رژیم کتوژنیک و اتکینز چه تفاوتی دارند؟

رژیم کتوژنیک و اتکینز چه تفاوتی دارند؟ - - رژیم - عادات غذایی

اخیرا به دلیل پژوهش هایم رژیم کتوژنیک را شروع کردم. بیشتر چیزی که در طول هفته درباره اش صحبت می کردم، برنامه غذایی کتوژنیک بود مخصوصا چیزهایی که نمی توانستم بخورم. در این بین خانواده و دوستان، سوالات زیادی درباره برنامه غذایی کتوژنیک از من می پرسیدند اما یک سوال بود که خودم بیشتر از دیگران درگیرش بودم: آیا بین رژیم کتوژنیک و اتکینز، تفاوتی هم وجود دارد؟

با اینکه می دانستم این دو برنامه غذایی، اساسا کم کربوهیدرات هستند اما نمی دانستم ورودی ها و خروجی هایی که این دو برنامه را از هم متفاوت می کردند دقیقا چه مواردی هستند ( آیا اصلا فرقی هم داشتند؟ ). بنابراین حس کردم باید تحقیق کنم – بیشتر به این دلیل که می خواستم جواب درستی به دیگران بدهم. خودم هم بسیار کنجکاو بودم که متوجه این تفاوت بشوم. در ادامه به شما خواهم گفت به چه چیزهایی دست یافتم.


ثبت نام رژیم اینترنتی به اندام دکتر کرمانی

این دو واقعا یک چیز نیستند

با اینکه هر دو رژیم، بدن را در شرایط کتوز قرار می دهند. کمبود پروتئین بدن را مجبور به تغییر حالت به کتوز می کند. طی این فرآیند، بدن برای تامین انرژی به جای کربوهیدرات چربی می سوزاند. اما این دو دقیقا یک رژیم با نام های متفاوت نیستند. برنامه غذایی کتوژنیک در سال 1924 و توسط دکتر راسل ویلدر و به عنوان راه حلی غیر دارویی برای درمان صرع ابداع شد. برنامه غذایی اتکینز بعدا و در سال 1960 توسط دکتر رابرت کولمن اتکینز ابداع شد (نام برنامه غذایی نیز از فامیلی این پزشک می آید). هدف اصلی اتکینز ایجاد برنامه ای بود که دریافت کربوهیدرات را محدود کند تا راهی سریع برای چربی سوزی ایجاد شود.

 

چربی سوزی هدف این بازی است

برای هر دو برنامه غذایی، ستون موفقیت روی کاهش کربوهیدرات بدن ( گلیکوژن ) متمرکز است. تا بدن به جای کربوهیدرات، چربی ها را به عنوان منبع تامین انرژی بسوزاند. با این حال در پروتکل هایی که این دو برنامه غذایی دنبال می کنند تا به این فرآیند برسند، تفاوت هایی وجود دارد. اتکینز روی یک فاز خاص مقدماتی متمرکز است و کربوهیدرات را به شدت محدود می کند ( معمولا زیر 15 تا 30 گرم در روز ).

طوری که بدن مجبور به رفتن به حالت کتوز شود. این در ابتدا شبیه به رژیم کتوژنیک است. با این حال بعد از اینکه فاز مقدماتی تکمیل شد، رژیم اتکینز تغییر می کند. سپس به حالت کاهش وزن مداوم می رود، سپس مرحله جلوگیری و بالاخره مرحله تثبیت نهایی
می رسد. تمام این مراحل به مواد مغذی مختلفی نیاز دارند. اما برنامه کتوژنیک از ابتدا تا آخر، یک حالت را دنبال می کند.

پروتئین تفاوت ایجاد می کند

تفاوت اصلی بین دو برنامه غذایی، تجزیه مواد غذایی و راهنمای آنها است. در رژیم اتکینز می توانید بیشتر کالری دریافتی خود را از پروتئین ها دریافت کنید در حالی که در برنامه کتوژنیک مقدار متعادلی پروتئین دریافت می کنید و بیشتر کالری روزانه تان را چربی ها تشکیل می دهند. هر دو رژیم، پروتکل های بسیار محدود کننده ای را دنبال می کنند اما رژیم اتکینز در مورد گروه های غذایی انعطاف بیشتری دارد. به همین دلیل دنبال کردنش برای بسیاری از مردم ساده تر است. از سوی دیگر غذای دریافتی در برنامه غذایی کتوژنیک، با دقت بیشتری مورد اندازه گیری قرار می گیرد و از این رو برای تثبیت وزن مناسب تر است.

2.5/5 - (6 امتیاز)
این مطالب را از دست ندهید ...
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*