بالاخره رژیم غذایی کتوژنیک مفید است یا مضر؟

خانه » مقالات » بالاخره رژیم غذایی کتوژنیک مفید است یا مضر؟

رژیم غذایی کتوژنیک ؛  دنیا حقیقت این که رژیم سبب گرسنگی می شود را قبول کرده است. شاید اصلی ترین دلیل تسلیم شدن در برابر رژیم به سر و صدا درآمدن شکم باشد. برخی متخصصان تغذیه معتقدند که برای کاهش وزن نیازی به گرسنگی کشیدن یا کالری شماری نیست.

رژیم کتوژنیک را به عنوان برنامه کتو نیز می شناسند و نوعی روش غذایی است که در بین افراد دیابتی و کسانی که کراس فیت کار می کنند محبوبیت پیدا کرده است. در رژیم غذایی کتوژنیک میزان مصرف کربوهیدرات بسیار کاهش پیدا می کند و مقدار زیادی چربی به برنامه غذایی اضافه می شود. به طور مشخص برنامه غذایی کتوژنیک، ۸۰ درصد کالری را از چربی، ۱۵ درصد از پروتئین و ۵ درصد را از کربوهیدرات تامین می کند.

رژیم غذایی کتوژنیک

 

مزایای کتوز

با این که این روش رژیم گرفتن بین ورزشکاران و کسانی که دیگر ورزش های شدید را انجام می دهند زیاد رواج دارد اما نمی توان گفت تنها کسانی که از آن بهره می برند همین گروه هستند. وقتی برنامه غذایی کتوژنیک را که به خوبی تنظیم شده است پیاده سازی می کنید، هم در عملکرد و هم در ترکیب بدن پیشرفت را می ببینید. ظاهرتان لاغرتر می شود و وزن کم می کنید اما مانند زمانی که کالری را محدود می کردید احساس بی انرژی بودن نمی کنید. خوبی روش کتوژنیک آن است که مانند رژیم های سرشار از کربوهیدرات، قبل از وعده غذایی احساس گرسنگی شدید ندارید.

برای بسیاری از کسانی که به تازگی رژیم غذایی کتوژنیک را شروع کردند حتی نیازی به شمارش کالری هم نیست. تا وقتی به برنامه غذایی تان دقت کنید و با دریافت چربی بالا و کربوهیدرات پایین کتوز القا کنید به میزانی کالری خواهید رسید که اجازه می دهد وزن کم کنید.

 

رژیم غذایی کتوژنیک به چه کسانی توصیه می شود؟

برای آشنایی بیشتر با رژیم کتوژنیک توصیه می کنیم صحبت های دکتر کرمانی پیرامون رژیم غذایی کتوژنیک را ملاحظه کنید.

 

رژیم غذایی کتوژنیک چگونه کار می کند؟

دریافت کالری کمتر به معنای کاهش وزن است اما کالری کمتر یعنی بیشتر از همیشه احساس گرسنگی خواهید کرد. در برنامه غذایی کتوژنیک چنین مشکلی وجود ندارد چون بیشترین کالری که مصرف می کنید چربی است. چربی بسیار سیر کننده است بنابراین برنامه غذایی که سرشار از چربی باشد کمک می کند برای طولانی مدت احساس سیری کنید.

علاقه مندان به این برنامه غذایی باور دارند که با استفاده از آن احساس انرژی بیشتری دارند، هوشیارتر خواهند بود و حتی ممکن است از عملکردهای بهتر مغزی (شاختی و …) برخوردار شوند. اگر رژیم غذایی در درجه اول از کربوهیدرات تشکیل شده بود بدن آن را به عنوان منبع اصلی سوخت استفاده می کرد اما با کاهش شدید مصرف کربوهیدرات و القای کتوز بدن را مجبور می کنید به جای کربوهیدرات از چربی استفاده کند.

کربوهیدرات ها بد یا خوب نیستند اما اگر مقدار زیادی غذا با شاخص گلیسمی بالا بخورید ممکن است تولید انسولین را افزایش دهید که منجر به افزایش وزن و در بدترین حالت دیابت نوع ۲ و بیماری های قلبی می شود. شخصی لاغر هم می تواند چیزی حدود ۵۰٫۰۰۰ کالری را به شکل چربی با خود داشته باشد. با کمتر خوردن و القای کتوز بدن راحت تر به سراغ ذخایر انرژی خود می رود و در بین وعده ها  پرانرژی باقی می ماند.

 

رژیم غذایی کتوژنیک

 

کاری کنید کتوز برایتان مفید باشد

به عنوان اولین گام برای کتوز توصیه می شود غذاهای سرشار از کربوهیدرات مانند نان، پاستا، برنج، غلات و شیرینی ها را از برنامه غذایی خود حذف کنید. در همین حین باید مقدار مصرف چربی (ماهی، گوشت و تخم مرغ و چربی های گیاهی مانند روغن ها و برخی آجیل ها) خود را به مرور افزایش دهید. همین که توانستید القای کتوز را انجام دهید، شروع به تمرکز روی تنوع و کیفیت چربی ها کنید اما حالا که اول کار هستید چربی چربی است.

بعد از اینکه مشخص ترین منابع چربی را از برنامه غذایی تان حذف کردید به سراغ لبنیات، میوه ها و چاشنی ها بروید که ممکن است مقادیر پنهانی کربوهیدرات در خود داشته باشند. همچنین باید سعی کنید ۳۰ گرم کربوهیدرات روزانه خود را به جای شیرینی ها از فیبر دریافت کنید. این مقدار فیبر معمولا در سبزیجات برگ دار سبز و دیگر سبزیجات پیدا می شود. با این حال باز هم باید مواظب سبزیجاتی سرشار از کربوهیدرات ( سیب زمینی شیرین و کدو حلوایی) باشید.

شاید مهم ترین گام در سریع رسیدن به حالت کتوز همین روش باشد. همین طور که بدن، خود را با منبع جدید تامین انرژی تنظیم می کند ممکن است در ابتدا احساس خستگی، بی حالی و بدخلقی کنید. بسیار مهم و ضروری است که هرچه سریع تر از این مرحله عبور کنید و با دیدن نتایج رسیدن به حالت کتوز برای ادامه دادن انگیزه بگیرید.

رژیم غذایی کتوژنیک

 

معایب رژیم غذایی کتوژنیک

درباره رژیم کتوژنیک ممکن است با یکی از شایعات آشنا باشید که می گوید کتوز منجر به کتواسیدوز می شود. این شرایط تنها در دیابت های کنترل نشده اتفاق می افتد. اگر برنامه غذایی کتوژنیک به خوبی تنظیم شده باشد هرگز دچار چنین شرایطی نخواهید شد. مگر اینکه یکی از مسائل پزشکی انگشت شمار  شما را درگیر کرده باشد ( اختلال کارکرد کلیه ها، کیسه صفرا، پانکراس یا کبد ) زیرا برنامه غذایی کتوژنیک کاملا بی خطر است.

پژوهش ها نشان دادند برنامه غذایی سرشار از چربی بسیار مضر است اما باید به این اشاره کرد که این مورد تنها زمانی صادق است که هم غذاهای سرشار از چربی و هم غذاهای سرشار از کربوهیدرات می خورید. اگر کتوز القا و یا بدن را مجبور به سوخت و ساز چربی نکرده باشید، آنگاه برنامه غذایی سرشار از چربی مضر می شود. پژوهش ها ثابت کردند برنامه غذایی با چربی بسیار بالا و کربوهیدرات بسیار کم برای کاهش وزن مفید است به شرطی که عضلات و انرژی نیز حفظ شود.

 

حرف آخر

واضح است که مرحله انتقال به حالت کتوز از سخت ترین مراحل در راه رژیم غذایی کتوژنیک است اما خواهید دید ارزشش را دارد. همچنین خوب است بدانید اگر اشتباه کردید و از برنامه کتوژنیک خارج شدید، دوباره مجبور نخواهید بود سختی های مرحله انتقال را تحمل کنید. زمانی علائم خارج شدن از حالت کتوز را می بینید که مانند ابتدای ورود به این رژیم غذایی احساس خستگی و بی حالی کنید.

این را هم بدانید که برنامه غذایی کتوژنیک، کم آب شدن بدن و از دست دادن الکترولیت ها را ساده می کند. بنابراین بسیار مهم است که آب بدن را تامین کنید و الکترولیت هایی نظیر پتاسیم، سدیم و منیزیم را با مکمل ها در برنامه غذایی خود تامین کنید.

Sending
User Review
3 (6 votes)
ترتیبی که مجله سلامتی دکتر کرمانی برای خواندن مطالب رژیم کتوژنیک به شما توصیه می کند.
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

مریم ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۹

با سلام. ممنون بابت مقاله خوبتان. من دارای گره تیروید هستم. و نزدیک به تیروئید کم کار ایا این رژیم برای من مشکلی بوجود نمیاره ؟؟

کارشناس به اندام ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۹

سلام و روزتون بخیر دوست عزیزم ما این رژیم رو برای افرادی که مبتلا به اختلالات تیروئید هستن، توصیه نمی کنیم

نگین صابری ۰۴ فروردین ۱۳۹۹

سلام من قصد دارم رژیم کتو رو شروع کنم. از جایی که این رژیم گاهی باعث به وجود اومدن انفولانزای کتویی می شه و در کل اوایل رژیم بدن کمی ضعیف می شه ایا شروع کتو تو زمان شیوع کرونا بی خطره؟ می تونم شروع کنم؟ ممنونم

کارشناس به اندام ۰۵ فروردین ۱۳۹۹

سلام و روزتون بخیر. توصیه ی ما این هست که هر چیزی که سیستم ایمنی بدن رو ضعیف می کنه تو این دوره ازش پرهیز بشه. برای اطمینان خاطر میتونید یک رژیم متعادل که تمام مواد غذایی باشه بگیرید

ایسان ۲۴ بهمن ۱۳۹۸

سلام بعد از رسیدن به وزن دلخواه برای تثبیت وزن نمیشه کالری شماری کرد و کربوهیدرات و میوه رو استفاده کنیم دوباره؟

کارشناس به اندام ۲۶ بهمن ۱۳۹۸

سلام و روز بخیر. از اونجا که رژیم کتوژنیک یک رژیم کوتاه مدته و نمی شه برای مدت طولانی دنبالش کرد، در رژیم نثبیت بهتره رژیم کتوژنیک رو کنار بگذارید و به مرور کربوهیدرات ها رو به میزان متعادل وارد برنامه غذاییتون کنین. بنابراین در رژیم تثبیت نه میوه و نه هیچ غذای دیگه ای حذف نمی شه.

مژگان ۱۹ بهمن ۱۳۹۸

سلام‌ به طور معمول و تقریبی در رژیم پروتئین چقدر وزن کم میکنیم ؟

کارشناس به اندام ۲۰ بهمن ۱۳۹۸

سلام دوست عزیز. اصلا عدد دقیقی نمی شه تعریف کرد. در هر رژیمی کاهش وزن به فاکتورهایی مثل پایبند بودن به برنامه، ویژگی های فردی، میزان فعالیت، سن و جنسیت بستگی داره

امير ۲۶ مهر ۱۳۹۸

اطلاعات مفيدي هست ، اميدوارم دوستان اين روش رو يك رژيم غذايي ندونند بلكه روشي براي سالم زيستن و شاداب بودن بدونن، كاهش وزن فقط مورد كوچكي از فوايد اين سيستم هست.