قرص لاغری ونوستات ؛ آیا باعث لاغری می شود؟

رژیم لاغری، مقالات

قرص لاغری ونوستات ؛ یکی از دغدغه های اصلی افراد رسیدن به کاهش وزن است و روش های زیادی را برای رسیدن به وزن ایده آل امتحان می کنند. برخی تحقیقات هم نشان دادند که ۸۵ درصد افرادی که از روش های رایج کاهش وزن استفاده کرده اند به نتیجه دلخواه نرسیدند. به همین علت بسیاری به دنبال راه های جایگزین مانند قرص های لاغری می روند.

ونوستات یکی از قرص های لاغری است اما به جای اینکه مکملی طبیعی باشد ( ادعای بسیاری از قرص های لاغری ) دارویی است که باید از داروخانه دریافت کنید. این دارو با جذب چربی های مواد خوراکی مقدار کالری دریافتی را کاهش می دهد و سبب کاهش وزن می شود. در مورد قرص ونوستات چقدر می دانید؟ با ما همراه باشید تا با نحوه عملکرد این دارو آشنا شوید و اینکه اصلا این دارو برایتان مناسب است یا خیر.

قرص لاغری ونوستات

قرص ونوستات نوعی داروی کاهش وزن است که تحت عنوان ارلستات بدون نیاز به نسخه می فروشند و Xenical  نوعی از این قرص است که تنها با تجویز پزشک داده می شود چون دارای دوز بسیار بالایی است. تمام قرص های لاغری ۶۰ میلی گرم ارلستات دارند اما قرص هایXenical دارای ۱۲۰ میلی گرم از این ماده هستند. قرص ونوستات برای اولین بار در سال ۱۹۹۹ توسط سازمان غذا و داروی آمریکا ( FDA ) تایید شد.

 

قرص لاغری ونوستات کمک می کند مقدار کمی از وزنتان کم شود

چندین تحقیق بزرگ انسانی روی ونوستات یا ارلستات که ماده فعال درون قرص های لاغری هستند انجام شده است. یکی از شناخته شده ترینِ این تحقیقات مربوط به محققان سوئدی می شود. در این آزمایش ۳٫۳۰۵ فرد مبتلا به اضافه وزن به مدت ۴ سال مورد آزمایش قرار گرفتند. افراد در این تحقیق به دو گروه تقسیم شدند. یک گروه سه مرتبه در روز ۱۲۰ میلی گرم ونوستات یا ارلستات دریافت می کرد در حالی که گروه دیگر شبه دارو دریافت می کردند.

تمام شرکت کنندگان روزانه ۸۰۰ کالری کمتر از حد معمول، کالری دریافت می کردند و چربی خوراکی را به ۳۰ درصد کالری محدود کرده بودند. همچنین این افراد تشویق می شدند که هر روز به پیاده روی بروند. در طول سال اول متوسط کاهش وزن در گروهی که ونوستات مصرف می کردند ۱۰٫۶ کیلوگرم بود در حالی که این مقدار برای گروه دوم ۶٫۲ کیلوگرم بود.

با این حال در طی سه سال بعد هر دو گروه افزایش وزن چشم گیری داشتند. گروهی که ونوستات استفاده می کردند در پایان دوره تحقیقات ۵٫۸ کیلو و گروه دیگر ۳ کیلو وزن کم کردند. نتایج این تحقیق نشان داد کاهش وزن به همراه ونوستات، رژیم غذایی و برنامه ورزشی دو برابر کاهش وزن عادی با رژیم و برنامه ورزشی وزن را کاهش می دهد.

 

تحقیقات درباره قرص لاغری ونوستات

محققان در یک تحقیقی دیگر دریافتند که کاهش وزن به همراه ونوستات در مقایسه با کسانی که این دارو را مصرف نمی کردند سبب شد گروه اول ۳٫۴ کیلوگرم بیشتر وزن کم کنند. البته این مقدار در مقایسه با وزن اولیه بالا نیست و محققان متوجه بازگشت وزن پس از یک سال ابتدایی شدند. جالب اینجاست که تحقیق دیگری نیز نشان داد رژیم غذایی کم کربوهیدرات بدون مصرف دارو به همان اندازه رژیم غذایی کم چرب به همراه ونوستات تاثیر گذار است.

 

قرص لاغری ونوستات چه مزایای دیگری دارد؟

ونوستات سبب کمی کاهش وزن می شود و همین کاهش وزن مزایای دیگری را به وجود می آورد که عبارتند از:

  • کاهش خطر دیابت نوع ۲: مصرف ونوستات خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را تا ۳۷ درصد کاهش می دهد.
  • کاهش فشار خون: تحقیقات نشان دادند که مصرف ونوستات سبب کاهش خفیفی در فشار خون می شود.
  • کاهش کلسترول بد ( LDL ) : محققان دریافتند مصرف ونوستات تاثیری مثبت روی کاهش کلسترول بد خون دارد.

 

عوارض جانبی، دوز و روش استفاده قرص لاغری ونوستات

اگر چه قرص های لاغری به کاهش وزن کمک می کنند اما عوارض جانبی هم دارند که باید از آنها با خبر باشید. باتوجه به اینکه قرص ونوستات مانع از جذب چربی می شود، چربی های هضم نشده در در روده باقی می ماند و سبب دل درد، اسهال و نفخ می شود. برخی افراد هم ممکن است بی اختیاری مدفوع، شل شدن مدفوع و چرب بودن مدفوع را تجربه کنند.

مصرف طولانی مدت قرص ونوستات مانع جذب ویتامین های محلول در چربی از قبیل ویتامین A، D، E و K می شود. به همین دلیل مصرف مولتی ویتامین به همراه این دارو توصیه می شود. علاوه بر این ها، قرص ونوستات سبب عدم جذب برخی از داروها می شود و مشکلات دیگری از قبیل مسمومیت کلیه و … به وجود می آورد.

افرادی که دارو مصرف می کنند و یا دچار بیماری هستند باید قبل از مصرف ونوستات حتما با پزشک مشورت کنند. بیشتر پزشکان مصرف ونوستات را بیشتر از ۲۴ ماه توصیه نمی کنند. مقدار استفاده از این دارو در آزمایش ها سه مرتبه در روز به مقدار ۱۲۰ میلی گرم بوده است.

آیا باید از قرص لاغری ونوستات استفاده کنیم؟

ونوستات از اندک قرص های کاهش وزن است که توانسته روی بعضی افراد جواب بدهد ولی نتایج مصرف آنچنان که مردم دوست دارند تاثیر گذار و چشم گیر نیست. در بهترین حالت شاید مقداری وزن بیشتری کم کنید البته اگر مصرف قرص ونوستات با رژیم غذایی و برنامه ورزشی همراه باشد.

علاوه بر اینها تاثیرات مثبت کاهش وزن باید با عوارض جانبی آزار دهنده این دارو برای گوارش مقایسه شود و دید که آیا واقعا ارزشش را دارد یا خیر. توجه داشته باشید که همراه با این قرص باید غذاهای کم چرب با کالری محدود مصرف کنید که این برای بسیاری از مردم زیاد خوشایند نیست. اگر واقعا می خواهید وزن کم کنید و وزن کم شده را ثابت نگه دارید، سعی کنید پروتئین بیشتری میل کنید و مصرف کربوهیدرات را کاهش دهید این کار تاثیری به مراتب بهتر از مصرف قرص های لاغری از جمله ونوستات دارد.

Sending
User Review
3.21 (14 votes)
    به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

دیدگاه های شما

بهمن ۲۶ بهمن ۱۳۹۸

عالی