بالاخره رژیم غذایی کتوژنیک مفید است یا مضر؟

رژیم لاغری، مقالات

  رژیم غذایی کتوژنیک ؛  دنیا حقیقت این که رژیم سبب گرسنگی می شود را قبول کرده است. شاید اصلی ترین دلیل تسلیم شدن در برابر رژیم به سر و صدا درآمدن شکم باشد. برخی متخصصان تغذیه معتقدند که برای کاهش وزن نیازی به گرسنگی کشیدن یا کالری شماری نیست.

  رژیم کتوژنیک را به عنوان برنامه کتو نیز می شناسند و نوعی روش غذایی است که در بین افراد دیابتی و کسانی که کراس فیت کار می کنند محبوبیت پیدا کرده است. در رژیم غذایی کتوژنیک میزان مصرف کربوهیدرات بسیار کاهش پیدا می کند و مقدار زیادی چربی به برنامه غذایی اضافه می شود. به طور مشخص برنامه غذایی کتوژنیک، 80 درصد کالری را از چربی، 15 درصد از پروتئین و 5 درصد را از کربوهیدرات تامین می کند.

  رژیم غذایی کتوژنیک

   

  مزایای کتوز

  با این که این روش رژیم گرفتن بین ورزشکاران و کسانی که دیگر ورزش های شدید را انجام می دهند زیاد رواج دارد اما نمی توان گفت تنها کسانی که از آن بهره می برند همین گروه هستند. وقتی برنامه غذایی کتوژنیک را که به خوبی تنظیم شده است پیاده سازی می کنید، هم در عملکرد و هم در ترکیب بدن پیشرفت را می ببینید. ظاهرتان لاغرتر می شود و وزن کم می کنید اما مانند زمانی که کالری را محدود می کردید احساس بی انرژی بودن نمی کنید. خوبی روش کتوژنیک آن است که مانند رژیم های سرشار از کربوهیدرات، قبل از وعده غذایی احساس گرسنگی شدید ندارید.

  برای بسیاری از کسانی که به تازگی رژیم غذایی کتوژنیک را شروع کردند حتی نیازی به شمارش کالری هم نیست. تا وقتی به برنامه غذایی تان دقت کنید و با دریافت چربی بالا و کربوهیدرات پایین کتوز القا کنید به میزانی کالری خواهید رسید که اجازه می دهد وزن کم کنید.

  رژیم غذایی کتوژنیک

   

  رژیم غذایی کتوژنیک چگونه کار می کند؟

  دریافت کالری کمتر به معنای کاهش وزن است اما کالری کمتر یعنی بیشتر از همیشه احساس گرسنگی خواهید کرد. در برنامه غذایی کتوژنیک چنین مشکلی وجود ندارد چون بیشترین کالری که مصرف می کنید چربی است. چربی بسیار سیر کننده است بنابراین برنامه غذایی که سرشار از چربی باشد کمک می کند برای طولانی مدت احساس سیری کنید.

  علاقه مندان به این برنامه غذایی باور دارند که با استفاده از آن احساس انرژی بیشتری دارند، هوشیارتر خواهند بود و حتی ممکن است از عملکردهای بهتر مغزی (شاختی و …) برخوردار شوند. اگر رژیم غذایی در درجه اول از کربوهیدرات تشکیل شده بود بدن آن را به عنوان منبع اصلی سوخت استفاده می کرد اما با کاهش شدید مصرف کربوهیدرات و القای کتوز بدن را مجبور می کنید به جای کربوهیدرات از چربی استفاده کند.

  کربوهیدرات ها بد یا خوب نیستند اما اگر مقدار زیادی غذا با شاخص گلیسمی بالا بخورید ممکن است تولید انسولین را افزایش دهید که منجر به افزایش وزن و در بدترین حالت دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی می شود. شخصی لاغر هم می تواند چیزی حدود 50.000 کالری را به شکل چربی با خود داشته باشد. با کمتر خوردن و القای کتوز بدن راحت تر به سراغ ذخایر انرژی خود می رود و در بین وعده ها  پرانرژی باقی می ماند.

   

  رژیم غذایی کتوژنیک

   

  کاری کنید کتوز برایتان مفید باشد

  به عنوان اولین گام برای کتوز توصیه می شود غذاهای سرشار از کربوهیدرات مانند نان، پاستا، برنج، غلات و شیرینی ها را از برنامه غذایی خود حذف کنید. در همین حین باید مقدار مصرف چربی (ماهی، گوشت و تخم مرغ و چربی های گیاهی مانند روغن ها و برخی آجیل ها) خود را به مرور افزایش دهید. همین که توانستید القای کتوز را انجام دهید، شروع به تمرکز روی تنوع و کیفیت چربی ها کنید اما حالا که اول کار هستید چربی چربی است.

  بعد از اینکه مشخص ترین منابع چربی را از برنامه غذایی تان حذف کردید به سراغ لبنیات، میوه ها و چاشنی ها بروید که ممکن است مقادیر پنهانی کربوهیدرات در خود داشته باشند. همچنین باید سعی کنید 30 گرم کربوهیدرات روزانه خود را به جای شیرینی ها از فیبر دریافت کنید. این مقدار فیبر معمولا در سبزیجات برگ دار سبز و دیگر سبزیجات پیدا می شود. با این حال باز هم باید مواظب سبزیجاتی سرشار از کربوهیدرات ( سیب زمینی شیرین و کدو حلوایی) باشید.

  شاید مهم ترین گام در سریع رسیدن به حالت کتوز همین روش باشد. همین طور که بدن، خود را با منبع جدید تامین انرژی تنظیم می کند ممکن است در ابتدا احساس خستگی، بی حالی و بدخلقی کنید. بسیار مهم و ضروری است که هرچه سریع تر از این مرحله عبور کنید و با دیدن نتایج رسیدن به حالت کتوز برای ادامه دادن انگیزه بگیرید.

  رژیم غذایی کتوژنیک

   

  معایب رژیم غذایی کتوژنیک

  درباره رژیم کتوژنیک ممکن است با یکی از شایعات آشنا باشید که می گوید کتوز منجر به کتواسیدوز می شود. این شرایط تنها در دیابت های کنترل نشده اتفاق می افتد. اگر برنامه غذایی کتوژنیک به خوبی تنظیم شده باشد هرگز دچار چنین شرایطی نخواهید شد. مگر اینکه یکی از مسائل پزشکی انگشت شمار  شما را درگیر کرده باشد ( اختلال کارکرد کلیه ها، کیسه صفرا، پانکراس یا کبد ) زیرا برنامه غذایی کتوژنیک کاملا بی خطر است.

  پژوهش ها نشان دادند برنامه غذایی سرشار از چربی بسیار مضر است اما باید به این اشاره کرد که این مورد تنها زمانی صادق است که هم غذاهای سرشار از چربی و هم غذاهای سرشار از کربوهیدرات می خورید. اگر کتوز القا و یا بدن را مجبور به سوخت و ساز چربی نکرده باشید، آنگاه برنامه غذایی سرشار از چربی مضر می شود. پژوهش ها ثابت کردند برنامه غذایی با چربی بسیار بالا و کربوهیدرات بسیار کم برای کاهش وزن مفید است به شرطی که عضلات و انرژی نیز حفظ شود.

  رژیم غذایی کتوژنیک

   

  حرف آخر

  واضح است که مرحله انتقال به حالت کتوز از سخت ترین مراحل در راه رژیم غذایی کتوژنیک است اما خواهید دید ارزشش را دارد. همچنین خوب است بدانید اگر اشتباه کردید و از برنامه کتوژنیک خارج شدید، دوباره مجبور نخواهید بود سختی های مرحله انتقال را تحمل کنید. زمانی علائم خارج شدن از حالت کتوز را می بینید که مانند ابتدای ورود به این رژیم غذایی احساس خستگی و بی حالی کنید.

  این را هم بدانید که برنامه غذایی کتوژنیک، کم آب شدن بدن و از دست دادن الکترولیت ها را ساده می کند. بنابراین بسیار مهم است که آب بدن را تامین کنید و الکترولیت هایی نظیر پتاسیم، سدیم و منیزیم را با مکمل ها در برنامه غذایی خود تامین کنید.

  Sending
  User Review
  2.33 (3 votes)
   به اشتراک بگذارید

  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  دیدگاه های شما

  سمانه ۰۹ تیر ۱۳۹۸

  ممنون از مقاله ی مفیدتون. من حدود ۶ ماه رژیم کتوژنیک رو داشتم خیلی رعایت کردم و ۲۷ کیلو کم کردم. ولی الان ۴ ماهه که رژیم رو گذاشتم کنار و حدود ۱۵ کیلو اضافه کردم و روزانه وزنم داره میره بالا. از امروز دوباره رژیم کتوژنیک رو شروع کردم ولی خیلی بی انگیزه شدم وقتی به این فکر میکنم که اگه دوباره بزارمش کنار باز هم اضافه وزن خواهم داشت خیلی اذیت میشم. ممنون میشم راهنمایی کنید که چجوری رژیم رو بزارم کنار که اضافه وزن نداشته باشم

  کارشناس به اندام ۱۰ تیر ۱۳۹۸

  سلام دوست عزیز. بله دغدغه ی بازگشت وزن بعد از گرفتن رژیم کتوژنیک یکی از معضلات آزار دهنده هست. برای حل این مشکل باید یک برنامه یا سبک زندگی اصولی رو در پیش بگیرید. می تونید از خدمات مشاوره ی رایگان دکتر کرمانی راهنمایی بگیرید. عدد 24 رو به شماره 30006026 پیامک کنید تا پشتیبان های ما با شما تماس بگیرن

  خانم درودیان ۰۸ تیر ۱۳۹۸

  ممنون از مقاله خوب شما عالی بود اگر امکانش باشد مواردی لازم به ذکر کنید که اسیب کمی به بدن وارد کند ممنون

  بهتا ۲۲ اسفند ۱۳۹۶

  خوب ه مرسی.ولی نمونه های آریم غذایی روزانه در هفته را کور کنید متشکر

  نارمین ۱۱ دی ۱۳۹۶

  سلام ممنون از مقاله ی خوبتون. میشه راهکارهایی ا ائه بدید که باانجامش بدن از حالت کتوز خارج نشه؟

  رضا - د ۰۲ اسفند ۱۳۹۵

  سلام در دو لینک زیر: https://kermany.com/%D8%B2%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B1%DA%98%DB%8C%D9%85-%D9%BE%D8%B1%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%AA%D8%A6%DB%8C%D9%86-%DB%8C%D8%A7-%D9%BE%D8%B1%DA%86%D8%B1%D8%A8-%D9%88-%DA%A9%D9%85-%DA%A9r/ https://kermany.com/%d8%a8%db%8c-%d9%81%d8%a7%db%8c%d8%af%d9%87-%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%d8%b1%da%98%db%8c%d9%85-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b4%d8%a7%db%8c%d8%b9-%d8%b1%d8%a7-%d8%a8%d8%b4%d9%86%d8%a7%d8%b3%db%8c%d8%af/ شما توضیح داده اید که رژیمهای کم کربو و پر چرب (یا پر پروتئین) ، از جمله رژیم اتکینز ، جزء رژیم های بی فایده است و خطراتی مانند سرطان و پوکی استخوان را به همراه دارد. اما اینجا رژیم کتوژنیک را به عنوان یک رژیم موثر معرفی کرده اید در حالیکه این رژیم تقریباً همان رژیم اتکینز است! حتی در دو مقاله ، یک بار مرحلهء کتوز را مضر معرفی کردی اید و یک بار مفید! آیا برداشت من اشتباه بوده؟ اگر اینطور است ممنون میشوم توضیح بفرمائید

  کارشناس به اندام ۰۳ اسفند ۱۳۹۵

  برنامه غذایی اتکینز یک نوع برنامه کتوژنیک است اما اتکینز برنامه ای با چربی بالا، پروتئین بالا و کربوهیدرات بسیار کم است در حالی که برنامه غذایی کتوژنیک دارای چربی بالا پروتئین متعادل و کربوهیدرات کم است. در این مقاله سعی شده خواننده هم با مزایا آشنا شود و هم معایب البته در قسمت معایب هم چیزه خیلی بدی گفته نشده.