قرص لاغری ونوستات ؛ آیا باعث لاغری می شود؟

رژیم لاغری، مقالات

  قرص لاغری ونوستات ؛ یکی از دغدغه های اصلی افراد رسیدن به کاهش وزن است و روش های زیادی را برای رسیدن به وزن ایده آل امتحان می کنند. برخی تحقیقات هم نشان دادند که 85 درصد افرادی که از روش های رایج کاهش وزن استفاده کرده اند به نتیجه دلخواه نرسیدند. به همین علت بسیاری به دنبال راه های جایگزین مانند قرص های لاغری می روند.

  ونوستات یکی از قرص های لاغری است اما به جای اینکه مکملی طبیعی باشد ( ادعای بسیاری از قرص های لاغری ) دارویی است که باید از داروخانه دریافت کنید. این دارو با جذب چربی های مواد خوراکی مقدار کالری دریافتی را کاهش می دهد و سبب کاهش وزن می شود. در مورد قرص ونوستات چقدر می دانید؟ با ما همراه باشید تا با نحوه عملکرد این دارو آشنا شوید و اینکه اصلا این دارو برایتان مناسب است یا خیر.

  قرص لاغری ونوستات

  قرص ونوستات نوعی داروی کاهش وزن است که تحت عنوان ارلستات بدون نیاز به نسخه می فروشند و Xenical  نوعی از این قرص است که تنها با تجویز پزشک داده می شود چون دارای دوز بسیار بالایی است. تمام قرص های لاغری 60 میلی گرم ارلستات دارند اما قرص هایXenical دارای 120 میلی گرم از این ماده هستند.

  قرص ونوستات برای اولین بار در سال 1999 توسط سازمان غذا و داروی آمریکا ( FDA ) تایید شد. معمولا قرص ونوستات را همراه با یک برنامه غذایی کم چرب و کم کالری برای کنترل چاقی در طولانی مدت تجویز می کنند.

  قرص لاغری ونوستات چگونه کار می کند؟

  ونوستات با جلوگیری از جذب چربی توسط بدن به کاهش وزن کمک می کند. این داور مهار کننده آنزیم لیپاز است و مانع از جذب آن توسط بدن می شود در حالی که وجود لیپاز برای هضم چربی هایی که می خوریم ضروری است. این آنزیم در بدن چربی ها را به مولکول های کوچکتر و قابل هضم تبدیل می کند بنابراین مولکول های چربی خون به اسیدچرب تبدیل می شود تا بدن آنها را جذب کند.  بدون این آنزیم چربی خوراکی حذف نمی شود و سپس از بدن خارج می شود.

  ونوستات یک مهار کننده لیپاز است و جذب چربی خوراکی ها را تا حدود 30 درصد کاهش می دهد. چربی دارای کالری بالایی است و مصرف این قرص سبب می شود کالری کمتری از چربی به بدن برسد و در نتیجه وزن کاهش پیدا کند.

   

  قرص لاغری ونوستات کمک می کند مقدار کمی از وزنتان کم شود

  چندین تحقیق بزرگ انسانی روی ونوستات یا ارلستات که ماده فعال درون قرص های لاغری هستند انجام شده است. یکی از شناخته شده ترینِ این تحقیقات مربوط به محققان سوئدی می شود. در این آزمایش 3.305 فرد مبتلا به اضافه وزن به مدت 4 سال مورد آزمایش قرار گرفتند. افراد در این تحقیق به دو گروه تقسیم شدند. یک گروه سه مرتبه در روز 120 میلی گرم ونوستات یا ارلستات دریافت می کرد در حالی که گروه دیگر شبه دارو دریافت می کردند.

  تمام شرکت کنندگان روزانه 800 کالری کمتر از حد معمول، کالری دریافت می کردند و چربی خوراکی را به 30 درصد کالری محدود کرده بودند. همچنین این افراد تشویق می شدند که هر روز به پیاده روی بروند. در طول سال اول متوسط کاهش وزن در گروهی که ونوستات مصرف می کردند 10.6 کیلوگرم بود در حالی که این مقدار برای گروه دوم 6.2 کیلوگرم بود.

  با این حال در طی سه سال بعد هر دو گروه افزایش وزن چشم گیری داشتند. گروهی که ونوستات استفاده می کردند در پایان دوره تحقیقات 5.8 کیلو و گروه دیگر 3 کیلو وزن کم کردند. نتایج این تحقیق نشان داد کاهش وزن به همراه ونوستات، رژیم غذایی و برنامه ورزشی دو برابر کاهش وزن عادی با رژیم و برنامه ورزشی وزن را کاهش می دهد.

   

  تحقیقات درباره قرص لاغری ونوستات

  محققان در یک تحقیقی دیگر دریافتند که کاهش وزن به همراه ونوستات در مقایسه با کسانی که این دارو را مصرف نمی کردند سبب شد گروه اول 3.4 کیلوگرم بیشتر وزن کم کنند. البته این مقدار در مقایسه با وزن اولیه بالا نیست و محققان متوجه بازگشت وزن پس از یک سال ابتدایی شدند. جالب اینجاست که تحقیق دیگری نیز نشان داد رژیم غذایی کم کربوهیدرات بدون مصرف دارو به همان اندازه رژیم غذایی کم چرب به همراه ونوستات تاثیر گذار است.

  قرص لاغری ونوستات چه مزایای دیگری دارد؟

  ونوستات سبب کمی کاهش وزن می شود و همین کاهش وزن مزایای دیگری را به وجود می آورد که عبارتند از:

  • کاهش خطر دیابت نوع 2: مصرف ونوستات خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را تا 37 درصد کاهش می دهد.
  • کاهش فشار خون: تحقیقات نشان دادند که مصرف ونوستات سبب کاهش خفیفی در فشار خون می شود.
  • کاهش کلسترول بد ( LDL ) : محققان دریافتند مصرف ونوستات تاثیری مثبت روی کاهش کلسترول بد خون دارد.

   

  عوارض جانبی، دوز و روش استفاده قرص لاغری ونوستات

  اگر چه قرص های لاغری به کاهش وزن کمک می کنند اما عوارض جانبی هم دارند که باید از آنها با خبر باشید. باتوجه به اینکه قرص ونوستات مانع از جذب چربی می شود، چربی های هضم نشده در در روده باقی می ماند و سبب دل درد، اسهال و نفخ می شود. برخی افراد هم ممکن است بی اختیاری مدفوع، شل شدن مدفوع و چرب بودن مدفوع را تجربه کنند.

  مصرف طولانی مدت قرص ونوستات مانع جذب ویتامین های محلول در چربی از قبیل ویتامین A، D، E و K می شود. به همین دلیل مصرف مولتی ویتامین به همراه این دارو توصیه می شود. علاوه بر این ها، قرص ونوستات سبب عدم جذب برخی از داروها می شود و مشکلات دیگری از قبیل مسمومیت کلیه و … به وجود می آورد.

  افرادی که دارو مصرف می کنند و یا دچار بیماری هستند باید قبل از مصرف ونوستات حتما با پزشک مشورت کنند. بیشتر پزشکان مصرف ونوستات را بیشتر از 24 ماه توصیه نمی کنند. مقدار استفاده از این دارو در آزمایش ها سه مرتبه در روز به مقدار 120 میلی گرم بوده است.

  آیا باید از قرص لاغری ونوستات استفاده کنیم؟

  ونوستات از اندک قرص های کاهش وزن است که توانسته روی بعضی افراد جواب بدهد ولی نتایج مصرف آنچنان که مردم دوست دارند تاثیر گذار و چشم گیر نیست. در بهترین حالت شاید مقداری وزن بیشتری کم کنید البته اگر مصرف قرص ونوستات با رژیم غذایی و برنامه ورزشی همراه باشد.

  علاوه بر اینها تاثیرات مثبت کاهش وزن باید با عوارض جانبی آزار دهنده این دارو برای گوارش مقایسه شود و دید که آیا واقعا ارزشش را دارد یا خیر. توجه داشته باشید که همراه با این قرص باید غذاهای کم چرب با کالری محدود مصرف کنید که این برای بسیاری از مردم زیاد خوشایند نیست. اگر واقعا می خواهید وزن کم کنید و وزن کم شده را ثابت نگه دارید، سعی کنید پروتئین بیشتری میل کنید و مصرف کربوهیدرات را کاهش دهید این کار تاثیری به مراتب بهتر از مصرف قرص های لاغری از جمله ونوستات دارد.

  Sending
  User Review
  4.2 (5 votes)
   به اشتراک بگذارید

  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *