زنجبیل در طول ۳۰ روز باعث کاهش گلوکز خون، تری گلیسرید، کلسترول کلی، LDL، و کلسترول VLDL شد. پس تا می توانید از زنجبیل در چای یا غذاهای خود استفاده کنید.

زنجبیل

۱۰- نعناع

نعناع حاوی آنتی اکسیدان های طبیعی است که با دیابت، بیماری قلبی، پیری و سرطان مبارزه می کنند. و همچنین طعمی عالی به چای اضافه می کند. سعی کنید از طبیعی آن به جای انواع چای کیسه ای استفاده کنید. نعناع عضلاتی را که از مری نزدیک معده هستند آرام می کند. افرادی که رفلاکس معده دارند باید از نعناع پرهیز کنند.

 

۱۱- رزماری

رزماری مقوی قلب است و در درمان سندروم متابولیک نیز نقش مهمی دارد.کارنوسول فعال ترین فیتوشیمیایی رزماری، استرس اکسیداتیو را کاهش می دهد، و همچنین در مبارزه با التهاب و سرطان نیز موثر است. تمام این خواص را با استفاده ی رزماری در غذاها می توانید جذب کنید، غذاهایی مانند گوشت، خورش ها، و سرخ کردنی ها. رزماری را به صورت چای نیز می توانید میل کنید.

 

۱۲- مریم گلی

مریم گلی حاوی آنتی اکسیدان هایی است که مشخص شده با دیابت مبارزه می کنند. طعم قوی آن در خورش ها خوب کار می کند، چایش نیز مسکن و آرامش بخش است. مانند دیگر سبزیجات معطر مریم گلی نیز سرشار از پلی فنل است، و محتوای رزمارینیک اسید آن بالاتر از خود رزماری است. ترکیب فنولی موجود در این گیاه برای جلوگیری از آلزایمر نیز بسیار مفید است. مریم گلی و چای عسل در برابر سرماخوردگی های ویروسی و باکتریایی خوب عمل می کنند چون وقتی مریم گلی و عسل ترکیب می شوند، قدرت ضد میکروبی را افزایش می دهند.

مریم گلی

۱۳- استویا

استویا تنها شیرین کننده ایست که برای افراد مبتلا به دیابت مضر نیست، حتی با اینکه چندین بار از شکر معمولی شیرین تر نیز هست. با استفاده از استویا دیگر نیازی نیست نگران شیرینی بیش از حد باشید، استویا تاثیری مثبت روی قند خون و انسولین پس از مصرف غذا دارد. حتی می توانید گیاه آن را در یک گلدان کنار پنجره خانه پرورش دهید. یک برگ کوچک آن کلی مصرف دارد.

 

۱۴- ترخون

ترخون گیاه خوبی است که نشان داده می تواند مقاوت به انسولین را کاهش دهد و پرخوری در افراد دیابتی را کم کند.

ترخون

۱۵- آویشن

آویشن شامل ۷۵ فیتوکمیکال فعال است، که بر علیه دیابت کار می کنند. آویشن در هر غذایی استفاده شود عطر و طعمش را بهبود می بخشد. آویشن از سیکوتین که با التهاب می جنگد حمایت می کند، و به سلول های ایمنی خاصی که ضد التهاب هستند کمک می کند.

Sending
User Review
3.85 (27 votes)
ترتیبی که مجله سلامتی دکتر کرمانی برای خواندن مطالب دیابت به شما توصیه می کند.
  به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

شیدا لایقی ۲۷ تیر ۱۴۰۰

سلام جناب دکتر ،چکار کنیم که بیمار دچار دیابت نوع۱ سرحال باشه یعنی وزنش خوب باشه لاغر نباشه ؟

کارشناس به اندام ۱۰ مرداد ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز مصرف داروهای تجویزی بهتون کمک میکنه

خالقی ۲۷ تیر ۱۴۰۰

سلام خسته نباشید آقای دکتر قند خونم ناشتا120هست می تونم با رعایت رژیم غذایی و ورزش به 90برگردونم ممنون

کارشناس به اندام ۰۶ مرداد ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز بله میتونید اون رو کنترل کنید

رضا ۰۵ خرداد ۱۴۰۰

سلام آقای دکتر وقت بخیر برای قند خون ناشتا 98 و A1c4/7 چه رژیم غذایی مناسبه چه خوراکی هایی نباید مصرف کرد یا ورزش و پیاده روی نیازه تا بیاد پائین خیلی استرس دارم ممنون از پاسختون خدانگهدار

کارشناس به اندام ۱۶ خرداد ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز باید از رژیمی استفاده کنید که قند خونتون رو پایین بیاره و مواد لازم رو به بدنتون برسونه پیاده روی و ورزش کمک زیادی بهتون میکنه

رضوان ۰۴ خرداد ۱۴۰۰

سلام آقای دکتر برنامه افزایش وزن دیابتی هارو هر کارشناسی انجام نمیده.اگر ممکنه یک برنامه کلی رو در همین سایت قرار بدید.ممنون

کارشناس به اندام ۱۷ خرداد ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز رژیم دیابت نوع 2 راه اندازی شده به زودی می تونید اون رو توی اپلیکیشن مشاهده کنید

امیر حسین حبیبی ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

سلام آقای دکتر کسی که قند اش 102 هست چی کار باید کنه تا قندش پایین بیاد درس شه.

کارشناس به اندام ۰۴ خرداد ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز فیبر و سبزیجات بیشتری مصرف کنید آب بیشتری بنوشید مصرف پروتئین رو کنترل کنید تخم مرغ؛جو دو سر؛جو؛لوبیا؛عدس؛دانه های خوراکی؛سیب زمینی شیرین؛ذرت؛سیب زمینی هندی؛اکثر میوه‌ها و سبزی جات بدون نشاسته را بیشتر مصرف کنید